Jump to content

Recommended Posts

Έριξα την δόση χωρίς να κάνω αλλαγή νερού. Αν έπρεπε ή όχι πείτε μου για να το ξανακάνω. 100ml φάρμακο πήρα και χρησιμοποίησα 10 ml. Επίσης είδα στο πάτο του φαρμάκου να γράφει 8/18 και τον ρώτησα και μου είπε ότι είναι η ημερ. παραγωγής, έψαξα στο ιντερνετ και στην τετρα και δεν βρήκα κάτι πέρα από το ότι αφού ανοιχθεί έχει 6 μήνες ζωής. Μπορεί κάποιος να μου πει αν το έχει το φάρμακο ή αν το ξέρει τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

@Sturm , @natateo είχα ρίξει χθες το μπλε διάλυμα από το φαρμακείο. Πριν χρησιμοποιήσω το φάρμακο να κάνω κάποια αλλαγή νερού? Επίσης την αλλαγή νερού να την κάνω με αντιχλώριο ή ανατάραξη? Και να δεν βρω βιταμίνη να ρίξω τροφή πούδρα ή τριμμένη ή κανένα μπαλάκι μήπως και?

Πριν να βαλεις το φαρμακο κανε αλλαγη νερου 50% καλυτερα χωρις Prime αν εχεις νερο για αλλαγη απο χθες. Το αντιχλωριο μπορει να επηρεαζει την δραση των φαρμακων. Αν δεν εχεις ετοιμο νερο για αλλαγη κανε με Prime και βαλε και αεραντλια μεσα στο νερο της αλλαγης για 20-30 λεπτα.

Εγω απλα αφηνω το νερο σε ενα ανοιχτο δοχειο για ενα 24 ωρο και δεν βαζω αντιχλωριο ποτέ.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Πριν να βαλεις το φαρμακο κανε αλλαγη νερου 50% καλυτερα χωρις Prime αν εχεις νερο για αλλαγη απο χθες. Το αντιχλωριο μπορει να επηρεαζει την δραση των φαρμακων. Αν δεν εχεις ετοιμο νερο για αλλαγη κανε με Prime και βαλε και αεραντλια μεσα στο νερο της αλλαγης για 20-30 λεπτα.

Επειδή έριξα ήδη το φάρμακο να ετοιμάσω νερό και να κάνω αλλαγή νερού? Και αν ναι να ξαναρίξω φάρμακο? ή να περιμένω 5 μέρες όπως λένε οι οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επειδή έριξα ήδη το φάρμακο να ετοιμάσω νερό και να κάνω αλλαγή νερού? Και αν ναι να ξαναρίξω φάρμακο? ή να περιμένω 5 μέρες όπως λένε οι οδηγίες?

Ετοιμασε το νερο και σε 2 ημερες μπορεις να αλλαξεις παλι 50% συν την μιση δοδη του φαρμακου να βαλεις. Καλυτερα να μην χτυπαει το φως τ καραντινα(χαλαει το φαρμακο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ετοιμασε το νερο και σε 2 ημερες μπορεις να αλλαξεις παλι 50% συν την μιση δοδη του φαρμακου να βαλεις. Καλυτερα να μην χτυπαει το φως τ καραντινα(χαλαει το φαρμακο)

Οπότε περιμένω και βλέπουμε. Δεν πιστεύω ότι θα σωθεί καθώς επιπλέει ανάποδα στον πάτο αλλά θα κάνω την προσπάθεια και βλέπουμε.

Σχετικά με την τροφή έχεις να μου προτείνεις κάτι πέρα από βιταμίνη? Δεν το βλέπω να συγκινείται με τα φυλαράκια.

Επιπλέον σχετικά με την ημερομηνία παραγωγής/λήξης ξέρει κανείς τίποτα?

Τέλος στο κυρίως το ενυδρείο να κάνω κάτι άλλο πέρα από αυτό που μου είπατε (γερή αλλαγή, τσεκάρισμα παραμέτρων)?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον διαβασα πολλα και μπερδευτηκα.

Απ τι στιγμη που ειναι σε ενυδρειο νοσοκομειο ξεκινας το φαρμακο που εχεις, κλεινεις φωτα και βαζεις αεραντλια! Ακολουθεις τις οδηγιες πιστα. Αν το ψαρι ηταν καπως καλυτερα ισως του βαζαμε λιγο παραπανω.

Αλλαγη νερου οπως λενε οι οδηγιες. Γενικα οταν κανουμε θεραπεια δεν σπαμε την δραστικη ουσια του φαρμακου εκτος κι αν τυχει κατι απροοπτο. Δεν πιανει το φαρμακο, το ψαρι χειροτερευει κτλ!

