Jump to content

Αρχάριος


kdimitris80

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά!!Μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο aquatlantis funny fish 50(35lt) και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.Αρχικα θα ήθελα να πω πως εδώ και ένα χρόνο έχω ένα χρυσόψαρο (με διπλή ουρά) σε ένα δοχείο μεταφοράς 7lt.Εκανα αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες με χρήση seachem stability και prime.Για το στρώσιμο του ενυδρείου μετά από τόσο διάβασμα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.Το φίλτρο είναι το tc200.Εχει μέσα μπλέ σφουγγάρι και άνθρακα.Να κόψω το μισό σφουγγάρι και το υπόλοιπο να το γεμίσω με siporax mini? Χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο; Επίσης το siporax κάθε πότε θέλει αλλαγή; Ή το πλένω απλά μαζί με το σφουγγάρι σε κάθε αλλαγή νερού; Αλλάζω μόνο το 1/3 του νερού; Από το πετ μου είπαν ότι πρέπει να κάνω την αλλαγή κάθε 5-7 μέρες.Χρειαζεται κάτι άλλο;Σας ευχαριστώ και περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας, μέρα που είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού και μια φορά το μήνα άμα θες και ποιο συχνά το φίλτρο ..πλένεις σφουγκαρι και με spirox λίγο ίσα ίσα να φύγουν οι βρώμιες πάντα με νερό του ενυδρείου .. βλνα ριξεισ Βακτήρια και να κανείς μετρήσεις να δούμε που βρίσκεται .. επίσης το χρυσόψαρο δεν μπορεί να ζήσει άλλο εκεί που το έχεις είναι πολύ λίγα τα λιτρα ..

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν μπορεί να ζήσει άλλο εκεί και απορισε και το παιδί από το πετ.Το σιποραξ απλά το πλένω η το αντικαθιστω; Γιατί διάβασα ότι δεν χρειάζεται αλλαγή απλά το πλένουμε.Το σφουγγάρι το κόβω στο μισό ή το αφήνω ως έχει;Εν το μεταξύ ο ιχθυολογος από το πετ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε φουλ στρώσιμο, απλά βάλε το ενυδρείο να δουλέψει 2-3 μέρες με τα βακτήρια και το καθαριστικό νερού και βάλε το  ψάρι μέσα(δεν χρειάζεται να κάνεις μετρήσεις) γιατί το ψάρι ότι ήταν να πάθει το έχει πάθει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Το γνωρίζω ότι δεν μπορεί να ζήσει άλλο εκεί και απορισε και το παιδί από το πετ.Το σιποραξ απλά το πλένω η το αντικαθιστω; Γιατί διάβασα ότι δεν χρειάζεται αλλαγή απλά το πλένουμε.Το σφουγγάρι το κόβω στο μισό ή το αφήνω ως έχει;Εν το μεταξύ ο ιχθυολογος από το πετ μου είπε ότι δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε φουλ στρώσιμο, απλά βάλε το ενυδρείο να δουλέψει 2-3 μέρες με τα βακτήρια και το καθαριστικό νερού και βάλε το  ψάρι μέσα(δεν χρειάζεται να κάνεις μετρήσεις) γιατί το ψάρι ότι ήταν να πάθει το έχει πάθει...

 Δεν έχει άδικο από εκεί που το εχεισ Καλύτερα θα είναι απλά θα ρίξεις βακτήρια να στρώσει θα κανείς και  μετρήσεις για να είναι από εδώ και πέρα κομπλέ το ψάρι σου ....εσωτερικό φίλτρο έχεις Αν ναι καλύτερα βάλε όσο ποιο πολύ σιποραξ μπορείς όποτε καλύτερα κόψε το σφουγγάρι και συμπλήρωσε το κενό χώρο με τα σιποραξ

Link to comment
Share on other sites

Έχει εσωτερικό φίλτρο (tc 200). Απλά το σιποραξ θέλει αντικαταση σε κάθε αλλαγή νερού ή απλά το πλένω;Επίσης με αλλαγή νερού το 1/3 του ενυδρείου είναι οκ ή χρειάζεται περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Έχει εσωτερικό φίλτρο (tc 200). Απλά το σιποραξ θέλει αντικαταση σε κάθε αλλαγή νερού ή απλά το πλένω;Επίσης με αλλαγή νερού το 1/3 του ενυδρείου είναι οκ ή χρειάζεται περισσότερο;

Πλύσιμο μόνο με νερό ενυδρείου εκεί είναι όλη η βιολογία σου άμα το αλλάξεις πρέπει να ξανά στρώσεις το ενυδρείο από την αρχή .. είσαι καλά με 1/3 ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ.Οποτε δεν χρειάζεται νομίζω κάτι άλλο για να ξεκινήσω το στρώσιμο.

