Jump to content

Παιδια sos με μετρησεις.....


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αλλαγη νερου κανουμε κανονικα καθε εβδομαδα(εξαρταται και απο ψαροσυνθεση.)

Αλλαγες νερου να  κανεις  μεχρι να φυγει ΝΟ2(δηλ. να μετρας μηδεν), βακτηρια ριχνεις μετα απο καθε αλλαγη.

Εκανες τεστ σημερα;

 

Εκανα τεστ και το ΝΟ2 ηταν 0

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος saxo έγραψε:

Εκανα τεστ και το ΝΟ2 ηταν 0

Οκ, τοτε αλλες αλλαγες δεν κανεις αμεσα. Απλα καθε δευτερη μερα κανε τεστ. Αν δεις οτι σε δυο μερες παει να ανεβει, τοτε παλι αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Σημερα δεν ταισα καθολου.απο αυριο ξανα.πηρα και sera nitrivec να ριξω σημερα.....να ρωτησω βακτηρια και αντιχλωριο ριχνω σε καθε αλλαγη νερου και καθε ποτε να κανω αλλαγη νερου;εγω κανω καθε δυο εβδομαδες 30%

Μέχρι να ρίξεις τς τιμες σου θα κανείς συχνές αλλαγές νερού ρίχνεις αντιχλωριο και μετά από κανα μισάωρο τα βακτήρια για να βοηθήσεις το ενυδρείο σου να ξανά βρει την ισορροπία του

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Μέχρι να ρίξεις τς τιμες σου θα κανείς συχνές αλλαγές νερού ρίχνεις αντιχλωριο και μετά από κανα μισάωρο τα βακτήρια για να βοηθήσεις το ενυδρείο σου να ξανά βρει την ισορροπία του

Το ΝΟ3 εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Ναι

Καθε μερα να κανω αλλαγες νερου;δεν θα κουρασω τα ψαρια;και κατι ακομα αντιχλωριο δεν ριχνω μονο βακτηρια βαζω καθε αλλαγη που θα κανω μεχρρι να μηδενισουν θα ριχνω βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Καθε μερα να κανω αλλαγες νερου;δεν θα κουρασω τα ψαρια;και κατι ακομα αντιχλωριο δεν ριχνω μονο βακτηρια βαζω καθε αλλαγη που θα κανω μεχρρι να μηδενισουν θα ριχνω βακτηρια;

Όχι κάθε μέρα δυο φορές την εβδομάδα αλλά καλές αλλαγές πολύ νερό θα βγάζεις αφού έχεις μέσα ψάρια θα βάζεις αντιχλωριο αλλά τα βακτήρια θα τα βάζεις μετά από μισή ώρα για να μην τα επιρεασειι το αντιχλωριο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Όχι κάθε μέρα δυο φορές την εβδομάδα αλλά καλές αλλαγές πολύ νερό θα βγάζεις αφού έχεις μέσα ψάρια θα βάζεις αντιχλωριο αλλά τα βακτήρια θα τα βάζεις μετά από μισή ώρα για να μην τα επιρεασειι το αντιχλωριο 

Ενταξει καταλαβα...ευχαριστω για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μετρηση το ΝΟ2 ειναι μηδεν και το ΝΟ3 εξακολουθει να ειναι 25 τι κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Παιδια εκανα μετρηση το ΝΟ2 ειναι μηδεν και το ΝΟ3 εξακολουθει να ειναι 25 τι κανω τωρα;

 

Εφόσον η μέτρηση είναι αξιόπιστη αλλαγή τουλάχιστον 30%

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Εφόσον η μέτρηση είναι αξιόπιστη αλλαγή τουλάχιστον 30%

 

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Εφόσον η μέτρηση είναι αξιόπιστη αλλαγή τουλάχιστον 30%

Να την κανω σημερα η αυριο γιατι σημερα δεν εχω αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αντιχλώριο για κανένα λόγο!!! Αύριο με το καλό, δε χάθηκε ο κόσμος. Πάντως είσαι σε επίπεδα αλλαγής.. Θα στρώσει σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Χωρίς αντιχλώριο για κανένα λόγο!!! Αύριο με το καλό, δε χάθηκε ο κόσμος. Πάντως είσαι σε επίπεδα αλλαγής.. Θα στρώσει σιγά σιγά

