Jump to content

Παρουσιαση Yellow-bellied slider


Recommended Posts

πριν 41 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Ειναι πολυ πιθανο να καταληξω εκει εχω διαβασει καλα πραματα. εχω κ το πετ σοπ που τα πουλαει πολυ κοντα μου. 

Μονο μια ερωτηση να κανω, Οταν το αγοραζεις το πακετο εχει μονο Ζεολιθο μεσα ? 

Σιγα σιγα αυξανω κ τα λιτρα που θα φτασουν 80 κ κολυμπαει η trachemys ανετα πλεον @corto maltese .

με 2 κουβαδες ζεολιθο και βιολογικο θα ειμαι μια χαρα ? 

Στο φιλτρο θελεις να βαλεις μονο ζεολιθο (καλυτερα μισα- μισα μακαρονη με ζεολιθο);  Ζεολιθος θα χρειαστει αντικατασταση καποια στιγμη

Αυτο το πακετο τι περιεχει;

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ζεόλιθος είναι ένας φυσικός εναλλάκτης ιόντων δηλαδή κάποια ιόντα ‘’αποβάλει’’ και κάποια άλλα ‘’δεσμεύει’’ , φυσικά αυτή η δυνατότητα σε κάποια φάση σταματά όταν ο ζεόλιθος έχει κορεστεί με άλλα ιόντα. 
Με απλά λόγια απορροφά όλα τα βαρέα μέταλλα, χλώριο,  αμμωνία και ΝΟ2, αυτά είναι τα καλά.
Στα αρνητικά για τα ενυδρεία είναι ότι μεταξύ των άλλων δεσμεύει ΝΟ3, σίδηρο, μαγγάνιο, φώσφορο και άλλα ιχνοστοιχεία, όπως καταλαβαίνεις βασικά στοιχεία για την σωστή ανάπτυξη των φυτών.

 

Δεν γνωρίζω αν στις χελώνες κάποια από τα ιχνοστοιχεία είναι σημαντικά και πρέπει να υπάρχουν στο νερό όπως πχ το σίδερο και άλλα.
Πάντως αν έχουμε φυτά σίγουρα δεν κάνει ο ζεόλιθος για τα φυτά.

 

Σε κάποια φάση όπως γράφω ποιο πάνω ο ζεόλιθος θα κορεστεί και θα λειτουργεί ως απλό υλικό φίλτρου.
Αυτές είναι η ιδιότητες του ζεόλιθου για τα ενυδρεία όποτε κρίνεται και πράττεται με βάση της ανάγκες των ερπετών.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ο ζεόλιθος είναι ένας φυσικός εναλλάκτης ιόντων δηλαδή κάποια ιόντα ‘’αποβάλει’’ και κάποια άλλα ‘’δεσμεύει’’ , φυσικά αυτή η δυνατότητα σε κάποια φάση σταματά όταν ο ζεόλιθος έχει κορεστεί με άλλα ιόντα. 
Με απλά λόγια απορροφά όλα τα βαρέα μέταλλα, χλώριο,  αμμωνία και ΝΟ2, αυτά είναι τα καλά.
Στα αρνητικά για τα ενυδρεία είναι ότι μεταξύ των άλλων δεσμεύει ΝΟ3, σίδηρο, μαγγάνιο, φώσφορο και άλλα ιχνοστοιχεία, όπως καταλαβαίνεις βασικά στοιχεία για την σωστή ανάπτυξη των φυτών.

 

Δεν γνωρίζω αν στις χελώνες κάποια από τα ιχνοστοιχεία είναι σημαντικά και πρέπει να υπάρχουν στο νερό όπως πχ το σίδερο και άλλα.
Πάντως αν έχουμε φυτά σίγουρα δεν κάνει ο ζεόλιθος για τα φυτά.

 

Σε κάποια φάση όπως γράφω ποιο πάνω ο ζεόλιθος θα κορεστεί και θα λειτουργεί ως απλό υλικό φίλτρου.
Αυτές είναι η ιδιότητες του ζεόλιθου για τα ενυδρεία όποτε κρίνεται και πράττεται με βάση της ανάγκες των ερπετών.
 

Ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση @Χρήστος. Από ότι κατάλαβα είναι ένα χρήσιμο υλικό να υπάρχει στο ''ράφι'' μας για να το χρησιμοποιούμε ανάλογα τις ανάγκες μας, όχι όμως για μόνιμη λύση στο φίλτρο (αφού θέλει αντικατάσταση) και οχι για φυτεμένα ή νέα ενυδρεία, σωστά?.

