Jump to content

Αγορά co2 βοήθεια


Burhi

Recommended Posts

Αυτά με την ενσωματωμενη ηλεκτροβάνα δεν τα πολυσυμπαθώ γιατί μόλις χαλάσει αυτή πάει όλο μαζί στην ανακύκλωση. . .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 9/1/2019 at 7:48 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Εγώ θα έπαιρνα κάτι τετοιο

https://www.medifire.gr/proionta/viomixanika-aeria-sigkollisi/rithmistes-piesis/rithmistis-piesis-co2-mestriner/

και θα έβαζα και την βελονοειδή στην άκρη και θα ησύχαζα. . .

 

Στην πόλη σου μιας και δεν είναι καμιά μικρή δεν έχει κανένα κατάστημα με βιομηχανικά αέρια ??

Δουλεύω ένα  τέτοιου τύπου μανόμετρο, αγορά από μαγαζί με μανόμετρα βιομηχανικού τύπου, τα τελευταία 5 χρόνια.

Μέχρι πριν δούλευα 7 χρόνια μια aquamedic (και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος με το after sale service) η οποία μου χάλασε και δεν μπόρεσα να βρω κάποιον να την επισκευάσει. Παρότι ήταν αρκετά ακριβή όταν την πήρα, ο μόνος τρόπος να φτιαχτεί ήταν να την στείλω Γερμανία. 

 

Έτσι προτίμησα να πάω σε κάτι άλλο το οποίο μπορεί να επισκευασθεί αν χρειαστεί. 

77DE96DB-2696-4A0B-9879-A9AA0548BE0F.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω άμα χαλάσει Ι ηλεκτροβανα χαλάει και το μανόμετρο; αν ναι να μην αγοράσω τότες ηλεκτροβανα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

@rastaman

Τότες να του πω να μην βάλει ηλεκτροβανα καλημέρα δεν θα είνα; 

 

Ρωτησες αν γινεται; ποσο θα βγει τελικη; Θα σκεφτω κ εγω....

 βρηκα αυτο (μεταφορ κουριερ 14€) https://www.sewatec.de/co2-equipment/tunze-pressure-reducer-7077/3.html

Ελεγα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου σε κανα μηνα. Υπαρχει μεγαλη διαφορά Tunze kai Wyin;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

@natateo

Πηρα ρώτησα στέλνουν μεταφορικά θα κοστίσει 10-12 ευρώ μου είπαν..τωρα δεν ξέρω σκέφτομαι να την πάρω η όχι είναι καλή; 

Link to comment
Share on other sites

Τιμή ει αι σούπερ για εμενα ειμουν έτοιμος να την παραγγείλω σήμερα αλλά ο @rastaman με έβαλε σε σκέψη :) τώρα για την ηλεκτροβανα αμα χαλάσει δηλαδή πάει για ανακύκλωση αλλά μάλλον θα την πάρω παιδιά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

@natateo

Πηρα ρώτησα στέλνουν μεταφορικά θα κοστίσει 10-12 ευρώ μου είπαν..τωρα δεν ξέρω σκέφτομαι να την πάρω η όχι είναι καλή; 

Σου ειπε, οτι θα βγαλει ηλεκτροβάνα;

Λεω να περιμενουμε απαντηαη απο τους @Antonis K kai @rastaman :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Σου ειπε, οτι θα βγαλει ηλεκτροβάνα;

Λεω να περιμενουμε απαντηαη απο τους @Antonis K kai @rastaman :)

η ηλεκτροβάνα βγαίνει γιατί πήρα τον ίδιο ρυθμιστή από το ίδιο μαγαζί και μου την αφαίρεσε. @Burhi κάνε μια ερώτηση αν μπορεί να στην βγάλει όμως να σιγουρευτείς. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

η ηλεκτροβάνα βγαίνει γιατί πήρα τον ίδιο ρυθμιστή από το ίδιο μαγαζί και μου την αφαίρεσε. @Burhi κάνε μια ερώτηση αν μπορεί να στην βγάλει όμως να σιγουρευτείς. 

Αδερφέ να του πω να την βγάλει η να την αγοράσω έτσι όπως είναι πως θα είναι καλημέρα το σύστημα να ξεκινάει μαζί με τα Φωτα η να δουλεύει 24 ώρες; 

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαινει η ηλεκτροβανα το παιρνεις!!