Κανονικα αλλαγες νερου δεν πρεπει να κανω καθε δυο εβδομαδες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Κανονικα αλλαγες νερου δεν πρεπει να κανω καθε δυο εβδομαδες;

 

 

 

Καλό είναι οι αλλαγές να γίνονται ανά εβδομάδα και όχι πιο αραιά. Φυσικά παίζει ρόλο και η ιχθυοφόρτιση αλλά σίγουρα στις 7 μέρες είναι προτιμότερο να κάνεις αλλαγή από ό,τι στις 14. Το φρέσκο νερό μόνο καλό κάνει. Αν δεν υπάρχουν παράγοντες που στρεσσάρουν τα ψαράκια, όπως π.χ.μεγάλη διακύμανση θερμοκρασίας, μη χρήση αντιχλωρίου κλπ.σίγουρα οι συχνές αλλαγές μόνο όφελος προσφέρουν.

Αν άλλαζες ανά 7 μέρες τα νιτρικά σου θα ήταν 10, όχι 25. ;) Χώρια που αφαιρείς αμμώνιο και νιτρώδη με τις τακτικές αλλαγές..

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Καλό είναι οι αλλαγές να γίνονται ανά εβδομάδα και όχι πιο αραιά. Φυσικά παίζει ρόλο και η ιχθυοφόρτιση αλλά σίγουρα στις 7 μέρες είναι προτιμότερο να κάνεις αλλαγή από ό,τι στις 14. Το φρέσκο νερό μόνο καλό κάνει. Αν δεν υπάρχουν παράγοντες που στρεσσάρουν τα ψαράκια, όπως π.χ.μεγάλη διακύμανση θερμοκρασίας, μη χρήση αντιχλωρίου κλπ.σίγουρα οι συχνές αλλαγές μόνο όφελος προσφέρουν.

Αν άλλαζες ανά 7 μέρες τα νιτρικά σου θα ήταν 10, όχι 25. ;) Χώρια που αφαιρείς αμμώνιο και νιτρώδη με τις τακτικές αλλαγές..

Αλλαγη νερου εκανα σημερα 30% για πρωτη φορα γιατι συνηθως επειδη δεν ειχα μετρησει το ενυδρειο μου εκανα για 15%,αρα εδω βρηκα και ενα λαθος μου.Μετρησα το υψος στο ενυδρειο μου και το χωρισα δια 3 και σημαδεψα με μαρκαδορο το 30% και το 60 % αντιστοιχα και ετσι για πρωτη φορα μετα απο τοσα χροννια εκανα μια σωστη 30% αλλαγη.Να φανταστεις παλια εβγαζα δυο κουβαδες νερο τωρα εβγαλα τεσσερις.Βημα  δευτερο εριξα το αντιχλωριο και βημα τριτο θα περιμενω μια ωρα να ριξω και τα βακτηρια.Μετα απο ολα αυτα ποτε ξαναπερνω μετρησεις;Νερο ξαναλαζω σε 7 μερες;Ευχαριστω εκ των προτερων.....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος saxo έγραψε:

Αλλαγη νερου εκανα σημερα 30% για πρωτη φορα γιατι συνηθως επειδη δεν ειχα μετρησει το ενυδρειο μου εκανα για 15%,αρα εδω βρηκα και ενα λαθος μου.Μετρησα το υψος στο ενυδρειο μου και το χωρισα δια 3 και σημαδεψα με μαρκαδορο το 30% και το 60 % αντιστοιχα και ετσι για πρωτη φορα μετα απο τοσα χροννια εκανα μια σωστη 30% αλλαγη.Να φανταστεις παλια εβγαζα δυο κουβαδες νερο τωρα εβγαλα τεσσερις.Βημα  δευτερο εριξα το αντιχλωριο και βημα τριτο θα περιμενω μια ωρα να ριξω και τα βακτηρια.Μετα απο ολα αυτα ποτε ξαναπερνω μετρησεις;Νερο ξαναλαζω σε 7 μερες;Ευχαριστω εκ των προτερων.....