Στη συγκεκριμένη  περίπτωση του φίλου @George Viss  που λέμε για ανεβασμένη  αμμωνία σε χελωνιερα φαίνεται πάντως ιδιαίτερα χρήσιμο, και άλλοι κάτοχοι χελωνών (Ελλάδα κυρίως) που έχω δει τον χρησιμοποιούν.

Εγώ θα συνεχίσω στον δρόμο της βιολογικής φίλτρανσης, γιατί πιστεύω ότι η αμμωνία στο ενυδρείο πρέπει να διασπάται από τα βακτήρια νιτροποίησης που αναπτύσσονται στα υλικά βιολογικής φιλτρανσης, αλλά ίσως πάρω ζεολιθο να έχω ''καβατζα'' (το ίδιο έχω κάνει με άνθρακα) για παν ενδεχόμενο ή ''περίεργο'' συμβάν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, corto maltese said:

Ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση @Χρήστος. Από ότι κατάλαβα είναι ένα χρήσιμο υλικό να υπάρχει στο ''ράφι'' μας για να το χρησιμοποιούμε ανάλογα τις ανάγκες μας, όχι όμως για μόνιμη λύση στο φίλτρο (αφού θέλει αντικατάσταση) και οχι για φυτεμένα ή νέα ενυδρεία, σωστά?.

Στη συγκεκριμένη  περίπτωση του φίλου @George Viss  που λέμε για ανεβασμένη  αμμωνία σε χελωνιερα φαίνεται πάντως ιδιαίτερα χρήσιμο, και άλλοι κάτοχοι χελωνών (Ελλάδα κυρίως) που έχω δει τον χρησιμοποιούν.

Εγώ θα συνεχίσω στον δρόμο της βιολογικής φίλτρανσης, γιατί πιστεύω ότι η αμμωνία στο ενυδρείο πρέπει να διασπάται από τα βακτήρια νιτροποίησης που αναπτύσσονται στα υλικά βιολογικής φιλτρανσης, αλλά ίσως πάρω ζεολιθο να έχω ''καβατζα'' (το ίδιο έχω κάνει με άνθρακα) για παν ενδεχόμενο ή ''περίεργο'' συμβάν. 

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε ζεόλιθο στη συγκεκριμένη περίπτωση..Οι μετρήσεις αμμωνίας θα μηδενίσουν μόλις το φίλτρο στρώσει (γεμίσει με απονιτροποιητικά βακτήρια).

Προς το παρόν το φίλτρο είναι νέο αφού λειτουργεί έτσι όπως πρέπει από τις 10 του μήνα καθώς νωρίτερα δεν μπορούσε να δουλέψει σωστά λόγω των ολοκληρωτικών αλλαγών, θα σου έλεγα να περιμένεις μισό μήνα ακόμη και αν δεις οτι ακόμα μετράς αμμωνίες πριν τις αλλαγές τότε σκέφτεσαι διαφορετικά και βλέπεις τί κάνεις.Ο ζεόλιθος είναι ένα υλικό τ οποίο όταν το χρησιμοποιούμε χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και παρακολούθηση, είναι πολύ αποτελεσματικό αλλά κατα την προσωπική ταπεινή άποψη μόνο όταν το χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις στις οποίες χρειάζεται και για μένα δεν βρίσκεσαι ακόμη εκεί, θα πούμε οτι θα τον χρειαστείς όταν το φίλτρο θα το θεωρήσουμε στρωμμένο και η αμμωνία ακόμα θα υπάρχει.

ΝΟ2 έχεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skoti said:

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε ζεόλιθο στη συγκεκριμένη περίπτωση..Οι μετρήσεις αμμωνίας θα μηδενίσουν μόλις το φίλτρο στρώσει (γεμίσει με απονιτροποιητικά βακτήρια).

Προς το παρόν το φίλτρο είναι νέο αφού λειτουργεί έτσι όπως πρέπει από τις 10 του μήνα καθώς νωρίτερα δεν μπορούσε να δουλέψει σωστά λόγω των ολοκληρωτικών αλλαγών, θα σου έλεγα να περιμένεις μισό μήνα ακόμη και αν δεις οτι ακόμα μετράς αμμωνίες πριν τις αλλαγές τότε σκέφτεσαι διαφορετικά και βλέπεις τί κάνεις.Ο ζεόλιθος είναι ένα υλικό τ οποίο όταν το χρησιμοποιούμε χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και παρακολούθηση, είναι πολύ αποτελεσματικό αλλά κατα την προσωπική ταπεινή άποψη μόνο όταν το χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις στις οποίες χρειάζεται και για μένα δεν βρίσκεσαι ακόμη εκεί, θα πούμε οτι θα τον χρειαστείς όταν το φίλτρο θα το θεωρήσουμε στρωμμένο και η αμμωνία ακόμα θα υπάρχει.

