Jump to content

Παιδια sos με μετρησεις.....


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Άρα χρειάζεσαι 10ml για κάθε 25lt νερού (συνολικός όγκος μέσα στο ενυδρείο). 

Εξάλλου τα βακτήρια τα ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο, όχι στον κουβά αλλαγής. ;)

Αρα για ολο το ενυδρειο που ειναι περιπου εκατο λιτρα θελω 40ml;Τωρα το καταλαβα και προσθεσα απο εικοσι τα εκανα σαραντα το ιδιο ισχυει για το sera aquatan;γιατι αν ισχυουν αυτα σε καθε αλλαγη νερου θελω πολυ χρημα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Αρα για ολο το ενυδρειο που ειναι περιπου εκατο λιτρα θελω 40ml;Τωρα το καταλαβα και προσθεσα απο εικοσι τα εκανα σαραντα το ιδιο ισχυει για το sera aquatan;γιατι αν ισχυουν αυτα σε καθε αλλαγη νερου θελω πολυ χρημα...

 

Ο βασικότερος λόγος που σταματάμε τη χρήση τους όταν η βιολογία ωριμάσει. :)

Πάντως χρειάζεσαι 4 καπάκια στο ενυδρείο σου σε κάθε αλλαγή. 

Για αντιχλώριο πάρε Seachem Prime που χρειάζεσαι μόνο 1ml για κάθε 40lt νερού (τα λίτρα της αλλαγής σου). Με 7.5€ περίπου τα 100ml σκέψου πόσες αλλαγές σου φτάνει να κάνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Αρα για ολο το ενυδρειο που ειναι περιπου εκατο λιτρα θελω 40ml;Τωρα το καταλαβα και προσθεσα απο εικοσι τα εκανα σαραντα το ιδιο ισχυει για το sera aquatan;γιατι αν ισχυουν αυτα σε καθε αλλαγη νερου θελω πολυ χρημα...

 

Το Aquatan εφόσον το ρίχνεις στον κουβά βάζεις όσο αντιστοιχεί στα λίτρα του κουβά. Τώρα που εσύ κάνεις απευθείας χρήση στο ενυδρείο (λάθος(!)) αναγκαστικά βάζεις για όλα τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Ο βασικότερος λόγος που σταματάμε τη χρήση τους όταν η βιολογία ωριμάσει. :)

Πάντως χρειάζεσαι 4 καπάκια στο ενυδρείο σου σε κάθε αλλαγή. 

Για αντιχλώριο πάρε Seachem Prime που χρειάζεσαι μόνο 1ml για κάθε 40lt νερού (τα λίτρα της αλλαγής σου). Με 7.5€ περίπου τα 100ml σκέψου πόσες αλλαγές σου φτάνει να κάνεις. ;)

Ρωτησα και το βρηκα ηδη μαλλον θα παω να το παρω απο αυριο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Το Aquatan εφόσον το ρίχνεις στον κουβά βάζεις όσο αντιστοιχεί στα λίτρα του κουβά. Τώρα που εσύ κάνεις απευθείας χρήση στο ενυδρείο (λάθος(!)) αναγκαστικά βάζεις για όλα τα λίτρα σου

Οποτε να βαζω στα λιτρα του κουβα κατι αντιστοιχο ποιο φτηνο απο αυτο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κολλάει. Κατ'αρχήν δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα βακτήρια αλλά βλέπω ότι οι οδηγίες του κατασκευαστή δεν είναι ξεκάθαρες ως προς την χρήση όπως πχ με το nite-out που αναφέρει ξεκάθαρα 10ml/100lt καθημερινά μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και η ίδια δόση μετά από αλλαγή νερού. Εδώ μιλάμε για σχεδόν 50ml βακτηρίων καθημερινά ή εβδομαδιαία? Και εβδομαδιαία να είναι θα συμφωνήσω πως είναι πολλά τα έξοδα + που δεν ξέρω αν θα υπάρξει και κάποια επίπτωση στα ψάρια. Εξάλλου οι μετρήσεις δεν υποδηλώνουν και εντελώς άστρωτο φίλτρο αλλά ίσως κάποια απώλεια στα βακτήρια που απλά πρέπει να συμπληρωθεί.

Για τις αλλαγές εγώ θα σου πρότεινα τα κλασσικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μία και καλή.

