Jump to content

Παρουσιαση Yellow-bellied slider


Recommended Posts

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Yellow-bellied slider

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 100χ30χ40 
Συνολικά Λίτρα:100 (50 τωρα)

Οργανισμοί:
Χελώνες: 1 Yellow-bellied slider

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Αφισα 
Πέτρες: Ασπρα βοτσαλακια 
Ξύλα:
Ψεύτικα Φυτά: 3 
Στεριά: Εξεδρα μεγαλη 
Άλλα διακοσμητικά : 1 βραχο 1 μικρο αμφορεα 
Βυθός: Καθαρος

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): 1 Λάμπα Reptile UVB100 (5.0) 25W Exo Terra
Άλλες λάμπες: 1 Λάμπα θέρμανσης Basking Spot λευκή 75W
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες 
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 15εκ 

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: Εσωτερικο φιλτρο Aquarel Turbo 500 με βιολογικο υλικο μεσα (μελλοντικη αγορα εξωτερικου) 
Θέρμανση/ Ψύξη:Θερμοστατης 25-26 βαθμοι στο νερο
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 2 Ανακλαστήρες basking spot 14cm , ψηφιακο θερμομετρο αερα , θερμομετρο νερου. 
Διατροφή: Βασικη τροφη Πελετς reptomin, βιταμινες Beaphar Multi-Vit, Σαρδελα,ασπραδι αυγου,καροτο,κολοκυθι,μηλο,γαριδες πιο σπανια. Γενικα μεγαλη ορεξη για ολα. 


Παράμετροι:
pH: 
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):  
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: 3/4 νερο ανα 4 μερες, ολικη καθε 8. 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλωριο, πετρα ασβεστιου, βιταμινη Taberaqua CAPARAZON για το κελυφος.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Την εχω 4 μηνες. Την μεγαλωσα σε πιο μικρο ενυδρειο οσο ηταν μικρουλα με ολο το setup κ εδω κ 20 μερες την εχω στο μεγαλο και δεν εχει αντιμετωπισει καποιο θεμα. Οσο μεγαλωνει θα ανεβαζω κ τα λιτρα.

Την μιση μερα της την περναει κατω απτις λαμπες με μπολικο υπνο και ειναι υπερκινητικη μεσα στο νερο με απειρο παρακαλετο για φαγητο. 

Θελω να πιστευω οτι αναπτυσσεται σωστα γιατι θελω να την μεγαλωσω. Εχασα μια 9 μηνων με λαθος συντηρηση νερου κ χωρις λαμπα ζεστης απην αρχη. 

Οποιαδηποτε προταση βελτιωσης δεκτη. Εμαθα καποια πραγματα σημαντικα απτο φορουμ οσο μπορουσα κ ευχαριστω τα παιδια του φορουμ.


Φωτογραφίες:

IMG_3795.JPG

IMG_3797.JPG

IMG_3800.JPG

IMG_3798.JPG

IMG_3574.JPG

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω μου αρέσει πολύ..

Η τελευταία φωτό όλα τα λεφτά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να δω τετοιο καθαρο ενυδρειο με χελωνα! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπραβο για την προσπαθεια σου!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό set up, συγχαρητήρια και πολλά μπράβο, το μεράκι φαίνεται. Μια παρατήρηση και μια ερώτηση μόνο, καλό θα ήταν να πάρεις τεστ νερού για να ελέγχεις αμμωνία-νιτρωδη και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,  και η ερώτηση είναι γιατί κάνεις ολικές αλλαγές νερού από τη στιγμή που αλλάζεις τα 3/4 κάθε 4 ήμερες ?  (το μισό να αλλάζεις πιστεύω θα είσαι οκ, για να μη χάνετε και η βιολογία).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, corto maltese said:

Πολύ καλό set up, συγχαρητήρια και πολλά μπράβο, το μεράκι φαίνεται. Μια παρατήρηση και μια ερώτηση μόνο, καλό θα ήταν να πάρεις τεστ νερού για να ελέγχεις αμμωνία-νιτρωδη και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,  και η ερώτηση είναι γιατί κάνεις ολικές αλλαγές νερού από τη στιγμή που αλλάζεις τα 3/4 κάθε 4 ήμερες ?  (το μισό να αλλάζεις πιστεύω θα είσαι οκ, για να μη χάνετε και η βιολογία).

 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ! 