Τι έχεις βάλει μέσα στο ενυδρείο χαλίκι και φυτά ψεύτικα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει τίποτα ακόμα.Αυριο θα πάρω μαύρο χαλίκι 2-4mm,έναν μικρό βράχο και κάποια πλαστικά η υφασμάτινα φυτά γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ με αληθινά.Και αργότερα θα προσθέσω και μια λάμπα led για φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλωσόρισες στον κόσμο του ενυδρείου μετά τη στάση που έκανες στη γυάλα! :p

Η γνώμη μου είναι να πάρεις πιο ψιλόκοκκο χαλίκι (1-3mm) γιατί τα Χρυσόψαρα αρέσκονται στο να το σκαλίζουν συνεχώς και να το βάζουν στο στόμα τους. Όσο πιο λεπτό τόσο καλύτερα (καθαρίζουν και τα βράγχια τους με αυτό τον τρόπο).

Φυτά μη βάζεις καθόλου καλύτερα και αποφασίζεις αργότερα για αληθινά ή προτίμησε εξ'αρχής μια Ανούμπια που είναι πολύ εύκολο φυτό, δεν έχει απαιτήσεις σε φωτισμό και θα ομορφύνει το ενυδρείο σου πολύ. Με 6€-10€ θα βρεις ένα φυτό να το δέσεις πάνω στο βράχο που θα βάλεις (ξέπλυνέ τον καλά με καυτό νερό πριν τον βάλεις στο ενυδρείο). 

Για το φίλτρο: Βγάζεις εντελώς τον άνθρακα, κόβεις το μισό μπλε σφουγγάρι και γεμίζεις όσο Siporax περισσότερο χωράει για να έχεις καλή βιολογία. Βακτήρια ανάλογα τη μάρκα χρησιμοποιείς και προσθέτεις ψάρι σε 24 ώρες συνήθως, όχι λιγότερο, όχι περισσότερο. Θα διαβάσεις και τις οδηγίες εννοείται.

Καλωσήρθες και πάλι και καλή αρχή!!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία ερώτηση.Τον πάτο κάθε πότε πρέπει να τον καθαρίζω με την σκούπα βυθού; Αυτό πρέπει να γίνεται μαζί με την αλλαγή του νερού ώστε να συμπληρωθούν τα λίτρα του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.Καλως σας βρήκα.Χρησιμοποιω για βακτήρια το seachem stability,μου είπαν από το πετ ότι είναι το καλύτερο.Οκ θα πάρω το πιο ψιλό χαλίκι τότε.Για αληθινα  φυτά δεν ξέρω.Θα ξεκινήσω με πλαστικά και στην πορεία το βλέπω.Χρειαζεται κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω ώστε να ξεκινήσω το στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με πλαστικά ξεκινήσαμε οπότε σε καταλαβαίνω. Σε 1 μήνα το πολύ θα τα έχεις πετάξει λογικά (γνώμη μου μη δώσεις καθόλου λεφτά για ψεύτικα φυτά, θα πάνε χαμένα). Τα προϊόντα της Seachem είναι γενικά από τα καλύτερα παρόλο που βακτήρια χρησιμοποιούσα μόνο Sera Bio Nitrivec, οπότε το πας όπως γράφουν οι οδηγίες για το Stability και ΟΧΙ όπως πει ο πετσοπάς! ;)

Σκούπα βυθού σε κάθε αλλαγή ένα τμήμα, αλλά μην ξεκινάς από την 1η εβδομάδα, άσε να προχωρήσει λίγο το στρώσιμο. Επίσης, το Siporax ίσως δε χρειάζεται κάθε μήνα καθάρισμα, στα δικά μου φίλτρα (2 εξωτερικά) ξεπλένω αρκετά πιο σπάνια. Βέβαια αν μείνει λίγο σφουγγάρι θα βρωμίζει πιο γρήγορα αλλά θα το κρίνεις με 1-2 ανοίγματα του φίλτρου στην πορεία, αναλόγως τη βρωμιά που θα έχουν.

