Jump to content

Tιγρακι με κόκκινο σημαδι


Recommended Posts

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους!

 

Έχω ένα τιγρακι κ παρατήρησα εδώ κ 1 βδομάδα να έχει ένα κόκκινο σημάδι δίπλα στο πτερύγιο. επίσης σα να προεξέχει κάτι από αυτό το κόκκινο σημειο..

 

Οι μετρήσεις είναι οκ (NO2, NO3, NH4)

 

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι; Μαζί με το τιγρακι έχω κ ένα molly4bcf92fa58264e83ff9f567516557cec.jpg73a86d7638de6de6f3277a47cb1d634c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σαν μια πληγη. Απο φαρμακα (για ενυδρειο) τι εχεις στο σπιτι;

Εχεις πλαστικα φυτα, μπορει να τραυματιστικε απ΄αυτα. Γιατι εχεις μονο ενα τιγρακι; Ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να εχεις απο 6-7 και πανω.

Το ενυδρειο πόσα λ ειναι; και πόσα ψαρια εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Φαινεται σαν μια πληγη. Απο φαρμακα (για ενυδρειο) τι εχεις στο σπιτι; Εχεις πλαστικα φυτα, μπορει να τραυματιστικε απ΄αυτα. Γιατι εχεις μονο ενα τιγρακι; Ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να εχεις απο 6-7 και πανω.

Το ενυδρειο πόσα λ ειναι; και πόσα ψαρια εχεις μεσα;

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Δεν έχω φάρμακα τι πρέπει να πάρω;

 

Έχω πλαστικά φυτά κ βραχάκια που είναι αιχμηρά.

 

Σκοπεύω να πάρω κ αλλα τιγρακια..τώρα έχει 2 ψαρακια. η αρχική μου σύνθεση δεν ήταν σωστή..

 

είναι 70λ. πόσα πιστεύεις ότι πρέπει να έχω συνολικά;

 

Ποσταρω κ άλλη 1 φωτό για να δείξω με το βελος το κομμάτι που προεξέχει..λες να είναι το δέρμα του;add674da3588b70cd09874531948dbf5.jpg&key=d240f2801aea14c9e774dc008201b9da62f589801515c945ad9de3b5d0b298d9

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ngt έγραψε:

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Δεν έχω φάρμακα τι πρέπει να πάρω;

 

Έχω πλαστικά φυτά κ βραχάκια που είναι αιχμηρά.

 

Σκοπεύω να πάρω κ αλλα τιγρακια..τώρα έχει 2 ψαρακια. η αρχική μου σύνθεση δεν ήταν σωστή..

 

είναι 70λ. πόσα πιστεύεις ότι πρέπει να έχω συνολικά;

 

Ποσταρω κ άλλη 1 φωτό για να δείξω με το βελος το κομμάτι που προεξέχει..λες να είναι το δέρμα του;add674da3588b70cd09874531948dbf5.jpg&key=d240f2801aea14c9e774dc008201b9da62f589801515c945ad9de3b5d0b298d9

 

 

 

Δες εδω σελ 19 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

μπορει να ειναι lernaea anchor worm, το βγαζεις αυτο το "σκουλικακι" προσεκτικα και μετα κανεις θεραπεια στο ψαρι με Bactopur  για να κλεισει η πληγη.

Διαβασε. Και δες και τα αλλα ψαρια (μπορει να εχουν). Υπαρχουν ειδικα φαρμακα για αυτο το παρασιτο(αν ειναι αυτο- δεν φαινεται καλα), αλλα ειναι πολυ ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δες εδω σελ 19 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

μπορει να ειναι lernaea anchor worm, το βγαζεις αυτο το "σκουλικακι" προσεκτικα και μετα κανεις θεραπεια στο ψαρι με Bactopur  για να κλεισει η πληγη.

Διαβασε. Και δες και τα αλλα ψαρια (μπορει να εχουν). Υπαρχουν ειδικα φαρμακα για αυτο το παρασιτο(αν ειναι αυτο- δεν φαινεται καλα), αλλα ειναι πολυ ακριβα.

Και βγαλε ολα τα πλαστικα απο το ενυδρειο. Μπορει να βγαζουν και καποιες "κακες" ουσιες στο νερο. Βαλε καποια ευκολα φυτα (anubias, microsorum,vallisneria).

Μην βιαζεσαι να παρεις αλλα ψαρακια.