Φίλε corto maltese έχω τα υγρά τεστ που είπες. Απλά ακόμα μετά από 20 μέρες δεν βγάζω στάνταρ τιμές Κ δεν το ανέφερα, απλά παρακολουθώ . Κάτεληξα στις αλλαγές που ανέφερα γιατί στην 4 ημέρα μετά την αλλαγή βγάζω αμμωνία 0,5 με 1 mg και αγχώνομαι . Το ph είναι μόνιμα στο 6 . Ο πίνακας της sera λέει ότι με ph 7 και αμμωνία ακόμα Και 2mg είναι ακίνδυνη . Είναι έτσι ? Τα νιτρώδη 2 φορές τα μέτρησα είναι 0. Ότι αλλαγές κάνω αν πλύνω το φίλτρο το καθαρίζω με νερό ενυδρείου . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ! 

Φίλε corto maltese έχω τα υγρά τεστ που είπες. Απλά ακόμα μετά από 20 μέρες δεν βγάζω στάνταρ τιμές Κ δεν το ανέφερα, απλά παρακολουθώ . Κάτεληξα στις αλλαγές που ανέφερα γιατί στην 4 ημέρα μετά την αλλαγή βγάζω αμμωνία 0,5 με 1 mg και αγχώνομαι . Το ph είναι μόνιμα στο 6 . Ο πίνακας της sera λέει ότι με ph 7 και αμμωνία ακόμα Και 2mg είναι ακίνδυνη . Είναι έτσι ? Τα νιτρώδη 2 φορές τα μέτρησα είναι 0. Ότι αλλαγές κάνω αν πλύνω το φίλτρο το καθαρίζω με νερό ενυδρείου . 

Συμφωνά με τις οδηγίες της sera έτσι είναι σωστά, και με το  ph στο 6 μια χαρά φαίνεσαι. Καλά κάνεις με τις αλλαγές στις 4 μέρες αν και θα σου πρότεινα το πολύ μέχρι  50% του νερού, όχι παραπάνω,.  Ολικές (100% δηλαδή??) και κάθε οχτώ μέρες δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις , είναι σαν να ακυρώνεις το φίλτρο σου (που παρεμπιπτόντως είναι απ' τα καλά εσωτερικά αυτό της aquel) .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, corto maltese said:

Συμφωνά με τις οδηγίες της sera έτσι είναι σωστά, και με το  ph στο 6 μια χαρά φαίνεσαι. Καλά κάνεις με τις αλλαγές στις 4 μέρες αν και θα σου πρότεινα το πολύ μέχρι  50% του νερού, όχι παραπάνω,.  Ολικές (100% δηλαδή??) και κάθε οχτώ μέρες δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις , είναι σαν να ακυρώνεις το φίλτρο σου (που παρεμπιπτόντως είναι απ' τα καλά εσωτερικά αυτό της aquel) .  

 

Αρα να συνεχισω μεχρι το πολυ 50% αλλαγη καθε 4 μερες κ να αφηνω το φιλτρο να δουλεψει ακομα κ αν βγαζω αμμωνια? Τις ολικες ναι 100% (ισως γιατι ετσι μηδενιζα την αμμωνια κ νομιζα οτι εκανα καλα) 100% αλλαγη νερου καθε ποτε κανουμε ? το φιλτρο ναι βλεπω κανει δουλιτσα ακομα ως προς το καθαρισμα 

Link to comment
Share on other sites

100% δεν κάνουμε ποτέ..Χαλάμε την βιολογία μας έτσι και αν το κάνουμε συνέχεια το φίλτρο μας δε προλαβαίνει να στρώσει και κάθε φορά που αλλάζεις όλο το νερό είναι σα να στήνεις ενυδρείο ξανά από την αρχή..  ;) 

Το φίλτρο πολύ σωστά το καθαρίζεις με νερό ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνά με τις οδηγίες της sera έτσι είναι σωστά

πριν 2 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Αρα να συνεχισω μεχρι το πολυ 50% αλλαγη καθε 4 μερες κ να αφηνω το φιλτρο να δουλεψει ακομα κ αν βγαζω αμμωνια? Τις ολικες ναι 100% (ισως γιατι ετσι μηδενιζα την αμμωνια κ νομιζα οτι εκανα καλα) 100% αλλαγη νερου καθε ποτε κανουμε ? το φιλτρο ναι βλεπω κανει δουλιτσα ακομα ως προς το καθαρισμα 

Ότι είπε ο skoti συμφωνώ απόλυτα, συνέχισε τις μετρήσεις να βλεπεις που βρισκεσε και μην αγχωνεσε αφού συμφωνά με τις οδηγίες της sera είσαι οκ, τις αλλαγες οπως ειπαμε, το φιλτρο κοιταμε να μην μπουκωνει το σφουγγαρι και πεφτει η ροη του, να ξερεις τα λιγα λιτρα νερου ειναι πιο ασταθη στις παραμετρους απο οτι τα πολλα λιτρα και θα το δεις αυτο οταν αυξησεις τα λιτρα σου και παρεις εξωτερικο φιλτρο, πολυ πιο ευκολη η συντηρηση μετα.

