Jump to content

Μονομάχος Ενυδρείο


Elena.m

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ετοιμάζω ένα 10 λίτρο ενυδρείο για μονομαχο.

Θα ήθελα να μου πειτε τι φυτά και τι διακοσμητικά τους αρέσουν ποιο πολυ.

Πριν με "καταδικασετε" μερικοί για τα λίτρα ότι είναι λίγα όταν ήμουν 15 χρονών  είχα μονομαχο σε 2 λίτρα χωρίς φίλτρο και θερμαντηρα και μου ειχε ζήσει 4 χρόνια περίπου (δεν ήξερα ότι χρειάζεται εξοπλισμός γιατί πολύ  απλά ο υπάλληλος του Pet shop δεν με είπε τιποτα) και από όσο διάβασα ο μονομάχος ζει μάξιμουμ 5 χρόνια. Αν κάνω καπου λάθος συγνώμη.

Μέσα από το ίντερνετ έμαθα περισσότερα και θέλω να μάθω και αλλα.

Εννοείτε ότι αγόρασα θερμαντήρα, θερμόμετρο και φίλτρο RS -062A της RS Electrical ελπίζω να το έγραψα σωστά και αντιχλωριο.

Η θερμοκρασία από όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι 24 βαθμοί περίπου.

Δεν ξέρω πόσο διάστημα πρέπει να λειτουργήσει το ενυδρείο πριν μπει μέσα το ψαράκι και επίσης διάβασα ότι πρέπει να κάνω και τεστ πρώτα για το νερό αλλά δεν ξέρω τι τεστ και ποια πρέπει να είναι τα σωστά αποτελέσματα.

Το αντιχλωριο κάθε πότε το βάζουμε και τι άλλο πρέπει να βάλουμε στο νερό μας κάθε ποτε?

Και τέλος για τα αληθινά φυτά τι περιποίηση χρειάζονται και τι λίπασμα βάζουμε κάθε ποτε?

Είμαι εντελώς αρχάρια όπως φαίνεται από το μακριναρι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elena.m said:

Καλησπέρα σας,

Ετοιμάζω ένα 10 λίτρο ενυδρείο για μονομαχο.

Θα ήθελα να μου πειτε τι φυτά και τι διακοσμητικά τους αρέσουν ποιο πολυ.

Πριν με "καταδικασετε" μερικοί για τα λίτρα ότι είναι λίγα όταν ήμουν 15 χρονών  είχα μονομαχο σε 2 λίτρα χωρίς φίλτρο και θερμαντηρα και μου ειχε ζήσει 4 χρόνια περίπου (δεν ήξερα ότι χρειάζεται εξοπλισμός γιατί πολύ  απλά ο υπάλληλος του Pet shop δεν με είπε τιποτα) και από όσο διάβασα ο μονομάχος ζει μάξιμουμ 5 χρόνια. Αν κάνω καπου λάθος συγνώμη.

Μέσα από το ίντερνετ έμαθα περισσότερα και θέλω να μάθω και αλλα.

Εννοείτε ότι αγόρασα θερμαντήρα, θερμόμετρο και φίλτρο RS -062A της RS Electrical ελπίζω να το έγραψα σωστά και αντιχλωριο.

Η θερμοκρασία από όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι 24 βαθμοί περίπου.

Δεν ξέρω πόσο διάστημα πρέπει να λειτουργήσει το ενυδρείο πριν μπει μέσα το ψαράκι και επίσης διάβασα ότι πρέπει να κάνω και τεστ πρώτα για το νερό αλλά δεν ξέρω τι τεστ και ποια πρέπει να είναι τα σωστά αποτελέσματα.

Το αντιχλωριο κάθε πότε το βάζουμε και τι άλλο πρέπει να βάλουμε στο νερό μας κάθε ποτε?

Και τέλος για τα αληθινά φυτά τι περιποίηση χρειάζονται και τι λίπασμα βάζουμε κάθε ποτε?