Το co2 συστηνεται να μην το κλεινουμε ποτε για να μην εχουμε σκαμπανεβασματα στο ph.Αυτο ομως ειναι αλλη συζητηση...

 

Btw δεν λεγεται και δεν ειναι ηλεκτροβανα αλλα ηλεκτρομαγνητικη...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκέι αδερφέ οπότε θα τους πω άμα γίνετε να μου την βγάλουν και την αγοράζω(πιστεύω θα την βγάλουν). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα την μπουκάλα Τετάρτη θα την έχω στις πόσες φυσαλίδες να ρυθμίσω  και τον διαχυτηρα που θα είναι καλά να τον τοποθετήσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά παρήγγειλα την μπουκάλα Τετάρτη θα την έχω στις πόσες φυσαλίδες να ρυθμίσω  και τον διαχυτηρα που θα είναι καλά να τον τοποθετήσω 

 διαχυση co2 πως θα γινει; Drop checker εχεις;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Πείρα το σετ με την κεραμική πέτρα λέει... Drop checker θα πάρω αλλά Ρ παιδιά δεν βρίσκω σε ελληνικά σαιτ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά παρήγγειλα την μπουκάλα Τετάρτη θα την έχω στις πόσες φυσαλίδες να ρυθμίσω  και τον διαχυτηρα που θα είναι καλά να τον τοποθετήσω 

Ανάλογα τα φυτά. Εγώ θα πρότεινα 2-3 φυσ/δλ για αρχή και αν χρειαστεί το ανεβάζεις. Όπως σου είπε η @natateo χρειάζεσαι drop checker.

Από την πρώτη σελίδα του θέματος:

*Αν σε παίρνει πάρε και ένα drop checker, φτηνό είναι, το οποίο το βάζεις στο ενυδρείο και ανάλογα το χρώμα που παίρνει μετά από λίγη ώρα βλέπεις πόσο διοξείδιο έχει το νερό. Μπλέ αν είναι κάτω από 20-30ppm, Πράσινο (επιθυμητό) αν είναι στα 20-30ppm και κίτρινο αν είναι παραπάνω. *

 

Τον διαχυτήρα τον βάζεις χαμηλά σε σημείο με καλή ροή  ώστε να το διοξείδιο που βγαίνει να παρασέρνεται και να πηγαίνει σε όλο το ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Burhi έγραψε:

Πείρα το σετ με την κεραμική πέτρα λέει... Drop checker θα πάρω αλλά Ρ παιδιά δεν βρίσκω σε ελληνικά σαιτ 

1,50€ στο ebay, Ελλαδα 10€ και πανω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Burhi έγραψε:

Πείρα το σετ με την κεραμική πέτρα λέει... Drop checker θα πάρω αλλά Ρ παιδιά δεν βρίσκω σε ελληνικά σαιτ 

κεραμική πέτρα λέει...........

Θα βγει μια "αεροπετρα"........., που δεν θα κανει δουλεια και θα ειναι χασιμο διοξειδιου.....

Αν υπαρχει στο σαιτ, βαλε λινκ να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/diaxytes-diffusers/glass-co2-diffuser-detail αυτή εδώ είναι παιδιά.. 

Drop checker θέλω να πάρω δεν με ενδιαφέρει το κόστος του απλά όσο έψαξα δεν μπόρεσα να βρω σε ελληνικό σαιτ εάν γνωρίζετε κάπου που να υπάρχει πείτε μου να το παραγγείλω και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/2085-sera-co2-test-μόνιμη-παρακολούθηση-co2-4001942043205.html

 

Δεν είναι σαν τα κλασσικά τα γυάλινα, είναι πλαστικό, αλλά τη δουλειά του την κάνει. Και είναι έτσι

DSCF4251.thumb.jpg.ad595246aa00d9eef2ae2fae288fc3b3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό από όσο θυμάμαι από τις οδηγίες, έλεγε να το αναμιξεις με νερό ενυδρείου, που δεν είναι ιδιαίτερα σωστό (εκτός και αν έχεις Kh 4 )

Όπως και να χει όλα τα υγρά που βάζουμε σε drοp checker χρειάζονται αλλαγή μόλις αρχίσουν να ξεθωριάζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...