ΝΟ2 έχεις?

Ευχαριστω για την βοηθεια. Και γω ετσι πιστευω οτι ακομα ζεολιθο να μην χρειαζεται. ΝΟ2 δεν μου εβγαλε ποτε. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎25‎/‎1‎/‎2019 at 9:41 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σκεψου  ότι μια χελωνα ισοδυναμη με μεγαλο αριθμο ψαριων σε θεμα παραγωγης αποβλητων συνεπως θελει LT νερου κ ισχυρη φιλτρανση 4κ 5 φορες πανω απ τη ενδεικνυομενη  του φιλτρου σε ψαρια, επισης καποια στερεα αποβλητα της χελώνας καλο εινα να απομακρύνονται αμεσως με σιφοναρισμα .πχ μια χελωνα μπορη να ισοδυναμη με 20 χρυσόψαρα λεω τωρα δε ξερω ακριβως οποτε καταλαβαινης τα μεγεθη παραγωγης ΝΗ3.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η χελωνα μου δαγκώνει-τρώει συνέχεια το χελωνακι ασβεστίου . Μέσα σε μια βδομάδα το εξαφανίζει . Σημαίνει κάτι αυτό ή είναι φυσιολογικό ? Να της βάζω καινούργιο όταν τελείωνει ή να την αφηνω λίγο καιρό χωρίς ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

Παιδιά η χελωνα μου δαγκώνει-τρώει συνέχεια το χελωνακι ασβεστίου . Μέσα σε μια βδομάδα το εξαφανίζει . Σημαίνει κάτι αυτό ή είναι φυσιολογικό ? Να της βάζω καινούργιο όταν τελείωνει ή να την αφηνω λίγο καιρό χωρίς ? 

Άφηνε και λίγο καιρό χωρίς αφού στο τρώει τόσο γρήγορα, αυτά τα ''χελωνάκια'' ασβεστίου πάντως δεν κάνουν και πολύ την δουλειά που πρέπει όσο άλλα συμπληρώματα όπως σκόνη ασβεστίου σαν της rep-cal π.χ, ή σουπιοκόκκαλο σε κομματάκια  που είναι και πάμφθηνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση φιλτρου σε εξωτερικο πλεον με το Multikani 800. Ευκολη συναρμολογηση και το τρεχω μια βδομαδα και βλεπω να μου κανει οντως την ρουτινα μου 

πιο ευκολη. Γεμισα τον κουβα με siporax βιολογικο. και αναμενω τωρα να βλεπω τις μετρησεις του νερου μεχρι να στρωσει . επρεπε να το ειχα παρει απτην αρχη κακως ειχα παρει 

εσωτερικο αλλα δεν πειραζει . Τωρα εχω καβατζα τον ζεολιθο να δω πως θα παει. Θα μπορουσα να τον βαλω στο διχτυωτο σαλακι  και να τον αφησω μεσα στο ενυδρειο μεχρι να στρωσει το φιλτρο? και κατι αλλο φιλε @corto maltese για σκονη ασβεστιου επειδη δεν βρισκω , το Trixie Reptiland Ασβέστιο 50g που εχει στο quiko pet αυτο κανει ? 

 

IMG_4012.thumb.JPG.29d88a7ec4d61a52134282e17487ff9c.JPG

IMG_4019.JPG

IMG_4017.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει, η τριξι είναι γνωστή εταιρεία στα ερπετοειδή και αμφίβια , αν θες πάρε την και πασπάλισε τις τροφές.

Μπραβο για το φίλτρο την καλύτερη κίνηση έκανες, αντε υψωσε το νερακι τωρα να γουσταρεις και εσυ και η χελωνα, θα σου πρότεινα να το στρώσεις κανονικά  με το βιολογικό υλικό, άσε τον ζεόλιθο καβατζα οπως λες, εγω ουτε χύμα στο ενυδρειο  θα τον εβαζα ειδικά σε φαση στρωσιματος  , θυμάσαι τι μας είπαν ο @Skoti και ο @Χρήστος .

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@corto maltese Εφτασα λοιπον σημερα με τα τεστ να βγαζω 0 αμμωνια ! αλλα τωρα εβγαλα για πρωτη φορα Νιτρικα στο κόκκινο!! προχωραω αμεσα σε μεγαλη αλλαγη νερου σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

@corto maltese Εφτασα λοιπον σημερα με τα τεστ να βγαζω 0 αμμωνια ! αλλα τωρα εβγαλα για πρωτη φορα Νιτρικα στο κόκκινο!! προχωραω αμεσα σε μεγαλη αλλαγη νερου σωστα? 