1) Κουβάς ή ότι μπορεί να χωρέσει το νερό που θες να αλλάξεις. 30% είναι περίπου 35 λίτρα. Πάρε ένα δοχείο από αυτό που έχουν τις ελιές ή κουβά και να το έχεις αποκλειστικά για αλλαγή.  Γεμίζεις νερό. Ρίχνεις την δόση του αντιχλωρίου για τα λίτρα που αλλάζεις, όχι του ενυδρείου.

2) Αντλία να γυρίζει το νερό και θερμοστάτης μέσα στο δοχείο και ρυθμισμένος θερμοστάτης στην θερμοκρασία του ενυδρείου. Το αφήνεις μία μέρα.

3) Την επόμενη κουμπώνεις ένα λάστιχο στην αντλία, βάζεις κάτι στην επιφάνεια του ενυδρείου για να μην ανακατώνεται ο βυθός, και κάνεις την αλλαγή.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Κάτι δεν μου κολλάει. Κατ'αρχήν δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα βακτήρια αλλά βλέπω ότι οι οδηγίες του κατασκευαστή δεν είναι ξεκάθαρες ως προς την χρήση όπως πχ με το nite-out που αναφέρει ξεκάθαρα 10ml/100lt καθημερινά μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και η ίδια δόση μετά από αλλαγή νερού. Εδώ μιλάμε για σχεδόν 50ml βακτηρίων καθημερινά ή εβδομαδιαία? Και εβδομαδιαία να είναι θα συμφωνήσω πως είναι πολλά τα έξοδα + που δεν ξέρω αν θα υπάρξει και κάποια επίπτωση στα ψάρια. Εξάλλου οι μετρήσεις δεν υποδηλώνουν και εντελώς άστρωτο φίλτρο αλλά ίσως κάποια απώλεια στα βακτήρια που απλά πρέπει να συμπληρωθεί.

Για τις αλλαγές εγώ θα σου πρότεινα τα κλασσικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μία και καλή.

1) Κουβάς ή ότι μπορεί να χωρέσει το νερό που θες να αλλάξεις. 30% είναι περίπου 35 λίτρα. Πάρε ένα δοχείο από αυτό που έχουν τις ελιές ή κουβά και να το έχεις αποκλειστικά για αλλαγή.  Γεμίζεις νερό. Ρίχνεις την δόση του αντιχλωρίου για τα λίτρα που αλλάζεις, όχι του ενυδρείου.

2) Αντλία να γυρίζει το νερό και θερμοστάτης μέσα στο δοχείο και ρυθμισμένος θερμοστάτης στην θερμοκρασία του ενυδρείου. Το αφήνεις μία μέρα.

3) Την επόμενη κουμπώνεις ένα λάστιχο στην αντλία, βάζεις κάτι στην επιφάνεια του ενυδρείου για να μην ανακατώνεται ο βυθός, και κάνεις την αλλαγή.

 

Ο βυθος δεν ανακατευεται γιατι ριχνω το νερο πανω σε ενα πλαστικο χωρισμα στην μεση του ενυδρειου και πεφτει απαλα κατω......μιας και αναφερεις τον βυθο εχω βαλισνεριες αλλα σε καποια σημεια της αμμου εχει κατσει ενα στρωμα μπιχλας που δεν ξερω αν ειναι σωστο να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Οποτε να βαζω στα λιτρα του κουβα κατι αντιστοιχο ποιο φτηνο απο αυτο υπαρχει;

 

Το Prime!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Το Prime!!

Αυτο εχει και για βακτηρια και για αντιχλωριο απο οτι καταλαβα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος saxo έγραψε:

Αυτο εχει και για βακτηρια και για αντιχλωριο απο οτι καταλαβα;

 

Όχι, το Prime είναι αντιχλώριο. Για βακτήρια και εγώ Bio Nitrivec χρησιμοποιούσα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Όχι, το Prime είναι αντιχλώριο. Για βακτήρια και εγώ Bio Nitrivec χρησιμοποιούσα πάντα. 

Ενταξει καταλαβα....θα παω να το παρω καποια στιγμη.ευχαριστω...:nurse:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σημερα μια μετρηση στα ιδια ειμαι και λιγο πιο κατω.τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...