Jump to content

Σταματαει ξαφνικα η ροη εντελως.


Νίκος_62558

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα και χρονια πολλα...
Απο σημερα το πρωι και χωρις να πειραξω το οτιδηποτε στο ενυδρειο το φιλτρο ξαφνικα σταματησε να λειτουργει και το μοτορακι ηταν αρκετα ζεστο.
Το φιλτρο ειναι Haquosss maxima 1000.
Καθαρισα το προπελακι, καθαρισα τον κουβα, ειδα μεσα την εισαγωγη του, καθαρισα τις τσιμουχες του. Τιποτα.
Εαν το αφησω κανενα 30λεπτο υπερχυλιζει (σταζει εξω νερα) και εαν το βαλω στην πριζα δουλευει κανονικα (ουτε θορυβο κανει ουτε τιποτα) για κανενα πενταλεπτο και μετα ξαφνικα κοβεται η ροη και παπαλα. Εαν το βγαλω και το ξανα βαλω στην πριζα επι τοπου δεν θα δουλεψει.
Εδω και 5 ωρες παιδευομαι, εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Λετε να παιρνει αερα απο καπου;

Σας ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Αν είχε αέρα θα έκανε και θόρυβο λογικά και δε θα δούλευε στην αρχή και θα σταματούσε μετά. Αν το κουνήσεις βγάζει αέρα; Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις φοβάμαι πως μάλλον έφτασε στα τελευταία του.. Ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί όμως. Έχεις εφεδρικό φίλτρο; Μήπως οι σωλήνες διπλώνουν πουθενά;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω εφεδρικο φιλτρο οχι.
Ειδα τους σωληνες και για διπλωματα και για βρωμια αλλα ειναι μια χαρα. 
Οταν το κουναω δεν γινεται κατι οχι.

Οσο παει και χειροτερευει. Σταματαει και ξαφνικα φτυνει νερο με πολυ μεγαλη ταχυτητα... Σε 45 λεπτα γεμισε τον κουβα που το εχω μεσα και υπερχειλισε....

Εαν παει για πεταμα, πως θα κρατησω την βιολογια αυτες τις μερες με τις αργιες; 

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι προφανως κατι εμποδιζει την προπελα να γυρισει και να στειλει το νερο η κατι το μπουκωνει. Εισαι σιγουρος οτι το καθαρισες καλα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα πατήσει με τον υαλοβάμβακα. Δες μήπως χώθηκε στην προπέλα και γίνεται αυτό που λέει ο Sturm..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Δυστυχως δεν εχω εφεδρικο φιλτρο οχι.
Ειδα τους σωληνες και για διπλωματα και για βρωμια αλλα ειναι μια χαρα. 
Οταν το κουναω δεν γινεται κατι οχι.

Οσο παει και χειροτερευει. Σταματαει και ξαφνικα φτυνει νερο με πολυ μεγαλη ταχυτητα... Σε 45 λεπτα γεμισε τον κουβα που το εχω μεσα και υπερχειλισε....

Εαν παει για πεταμα, πως θα κρατησω την βιολογια αυτες τις μερες με τις αργιες; 

Δοκιμασε να βαλεις να δουλεψει το φιλτρο χωρις τον καδο του. Μονο μεχρι την προπελα. Αν δουλευει συνεχομενα παει να πει οτι κατι μπουκωνει και κολλαει την φτερωτη. Σε ενα παλιο δικο μου που ειχε φτασει στα τελευταια του βεβαια εκανε διακοπες χωρις λογο. Αλλα μην το ξεγραφουμε χωρις να εχει ερθει η ωρα του. Δες λιγο ετσι οπως σου ειπα δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα εντελως την προπελα το μεσημερι, μαζι και τον μαγνητη και κοιταξα μεσα στον σωληνα με φακο, δεν ειχε κατι να το μπλοκαρει.
Εβαλα και ελαχιστο λαδι (ισα ισα στο δαχτυλο μου) και το ετριψα στο πλαστικο που ακουμπαει η προπελα μηπως και εφταιγε αυτο αλλα δεν εγινε κατι...