Πολυ σωστα, αν και τα νιτρικα δεν ειναι βλαβερα για τις χελωνες οπως τα ψαρια, καλο ειναι να τα κραταμε σε ανεκτα επιπεδα. Νιτρωδη να υποθεσω 0 και αυτα?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη αλλαγη ναι, οχι πανω απο 40% ομως.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, corto maltese said:

 

Πολυ σωστα, αν και τα νιτρικα δεν ειναι βλαβερα για τις χελωνες οπως τα ψαρια, καλο ειναι να τα κραταμε σε ανεκτα επιπεδα. Νιτρωδη να υποθεσω 0 και αυτα?

Φιλε σορρυ εγραψα νιτρικα αλλα εννοουσα νιτρωδη! Test No2 ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος George Viss έγραψε:

Φιλε σορρυ εγραψα νιτρικα αλλα εννοουσα νιτρωδη! Test No2 ! 

Τοτε δεν εχει στρωσει ακομα, οταν εχεις νιτρωδη 0 τοτε θα θεωρειτε στρωμενο, κανε μια αλλαγη της ταξης 30% και περιμενε λιγο καιρο να μηδενισουν και αυτα.

Ποσα λιτρα νερο εχεις τωρα? ποσο βιολογικο υλικο εχεις βαλει στο φιλτρο? Αλλη φαση και ευκολια το εξωτερικο φιλτρο ετσι?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

Τοτε δεν εχει στρωσει ακομα, οταν εχεις νιτρωδη 0 τοτε θα θεωρειτε στρωμενο, κανε μια αλλαγη της ταξης 30% και περιμενε λιγο καιρο να μηδενισουν και αυτα.

Ποσα λιτρα νερο εχεις τωρα? ποσο βιολογικο υλικο εχεις βαλει στο φιλτρο? Αλλη φαση και ευκολια το εξωτερικο φιλτρο ετσι?

 

Τωρα ειμαι στα κοντα στα 60 λιτρα. Δεν το εχω γεμισει μεχρι επανω το ενυδρειο. Βιολογικο υλικο δεν εβαλα το κουτι που ειναι 270γρ . αντε να βαλα 200γρ. 

Το εξωτερικο φιλτρο με εσωσε ! κανει ολη την βρωμοδουλεια και με διευκολυνε πολυ στο καθαρισμα. 

Ασχετο μια ερωτηση, αρχισαν σιγα σιγα να πιανουν ελαφρα βρωμια οι σωληνες. Πότε τους καθαριζουμε και πως ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος George Viss έγραψε:

Τωρα ειμαι στα κοντα στα 60 λιτρα. Δεν το εχω γεμισει μεχρι επανω το ενυδρειο. Βιολογικο υλικο δεν εβαλα το κουτι που ειναι 270γρ . αντε να βαλα 200γρ. 

Το εξωτερικο φιλτρο με εσωσε ! κανει ολη την βρωμοδουλεια και με διευκολυνε πολυ στο καθαρισμα. 

Ασχετο μια ερωτηση, αρχισαν σιγα σιγα να πιανουν ελαφρα βρωμια οι σωληνες. Πότε τους καθαριζουμε και πως ?

Θελεις παραπανω εχω την εντυπωση, εγω θα εβαζα μισο λιτρο βιολογικο υλικο  για αυτα τα λιτρα νερου.

Οταν δεις οτι εχει πιασει πολυ ή σου κοβετε η ροη στην εξοδο, εγω στο δικο μου καθαριζω σωληνες καθε 4-6 μηνες αναλογα.

Εχουν τα ενυδρειο μαγαζα κατι συρματοβουρτσες σαν αυτες που καθαριζαμε τα οπλα στο στρατο...καπως ετσι καθαριζεις και τους σωληνες μαζι με νερακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2019 at 10:00 PM, corto maltese said:

Θελεις παραπανω εχω την εντυπωση, εγω θα εβαζα μισο λιτρο βιολογικο υλικο  για αυτα τα λιτρα νερου.

Οταν δεις οτι εχει πιασει πολυ ή σου κοβετε η ροη στην εξοδο, εγω στο δικο μου καθαριζω σωληνες καθε 4-6 μηνες αναλογα.