Επίσης, σημαντικότατο ΜΗΝ παρασυρθείς και βάλεις 2ο Χρυσόψαρο σε αυτά τα λίτρα με τη λογική ότι αφού το ένα έζησε στα 7 λίτρα στα 30 μπορούν να ζήσουν 3-4! :)

Και το 1 οριακά είναι για το είδος του αλλά επειδή και οι καιροί είναι ιδιαίτερα χαλεποί με την κατάλληλη φροντίδα πιστεύω θα είναι μια χαρά εκεί μόνο του, έστω και αν του χρειάζεται παρεούλα. 

Περιμένουμε την παρουσίαση και όλα να πάνε καλά!

 

Υ.Γ.: Ξανασκέψου για μία Ανούμπια, στις διαστάσεις σου θα είναι αρκετή!!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις καθολου φυτά μπορεί να τραυματίσουν το ψάρι άμα είναι να βάλεις βάλε αληθινά όταν μπορέσεις αλλά όπως είπε και ο φίλος η ανουμπια είναι πολύ εύκολη ένα απλό δέσιμο στο φυτό και είσαι οκ 

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.Σιγουρα δεν θα βάλω και δεύτερο χρυσόψαρο, αρκετά ταλαιπωρήθηκε!!!Θα ξεκινήσω το στρώσιμο και σε λίγο καιρό θα κάνω την παρουσίαση.Σιγουρα θα είναι πολύ καλύτερα με κάποια αληθινά φυτά αλλά ας ξεκινήσω με τα βασικά και βλέπω στην πορεία.Το μόνο που με χαλάει είναι το υψηλό κόστος για αγορά λάμπας για το ενυδρείο.Εχεις κάποια οικονομική λύση να μου προτείνεις.Για αγορά λάμπας led, μαζί με τροφοδοτικό πάμε κάνα 60αρι.θεωρω υπερβολικό το κόστος για λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δένεται πάνω στο ξυλο απλά ένα μικρό ξυλο πρέπει να βάλεις ..όσο για την λαμπα έχει καπάκι το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην πλάτη θα υπάρχει πρόβλημα να κολλήσω κάποιο αυτοκόλλητα φόντο για να φαίνεται πιο ωραίο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Η Ανούμπια δε φυτεύεται, απλά τη δένεις (αν φυτευτεί χαλάει), οπότε και χωρίς καθόλου υπόστρωμα-χαλίκι θα αναπτυσσόταν κανονικά. Με τα λεφτά των ψεύτικων φυτών παίρνεις βιταμινούλες για το ψαράκι σου και είσαι και ο πρώτος εκτροφέας! :) 

Δες αν θέλεις για τις Ανούμπιες εδώ. Προσωπικά θα έπαιρνα μία barteri var barteri ή nana

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/86082-φυτά-με-βάση-το-βαθμό-δυσκολίας/

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Επίσης στην πλάτη θα υπάρχει πρόβλημα να κολλήσω κάποιο αυτοκόλλητα φόντο για να φαίνεται πιο ωραίο το ενυδρείο;

Κανένα κατά προτημηση βάλε μαύρο χαρτόνι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Επίσης στην πλάτη θα υπάρχει πρόβλημα να κολλήσω κάποιο αυτοκόλλητα φόντο για να φαίνεται πιο ωραίο το ενυδρείο;

 

Εννοείται εξωτερικά! ;) Κανένα απολύτως, θα ομορφύνει. Χαρτόνι που πρότεινε και ο @garganik, διαφορετικά έτοιμη αφίσα από το πετ 5-6€

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ειδικό ξύλο που θα πρέπει να δεθεί.Και με ποιον τρόπο το δένουμε.Γιατι αν είναι και βάλω θα μπούνε δεξιά και αριστερά από το ενυδρείο.Με σχοινί δένεται;Και με τον καιρό χρειάζεται κάποιο κλάδεμα; Επίσης για να αναπτυχθεί χρειάζεται κάποιο είδος βιταμινών;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Υπάρχει κάποιο ειδικό ξύλο που θα πρέπει να δεθεί.Και με ποιον τρόπο το δένουμε.Γιατι αν είναι και βάλω θα μπούνε δεξιά και αριστερά από το ενυδρείο.Με σχοινί δένεται;Και με τον καιρό χρειάζεται κάποιο κλάδεμα; Επίσης για να αναπτυχθεί χρειάζεται κάποιο είδος βιταμινών;

 

Δε χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο. Τη δένεις με πετονιά ή κλωστή κατά προτίμηση σε σημείο με χαμηλό φωτισμό για να μην έχεις καφέ άλγη στα φύλλα. Δεξιά και αριστερά ο φωτισμός δεν είναι τόσο έντονος όσο στη μέση οπότε θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...