Είμαι εντελώς αρχάρια όπως φαίνεται από το μακριναρι

Καλως ήρθες...αρχικα το οτι έριξες τριποντο με κλειστα ματια και μπήκε δεν σημαίνει ότι θα το ξαναβάλεις, αναφέρομαι ότι ενας μονομαχος εζησε σε 2 λίτρα για 5 χρονια...μέση διάρκεια ζωής έχω στο νου μου μια διάρκεια από 2 εως 4 χρονια...χοντρικά παίρνεις βακτήρια απο πετσοπ και ρίχνεις ανάλογα με τις οδηγίες χοντρικα 2 βδομάδες...μετά πας στο πετσοπ με νερό και σου κάνει μετρήσεις,καλό είναι να αγοράσεις και εσυ τεστακια για να κάνεις μόνη σου...από φυτά λίπανση δεν θες γιατί θα πάρειςκάποιο φυτό χαμηλών απαιτήσεων...αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή νερού σύμφωνα με τις οδηγιες...μπες στο φόρουμ και διάβασε μερικά άρθρα για αρχάριους θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλάβεις πολλά πράγματα και άμα εχεις απορίες εδώ είμαστε...προσωπικά θα σου πρότεινα αν δεν έχεις ήδη πάρει ενυδρείο πάρε ενα 15 -20 λίτρων μικρή διαφορά στην τιμή και σίγουρα θα ναι άρχοντας ο μικρουλης εκει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλησπέρα σας,

Ετοιμάζω ένα 10 λίτρο ενυδρείο για μονομαχο.

Θα ήθελα να μου πειτε τι φυτά και τι διακοσμητικά τους αρέσουν ποιο πολυ.

Πριν με "καταδικασετε" μερικοί για τα λίτρα ότι είναι λίγα όταν ήμουν 15 χρονών  είχα μονομαχο σε 2 λίτρα χωρίς φίλτρο και θερμαντηρα και μου ειχε ζήσει 4 χρόνια περίπου (δεν ήξερα ότι χρειάζεται εξοπλισμός γιατί πολύ  απλά ο υπάλληλος του Pet shop δεν με είπε τιποτα) και από όσο διάβασα ο μονομάχος ζει μάξιμουμ 5 χρόνια. Αν κάνω καπου λάθος συγνώμη.

Μέσα από το ίντερνετ έμαθα περισσότερα και θέλω να μάθω και αλλα.

Εννοείτε ότι αγόρασα θερμαντήρα, θερμόμετρο και φίλτρο RS -062A της RS Electrical ελπίζω να το έγραψα σωστά και αντιχλωριο.

Η θερμοκρασία από όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι 24 βαθμοί περίπου.

Δεν ξέρω πόσο διάστημα πρέπει να λειτουργήσει το ενυδρείο πριν μπει μέσα το ψαράκι και επίσης διάβασα ότι πρέπει να κάνω και τεστ πρώτα για το νερό αλλά δεν ξέρω τι τεστ και ποια πρέπει να είναι τα σωστά αποτελέσματα.

Το αντιχλωριο κάθε πότε το βάζουμε και τι άλλο πρέπει να βάλουμε στο νερό μας κάθε ποτε?

Και τέλος για τα αληθινά φυτά τι περιποίηση χρειάζονται και τι λίπασμα βάζουμε κάθε ποτε?

Είμαι εντελώς αρχάρια όπως φαίνεται από το μακριναρι

Οι σωστές ενδείξεις του νερού που φανερώνουν ότι ένα ενυδρείο μπορεί να φιλοξενήσει ψάρια είναι (ΝΗ4/ΝΗ43) αμμωνία 0,  (ΝΟ2) νιτρώδη 0, και να υπάρχουν μετρήσιμα (ΝΟ3) νιτρικά. Εμπειρικά σου λέω, ότι μετά από 35-40 ημέρες λειτουργίας του φίλτρου του ενυδρείου θα μπορούσε να μπει ψαράκι.

Το αντιχλώριο το βάζουμε και στην αρχή που το γεμίζουμε, και μετά σε κάθε αλλαγή για τα λίτρα που αλλάζουμε.

Τα φυτά ανάλογα με τις απαιτήσεις τους χωρίζονται σε εύκολα-μέτρια-δύσκολα.

Όλοι από αρχάριοι ξεκινήσαμε γι αυτό μην αγχώνεσαι.

Τι υλικά υπάρχουν μέσα στο φίλτρο?

Και λίγη τροφή για μελέτη παρακάτω.