Τα φωτιστικα σου φαινονται πολυ καλα και εύχρηστα, τι μαρκα ειναι?  απο που τα πήρες αν επιτρεπετε?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, corto maltese said:

Συμφωνά με τις οδηγίες της sera έτσι είναι σωστά

Ότι είπε ο skoti συμφωνώ απόλυτα, 

Τα φωτιστικα σου φαινονται πολυ καλα και εύχρηστα, τι μαρκα ειναι?  απο που τα πήρες αν επιτρεπετε?

 

Οκ τώρα κατάλαβα πως θα συνεχίσω !! Τα φωτιστικά δεν θυμάμαι τι μάρκα είναι , φυσικά μπορώ να σου πω από που τα πήρα αν μπορώ να γράψω το μαγαζί , είναι απτό feeders.gr Και έχει κατάστημα Θεσσαλονίκη στην Κωνσταντίνου Καραμανλή . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Οκ τώρα κατάλαβα πως θα συνεχίσω !! Τα φωτιστικά δεν θυμάμαι τι μάρκα είναι , φυσικά μπορώ να σου πω από που τα πήρα αν μπορώ να γράψω το μαγαζί , είναι απτό feeders.gr Και έχει κατάστημα Θεσσαλονίκη στην Κωνσταντίνου Καραμανλή . 

Από αυτούς προμηθεύομαι γεωσκωληκες για τις χελώνες γιατί μου τους στέλνει πακεταρισμένους με τροφή στο χώμα τους, ενώ στην Αθήνα μόνο χύμα έχω βρει (σιγά μη κάνω και κομποστ στο μπαλκόνι μου :hot:). Θα μπω στο site τους να κοιτάξω τι έχουν, να δω και σε ένα ερπετόμαγαζο εδώ γιατί καιρό λέω να τα αλλάξω και το έχω παραμελήσει. Ευχαριστώ πολύ .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 8:21 PM, corto maltese said:

Από αυτούς προμηθεύομαι γεωσκωληκες για τις χελώνες γιατί μου τους στέλνει πακεταρισμένους με τροφή στο χώμα τους, ενώ στην Αθήνα μόνο χύμα έχω βρει (σιγά μη κάνω και κομποστ στο μπαλκόνι μου :hot:). Θα μπω στο site τους να κοιτάξω τι έχουν, να δω και σε ένα ερπετόμαγαζο εδώ γιατί καιρό λέω να τα αλλάξω και το έχω παραμελήσει. Ευχαριστώ πολύ .  

 

Απο ποσο μηνων αρχισες να τις δινεις γεωσκωληκες? εμενα μου προτεινε mealworms Να της δωσω

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 11:42 ΠΜ, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Απο ποσο μηνων αρχισες να τις δινεις γεωσκωληκες? εμενα μου προτεινε mealworms Να της δωσω

8 ή 9 μηνών άρχισα γεωσκωληκες και γρύλους (πασπαλισμένους με σκόνη ασβεστίου) , από τον 5-6 μηνών  έδινα και εγώ mealworms που είναι καλοί όταν το χελωνάκι είναι στην ανάπτυξη ή είναι υποσιτισμένο από το πετ σοπ.  Άλλα όταν το έψαξα καλύτερα  το ζήτημα με την  ζωντανή τροφή  διαπίστωσα ότι έχουν πολύ λίπος και παρότι μικρά είναι δυσκολοχώνευτα (λογο εξωσκελετου) και τα έκοψα, λίγο καλύτερα είναι τα waxworms για μένα, αν έχει από αυτά προτίμησε τα. Και τα δυο πάντως  mealworms- waxworms σε πιο μεγάλες χελώνες ( 1χρονου και πάνω) τα δίνεις σπάνια έτσι για ποικιλία. Οι γεωσκωληκες έχουν πιο πολύ πρωτεΐνη και υγρασία και λιγότερο λίπος είναι ευκολοχώνευτοι και μπορείς να τους δίνεις συχνότερα, επί της ουσίας είναι κανονικό σκουλήκι και οχι προνύμφη εντόμου όπως τα mealworms- waxworms.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα @George Viss. Όλα καλά με τις μετρήσεις σου? πως τα πας με τις αλλαγές νερού τώρα?

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2019 at 9:55 PM, corto maltese said:

Καλησπέρα @George Viss. Όλα καλά με τις μετρήσεις σου? πως τα πας με τις αλλαγές νερού τώρα?

 

Καλησπερα @corto maltese ! Αλλαγες απτις 10 Ιανουαριου πλεον κανω μονο 40 με 50 % μαξ. Και καποιες φορες λιγοτερο αφου καθαρισω λιγο την βρωμια της στον

πατο του ενυδρειου. Εχω καθαρο νερο σε εικονα αλλα συνεχιζω να βγαζω αμμωνια ακομα πριν τις αλλαγες. Μετα την αλλαγη στρωνει το χρωμα του τεστ. 