Εφοσον ριχνεις τετρα φαρμακο δες τις οδηγιες αν μπορει να συνδιαστει με καποια βιταμινη της τετρα οποτε και παιρνεις αυτες η αν θα υπαρξει προβλημα να ριξεις καποιας αλλης εταιρειας!

Αφου δεν τρωει προχωρα αμεσα στην χορηγηση βιταμινων!

Δεν ξαναενοχλεις το ψαρι.

Στο κυριως θεωρω πως δεν παιζει κατι αλλα καλου κακου παρακολουθα τα ψαρια. Επισης εκει θα πρεπει να προχωρησεις σε σοβαρες αλλαγες στον διακοσμο για να μην εχεις τα ιδια.

Το αντιχλωριο βαλτο στην αλλαγη. Το prime δεν εχει αλοη!

Σκοπος μας ειναι να σταματησουμε την λοιμωξη και την σηψη των πτερυγιων. Μετα βλεπουμε για την επουλωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Λοιπον διαβασα πολλα και μπερδευτηκα.

Απ τι στιγμη που ειναι σε ενυδρειο νοσοκομειο ξεκινας το φαρμακο που εχεις, κλεινεις φωτα και βαζεις αεραντλια! Ακολουθεις τις οδηγιες πιστα. Αν το ψαρι ηταν καπως καλυτερα ισως του βαζαμε λιγο παραπανω.

Αλλαγη νερου οπως λενε οι οδηγιες. Γενικα οταν κανουμε θεραπεια δεν σπαμε την δραστικη ουσια του φαρμακου εκτος κι αν τυχει κατι απροοπτο. Δεν πιανει το φαρμακο, το ψαρι χειροτερευει κτλ!

Εφοσον ριχνεις τετρα φαρμακο δες τις οδηγιες αν μπορει να συνδιαστει με καποια βιταμινη της τετρα οποτε και παιρνεις αυτες η αν θα υπαρξει προβλημα να ριξεις καποιας αλλης εταιρειας!

Αφου δεν τρωει προχωρα αμεσα στην χορηγηση βιταμινων!

Δεν ξαναενοχλεις το ψαρι.

Στο κυριως θεωρω πως δεν παιζει κατι αλλα καλου κακου παρακολουθα τα ψαρια. Επισης εκει θα πρεπει να προχωρησεις σε σοβαρες αλλαγες στον διακοσμο για να μην εχεις τα ιδια.

Το αντιχλωριο βαλτο στην αλλαγη. Το prime δεν εχει αλοη!

Σκοπος μας ειναι να σταματησουμε την λοιμωξη και την σηψη των πτερυγιων. Μετα βλεπουμε για την επουλωση.

Tetra Medica GeneralTonic

Method of administration:

Solution for use in aquarium water. 100 ml per original bottle

Ingredients per 100 ml of solution:

Ethacridine lactate * H

2

O 836.0 mg, Acriflavine 160.2 mg, Methylene blue 56.44

mg, 9-Aminoacridine * HCl * H

2

O 28.20 mg

Areas of application:

Bacterial infections such as fin and mouth rot; ectoparasitic diseases, dull membranes

caused by parasites such as Costia, freshwater Oodinium; skin and gill parasites; wounds and injuries and, if

applicable, fungal attacks.

Disease symptoms:

Frayed fins, cotton wool-like patches, dull white or grey areas on the fish mucous membrane,

clamped fins, cloudy eyes, laboured breathing, wounds, skin inflammation and reddening.

Contraindications and side effects:

None known. The owner is requested to inform a veterinary surgeon or

pharmacist of any newly discovered side effect. The pet retailer or product manufacturer should also be informed

of the side effects.

Remedy for freshwater tropical fish

Dosing instructions / method of application:

Shake the product well before use! Tetra Medica GeneralTonic is

applied once, on the first day of the treatment cycle. For accurate dosing one raised section (on the side of the

bottle) = 10ml.

For established aquaria

Normal dosage:

5 ml Tetra Medica GeneralTonic to 20 l aquarium water.

In cases of severe infection

5 ml to 10 l

For quarantined tanks:

5 ml to 20 l

(without using biologically-active filters and equipment)

The treatment cycle lasts for 5 days and begins as soon as the full dosage is administered on the first day. At the

end of each treatment cycle, carry out a partial water change and, if possible, use activated carbon to filter the

water. If no improvement is seen, a second dosage can be added to the tank.