Τα λινκ που περιέχει αυτό το άρθρο είναι για οδηγός (επειδή είναι συγκεντρωμένα) και όχι για να σε αγχώσουν.:D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Καλως ήρθες...αρχικα το οτι έριξες τριποντο με κλειστα ματια και μπήκε δεν σημαίνει ότι θα το ξαναβάλεις, αναφέρομαι ότι ενας μονομαχος εζησε σε 2 λίτρα για 5 χρονια...μέση διάρκεια ζωής έχω στο νου μου μια διάρκεια από 2 εως 4 χρονια...χοντρικά παίρνεις βακτήρια απο πετσοπ και ρίχνεις ανάλογα με τις οδηγίες χοντρικα 2 βδομάδες...μετά πας στο πετσοπ με νερό και σου κάνει μετρήσεις,καλό είναι να αγοράσεις και εσυ τεστακια για να κάνεις μόνη σου...από φυτά λίπανση δεν θες γιατί θα πάρειςκάποιο φυτό χαμηλών απαιτήσεων...αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή νερού σύμφωνα με τις οδηγιες...μπες στο φόρουμ και διάβασε μερικά άρθρα για αρχάριους θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλάβεις πολλά πράγματα και άμα εχεις απορίες εδώ είμαστε...προσωπικά θα σου πρότεινα αν δεν έχεις ήδη πάρει ενυδρείο πάρε ενα 15 -20 λίτρων μικρή διαφορά στην τιμή και σίγουρα θα ναι άρχοντας ο μικρουλης εκει

Πολύ σωστά στα είπε ο φίλος ... το θέμα δεν είναι να ζήσει το ψαράκι αλλά Να ζήσει και καλά να έχει χώρο να κολυμπάει ...κατά την γνώμη μου πολύ λίγα τα λιτρα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.θα μπω και θα τα διαβάσω όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!

 

Δυστυχώς μερικοί υπάλληλοι των πετ σοπ πολλές φορές δεν είναι διατεθιμένοι να σου εξηγήσουν τα πάντα ώστε να προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες στο ψάρι σου ακόμα κ αν αυτό αφορά βασικό εξοπλισμό. Το ότι ο μονομάχος σου έζησε χωρίς φίλτρο σε 2 λίτρα είναι πραγματικά σαν να κέρδισες το τζόκερ. Όπως και να χει, μείνε σίγουρη πως το φόρουμ μπορεί να σε βοηθήσει σε οποιαδήποτε απορία έχεις και ακόμα κ αν πάς πρώτα σε μαγαζί για να ρωτήσεις κάτι, κάνε τον κόπο μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από εδώ.

Για τον μονομάχο τώρα, όπως θα έχεις ήδη ή θα διαβάσεις στον σύνδεσμο, για να μπορέσουμε να βάλουμε ψάρι σε ενυδρείο χρειάζεται να έχουμε μηδενική αμμωνία, μηδενικά νιτρώδη και να μετράμε μόνο νιτρικά (βλ. κύκλος του αζώτου). Αυτή η διαδικασία χοντρικά διαρκεί 30-40 ημέρες. Βήμα-βήμα όμως. Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμα ενυδρείο και παίρνεις τον εξοπλισμό ξεχωριστά τότε προσπάθησε να πάρεις όσο μεγαλύτερο ενυδρείο γίνεται. Σίγουρα τα 10 λίτρα μπορεί είναι παράδεισος μπροστά στα 2 αλλά και πάλι θεωρούνται οριακά για μονομάχο. Διάβασε τις υποκατηγορίες όμως πρώτα του συνδέσμου για να κατανοήσεις καλύτερα τις διαδικασίες και τα βρίσκουμε τα υπόλοιπα.

 

Καλή αρχή! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλα αυτά που έψαξα και διάβασα λυπήθηκα και για τον μονομάχο μου που έζησε έτσι τόσα χρόνια αλλά κατάλαβα και γιατί τα ψάρια όταν ήμουν μικρή  ψόφησαν. 

