Jump to content

Μονομάχος Ενυδρείο


Elena.m

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλημέρα παιδιά. 

Σήμερα θα πάω να πάρω το χαλίκι που με είπατε. Παρατήρησα ότι το νερό μου έχει γίνει κίτρινο τι μπόρει να φταίει? 

Όταν θα αλλάξω το χαλίκι θα αφαιρέσω το νερό στην μέση και ποιο κάτω για να βγάλω το άλλο χαλίκι και να βάλω το καινούργιο? 

Και μετά θα βάλω το ίδιο νερό ή καλύτερα να βάλω καινούργιο και να ξεκινήσω την διαδικασία από την αρχή? 

Έχεις ρίξει βακτήρια μέσα;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έριξα βακτήρια χθες το απόγευμα. Έβαλα χθες και τα φυτά και το ξύλο. 

Το ξύλο το άφησα να μουλιάσει σε καυτό νερό 2 φορές και μετά το έβαλα στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Ναι έριξα βακτήρια χθες το απόγευμα. Έβαλα χθες και τα φυτά και το ξύλο. 

Το ξύλο το άφησα να μουλιάσει σε καυτό νερό 2 φορές και μετά το έβαλα στο ενυδρείο 

Από το ξύλο κιτρινισε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Καλημέρα παιδιά. 

Σήμερα θα πάω να πάρω το χαλίκι που με είπατε. Παρατήρησα ότι το νερό μου έχει γίνει κίτρινο τι μπόρει να φταίει? 

Όταν θα αλλάξω το χαλίκι θα αφαιρέσω το νερό στην μέση και ποιο κάτω για να βγάλω το άλλο χαλίκι και να βάλω το καινούργιο? 

Και μετά θα βάλω το ίδιο νερό ή καλύτερα να βάλω καινούργιο και να ξεκινήσω την διαδικασία από την αρχή? 

Το νερο ειναι κιτρινο απο το χωμα. Οταν θα βαλεις χαλικακι(τουλαχιστον 3 εκ.) απο πανω, θα κανεις αλλαγη νερου περιπου 30-40%. Προσεκτικα, να μην ταραζεις τον βυθο.

Το φιλτρο απο υλικα τι εχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Από το ξύλο κιτρινισε..

Και το ξυλο (το ξεχασα... γεραματα;) :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το φίλτρο που είχε μαζί το ενυδρείο. Είναι με σφουγγαράκι που θέλει ξέπλυμα όταν κάνεις αλλαγή νερού. 

Αν το στήσω όλο από την αρχή το ενυδρείο δεν θα είναι καλύτερα. 

Να πετάξω και το χώμα και το χαλίκι και να στηθεί ποιο σωστά...? 

Να βάλω σκέτο το χαλίκι το ψιλό που με πρότειναν? 

IMG_20190104_120455.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βγάλω το ξύλο μ αρέσει αλλά ούτε και την κίτρινιλα θέλω.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω για να φύγει η κίτρινιλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Αυτό είναι το φίλτρο που είχε μαζί το ενυδρείο. Είναι με σφουγγαράκι που θέλει ξέπλυμα όταν κάνεις αλλαγή νερού. 

Αν το στήσω όλο από την αρχή το ενυδρείο δεν θα είναι καλύτερα. 

Να πετάξω και το χώμα και το χαλίκι και να στηθεί ποιο σωστά...? 

Να βάλω σκέτο το χαλίκι το ψιλό που με πρότειναν? 

IMG_20190104_120455.jpg

Μια χαρα εισαι. Δεν χρειαζεται να κανεις πολλα.Το χωμα μονο καλο κανει για τα φυτα, απλα δεν ηξερες, πως να το χρησιμοποιεις σωστα, και για τα φυτα , που εβαλες,δεν ειναι χρησιμο.. Απλα πριν να βαλεις ψιλο χαλικακι(1-3mm), μαζεψε λιγο τις ασπρες πετρες απο πανω.ή αν θελεις, μπορεις και να αδειαζεις το ενυδρειο και να βαλεις μονο χαλικι. Το θεμα με το χωμα ειναι οτι δεν θα μπορεσεις να βαζεις σκουπα βυθου στο ενυδρειο σου,θα εχεις απο την αρχη πολλα θρεπτικα στοιχεια στο νερο και σαν αποτελεσμα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αναπτυξης αλγης. Για τους νεους ειναι ενα θεμα νομιζω.