Πως θα το βαλω να δουλευει χωρις τον καδο για πεντε-δεκα λεπτα συνεχομενα που θελει για να σταματησει η ροη; Δεν θα καει εντελως ετσι; 
Επισης πανω απο τα καλαθακια εχει πλαστικο που σφραγιζει και μετα μπαινει το πανω μερος του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια ωρα τετοια λογια δυστυχως. Το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να τους βαλεις αεραντλια στην γυαλα και αεραντλια στον καδο με το βιολογικο! Αυριο πρωτα ο Θεος βλεπουμε! Καλη χρονια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sturm said:

Τετοια ωρα τετοια λογια δυστυχως. Το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να τους βαλεις αεραντλια στην γυαλα και αεραντλια στον καδο με το βιολογικο! Αυριο πρωτα ο Θεος βλεπουμε! Καλη χρονια ευχομαι!

Το ξερω δυστυχως...
Εχω γινει χιλια κομματια να τα προλαβω ολα..
Τα εχω ηδη με αεραντλια και ελπιζω σε κανενα θαυμα

Καλη χρονια γεματη νεες και χαρουμενες εμπειριες! 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η αεραντλια για το φιλτρο αφησε χρονους εχθες οταν γυρισα σπιτι...
Το φιλτρο συνεχιζει να δουλευει για 10 λεπτα ακριβως  και  σταματαει να δουλευει απευθειας 

Δοκιμασα να το δουλεψω και χωρις τα υλικα μεσα και εγινε το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Νίκος_62558 said:

Δυστυχως η αεραντλια για το φιλτρο αφησε χρονους εχθες οταν γυρισα σπιτι...
Το φιλτρο συνεχιζει να δουλευει για 10 λεπτα ακριβως  και  σταματαει να δουλευει απευθειας 

Δοκιμασα να το δουλεψω και χωρις τα υλικα μεσα και εγινε το ιδιο...

Ξεχασα να αναφερω οτι εβαλα το ενα σωληνακι απο την αεραντλια του ενυδρειου στον κουβα του φιλτρου μολις γυρισα για να συνεχισει να αεριζεται

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τι γκαντεμια σε βαρεσε! Τωρα εχεις δυο αεραντλιες να δουλευουν;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sturm said:

Ρε φιλε τι γκαντεμια σε βαρεσε! Τωρα εχεις δυο αεραντλιες να δουλευουν;

Ειχα δυο, τωρα εχω μια και την μοιραζομαι και στα δυο.
Αστα να πανε... 
Τα φυτα που εχω μεσα βοηθανε καθολου την κατασταση;

Οι τσιμουχες βεντουζαρουν παντως αναμεσα στο φιλτρο και τον κουβα, η ροη οταν ξεκιναει ειναι κανονικη, το φιλτρο δεν κανει καποιον παραξενο θορυβο ουτε ζεσταινεται οσο δουλευει, 
Αλλα στο 10 λεπτο σταματαει αποτομα, δεν ακουγεται να ειναι σε λειτουργια (αρα δεν γυρναει ουτε η προπελα) και εαν δεν κλεισεις τους σωληνες (ακομα και εαν το βγαλεις απο την πριζα δηλαδη το φιλτρο) αρχιζει και σταζει εξω νερα, απο αναμεσα στον κουβα και το φιλτρο σχετικα γρηγορα (αρκετα γρηγορα για να ξεχυλισει ο κουβας σε 40 λεπτα, αν και ακουγεται οτι σταζει, στην ουσια σταζει πολυ) 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Ειχα δυο, τωρα εχω μια και την μοιραζομαι και στα δυο.
Αστα να πανε... 
Τα φυτα που εχω μεσα βοηθανε καθολου την κατασταση;