Πόσο τρεχει το ενυδρειο;

 

Link to comment
Share on other sites

Και βγαλε ολα τα πλαστικα απο το ενυδρειο. Μπορει να βγαζουν και καποιες "κακες" ουσιες στο νερο. Βαλε καποια ευκολα φυτα (anubias, microsorum,vallisneria).
Μην βιαζεσαι να παρεις αλλα ψαρακια.
Πόσο τρεχει το ενυδρειο;
 
Ναι αυτό είναι, Λερναία, έχει κ τους 2 σάκους όπως γράφει στο κείμενο που έστειλες...πως το αφαιρώ;
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ngt έγραψε:
πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:
Και βγαλε ολα τα πλαστικα απο το ενυδρειο. Μπορει να βγαζουν και καποιες "κακες" ουσιες στο νερο. Βαλε καποια ευκολα φυτα (anubias, microsorum,vallisneria).
Μην βιαζεσαι να παρεις αλλα ψαρακια.
Πόσο τρεχει το ενυδρειο;
 

Ναι αυτό είναι, Λερναία, έχει κ τους 2 σάκους όπως γράφει στο κείμενο που έστειλες...πως το αφαιρώ;

Βαζεις το ψαρακι σε ενα βρεγμενο (με νερο ενυδρειου) πανι. Με ενα μικρο τσιμπιδακι (φρυδιων) τραβας με προσοχη σιγα σιγα το παρασιτο.Προσπαθησε να το βγαλεις ολο. Τελος. Αφηνεις το ψαρι στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Βαζεις το ψαρακι σε ενα βρεγμενο (με νερο ενυδρειου) πανι. Με ενα μικρο τσιμπιδακι (φρυδιων) τραβας με προσοχη σιγα σιγα το παρασιτο.Προσπαθησε να το βγαλεις ολο. Τελος. Αφηνεις το ψαρι στο ενυδρειο.

Μην ξεχασεις να κανεις θεραπεια με Bactopur μετα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ngt έγραψε:

Τέλεια...μου μένει μόνο να το...πιάσω...καμία ιδέα;emoji16.png

Αποχή δεν Έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Χαμηκωσε την σταθμη του νερου και πιαστο.

Link to comment
Share on other sites

Το ταισα τλκ κ έτσι μπόρεσα να το πιάσω. Έβγαλα το σκουλίκι με αρκετο παιδεμα κ έκτοτε έχει φύγει η κοκκινίλα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεμπέρδεψες .

Τη θεραπεία όμως , πρέπει να την κάνεις όπως σου είπε ο natateo .

Το σκουλήκι αυτό δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις έξω απ το σώμα του ψαριού .

Δε ξέρω μήπως θα πρέπει να πας σε ποιό ισχυρό και εξειδικευμένο φάρμακο απο τη σειρά profesional της Sera , γιατί απ τη στιγμή που εμφανίστηκε έξω απ το ψάρι θα έχει γεννήσει στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Δεν ξεμπέρδεψες .

Τη θεραπεία όμως , πρέπει να την κάνεις όπως σου είπε ο natateo .

Το σκουλήκι αυτό δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις έξω απ το σώμα του ψαριού .

Δε ξέρω μήπως θα πρέπει να πας σε ποιό ισχυρό και εξειδικευμένο φάρμακο απο τη σειρά profesional της Sera , γιατί απ τη στιγμή που εμφανίστηκε έξω απ το ψάρι θα έχει γεννήσει στο ενυδρείο .

Το φαρμακο ειναι πανακριβο και ειναι ποσοτητα για μια λιμνη, νομιζω. Αν εχεις μικρο ενυδρειο και λιγα ψαρια, αρκει να ψαχνεις για κανα 2 εβδομαδες τα ψαρια(και αν εχουν σκουλικακια - να τα βγαζεις) συν σκουπα βυθου καθε 3 ημερες. Υπαρχουν καλες πιθανοτητες να  γλιτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2019 at 8:32 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

....... αρκει να ψαχνεις για κανα 2 εβδομαδες τα ψαρια(και αν εχουν σκουλικακια - να τα βγαζεις) συν σκουπα βυθου καθε 3 ημερες. Υπαρχουν καλες πιθανοτητες να  γλιτώσεις.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με την Ύδρα .

Και νομίζω ότι όλη η σειρά profesional  βγαίνει και σε 25ml που δεν είναι για μια λίμνη , δε ξέρω αν και το Argulol βγαίνει και αυτό στα 25 ml αλλα καλό θα ήταν να το ψάξει για να έχει ήσυχο το κεφάλι του .

Απλά επειδή είναι profesional θέλει προσοχή στο χειρισμό του φαρμάκου , με την έννοια ότι δεν παίζεις με τις δοσολογίες και με τους χρόνους όπως με άλλα φάρμακα , που λέμε δε πειράζει και να πέσει καμιά σταγόνα παραπάνω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ngt έγραψε:

Θα το παρακολουθώ αρχικά διότι τα 80€ που κοστίζει δεν τα διαθετω

καλα θυμόμουν, πως ειναι πανακριβο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...