Για το φιλτρο παρε Sera siporax mini (30gr), για να το βαλεις μεσα στο φιλτρο.

Αν στο φιλτρο υπαρχει ενα κουτακι με ενεργο ανθρακα, το αφηνεις για μια εβδομαδα, μετα πετας. Σ΄εκεινο το κουτακι μπορεις να βαλεις μετα σιποραξ ή να το βαλεις χυμα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάζω στο φίλτρο το siporax εννοείτε στο κουτάκι που έχει το φίλτρο το σφουγγάρακι?? Και μετα θα πρέπει κάθε εβδομάδα να το αλλάζω.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Elena.m έγραψε:

Δεν θέλω να βγάλω το ξύλο μ αρέσει αλλά ούτε και την κίτρινιλα θέλω.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω για να φύγει η κίτρινιλα

Δυστυχώς το ξύλο αφήνει αυτο το κιτρινο χρώμα στο νερό.. Αλλά αν βάλεις μονομαχο να ξερεις οτι του αρεσει αυτο το χρώμα στο νερό :D

Μπορεις να βάλεις και φυλλα στην επιφάνεια για να το κιτρινισεις ακομη περισσοτερο και να δημιουργήσεις κρυψώνες που επισης λατρεύουν οι μονομαχοι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Από το ξύλο κιτρινισε..

Ναι από το ξυλο αλλά θα καθαρίσει 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το ξεκίνησα από την αρχή. Πήρα χαλικάκι 3mm και έβαλα πέταξα το χώμα με το χοντρό χαλίκι ξανά έπλυνα το ξύλο και το διακοσμητικό με ζεστό νερό όπως επίσης και το χαλίκι πριν το βάλω. Τα έστησα όλα στο ενυδρείο φυτά και διακοσμητικά έβαλα στο φίλτρο τα siporax mini που με είπατε ποιο πάνω (χύμα πάνω από το σφουγγαράκι που είχε λίγο κενό και μετά το έκλεισα και το έβαλα σε λειτουργία). Πριν βάλω σε λειτουργία το φίλτρο έβαλα αντιχλωριο.

Έβαλα τον θερμοστάτη και το θερμόμετρο.  Θέλω να ρωτήσω αν τα βακτήρια πρέπει να περιμένω κάποιες ώρες για να τα βάλω ή μπορώ κατευθειαν να τα προσθέσω και κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να τα ταΐζεις κιόλας ανα 2 μέρες ισχύει και αν ναι τι?? 

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Elena.m έγραψε:

Το ενυδρείο το ξεκίνησα από την αρχή. Πήρα χαλικάκι 3mm και έβαλα πέταξα το χώμα με το χοντρό χαλίκι ξανά έπλυνα το ξύλο και το διακοσμητικό με ζεστό νερό όπως επίσης και το χαλίκι πριν το βάλω. Τα έστησα όλα στο ενυδρείο φυτά και διακοσμητικά έβαλα στο φίλτρο τα siporax mini που με είπατε ποιο πάνω (χύμα πάνω από το σφουγγαράκι που είχε λίγο κενό και μετά το έκλεισα και το έβαλα σε λειτουργία). Πριν βάλω σε λειτουργία το φίλτρο έβαλα αντιχλωριο.

Έβαλα τον θερμοστάτη και το θερμόμετρο.  Θέλω να ρωτήσω αν τα βακτήρια πρέπει να περιμένω κάποιες ώρες για να τα βάλω ή μπορώ κατευθειαν να τα προσθέσω και κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να τα ταΐζεις κιόλας ανα 2 μέρες ισχύει και αν ναι τι?? 

Περιμενε καμία ώρα αφού έχεις βάλει το αντιχλωριο και μετά βάλε τα βακτήρια .. θέλει λίγο τροφη ελάχιστη και όχι ανά δυο μέρες ποιο αρεα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την τροφη , που θα ριξεις, η αμμωνια πρεπει να παει περιπου στα 2-3 ppm. Αν σημερα θα ριξεις τροφη, κανε μετρησεις μετα απο 2-3 ημερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τροφή περνώ ειδική για βακτήρια ή την τροφή που θα δώσω στο μονομαχο και βάζω πχ 1 φυλλαράκι τριμμένο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Μήκος 51cm Πλάτος 26 cm Ύψος 28 cm

 

37lt δηλαδή. Για Μονομάχο ό,τι πρέπει, άρχοντας θα είναι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Elena.m έγραψε:

Από τροφή περνώ ειδική για βακτήρια ή την τροφή που θα δώσω στο μονομαχο και βάζω πχ 1 φυλλαράκι τριμμένο? 