Οι τσιμουχες βεντουζαρουν παντως αναμεσα στο φιλτρο και τον κουβα, η ροη οταν ξεκιναει ειναι κανονικη, το φιλτρο δεν κανει καποιον παραξενο θορυβο ουτε ζεσταινεται οσο δουλευει, 
Αλλα στο 10 λεπτο σταματαει αποτομα, δεν ακουγεται να ειναι σε λειτουργια (αρα δεν γυρναει ουτε η προπελα) και εαν δεν κλεισεις τους σωληνες (ακομα και εαν το βγαλεις απο την πριζα δηλαδη το φιλτρο) αρχιζει και σταζει εξω νερα, απο αναμεσα στον κουβα και το φιλτρο σχετικα γρηγορα (αρκετα γρηγορα για να ξεχυλισει ο κουβας σε 40 λεπτα, αν και ακουγεται οτι σταζει, στην ουσια σταζει πολυ) 

Φαινεται οτι εχει χαλασει κατι. Δοκιμασε να το εχεις πιο ψηλα απο το ενυδρειο αν γινεται. Μηπως η βαρυτητα αντιστρεψει την υπερχειλυση. Μηπως δουλευει κανονικα η εισσροη του νερου αλλα η εκροη να υπολειτουργει οποτε και να δημιουργειται αυτο το πραγμα. Αν εχει ρυθμιστη παιξε λιγο με τις ροες. Και ενα τελευταιο που ισως σου φανει αστειο αλλα αλλαξε μπριζα....ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα μπριζα, ηταν απο τα πρωτα πραγματα που δοκιμασα αλλα δεν εγινε κατι.
Σταματαει να δουλευει εντελως δυστυχως, Δεν λειτουργει ουτε η εισροη.

Θα δοκιμασω ομως αυτο με το υψος, αν και πιο ψηλα απο το ενυδρειο δεν μπορω να το βαλω, θα το βαλω στο ιδιο υψος μηπως και...

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος.... παλι σταματησε...
Τωρα οντως δεν υπαρχει υπερχυλιση ομως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το φιλτρο τα χει παιξει αυτο ειναι σιγουρο. Μια αντια θα βαλεις στον κουβα για να κρατησεις βιολογια και αν εχεις καμια αντλια η κυκλοφορητη στο ενυδρειο για να οξυγονωνει το νερο και για να μην μενει στασιμο. Δεν ταιζεις καθολου εννοειται και κανεις αλλαγη νερου 50%.

Επισης κανεις υπομονη μεχρι την Πεμπτη που θα ανοιξουν τα μαγαζια. Η ψαχνεις απο τις αγγελιες για φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω αυτο νομιζω...
Θοδωρη να σε ρωτησω κατι:
Αντι για αυτο με την αεραντλια τωρα εκανα κατι αλλο και θα ηθελα μια γνωμη:
Συνδεσα το φιλτρο σε χρονοδιακοπτη οπου το εβαλα να ανοιγει για 10 λεπτα ανα μιση ωρα (τοσο εχω υπολογισει οτι παιρνει μεχρι να ''ξεμπλοκαρει'') ωστε να αλλαζει λιγο και το νερο μεσα στο ενυδρειο.

Ανορθοδοξο το ξερω, αλλα θα ηθελα να ρωτησω εαν ειναι ''το ιδιο'' με την κλασσικη μεθοδος που αναφερετε πιο πανω με την αεραντλια και εαν αξιζει ωστε να μην εχω τον κουβα χυμα στο πατωμα διπλα στο κρεβατι μου το βραδυ

Απο εκει και μετα εχουμε καποια προταση για φιλτρο; Το ενυδρειο ειναι 325 λιτρα με τροπικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει πανω κατω το ιδιο κανει εφοσον δημιουργει μια κινηση νερου αναμεσα στο βιολογικο υλικο αλλα εγω δεν θα κοιμομουνα ησυχος ξεροντας οτι μπορει να πλημμυρισει το βραδυ. Δεν εχεις μια αντλια ρε συ; μια αντλια η κυκλοφορητης στη γυαλα και μια αεραντλια στο φιλτρο.

