Jump to content

Πρησμένο χρυσοψαρο


Recommended Posts

Ε να λοιπον η πηγη του κακου. Πιθανον καηκαν απ την αμμωνια και επεσε το ανοσποιητικο τους.

Ακαταλληλο νερο σημαινει πολλα. Απο ph, θερμοκρασιες, νιτρικα κτλ. Τι πρεπει να γινει πρεπει να το βρεις εσυ. Μετρησεις εχεις;

Ακομη και το ταισμα αν δεν το κανεις σωστα μπορει να ειναι προβλημα. Για πες πως ταιζεις;

Επειδη ενας φιλος το χει ετσι η ενα αλλο ενυδρειο σου τρεχει απροβληματιστα δεν σημαινει πως ολα πανε ετσι.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα Fancy τρώνε κυνηγητό από τα Common, στρεσσάρονται και αρρωσταίνουν με αποτέλεσμα να έρχονται όλα τούμπα στο ενυδρείο σου;

 

Το θέμα της αμμωνίας που ανέφερε η @natateo δεν είναι σίγουρα αμελητέο. Τώρα για το φίλο με τα Σκαλάρια δεν ξέρω τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κ από τότε που μηδένισαν ολακ χάρηκα κ τα παλιά κ τα καινούργια(γιατί ο κόσμος γκολεζος είναι καινούργιος)αρρώστησαν όλα.συμπτωματικα αλλά το αναφερω

Παντα υπαρχει πιθανοτητα να φερες και καποια βακτηριακη λοιμωξη απο το πετσοπ. Για αυτο υπαρχη καραντινα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ε να λοιπον η πηγη του κακου. Πιθανον καηκαν απ την αμμωνια και επεσε το ανοσποιητικο τους.

Ακαταλληλο νερο σημαινει πολλα. Απο ph, θερμοκρασιες, νιτρικα κτλ. Τι πρεπει να γινει πρεπει να το βρεις εσυ. Μετρησεις εχεις;

Ακομη και το ταισμα αν δεν το κανεις σωστα μπορει να ειναι προβλημα. Για πες πως ταιζεις;

Επειδη ενας φιλος το χει ετσι η ενα αλλο ενυδρειο σου τρεχει απροβληματιστα δεν σημαινει πως ολα πανε ετσι.

Σωστά όσα λες,δεν το είπα σαν κανόνας,το είπα σαν παράπονο.μετρησεις της api και ειναι καλές πάντα(απο τότε που αυξησα κ άλλο τη βιολογια με ελαφρόπετρα).μουλιαζω την τροφή τους σε ένα καπάκι με νερό ενυδρείου κ τη ρίχνει για να μην μένει πάνω κ τώρα είχα πάρει βυθηζομενη τροφή που παει κατευθείαν στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα πείραζαν ποτέ...τώρα για αρρώστια από το pet δεν μπορώ να το ξέρω όπως δεν γίνεται σε όλα μου τα ψάρια κάτι να έγινε.τελοσπαντων....την απόφαση την έχω πάρει θα δώσω αυτά...(ένα οραντα μεγαλουτσικο με φοβερό χρωμα,ένα κομον πορτοκάλι κ ο κονγκολεζος το κόβω να μην την  βγάζει κ όσο για το άλλο κομον-κομετ. με τη πρησμένη κοιλιά δεν ξέρω τι θα κάνω)μου χεί δημιουργηθεί φόβος με τα χρυσόψαρα κ μου χεί μείνει κακη η εμπειρία κ η αναμνηση

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σωστος ο τροπος ταισματος. Για τα ψαρακια αν θελεις κανε οσα σου ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα...έχουν πεθάνει κ τα δυο...τώρα θα τα βγάλω.ισως να χουν πεθάνει απ' το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειχαν εμφανισει συμπτωματα νωριτερα και δεν το χες καταλαβει. Τωρα ειναι αδεια η γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ένα οραντα μεγαλουτσικο κ ένα κομον..που θα τα επιστρέψω...δεν τα κραταω

 

Σκέψου να έχουν κάποια ασθένεια και να πάει να τα πάρει κάποιος άλλος από το πετ.. δε μου ακούγεται καλή ιδέα πάντως.. ίσως η περίπτωση της θεραπείας είναι η σοφότερη επιλογή και σιγά σιγά όταν όλα ισορροπήσουν παίρνεις ακόμη ένα ψαράκι. Για τα λίτρα σου μετά από 6 μήνες θα έβαζα 4ο ψαράκι..

Link to comment
Share on other sites

Αν θα τα πας πισω θα πρεπει να ενημερωσεις το πετ οτι ισως να ειναι αρρωστα.

Φιλε μου δυστυχως ετσι ειναι με τις ασθενειες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα επέστρεψα κύριοι...ενημέρωσα κιόλας...ελπίζω αυτά τα δύο να ναι κομπλέ όπως δείχνουν μέχρι τώρα κ να χουν μια καλύτερη τύχη.οτι μπορούσα έκανα..!πήρα νανοκιχλιδες αφρικης-ταγκανικα!6 leleupi και 2 calvus.το στησα με πέτρες λαβας που ΧΑ αρκετες περισσευουμενες...κ Μάι χαρούμενος για αυτή την νέα πρόκληση!!!είναι όμορφα,μπαινοβγαίνουν ανάμεσα στις πέτρες κ χεί χαβαλε!!!!δεν έβαλα ασβεστολιθικές γιατί μου πε πως τα χείλη σε 7.5ph όλα τα ψάρια στο μαγαζί(Περιστέρι),άρα κ γω τόσο έχω(ν.ηρακλειο).αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τα επέστρεψα κύριοι...ενημέρωσα κιόλας...ελπίζω αυτά τα δύο να ναι κομπλέ όπως δείχνουν μέχρι τώρα κ να χουν μια καλύτερη τύχη.οτι μπορούσα έκανα..!πήρα νανοκιχλιδες αφρικης-ταγκανικα!6 leleupi και 2 calvus.το στησα με πέτρες λαβας που ΧΑ αρκετες περισσευουμενες...κ Μάι χαρούμενος για αυτή την νέα πρόκληση!!!είναι όμορφα,μπαινοβγαίνουν ανάμεσα στις πέτρες κ χεί χαβαλε!!!!δεν έβαλα ασβεστολιθικές γιατί μου πε πως τα χείλη σε 7.5ph όλα τα ψάρια στο μαγαζί(Περιστέρι),άρα κ γω τόσο έχω(ν.ηρακλειο).αυτά....

 

Καλή επιτυχία!! Δώσε φωτο.στο λαό..

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μόνο απ' τη μια μέρα πέτρες κ χω αφήσει το υπόλοιπο ελεύθερο,να έχουν απλά γιατί ξέρω είναι ζηζανια.εχει αρκετές κρυψώνες.αν θεωρείτε ότι είναι λίγες οι πέτρες πείτε το.πσντως χθες σε μια φάση είχαν μπει ολο σε κάποια κρυψώνα,εκτός τους calvus που κάθονται απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως τα δεχτηκες. Θελει σουλουπωμα ο διακοσμος ανοιξε ενα θεμα στους αφρικανους να σε βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

Οπως κι εδω. Πας στην ενοτητα της Αφρικης και ανοιγεις ενα θεματακι ζητωντας γνωμες για το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια! Κανε αυτο, που λεει ο @Sturm - ανοιξε ενα νεο θεμα.

Αλλαξες νερο στο ενυδρειο απο την βρυση κατευθειαν; Γιατι βλεπω πολλες φυσαλιδες στο τζαμι και θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...