Instructions for correct use:

During treatment, please ensure that the aquarium is well aerated and do not use absorbent media (such as

activated carbon, synthetic resin, etc.) to filter the water. Switch off the UV clarifier. Treat the complete aquarium,

to ensure all free swimming parasites are killed and therefore preventing more fish becoming infected. Do not use

Tetra Medica GeneralTonic in conjunction with any other remedies.

Special storage precautions:

Keep the product away from sunlight! Do not store at temperatures above 25°C! The shelf life after the original

packaging has been opened is 6 months. Store in original packaging.

Special precautions: For Animal Treatment Only. Keep this remedy out of the reach and sight of children! Do not

use the remedy once the expiry date has passed! The remedy may be harmful for delicate aquatic plants, such as

those from the Ceratophyllum genus (hornwort). The product contains a number of ingredients, which can easily

dye the transparent plastic parts (silicone rubber) in the aquarium.

Dispose of this product and its container at a hazardous or special waste collection point.

Information revised:

January 2017

TD50066 UK

Directions for use

Manufacturer / pharmaceutical company:

Tetra GmbH • Herrenteich 78 • D-49324 Melle • Tel. 05422/105-0 • Made in Germany • www.tetra.net

This veterinary medicine is marketed in accordance with the Small Animal Exemption Scheme.

Manufacturing Authorisation Number SAM 0005.

 

Link to comment
Share on other sites

Do not use

Tetra Medica GeneralTonic in conjunction with any other remedies. Δηλ. δεν πρεπει να χρησιμοποιηθει με κανενα Seachem prime ή αλλα βελτιοτηκα νερου!

Περιεχει methylene blue, αυτο που βαλαμε στην αρχη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ναι αρα @natateo ο @Sturm λεει απο την στιγμη που το ξεκινησα να μην το πειραξω. Βεβαια οι οδηγιες το λενε ξεκαθαρα αυτο που λες. Οποτε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Να κανω αλλαγη το νερο το βραδυ ή να το αφησω στην ησυχια του?

Link to comment
Share on other sites

Κανενας γκρεμος και κανενα ρεμα Χρηστο. Στο λενε οι οδηγιες στο λεω κι εγω. Δεν το πειραζεις. Το αφηνεις και τελειωνεις την θεραπεια.

Σου λεει να μην χρησιμοποιησεις αλλα γιατρικα ( remedy ) οχι βελτιωτικα νερου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Συμφωνω με τα παιδια πιο πανω στα πιο πολλα. Βγαλε το ψαρακι και βαλτο μονο του. Το πιο πιθανο να φαγε ξυλο και να μην την παλεψε. Οι λοιμωξεις αυτες ειναι απο αυτη τη δουλεια.

Αεραντλια και κλειστα φωτα. Αφου δεν τρωει αμεσα βιταμινη να αναζωογονηθει λιγο και να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο το οποιο εχει πεσει απ το στρες.

Bactopur αυριο για να καταπολεμησεις τις βακτηριακες και σε δευτερο χρονο αντιχλωριο με αλοη για να συνελθει η ουρα.

Οχι bactopur direct. Αυτο ειναι προληπτικη τροφη στην ουσια.

Αν την βγαλει μεχρι το πρωι!

 

 

Λοιπον ξανακοιταγα λιγο τα γραφομενα κι εδω εχω κανει ενα λαθος! Μπερδεψα το bacto tab με το bactopur direct! Αγνοηστε το!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Κανενας γκρεμος και κανενα ρεμα Χρηστο. Στο λενε οι οδηγιες στο λεω κι εγω. Δεν το πειραζεις. Το αφηνεις και τελειωνεις την θεραπεια.

Σου λεει να μην χρησιμοποιησεις αλλα γιατρικα ( remedy ) οχι βελτιωτικα νερου!

Απο site της Tetra στα ρωσικα https://www.tetra.net/~/media/productimport/shared/ifus/td50014_9074_ge,-d-,inf-medica-generaltonic-rc,-d-,pdf.pdf

Λεει ξεκαθαρα

Не допускается использование совместно с
другими водорастворимыми лекарственными средствами и кондиционерами воды.

Μη χρησιμοποιείτε σε συνδυασμό με
άλλα υδατοδιαλυτά φάρμακα και βελτιωτικά νερού.
(βλ.google translate).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγχωνεσαι, μπορεις και να μην κανεις αλλαγη. Απλα βελτιοτηκα νερου μπορουν να κανουν αλληλεπιδραση με καποια φαρμακα και να μειωνουν την δραση τους.