Εχουν τα ενυδρειο μαγαζα κατι συρματοβουρτσες σαν αυτες που καθαριζαμε τα οπλα στο στρατο...καπως ετσι καθαριζεις και τους σωληνες μαζι με νερακι.

 

Να σου πω την αλήθεια τρόμαξα λίγο όταν είδα τα νιτρώδη 5+ τόσο κόκκινο ήταν . Είναι φυσιολογικό αυτό ? Την στρεσάρει αυτό το πραμα ή το αντέχει ? Η αμμωνία μηδενίστηκε σε 20 με 22 μέρες πες ότι το άρχισα το εξωτερικό φίλτρο αρχές Φεβρουαρίου . Εκανα και αυτο που μου ειπες προσθεσα κιαλλο Σιποραξ τωρα εχω 400 με 450μλ! 

Η μικρη δεν μας αφηνει κατσουμε στο σαλονι χτυπιεται μολις μας βλεπει πεταγονται νερα εξω χαμος! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος George Viss έγραψε:

 

Να σου πω την αλήθεια τρόμαξα λίγο όταν είδα τα νιτρώδη 5+ τόσο κόκκινο ήταν . Είναι φυσιολογικό αυτό ? Την στρεσάρει αυτό το πραμα ή το αντέχει ? Η αμμωνία μηδενίστηκε σε 20 με 22 μέρες πες ότι το άρχισα το εξωτερικό φίλτρο αρχές Φεβρουαρίου . Εκανα και αυτο που μου ειπες προσθεσα κιαλλο Σιποραξ τωρα εχω 400 με 450μλ! 

Η μικρη δεν μας αφηνει κατσουμε στο σαλονι χτυπιεται μολις μας βλεπει πεταγονται νερα εξω χαμος! 

Σε καμια 15 μερες πανω κατω θα σου μηδενισουν και αυτα, δεν νομιζω να εχει θεματα για τοσο λιγο διαστημα αν αγχωνεσε εχε την σε μια πλαστικη λεκανη με καθαρο νερο τη μιση μερα.

Καλα εκανες με το σιποραξ, καλυτερα περισσοτερο παρα λιγοτερο και να μην επαρκει μετα απο λιγο. Τις μετρησεις σου, τις αλλαγες σου και οταν μηδενησουν τα νιτρωδη θα θεωρειτε στρωμενο, μετα τα νιτρικα δεν πειραζουν τις χελωνες, ετσι και αλλιως με την εβδομαδιαια αλλαγη θα ειναι και αυτα χαμηλα.

Ηρθε ο μπαμπας να με ταισει ε?:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και επιτελους @corto maltese σημερινη μετρηση του νερου μου ph-6 αμμωνια 0,25(μου εβγαζε και 0 σε προηγουμενες μετρησεις ) και νιτρωδη 0 . Και τωρα παμε κανονικα τις ρουτινες μας ε? πολυ χαιρομαι που το ελυσα το θεμα του νερου το οποιο το πετυχα μονο με το εξωτερικο φιλτρο. 

Πιανω την χελωνα να τρωει τις ακαθαρσιες της πριν προλαβω να τα βγαλω με την ρουφιχτρα. 

κατα τα αλλα ολα οκ! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αγορίνα μου πολύ χαίρομαι που το έστρωσες, με το ph σου τόσο μικρο και 0,25 σα μηδέν είναι (είσαι σίγουρος με το ph ε?).

Αυτό με τις ακαθαρσίες το κάνουν και οι δίκες μου, φυσιολογικό είναι........ avanti maestro.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, corto maltese said:

Μπράβο αγορίνα μου πολύ χαίρομαι που το έστρωσες, με το ph σου τόσο μικρο και 0,25 σα μηδέν είναι (είσαι σίγουρος με το ph ε?).

Αυτό με τις ακαθαρσίες το κάνουν και οι δίκες μου, φυσιολογικό είναι........ avanti maestro.

 

 

Μετραω με τα στικακια της Johnson και παντα αυτο δειχνουν .  Λες να ειναι μουφα? 

Link to comment
Share on other sites

Τα στικακια ως επι το πλείστον είναι μουφα, προσωπικά χρησιμοποιώ υγρά τεστ, ακριβά μεν αλλά πιο αξιόπιστα. Μου φάνηκε περίεργο το 6 για αυτό στο είπα.                                        

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, corto maltese said:

Τα στικακια ως επι το πλείστον είναι μουφα, προσωπικά χρησιμοποιώ υγρά τεστ, ακριβά μεν αλλά πιο αξιόπιστα. Μου φάνηκε περίεργο το 6 για αυτό στο είπα.                                        

 

ok θα το ψαξω για υγρα ! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...