Jump to content

Μαύρη τριχοειδη αλγη


Recommended Posts

Παιδιά συνεχειζετε η εκκνευριαρη άλγη κ δεν την παλεύω!!οι μετρήσεις μου είναι κομπλε κ χω νιτρικά σχετικά χαμηλά,σίγουρα κάτω απ' 10!πήρα κ Βάλα τώρα κ λίγο κερατοφυλλο..αλλά τι να "φάει"που χω χαμηλά νιτρικά;τα φυτά έχουν διαλυθεί,έχουν μαραζώσει.βλεπω το εξωτερικό φίλτρο το sun sun 302,αν κ ονομαστικα το δίνει για πολλά λίτρα βλέπω η ροή είναι πολύ χαμηλή...τι μαμά πολύ πιο δυνατό,τι να κάνω;να ζει σχέση;

IMG_20190111_203126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι ανουμπιες αν τις βάλω θα ναι χειρότερα;να μειώσω τις ώρες;να τις κάνω 6 από 8?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έχω κάτι ανουμπιες αν τις βάλω θα ναι χειρότερα;να μειώσω τις ώρες;να τις κάνω 6 από 8?

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

Staghorn Algae

Μπορεις να μειωσεις και φωτισμο -7 ωρες. Διαβασε αρθρο....

Υπαρχουν και φαρμακα - Easy life Algexit π.χ.

Στις γενικες γραμμες αλγες εμφανιζονται σε ενυδρεια, τα οποια ακομα δεν απεκτησαν σταθεροτητα και ισορροπια βιολογιας (ανεβοκατεβασματα αμμωνιας π.χ).

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ενυδρείο δεν είχα μέχρι τώρα κανένα μα κανένα θέμα με αμμωνία κτλ,ποτε!βέβαια είναι σχετικά "νέο"το ενυδρείο,κοντά 2μηνο.εγω έβαλα τώρα που κάνα αλλαγή κ άλλες 3 ανουμπιες που ΧΑ για να μην τις πετάξω κ 2-3 κομματάκια κερατοφυλλο,τα σφηνοσα στο θερμοστάτη.το άρθρο μέσα μιλά για έντονο φωτισμό κ για κ έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα.φωτισμο έχω το μαμά led του rio κ διοξείδιο του άνθρακα δεν χρησιμοποιώ..!!χρειάζεται για τόσο εύκολα φυτά;;; με το φωτισμό δεν μπορώ να κάνω κατι..νομίζω έχει 2*23watt...δεν νομίζω πως είναι πολλά για αυτό το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συνεχειζετε η εκνευριστικη άλγη κ δεν την παλεύω!!οι μετρήσεις μου είναι κομπλε κ χω νιτρικά σχετικά χαμηλά,κάπου 10!πήρα κ Βάλα τώρα κ λίγο κερατοφυλλο..αλλά τι να "φάει"που χω χαμηλά νιτρικά;τα φυτά έχουν διαλυθεί,έχουν μαραζώσει,παντού "τρίχες" !!πέθανε κ ένα corydoras,άσχετο κ δεν ξέρω κ από τι!!?βλεπω το ξωτερικό φίλτρο το sun sun 302,αν κ ονομαστικα το δίνει για πολλά λίτρα βλέπω η ροή είναι πολύ χαμηλή...το μαμά πολύ πιο δυνατό είναι σε ροη,τι να κάνω;έχει σχέση;να ψάξω φίλτρο με πιο δυνατή ροή;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Η ροη παιζει ρολο σιγουρα. Λογικα δεν εχεις ισορροπια στο ενυδρειο σου. Μηπως εχεις υοερβολικο φωτισμο ή πολυ καλο υποστρωμα+λιπασμα?. Η μηπως εχεις πολυ λιγα φυτα?γενικοτερα εσυ ξερεις καλυτερα. Πως βλεπεις?ξεφευγεις ή μειωψηφεις καπου απο φυτομαζα/υποστρωμα+λιπασμα/φωτισμο/διοξειδιο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίπασμα δεν βάζω!ανουμπιες έχω(4-5),κρυπτοκορινες(3-4) και δύο βαλισνεριες μεγάλες.δενξερω τι να κάνω.αν δεν είχα φυτά καθόλου απ' την αρχή πάλι θα είχα αυτή την άλγη;για τον φωτισμό δεν ξέρω πιο είναι υπερβολικό κ πιο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Για 160 καθαρα λίτρα τα φυτά μου φαίνονται λίγα οπότε με έναν μέτριο ισως φωτισμό οδηγείται το σύστημα στη δημιουργια αλγης

Έγινε επεξεργασία - Andreas TD
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ειναι λιγα και σιγουρα χαμηλων απαιτησεων. Καλα κανεις και δεν βαζεις λιπασμα μιας και οι αλλαγες απο μονες τιυς λογικα θα καλυπτουν τις αναγκες. Υποστρωμα εχεις?διοξειδιο ριχνεις?καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?δωσε στοιχεια για το φωτισμο(ειδος λαμπας, ποσοτητα, watt, lumen, φωτοπεριοδο, καλυπτουν ολο το ενυδρειο?). Για δωσε πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

