Jump to content

Μονομάχος Ενυδρείο


Elena.m

Recommended Posts

Όχι δεν μου το είπαν αυτό. Τους είπα και τα λίτρα που έχω και ότι θα βάλω 3 φυτά μόνο και μου είπαν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα είναι ότι πρεπει. Δηλαδή δεν κάνει καθολου αυτό για το ενυδρείο μου? Πείτε μου τι χώμα να πάρω και τι χαλικι? Η αλλιώς αν μπορώ να βάλω σκέτο το χώμα τι ακριβώς. Ρωταω εσάς γιατί και αν θα πάω σε άλλο Pet Shop πάλι θα μου δώσουν ότι να ναι

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω , που γινεται να βγαλεις το χωμα τωρα(μονο αν θα φυγουν ολα απο μεσα). Αν μπορεις, παρε κανα 3-5 kg χαλικακι τυπου https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

υπαρχει και σε 5 κγ. Μαζεψε (με κλειστο το φιλτρο) οσο μπορεις τις ασπρες πετρουλες και βαλε απο πανω ψιλο χαλικακι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Όχι δεν μου το είπαν αυτό. Τους είπα και τα λίτρα που έχω και ότι θα βάλω 3 φυτά μόνο και μου είπαν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα είναι ότι πρεπει. Δηλαδή δεν κάνει καθολου αυτό για το ενυδρείο μου? Πείτε μου τι χώμα να πάρω και τι χαλικι? Η αλλιώς αν μπορώ να βάλω σκέτο το χώμα τι ακριβώς. Ρωταω εσάς γιατί και αν θα πάω σε άλλο Pet Shop πάλι θα μου δώσουν ότι να ναι

Αυτο το χωμα ειναι υποστρωμα, δεν μπαινει απο μονο του. Διαβασες τις οδηγιες πανω στο κουτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο το χωμα ειναι υποστρωμα, δεν μπαινει απο μονο του. Διαβασες τις οδηγιες πανω στο κουτι;

Τα φυτα, που πηρες δεν χρειαζονται καν χωμα. Ειναι για τα φυτα ,που εχουν ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τα φυτα, που πηρες δεν χρειαζονται καν χωμα. Ειναι για τα φυτα ,που εχουν ριζες.

Μην απογοητεύεσαι, βγαλε προσεκτικα οσο μπορεις το χονδρο χαλικι και βαλε απο πανω ψιλο. Τελος.

Προσπαθησε να μην ανακατευεις τον βυθο.

Μετα μπορεις να φυτευεις και αλλα φυτα , αν θελεις. :)

Link to comment
Share on other sites

 Τώρα μόλις το διάβασα πάνω στο κουτι. Θα πάω αύριο να πάρω και χαλίκι σαν αυτό που μου ειπατε. Τα φυτά δεν χρειάζονται καθόλου χώμα απλά τα βάζω εκεί που θέλω και δεν έχω πρόβλημα?   

 

Link to comment
Share on other sites

Και πόσα κιλά χρειαζονται για 10 λίτρα ενυδρείο? 

Επίσης είδα σε βιντέο στο YouTube ότι μπορείς να βάψεις την πλάτη μαύρη γίνεται ? Και το χρώμα μπορεί να είναι πλαστικό νεροχρωμμα η κάτι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλησπέρα. Ανέβασα φωτογραφεία με το ενυδρείο και τελειωμένο από άποψη φυτών και διακοσμητικων. 

Έχω βάλει αντιχλωριο και τα βακτήρια. 

Έχω φίλτρο και θερμοστάτη. 

Τον θερμοστάτη το έβαλα χθες να πιάσει 24 βαθμούς. Η θερμοκρασία του νερού ήταν κάτω από 20 όταν το έβαλα από την βρύση και το πρωί όταν σηκώθηκα για την δουλειά ή θερμοκρασία είχε φτάσει τους 29.

Τώρα ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς και κατέβηκε μέχρι στιγμής στους 26.

Να αναφέρω ότι στο σπίτι ή θέρμανση γίνεται με κλιματιστικά και το βράδυ  τα βάζω στους 24 βαθμούς και τα 2 λόγο ότι έχω και μωρό στο σπίτι. Ο μπαμπάς μου ένα δώρο έκανε.. τα υπόλοιπα από την τσέπη μου είναι δεν είμαι και πολύ μικρή 24 και δεν μένω με τους γονείς μου. Απλά τα περισσότερα μην πω το 99.00 % δεν τα γνώριζα γιατί πριν πόσα χρόνια που είχαμε ότι να ναι μας λέγανε αυτοί στα Pet Shop. 

Έκανα και μετρισεις για να δω περίπου σε τι φάση είμαι...μετα θα κάνω σε 3 εβδομάδες να δω πως είναι τα πράγματα.. 

IMG_20190103_181537.jpg

 

Τι διαστάσεις ακριβώς έχει το ενυδρείο; Από τη φωτο.φαίνεται να είναι μεγαλύτερο από 10lt, γι'αυτό ρωτάω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Και πόσα κιλά χρειαζονται για 10 λίτρα ενυδρείο? 