Κατα τα αλλα η μικρη χτυπιεται για φαγητο συνεχεια ενω την ταιζω το πρωι πριν φυγω κ μετα κοιμαται μεχρι αργα το μεσημερι πανω στην εξεδρα της (εχω καμερα στο σπιτι κ την βλεπω) 

κ το απογευμα παρακαλαει για φαγητο. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να πηγαίνουν καλά τα πράγματα, η αναβάθμιση του φίλτρου σε εξωτερικό θα βοηθούσε σιγουρα στο θέμα της αμμωνίας αφού θα αυξηθεί η βιολογία

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbetta said:

Φαίνεται να πηγαίνουν καλά τα πράγματα, η αναβάθμιση του φίλτρου σε εξωτερικό θα βοηθούσε σιγουρα στο θέμα της αμμωνίας αφού θα αυξηθεί η βιολογία

 

Εχεις δικιο αρχιζει να με απασχολει αυτο. Κοιταω για το Multikani 800. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Καλησπερα @corto maltese ! Αλλαγες απτις 10 Ιανουαριου πλεον κανω μονο 40 με 50 % μαξ. Και καποιες φορες λιγοτερο αφου καθαρισω λιγο την βρωμια της στον

πατο του ενυδρειου. Εχω καθαρο νερο σε εικονα αλλα συνεχιζω να βγαζω αμμωνια ακομα πριν τις αλλαγες. Μετα την αλλαγη στρωνει το χρωμα του τεστ. 

Κατα τα αλλα η μικρη χτυπιεται για φαγητο συνεχεια ενω την ταιζω το πρωι πριν φυγω κ μετα κοιμαται μεχρι αργα το μεσημερι πανω στην εξεδρα της (εχω καμερα στο σπιτι κ την βλεπω) 

κ το απογευμα παρακαλαει για φαγητο. :) 

Σε λίγο καιρό που θα αυξήσεις τα λίτρα σου και να μη το μη φοβάσαι, οι trachemys είναι δεινή κολυμβητές (ποσά εκ. είναι το καβούκι?), στάνταρ θα θες εξωτερικό φίλτρο, αλλά θα καλυτερέψουν οι ρουτίνες σου όπως σου είπαν τα παιδιά και θα ησυχάσεις με το θέμα αμμωνία αν βάλεις το κατάλληλο βιολογικό υλικό. Νωρίς το πρωί ή αργά απόγευμα είναι οι ώρες που ψάχνονται για φαι, εσύ μια φόρα τη μέρα τάιζε την ποσότητα που πρέπει και μην πέφτεις στην παγίδα τους,.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το ''ξέρω'' το φίλτρο αυτό, ακούω πολύ καλά λόγια όπως και για άλλα τις aquαel γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ξανά χρειαζόμουν εξωτερικό φίλτρο, σε αυτό θα πήγαινα κατά πάσα πιθανότητα.  

Έχει τεράστια σημασία για εμανα το θέμα «θορυβος». 

 

Εαν το πάρεις περιμένουμε την άποψη σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bbetta said:

Αν ξανά χρειαζόμουν εξωτερικό φίλτρο, σε αυτό θα πήγαινα κατά πάσα πιθανότητα.  

Έχει τεράστια σημασία για εμανα το θέμα «θορυβος». 

 

Εαν το πάρεις περιμένουμε την άποψη σου

 

Ειναι πολυ πιθανο να καταληξω εκει εχω διαβασει καλα πραματα. εχω κ το πετ σοπ που τα πουλαει πολυ κοντα μου. 

Μονο μια ερωτηση να κανω, Οταν το αγοραζεις το πακετο εχει μονο Ζεολιθο μεσα ? 

Σιγα σιγα αυξανω κ τα λιτρα που θα φτασουν 80 κ κολυμπαει η trachemys ανετα πλεον @corto maltese .

με 2 κουβαδες ζεολιθο και βιολογικο θα ειμαι μια χαρα ? 

Link to comment
Share on other sites

Για το  ζεολιθο, δεν έχω πείρα να σου πω, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει πότε. Από αυτά που έχω διαβάσει κάτι  δεν μου ''άρεσε'', μόνο σε περίπτωσή ''έκρηξης'' αμμωνίας θα εβαζα για να την κρατήσει. Η σύνηθες χημική φιλτρανση  για χελώνες είναι άνθρακας ή seachem purigen ανάλογα βέβαια τι θέλει ή χρειάστηκε να κάνει ο καθένας(θεραπεία, καθαρισμό από ουσίες). Κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα  ζεολίθος  ίσως μας διαφωτίσει καλύτερα και τους δυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...