 

Το αντιχλώριο το ρίχνεις στους κουβάδες πριν βάλεις το καινούριο νερό στο ενυδρείο έτσι;

Λοιπόν:

1) Ετοιμάζεις τους κουβάδες με το νέο νερό-ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.

2) Ρίχνεις αντιχλώριο σε κάθε κουβά-όση ποσότητα αντιστοιχεί στα λίτρα του κάθε κουβά-ανακατεύεις λίγη ώρα.

3) Αδειάζεις το παλιό νερό

4) Προσθέτεις το νέο αποχλωριωμένο.

5) Ρίχνεις βακτήρια απευθείας στο ενυδρείο που αντιστοιχούν στα συνολικά λίτρα και ΟΧΙ στα λίτρα της αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Το αντιχλώριο το ρίχνεις στους κουβάδες πριν βάλεις το καινούριο νερό στο ενυδρείο έτσι;

Λοιπόν:

1) Ετοιμάζεις τους κουβάδες με το νέο νερό-ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.

2) Ρίχνεις αντιχλώριο σε κάθε κουβά-όση ποσότητα αντιστοιχεί στα λίτρα του κάθε κουβά-ανακατεύεις λίγη ώρα.

3) Αδειάζεις το παλιό νερό

4) Προσθέτεις το νέο αποχλωριωμένο.

5) Ρίχνεις βακτήρια απευθείας στο ενυδρείο που αντιστοιχούν στα συνολικά λίτρα και ΟΧΙ στα λίτρα της αλλαγής

Επειδη εχω ενα κουβα βγαζω με αυτον το νερο που πρεπει να βγει και μετα βαζω με αυτον παλι την ιδια ποσοτητα κοιταω να ειναι περιπου στην ιδια θερμοκρασια και πριν αρχιζω να ριχνω νερο πισω βαζω μεσα στο ενυδρειο το αντιχλωριο γιατι εχω ακουσει πως γινετε αμεσα η αποχλωριωση.Βακτηρια γιατι να βαζω οσα ειναι ολα τα λιτρα αφου ηδη εχω ξαναβαλει οσο ειναι ολο το ενυδρειο παλαιοτερα;

Έγινε επεξεργασία - saxo
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Βακτηρια γιατι να βαζω οσα ειναι ολα τα λιτρα αφου ηδη εχω ξαναβαλει οσο ειναι ολο το ενυδρειο παλαιοτερα;

Να ακολουθείς τις οδηγίες του σκευάσματος.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να ακολουθείς τις οδηγίες του σκευάσματος.:)

Sera nitrivec και παω κατα γραμμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Sera nitrivec και παω κατα γραμμα....

Πολύ σωστός.:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια σε πετ σοπ που ρωτησα για τις αλλαγες νερου μου ειπαν μια φορα τον μηνα ειναι καλα.τι να πω;κατι αλλο μετρησεις ποτε να ξανακανω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Παντως ρε παιδια σε πετ σοπ που ρωτησα για τις αλλαγες νερου μου ειπαν μια φορα τον μηνα ειναι καλα.τι να πω;κατι αλλο μετρησεις ποτε να ξανακανω;

 

Δεν θα ρωτάς σε pet shop.

Μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα οι μετρήσεις δεν βλάπτουν.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ σωστός.:)

 

Το συγκεκριμένο αναγράφει για τα συνολικά λίτρα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θα ρωτάς σε pet shop.

Μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα οι μετρήσεις δεν βλάπτουν.:)

Εχεις δικιο σε καθε πετ σοπ σου λενε αλλα.....αν σου πω σε τρια που ρωτησα ειχαν τρεις διαφορετικες αποψεις.θα κανω μετρησεις καθε δυο με τρεις μερες και αναλογως αλλαγες.ελπιζω να μην χρειαστει να κανω πολλες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Sera nitrivec και παω κατα γραμμα....

 

Άρα χρειάζεσαι 10ml για κάθε 25lt νερού (συνολικός όγκος μέσα στο ενυδρείο). 

Εξάλλου τα βακτήρια τα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο, όχι στον κουβά αλλαγής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...