Το πρώτο μου ψάρι ήταν ένα μαύρο χρυσόψαρο σε γιαλα και έζησε ένα χρόνο μετά πήρε ο μπαμπάς μου ένα ενυδρείο 15 λίτρο που του είχε πει αυτός στο Pet Shop ότι χωράει τουλάχιστον 10 ψάρια. Μην τα πολυλογώ βάλαμε 2 χρυσοψαρα ένα τιγρακι έναν μονομάχο ένα ψάρι που βεντουζωνει στο τζάμι ένα αγγελοψαρο και ενα που μας είχε πει ότι είναι πολύ μικρό καρχαρίακι. προφανώς μέσα σε χρόνο βαριά βαριά είχαν πεθάνει όλα τα ψαράκια. Και τώρα ήθελα να πάρω χρυσόψαρο για αρχή σε γιαλα και έτσι πέτυχα ένα άρθρο για το ότι είναι απαγορευτική η γιαλα για χρυσόψαρο  και ξεκίνησα την έρευνα γενικά για τα ψάρια και τα ενυδρεία και κατέληξα σε αυτό το φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον θερμαντήρα μάρκα γιατί αυτός που πήρα ενώ τον έβαλα στους 23 βαθμούς δεν έχει σταματήσει και το νερό έχει φτάσει στους 29 βαθμούς και θα τον πάω πίσω... Ψάρι δεν έχω βάλει γιατί όπως είπατε πρέπει να μείνει το ενυδρείο και να δουλέψει τουλάχιστον 40 μέρες... 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με λάθη. Σίγουρα όμως το χόμπι δεν είναι καθόλου αυτό που φαίνεται. Υπομονή θέλει και μεράκι.

Βεβαιώσου πως ο θερμοστάτης σου δεν δουλεύει και ότι τον έχεις ρυθμίσει σωστά. Μήπως το ενυδρείο είναι κοντά σε καλοριφέρ? Αν τελικά τον επιστρέψεις νομίζω πως οποιοσδήποτε στα 25w θα είναι υπεραρκετός ανεξαρτήτου μάρκας.

Από ότι καταλαβαίνω το ενυδρείο το έχεις ήδη και το έχεις γεμίσει. Το έχεις μόνο με νερό ή το έχεις διακοσμήσει κάπως? Μαζί με το αντιχλώριο έχεις και κάποιο σκεύασμα βακτηρίων?

Link to comment
Share on other sites

Τον έχει βάλει στους 25 και έχει πάει στους 29 η δεν τον έχεις ρυθμίσει ακόμα τι υπόστρωμα έβαλες ; Φυτά αληθινά η ψεύτικα ; Τι βακτήρια ρίχνεις ; Μετρήσεις έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι. Λοιπον θα παω να το ξανακοιτάξω στο σπίτι τον θερμοστάτη και θα σας πω. Σήμερα θα παω να παρω το φυτο Microsorum Pteropus Narrow για να το βάλω και διακοσμιτικους βραχους.Εβαλα χωμα για φυτα στον πατο και απο πανω πετραδακια μικρα σαν χαλίκι. (Το ενυδρείο μου πηρε δωρο ο μπαμπας μου και μαζι ηταν ο φωτισμός τα πετραδάκια και το φίλτρο) Μολις παω σπιτι θα σας το βγαλω μια φωτογραφια για να δειτε πως ειναι. Μεχρι στιγμης εχω βαλει το αντιχλωριακο στο νερο και σημερα θα παω να παρω τεστ για να κανω. Τα βακτήρια δεν έβαλα θα πάω να παρω σημερα. Απο τα άρθρα ποιο πανω που μου επισύναψε ο Σωτήρης το διαβασα. Φυτα αλιθηνα θα βαλω δεν μ αρεσουν τα ψευτικα και νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα για το ψαρακι. Οχι το ενυδρειο δεν ειναι κοντα στο καλοριφερ. Στο pet shop που θα παω θα ζητησω βακτήρια για μονομαχο?? η ειναι γενικα τα βακτήρια τα ιδια για ψαρια του γλυκου νερου.? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικά βακτήρια θα σου φτιάξουν το νερό θα πρέπει να κανείς τεστακια μετά να δεις τα νιτρικά σου την αμωνία σου ,έτσι ώστε το νερό να είναι βιοσιμο για το ψαράκι σου .. θα περιμένεις να κάνει τον κύκλο του και μετά θα βάλεις το ψαράκι σου .. ελπίζω να μην έχεις χρωματιστές πέτρες ..

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι γκρι ποιο σκούρο γκρι και μαύρο περίπου οι πέτρες μου. Αυτες ειχε το ενυδρείο.