Τωρα για φιλτρα εγω ειμαι λατρης fluval. Αλλα το θεμα ειναι τι λεφτα σκοπευεις να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γενικοτερα λογω εποχης οικονομικο προβλημα, αλλα ειμαι διατεθημενος να δανειστω ενα χ ποσο προκειμενου να παρω κατι καλο που να ξερω οτι θα κρατησει και να μην διαλυθει οπως αυτο (αν και ενταξει, 7 χρονων φιλτρο ειναι...). Εαν υπαρχει κατι φθηνο παρ'ολα αυτα το οποιο ειναι δοκιμασμενο φυσικα θα προτιμησω αυτο.

Δυστυχως επειδη η εκρροη του φιλτρου ηταν κοντα στην επιφανεια ποτε δεν σκεφτηκα να παρω εναν κυκλοφορητη .
Η δευτερη αεραντλια που ειχα (η παλια που χρησιμοποιουσα στο παλιο μου ενυδρειο στην ουσια) χαλασε επισης γιατι ετσι οπως ετρεχε το φιλτρο γεμισε νερα, την σκουπισα πολυ καλα πριν την βαλω μπροστα αλλα μαλλον δεν εφτανε... 

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Αγγελιες κοιταξες; μπορει να χει κατι καλο. Φιλτρακι φτηνο και καλο για κινεζικο ειναι το sun sun. Δεν θυμαμαι τα μοντελα αλλα δες για το μεγαλυτερο.

Επισης τα astro ειναι καλουτσικα αλλα δεν θυμαμαι αν εχει για τοσο μεγαλο ενυδρειο.

Τωρα αν πας στα fluval 406 ειναι μια χαρα.

Βαλε την αεραντλια στο φιλτρο να κρατησεις βιολογια και αυριο κανεις αλλαγη 80% θα την παλεψουν νομιζω μια μερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, θα το κανω ετσι αν ειναι και θα κοιταξω για τα φιλτρακια αυτα!
Σε ευχαριστω παρα πολυ! 
Οποια αλλη προταση υπαρχει ειναι καλοδεχουμενη

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Dophin Astro 2212, με ροή 1.300lt/h για έως 400 λίτρα, ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο και κάτω από 80€ καινούριο. Δε γνωρίζω για άλλα, αλλά 3 Fluval που είχα εκτός από θόρυβο μετά από καθαρίσματα έχαναν από την κεφαλή. Τα πλαστικά τους είναι ευαίσθητα σαν χαρτί και γενικά εμένα δε με άφησαν καθόλου ικανοποιημένο. Από αυτά που διαβάζω πάντως τα Eheim φαίνεται να είναι κορυφαία μαζί με τα Fluval που προσωπικά όπως ανέφερα δε θα ξαναπροτιμήσω ποτέ μάλλον.

Καλό είναι να υπάρχει πάντα 2ο φίλτρο έστω πιο μικρής δυναμικότητας σε περίπτωση που χαλάσει το ένα να υποβοηθά το άλλο

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο τι γινεται με τα φιλτρα; βρηκες ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους
Μολις ξεμπερδεψα και σας ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας!
Εν τελει κατεληξα στο astro 2212. Τιμιο φιλτρακι φαινεται για τα λεφτα του, αν και ηρθε χωρις πορολιθους.
Δεν το εβρισκα πουθενα Θεσσαλονικη οποτε το παρεγγειλα απο Κρητη και λογω της κακοκαιριας το παρελαβα σημερα.

Μετεφερα την βιολογια απο το παλιο (το οποιο κουτσα στραβα το αφησα να δουλευει ολες αυτες τις μερες οσο μπορουσε)

Γενικα ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ, αλλα ευτυχως δεν υπηρξε κανενας θανατος. :)



 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...