μιας και έχω παρόμοιο πρόβλημα σε εξίσου νεοσύστατο φυτεμένο ενυδρείο και μόλις χτες έκανε την εμφάνιση της, ξεκίνησα με μείωση του φωτισμού στις 6 ώρες, οξυζενέ τοπικά με σύριγγα και αύξηση του co2. Το πρόβλημα της ροής αναγνωρίζεται μιας και στο φυτό που εμφανίστηκε βρίσκεται σε περιοχή με τη χαμηλότερη ροή. Αν δεν φύγει θα βάλω έξτρα κυκλοφορητή αν και πιστεύω πως όλα είναι θέμα ωρίμανσης και ισορροπίας του ενυδρείου. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt πρέπει να χω για τα λίτρα μου θεωρητικά;κ τι άλλα φυτά να βάλω;εύκολα που να μην θέλει λιπάσματα κτλ.ουτε υπόστρωμα έχω ούτε διοξείδιο,δεν ήθελα να μπλέξω με αυτά για αυτό διάλεξα τα πιο εύκολα φυτά.αλλαγες 40-50l κάθε 7-8 το πολύ.το φωτιστικό είναι led και είναι το μαμά του juwel rio180. 23watt νομιζω η κάθε μια day & nature led.6000k και 9000k αντίστοιχα.αν το έψαξα καλά απ' το site της juwel.ωρες καίνε..8 ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2018 at 10:57 ΠΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Καλημερα.

Απλα να ξερεις οτι αν δεν βρεις την αιτια της αλγης και να τη διορθωσεις,οσα μπουκαλια εξελ και να ριξεις αυτη θα ξαναβγει μετα.

Γι αυτη την αλγη παιζουν πολυ παραγοντες με τους πιο βασικους να ειναι η κυκλοφορια του νερου (μεγαλη η πολυ μικρη) και με τα σκαμπανευασματα του co2.

Χρησιμοποιεις co2 και αν ναι πως?

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης ισως και να μην καθαρίζεις επιμελώς το ενυδρείο σου..ό,τι βρίσκεται σε αποσυνθεση επηρεαζει το συστημα σου...μπορεί να λέω και βλακείες όμως γιατί και εγώ ούτε 4 μηνες δεν ασχολουμαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

πέθανε κ ένα corydoras,άσχετο κ δεν ξέρω κ από τι!!?

 

Αυτό είναι στο μεγάλο ενυδρείο, όχι στο πρώην Χρυσοψαράδικο, ε; 

Σίγουρα είναι άσχετο με τις άλγες αλλά μήπως πρέπει με κάποιον τρόπο να βρεθεί τι φταίει και ψοφάνε συνέχεια; Άντε το άλλο πήγε στραβά στην αρχή, αυτό τώρα;; Θα πρότεινα την επόμενη φορά να δοκιμάσεις από άλλο πετ καλού κακού παρότι έχεις πει πως είναι φίλος σου ο πετσοπάς. Κάτι παίζει και εάν αποκλείσουμε τις συνθήκες του ενυδρείου δε μας μένουν και πολλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο μεγάλο...ένα corydοras έχασα...δεν ξανά είχα απώλεια κ πιστεύω να μην ξανά έχω.κ το καθαρίζω όσο μπορώ!κάνα εύκολο φυτό Γρηγόρης ανά πτυξης;

Link to comment
Share on other sites

Το φως ειναι μια χαρα. Θα ειχες Staghorn και χωρις φυτα. Το συστημα ειναι ακομα ασταθη. Μπορει να χρειαστει (απο την αρχη) 3 με 6 μηνες μεχρι να σταθεροποιηθει.

Με την ροη κατι πρεπει να κανεις. Το να μην δειχνει τεστ αμμωνιας τιποτα, δεν σημαινει οτι δεν εχεις ανεβοκατεβασμα αμμωνιας και ολα ειναι σταθερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι να κάνω με τη ροή;άλλο φίλτρο;οικονομικά αυτή την περίοδο δεν γίνεται δυστηχως..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι απαραιτητα φιλτρο για την ροη. Κοιτα στις αγγελιες για κυκλοφορητη. Εχεις λιγα λιτρα και θα βρεις εναν οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ρυθμιστής ,είναι στάνταρ!τα φίλτρα σαν φίλτρα πιστεύω κάνουν τη δουλειά τους(sun sun 302 γεμάτο όλο με βιολογία + το μαμά με σφουγγάρια)αλλιώς θα ΧΑ κ καλές μετρήσεις σωστά;;σίγουρα η ροή του sun sun είναι με συγχωρείτε κιόλας σαν τα κατουράει σε σχέση με το μαμά φίλτρο.αρα...τη δουλειά του την κάνει,να φιλτράρει δηλαδή κ να κρατάει τη βιολογία μου αλλά δεν έχει τη δυνατότητα να "κινεί" το νερό όσο θα πρεπε σωστά;κ να ναι κ αυτός ένας λόγος για την άλγη λέτε!όταν θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο τότε θα συζητήσουμε κ για μεγαλύτερο φίλτρο,τώρα ας αρκεστο κ ας πειραματιστω με έναν κυκλοφορητή με την πρώτη ευκαιρία.για πόσα λίτρα πρέπει να κοιτάω;;προτείνεται καποιον;;περιμένω βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Κ αν δυναμώσει η ροή μέσα στο ενυδρείο δεν θα χουν θέμα τα ψάρια;σκαλαρια αρλεκινοι,κορυντορας.οι αφρικανες ξέρουν τους αρέσουν...αυτά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...