Θα το βγαλω φωτογραφεία και θα το ανεβασω μολις παω σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλησπέρα και παλι. Λοιπον θα παω να το ξανακοιτάξω στο σπίτι τον θερμοστάτη και θα σας πω. Σήμερα θα παω να παρω το φυτο Microsorum Pteropus Narrow για να το βάλω και διακοσμιτικους βραχους.Εβαλα χωμα για φυτα στον πατο και απο πανω πετραδακια μικρα σαν χαλίκι. (Το ενυδρείο μου πηρε δωρο ο μπαμπας μου και μαζι ηταν ο φωτισμός τα πετραδάκια και το φίλτρο) Μολις παω σπιτι θα σας το βγαλω μια φωτογραφια για να δειτε πως ειναι. Μεχρι στιγμης εχω βαλει το αντιχλωριακο στο νερο και σημερα θα παω να παρω τεστ για να κανω. Τα βακτήρια δεν έβαλα θα πάω να παρω σημερα. Απο τα άρθρα ποιο πανω που μου επισύναψε ο Σωτήρης το διαβασα. Φυτα αλιθηνα θα βαλω δεν μ αρεσουν τα ψευτικα και νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα για το ψαρακι. Οχι το ενυδρειο δεν ειναι κοντα στο καλοριφερ. Στο pet shop που θα παω θα ζητησω βακτήρια για μονομαχο?? η ειναι γενικα τα βακτήρια τα ιδια για ψαρια του γλυκου νερου.? 

Ειναι ειδικα βακτηρια για ενυδρειο. Ζωντανά βακτήρια που μειώνουν την αμμωνία & τα νιτρώδη

tetra safe start, api-quick-start, sera bio-nitrivec, easy life easy start κ.α. πολλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλησπέρα και παλι. Λοιπον θα παω να το ξανακοιτάξω στο σπίτι τον θερμοστάτη και θα σας πω. Σήμερα θα παω να παρω το φυτο Microsorum Pteropus Narrow για να το βάλω και διακοσμιτικους βραχους.Εβαλα χωμα για φυτα στον πατο και απο πανω πετραδακια μικρα σαν χαλίκι. (Το ενυδρείο μου πηρε δωρο ο μπαμπας μου και μαζι ηταν ο φωτισμός τα πετραδάκια και το φίλτρο) Μολις παω σπιτι θα σας το βγαλω μια φωτογραφια για να δειτε πως ειναι. Μεχρι στιγμης εχω βαλει το αντιχλωριακο στο νερο και σημερα θα παω να παρω τεστ για να κανω. Τα βακτήρια δεν έβαλα θα πάω να παρω σημερα. Απο τα άρθρα ποιο πανω που μου επισύναψε ο Σωτήρης το διαβασα. Φυτα αλιθηνα θα βαλω δεν μ αρεσουν τα ψευτικα και νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα για το ψαρακι. Οχι το ενυδρειο δεν ειναι κοντα στο καλοριφερ. Στο pet shop που θα παω θα ζητησω βακτήρια για μονομαχο?? η ειναι γενικα τα βακτήρια τα ιδια για ψαρια του γλυκου νερου.? 

Καλησπερα και απο εμενα. Θα σου ελεγα για μπολι να βρεις αλλα ηλιακα πρεπει να εισαι μικρή οποτε καλυτερα με τα βακτηρια. Για τα τεστ μην ανχωνεσαι. Αποκλειεται να ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου. Αν δεν θες να πιεσεις οικονομικα τους γονεις σου παρε τα πιο φθηνα τεστ που θα βρεις για τα ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν δεν μπορεις ολα μαζι παρτα με την σειρα που σου ειπα...ιδανικα στο επομενο μηνα. Κυριως δεν χρειαζεται να ανχωνεσαι η να πιεστεις οικονομικα. Γιατι στην αρχη εχεις αρκετο περιθωριο να πας οσο αργα θες και μπορεις. Οκ?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ανέβασα φωτογραφεία με το ενυδρείο και τελειωμένο από άποψη φυτών και διακοσμητικων. 

Έχω βάλει αντιχλωριο και τα βακτήρια. 

Έχω φίλτρο και θερμοστάτη. 

Τον θερμοστάτη το έβαλα χθες να πιάσει 24 βαθμούς. Η θερμοκρασία του νερού ήταν κάτω από 20 όταν το έβαλα από την βρύση και το πρωί όταν σηκώθηκα για την δουλειά ή θερμοκρασία είχε φτάσει τους 29.

Τώρα ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς και κατέβηκε μέχρι στιγμής στους 26.