Επίσης είδα σε βιντέο στο YouTube ότι μπορείς να βάψεις την πλάτη μαύρη γίνεται ? Και το χρώμα μπορεί να είναι πλαστικό νεροχρωμμα η κάτι αλλο?

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρειάκι?

Μπορείς να το βάψεις είτε με πλαστικό είτε με νερόχρωμα, είτε να κολλήσεις ένα μαύρο χαρτόνι.:)

Link to comment
Share on other sites

30 X 26 και βάθος 19 είναι το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Και πόσα κιλά χρειαζονται για 10 λίτρα ενυδρείο? 

Επίσης είδα σε βιντέο στο YouTube ότι μπορείς να βάψεις την πλάτη μαύρη γίνεται ? Και το χρώμα μπορεί να είναι πλαστικό νεροχρωμμα η κάτι αλλο?

Μπορείς να βάλεις απλά ένα μαύρο χαρτόνι από πίσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα κιλά χαλίκι χρειάζεται για 10 λίτρο ενυδρείο ? 5 κιλά καλά ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

30 X 26 και βάθος 19 είναι το ενυδρείο

Με 3 λίτρα θα είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Πόσα κιλά χαλίκι χρειάζεται για 10 λίτρο ενυδρείο ? 5 κιλά καλά ειναι?

4-5 κγ φτανει, αν θα ειναι 4 εκ παχος, αν λιγοτερο, τοτε και 3 κγ

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλησπέρα. Ανέβασα φωτογραφεία με το ενυδρείο και τελειωμένο από άποψη φυτών και διακοσμητικων. 

Έχω βάλει αντιχλωριο και τα βακτήρια. 

Έχω φίλτρο και θερμοστάτη. 

Τον θερμοστάτη το έβαλα χθες να πιάσει 24 βαθμούς. Η θερμοκρασία του νερού ήταν κάτω από 20 όταν το έβαλα από την βρύση και το πρωί όταν σηκώθηκα για την δουλειά ή θερμοκρασία είχε φτάσει τους 29.

Τώρα ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς και κατέβηκε μέχρι στιγμής στους 26.

Να αναφέρω ότι στο σπίτι ή θέρμανση γίνεται με κλιματιστικά και το βράδυ  τα βάζω στους 24 βαθμούς και τα 2 λόγο ότι έχω και μωρό στο σπίτι. Ο μπαμπάς μου ένα δώρο έκανε.. τα υπόλοιπα από την τσέπη μου είναι δεν είμαι και πολύ μικρή 24 και δεν μένω με τους γονείς μου. Απλά τα περισσότερα μην πω το 99.00 % δεν τα γνώριζα γιατί πριν πόσα χρόνια που είχαμε ότι να ναι μας λέγανε αυτοί στα Pet Shop. 

Έκανα και μετρισεις για να δω περίπου σε τι φάση είμαι...μετα θα κάνω σε 3 εβδομάδες να δω πως είναι τα πράγματα.. 

IMG_20190103_181537.jpg

Καλως ηρθες Ελενα και καλη αρχη..10 λίτρα αποκλειεται να είναι το ενυδρειο..  Αν θελεις βρε κορίτσι μου βγαλε και την νεκροκεφαλη απο μεσα σου αφαιρεί λίτρα και είναι και φοβιστικη ρε παιδι μου :bigemo_harabe_net-52:

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Μπορείς να βάλεις απλά ένα μαύρο χαρτόνι από πίσω 

ή γαλαζιο, ή πρασινο :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειάκι είναι περίπου 15 λίτρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει το φως να το κατεβάσεις προς το ενυδρείο λίγο γιατί χάνεται φως με την γωνία που το έχεις τώρα...Σόρρυ αν γινόμαστε καταιγιστικοί αλλά προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε:bigemo_harabe_net-52:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι πείτε μου ότι είναι σωστό. Έτσι καί αλλιώς γία αυτό μπηκα στο φόρουμ για να μάθω περισσότερα και να το κάνω σωστα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το ενυδρειάκι είναι περίπου 15 λίτρα.:)

15 εεε ...Άρα το δικό μου δεν είναι 35 όπως νομιζα :waaa:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά 15 είναι. Στο Pet Shop ειπαν 10 λίτρα αλλά ακόμα καλύτερα γιατί η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται τώρα λίγο μικρο. Αργότερα θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Έχω έρωτα με τις νεκροκεφαλές  για αυτό εβαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Άρα το δικό μου δεν είναι 35 όπως νομιζα :waaa:

 

Τι διαστάσεις έχει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. 

Σήμερα θα πάω να πάρω το χαλίκι που με είπατε. Παρατήρησα ότι το νερό μου έχει γίνει κίτρινο τι μπόρει να φταίει? 

Όταν θα αλλάξω το χαλίκι θα αφαιρέσω το νερό στην μέση και ποιο κάτω για να βγάλω το άλλο χαλίκι και να βάλω το καινούργιο? 

Και μετά θα βάλω το ίδιο νερό ή καλύτερα να βάλω καινούργιο και να ξεκινήσω την διαδικασία από την αρχή? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...