Δεν υπαρχει ειδικη τροφη για βακτηρια. Ριχνεις ενα δυο φυλλαρακια. Αν μπορεις να τα ριξεις μεσα και να τα βγαλεις μετα απο καναδυο μερες καλα θα ηταν πιστευω. Οχι οτι αμα τα αφησεις θα γινει και καμια ζημια. Το νιολογικο υλικο (siporax) το εβαλες σε πιο σημειο του φιλτρου?απο οτι καταλαβα το εβαλες πανω πανω? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έβαλα πάνω από το σφουγγαράκι όσο χωρούσε για να μπορεί να κλίσει κιόλας. Σκέτο χωρίς το διχτακι που είχε μέσα. Έπρεπε να τα βάλω μήπως μέσα στο διχτακι και μετά στο φίλτρο? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σου ειπαν πιο πανω για ενυδρειακο βαμβακι. Κανονικα σε ενα φιλτρο μια συνηθες σειρα υλικων φιλτρων, οχι απαραιτητα βεβαια η μοναδικη, ειναι οτι απο εκει που εισερχεται το νερο στο φιλτρο βαζουμε ενυδρειακο βαμβακι ετσι ωστε να κραταει τις πολλες βρωμιες. Μετα απο πανω του βαζουμε ολο το βιολογικο υλικο που εχουμε . Και τελος πανω πανω βαζουμε το σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

37lt δηλαδή. Για Μονομάχο ό,τι πρέπει, άρχοντας θα είναι

Ααα ειναι 37 .. Ωραία...:bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι...!!! 

Το ενυδρείο το έστεισα χθες και έβαλα όλα τα απαραίτητα. Από εβδομάδα περιμένω και άλλα 3 φυτά microsurum pteropus narrow για να τοποθετήσω. Ερώτηση μπορούν να φυτευθούν και στο χαλικι του ενυδρείου ή πρέπει πάνω στο ξύλο να τα δέσω. 

Επίσης το φυτό που έχω δίπλα στην νεκροκεφαλή με είπαν ότι είναι anubias και φυτεύεται παντού δεν έχει θέμα. Ισχύει? Και τέλος ποτέ θα κάνω αλλαγή νερού τώρα που το έστεισα το ενυδρείο και το ψαράκι μου σε 2 εβδομάδες με 3 είναι καλά να το πάρω για να το βάλω στο ενυδρείο? 

IMG_20190103_181547.jpg

Έγινε επεξεργασία - Elena.m
Link to comment
Share on other sites

Το φυτό όντως μοιάζει με Ανούμπια και καλό είναι αν τπ δέσεις με κλωστή ή πετονιά γιατί αν οι ρίζες του μπουν στο χαλίκι θα σαπίσει με τον καιρό. Γενικά οι Ανούμπιες δένονται και δε φυτεύονται ΠΟΤΕ. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα. Οκ θα το κάνω. Τώρα μόλις παρατήρησα στο φυτό μου αυτό στην φωτογραφία σαν μαύρο τι μπορεί να είναι ξέρει κανένας...? 

Και αυτό δεν το έχω δεμενο να το δέσω στο ξύλο καλύτερα? Το έχω μέσα στο χαλικι

IMG_20190105_181053.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Elena.m έγραψε:

Μάλιστα κατάλαβα. Οκ θα το κάνω. Τώρα μόλις παρατήρησα στο φυτό μου αυτό στην φωτογραφία σαν μαύρο τι μπορεί να είναι ξέρει κανένας...? 

Και αυτό δεν το έχω δεμενο να το δέσω στο ξύλο καλύτερα? Το έχω μέσα στο χαλικι

IMG_20190105_181053.jpg

 

Αν θέλεις βάλε μία πιο μακρινή φωτογραφία να δούμε το φυτό συνολικά. Αυτό δε μοιάζει με Ανούμπια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...