Να αναφέρω ότι στο σπίτι ή θέρμανση γίνεται με κλιματιστικά και το βράδυ  τα βάζω στους 24 βαθμούς και τα 2 λόγο ότι έχω και μωρό στο σπίτι. Ο μπαμπάς μου ένα δώρο έκανε.. τα υπόλοιπα από την τσέπη μου είναι δεν είμαι και πολύ μικρή 24 και δεν μένω με τους γονείς μου. Απλά τα περισσότερα μην πω το 99.00 % δεν τα γνώριζα γιατί πριν πόσα χρόνια που είχαμε ότι να ναι μας λέγανε αυτοί στα Pet Shop. 

Έκανα και μετρισεις για να δω περίπου σε τι φάση είμαι...μετα θα κάνω σε 3 εβδομάδες να δω πως είναι τα πράγματα.. 

IMG_20190103_181537.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου φαίνονται στις φωτογραφίες απλά για να δω σε τι φάση είναι ακόμα. 

IMG_20190103_181731.jpg

IMG_20190103_181820.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πάνω ρωτήθηκα και για το πετραδάκια είχα στο ενυδρείο. Ανέβασα φωτογραφεία. 

Αυτο είχε μαζί. 

IMG_20190103_181705.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπεις απ το χρώμα του τεστ, υπάρχει αμμωνία στο νερό σου. 'Άρα καταλαβαίνεις ότι έχει ξεκινήσει ο κύκλος.

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαζα το ψεύτικο διακοσμητικό, καθώς και όλο το λευκό χαλίκι.

Θα αναρωτήθεις βέβαια για ποιο λόγο στο προτείνω.

Οι λόγοι είναι αρκετοί. Το χρώμα του χαλικιού και μόνο με παραπέμπει σε ασβεστολιθικό υλικό, πράγμα που δεν θέλουμε.

Δεύτερος λόγος ο βυθός θα είναι πολύ φωτεινός και θα αντανακλά το φως πράγμα που θα ενοχλεί και θα στρεσάρει το ψάρι.

Επίσης μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει να πρασινίζει, κάτι που δεν θα είναι ελκυστικό στο μάτι, συν ότι θα φαίνονται όλες οι ακαθαρσίες.

Σε αυτό το βυθό θα είναι δύσκολο να φυτέψεις.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βγάλω το χαλίκι μπορώ να κρατήσω σκέτο το χώμα η θα χρειαστεί να μπει από πάνω κάτι άλλο σαν υλικό και τι...?? 

Το διακοσμητικό σε τι μπορεί να επιφέρει πρόβλημα στο ενυδρείο? 

Και για να βγάλω το χαλίκι θα πρέπει να το πετάξω μαζί με το υπάρχον χώμα η μπορώ και προσεκτικά να το βγάλω αφού αδειάσω το ενυδρείο και μετά στο χώμα που περισσεύει να προσθέσω και άλλο χώμα? 

Και τελος το νερό μου είναι θαμπο έως και πράσινο ελάχιστα θα πω μπορεί να φταίει το χαλίκι για αυτό...?? 

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Elena.m έγραψε:

Αν θα βγάλω το χαλίκι μπορώ να κρατήσω σκέτο το χώμα η θα χρειαστεί να μπει από πάνω κάτι άλλο σαν υλικό και τι...?? 

Το διακοσμητικό σε τι μπορεί να επιφέρει πρόβλημα στο ενυδρείο? 

Τι εννοείς χώμα από κάτω?

Κάθε μη φυσικό υλικό μπορεί να βγάλει επιβλαβείς ουσίες μες στο νερό, είτε λόγο των υλικών που είναι φτιαγμένο, είτε από τα χρώματα που είναι βαμμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Pet Shop είπα να μου δώσουν χώμα για να βάλω αληθινά φυτά δεν ξέρω πως λέγετε κανονικά αν το λέω εγώ λάθος που μάλλον αυτό ειναι. Κάτω από τα χαλίκια με είπαν να βάλω αυτό στην φωτογραφία. 

IMG_20190103_210826.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χωμα ειναι καλο για πικνοφυτεμενο ενυδρειο. Στα 10λ μονο προβληματα θα δημιουργήσει....

Δεν σου ειπαν , οτι με τετοιο χωμα πρεπει να παρεις και καταλληλο χαλικι - 1-3 mm;

Πανω στο χωμα γραφει, οτι απο πανω πρεπει να μπει χαλικακι 3-4 εκ παχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...