Σε 4-ς μερες κανεις αλλαγη νερου να φυγει το φαρμακο και βλεπουμε,

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω ρωσικα δεν ξερω. Και google translate ειναι για πεταμα. Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας εκει και μου παραθετεις διαφορες οδηγιες!

Σχεδον ολες οι εταιριες λενε να μην βαζεις αλλα φαρμακα απο αλλες εταιριες μεσα. Λογικο. Διευκρινιζει ομως αν μπορει να συνδιαστει με καποιο αλλο φαρμακο της τετρα; αυτο μας ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Καλα εγω ρωσικα δεν ξερω. Και google translate ειναι για πεταμα. Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας εκει και μου παραθετεις διαφορες οδηγιες!

Σχεδον ολες οι εταιριες λενε να μην βαζεις αλλα φαρμακα απο αλλες εταιριες μεσα. Λογικο. Διευκρινιζει ομως αν μπορει να συνδιαστει με καποιο αλλο φαρμακο της τετρα; αυτο μας ενδιαφερει.

Δεν κολλαω, απλα διευκρινιζω. Βελτιωτικα νερου και αυτα φαρμακα ειναι...:)

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να γράψω γιατί είχα χαλαστεί μιας και το ψάρι απεβίωσε λίγες ώρες μετά το φάρμακο που έβαλα. Ανεβάσω και αυτές τις φωτο να μου πείτε αν πρόκειται για δηλητηρίαση από το φάρμακο ή από φυσιολογική σήψη του ψαριού (οι φωτό μπορεί να είναι τραβηγμένες το πολύ 8 ώρες από το θάνατο του ψαριού)

S1820001.thumb.JPG.583653fa93b147cc19dac9c7a9abe9fd.JPGS1820002.thumb.JPG.473cd7207e20de1ecd0b6acb9689bfc9.JPGS1820003.thumb.JPG.227160effc080bad8dc011f8225a704b.JPG

 

Τα άσπρα στίγματα λέτε να είναι από την μόλυνση ή να το δηλητηρίασα?

Διαβάζοντας αυτό

 

Φοβάμαι μήπως το δηλητηρίασα εν αγνοία μου καθώς η δοσολογία ήταν ξεκάθαρη 5μλ για 20λίτρα νερού, εγώ έβαλα 11 μλ πιστεύοντας ότι θα βοηθήσω, ενώ δεν ήμουν καν σίγουρος αν είχα 40 λίτρα καραντίνα ή 35.

 

Επίσης είδα ότι τα πολλά λίτρα το μόνο που βοηθούν είναι στις παραμέτρους του νερού (π.χ. να κρατούν τις βλαβερές ουσίες χαμηλά) το μήκος και οι κρυψώνες έχουν σημασία. ο @Sturm είχε δίκιο. τώρα που μου είναι και τα johanii έγκυος έχουν πιάσει 2 ζευγάρια τα 3/4 του ενυδρείου και τα υπόλοιπα 10 ψάρια μοιράζονται 20 εκατοστά μήκος. Θα πάω για πέτρες γιατί σίγουρα θα έχω θέματα.

Επίτηδες άφησα το μέγιστο χρόνο για να κάνω αλλαγή στο κυρίως ενυδρείο (2 εβδομάδες) και οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Βέβαια επειδή τα τεστ ήταν στα τελειώματα παρήγγειλα άλλα και από βδομάδα θα ξανακάνω.Τελικά για το πως εμφανίστηκε η μόλυνση η μόνη εξήγηση που δίνω είναι στο στρες. Είτε από την ιχθυοφόρτωση κατά τις εγκυμοσύνες είτε από τα χτυπήματα του μικρού στο τζάμι είτε συνδυασμός και των δύο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να ζορισες με την υπερδοσολογια ενα ηδη ζορισμενο ψαρι.

Κανε αυτο που ειπες με τις κρυψωνες και το ψαρι ξεχνα το.

Αλλαγες καθε ποτε κανεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Το πιο πιθανο ειναι να ζορισες με την υπερδοσολογια ενα ηδη ζορισμενο ψαρι.

Κανε αυτο που ειπες με τις κρυψωνες και το ψαρι ξεχνα το.

Αλλαγες καθε ποτε κανεις;

Κάνω κάθε βδομάδα και ανα δεύτερη αλλαγή νερού, καθαρίζω φίλτρο (ξεπλένω βιολογικό και σφουγγάρια). Σίγουρα θα κοιτάξω για πέτρες...με ξενέρωσε πολύ η ασθένεια μιας και άλλη μια φορά μου είχε τύχει και η @natateo μου είχε πει τι να κάνω και το έσωσα...αυτή την φορά δεν σώθηκε και μου την έσπασε πιο πολύ που πίστεψα ότι είχα δίκιο με τις κρυψώνες και τελικά περίτρανα αποδείχτηκα λάθος όπως είχες πει. κρίμα γιατί το είχα από μικρό και δεν ήθελα να φύγει από δικά μου λάθη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Κάνω κάθε βδομάδα και ανα δεύτερη αλλαγή νερού, καθαρίζω φίλτρο (ξεπλένω βιολογικό και σφουγγάρια). Σίγουρα θα κοιτάξω για πέτρες...με ξενέρωσε πολύ η ασθένεια μιας και άλλη μια φορά μου είχε τύχει και η @natateo μου είχε πει τι να κάνω και το έσωσα...αυτή την φορά δεν σώθηκε και μου την έσπασε πιο πολύ που πίστεψα ότι είχα δίκιο με τις κρυψώνες και τελικά περίτρανα αποδείχτηκα λάθος όπως είχες πει. κρίμα γιατί το είχα από μικρό και δεν ήθελα να φύγει από δικά μου λάθη

 

Λαθη κανουμε ολοι μην κολλας! Και γιαυτο μιλαμε εδω για να τα φτιαχνουμε. Παμε γι αλλα τωρα. 

Ποιο φαρμακο εριξες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Λαθη κανουμε ολοι μην κολλας! Και γιαυτο μιλαμε εδω για να τα φτιαχνουμε. Παμε γι αλλα τωρα. 

Ποιο φαρμακο εριξες τελικα;

Μάλλον εκεί πρέπει να έκανα το λάθος. Έχοντας άγνοια και ανυπομονησία πριν μου απαντήσει κανένας έβαλα methylene blue στο ψάρι και στην συνέχεια όταν μου είπατε τι έχει και πήρα το tetra general tonic, πάλι ανυπόμονος έριξα το φάρμακο μέσα και μάλιστα με υπερδοσολογία.

 

Με αφορμή αυτά τα λάθη που έκανα και πιστεύοντας ότι και άλλοι άπειροι σαν εμένα μέσα στο άγχος τους θα κάνουν πιθανώς τα ίδια λάθη. Δεν σκέφτονται οι υπεύθυνοι να φτιάξουν ένα οδηγό χρήσης φαρμάκων?Εννοώ τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθούμε? Όπως λέγατε πιο πάνω με την @natateo π.χ. να μην χρησιμοποιούμε 2 φάρμακα ταυτόχρονα και τα συναφή?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες εταιρειες σου λενε να μην αναμειξεις φαρμακα. Το λενε στις οδηγιες που εσωκλειουν. Καποιες εταιρειες σου λενε πως μπορεις να αναμειξεις καποια φαρμακα της ιδιας ετιιρειας η ποσες μερες πρεπει να περασουν για να βαλεις κι αλλο φαρμακο.  Το μεθυλενιο δεν ειναι φαρμακο φαρμακο. Ειναι δραστικη ουσια που την χρησιμοποιουμε εμεις ως diy φαρμακο! 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο @Sturm, υπερδοσολογια φταιει . Παρα, που γραφει στο φυλλαδιο, οτι σε σοβαρες περιπτωσεις γινεται να βαλεις και 10ml στα 20l, αυτο δεν ισχυει για ευαισθητα και ταλαιπωρημενα ψαρια. Πανω απο 5 στα 20, μην βαζεις. Το methylene blue ειναι ενα "ελαφρη" φαρμακο, αλλα και αυτο σε υπερδοσολογια (Χ3 και πανω βλαπτει).

Αν μετα την χρηση methylene εκανες αλλαγη νερου 30-50% (και χωρις αλλαγη) , δεν υπεβαινεις την μεγιστη  δοσολογια του μαζι με το αλλο φαρμακο , αν θα το εβαζες σε κανονικη ποσοτητα!

Ηθελες να καλυτερεψει το ψαρακι γρηγορα, σε καταλαβενω. Και εγω ειχα κανει παρομοια λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι θα το έχανες έτσι κι αλλιώς 99% και ασχέτως φαρμάκου και δοσολογίας

Link to comment
Share on other sites

Οτι εγινε εγινε παιδες. Δυστυχως οταν βαζουμε ζωντανα μεσα στο γυαλι πρεπει να πληρωσουμε/ νε και το τιμημα! Παμε για αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...