Jump to content
Sign in to follow this  
aka68

Διάσωση χρυσόψαρων

Recommended Posts

Διάσωση πολλών χρυσόψαρων από μικρή λίμνη

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By εμμανουηλ φραγκ
      καλησπερα ,πριν 2μηνες αποφασισα να φτιαξω μια λιμνη στον κηπο μου .....

ενα πολυ σοβαρο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να καθαρισω το νερο της ..

οι διαστασεις στο max ειναι :

1,20χ1,80χ0,40
       εχω μια ανλια jebao 1000
      για φιλτρο( αυτοσχεδιο) εχω ενα δοχειο  10 λιτρων στο οποιο εχω βαλει σφουγγαρια λεπτων πορων και κεραμικα ..αλλα αποτελασμα δεν βλεπω..
      επισης να αναφερω οτι την εχω φτιαξει κατω απο την ροδια μου..και μεχρι τωρα δεν την βλεπει πολυ ο ηλιος...
      μηπως να καταφυγω στην αγορα ετοιμοθ φιλτρου.?
      μηπωσ η αντλια ειναι μικρη¨?
      επισης το φιλτρο το εχω μεσα στην λιμνη και καταληγει σε ενα κιουπι...
      σας παραθετω και φωτο... ευχαριστω πολυ ..

• By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: -
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα

Παράμετροι
      pH:7,6
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• By aka68
      Στην Ν.Ζηλανδια ένας μάζεψε φυτά από λίμνη για το ενυδρείο του αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά !
      Έχω… εξωγήινη εισβολή! Τι να κάνω; Ξέρετε αν είναι επικίνδυνο; Δεν έχω ψάρια στη δεξαμενή μόνο πέντε σαλιγκάρια».
      Περίπου 500 άνθρωποι απάντησαν, ωστόσο κανείς δεν μπορούσε να καταλάβει τι ήταν.
      Τελικά, την απάντηση προσπάθησε να τη δώσει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του ενυδρείου:
      «Πρέπει να είναι Caddisflies, ένα είδος εντόμου που ζει στο νερό και έχουν παρατηρηθεί σχεδόν 14.500 διαφορετικά είδη. Χρησιμοποιούν ένα φυτό ως καμουφλάζ».
    • By richie_black_moor
      Καλησπέρα,
      Έχω αναρτήσει Κ μια αγγελία αλλα δε ξέρω ποιο είναι το πιο κατάλληλο μέρος για να απευθυνθώ για το συγκεκριμένο θέμα.Έχω 3 χρυσόψαρα σε ενυδρείο 105 λιτρων. Τα έχω εδώ Κ 4 χρόνια Κ προσπαθω να τα φροντίσω σωστά Κ τα αγαπώ πολυ. Επειδή τον τελευταίο καιρό όμως άλλαξαν κάποιες συνθήκες δυστυχώς ( κ το λεω με πόνο ψυχης) δε μπορώ να τα κρατήσω άλλο. Ψάχνω να βρω κάποιον που θα τα φροντίσει καλά ( σε σωστό ενυδρείο η λίμνη ) για να τα χαρίσω. Κ αν χρειάζεται Κ κατι απ τον εξοπλισμο τους θα το έχει.το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να τα φροντιζει σωστά
    • By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Η Otopharynx lithobates ή Aristochromis red top είναι ψάρι της λίμνης malawi και ανήκει στη ομάδα των haps.
      Μπορεί να θεωρηθεί ήσυχο ψάρι,και τρέφεται όταν βρίσκεται στη λίμνη με έντομα και μικρά οστρακοειδή. Θεωρείται δηλαδή σαρκοφάγο.Ο σκοπός μας εδώ δεν είναι να παρουσιάσουμε το πλήρες προφίλ αλλά ενα video απο γονιμοποίηση σε ενυδρείο.Ακολουθούν και δύο φωτογραφίες του είδους.
      Το video είναι εδώ http://malawicichlids.com/mw19000.htm

,

Η πρώτη φωτογραφία πιθανόν να είναι μετά απο επεξεργασία ,δεν πειράζει την αφήνω ,έτσι για ομορφιά.

Η ομάδα των αφρικάνων

Υ.Γ. Οσοι συνεχίζουν να παίρνουν duspatalin να μειώσουν την δόση σε 1χ1
    • By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Αγαπητοί φίλοι της Αφρικής και όχι μόνο στη προσπάθεια μας οι συντονιστές θεματικού να παρουσιάζουμε κατά καιρούς κάποια ψάρια απο την Αφρική που έχουν πιθανόν και κάποιες ιδιαιτερότητες απόψε σας παρουσιάζουμε την αγαπημένη Tilapia Rendalli , http://malawicichlids.com/mw10003.htm , ψάρι στη λίμνη malawi που δεν είναι mouthbrooder.Τα αυγά δεν επωάζονται στο στόμα της μάνας αλλά αφήνονται στην άμμο και φυλλάσονται και από τους δύο γονείς και βέβαια η φύλαξη και η φροντίδα αυτή συνεχίζεται και απο τους δύο γονείς και μετά την εκκόλαψη , πράγμα που δεν συμβαίνει στα άλλα ψάρια της λίμνης.
      Ενα άλλο χαρακτηριστικό είναι οτι το είδος αυτό είναι οτι Δεν είναι ενδημικό της malawi αλλά έχει πολύ μεγάλη κατανομή στις λίμνες και τα ποτάμια της Αφρικής http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=1397 .
      Φτάνοντας σε μήκος τα 45 cm εκατοστά περίπου και max. βάρος 2,5 κιλά είναι μια απο τις κύριες πηγές τροφής του πληθυσμού.
      Κλείνοντας παραθέτουμε δύο βίντεο
      ,
      .

Ευχαριστούμε πολύ για την προσοχή σας

Σωκράτης ,Dias
    • By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Αγαπητοί φίλοι σας παρουσιάζω τον σπόγγο malawispongia echinoides ,ενα σφουγγάρι γλυκού νερού που ενδημεί στη λίμνη malawi, http://www.malawi-dream.info/Malawispongia_echinoides.htm .Στο επόμενο λινκ που παραθέτω υπάρχει και βίντεο http://malawicarsten.dk/malawilex/viewarti...=180〈=eng ,
      και αφού μιλάμε για ασπόνδυλα σας παραθέτω και ενα λίνκ με όλο τον κατάλογο των ασπόνδυλων της λίμνης
      http://malawicichlids.com/mw12000.htm .

Καλό διάβασμα
    • By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Αγαπητοί φίλοι σας παρουσιάζω το καβούρι της λίμνης malawi τον Potamonautus orbitospinus.Το καβούρι ζεί σε αλκαλικό περιβάλλον έχει μέγεθος 20cm με τα πόδια τεντωμένα μπορεί να θεωρηθεί παμφάγος.Η συμπεριφορά του σε ενυδρείο είναι ενδιαφέρουσα.Μπορεί να ζεί με mbuna και utaka μαζί χωρίς προβλήματα όπως αναφέρεται.Συνήθως τα ψάρια που βάζουμε μαζί του είναι 5cm> για να αποφύγουμε πιθανές επιθέσεις του.
      Παρότι κάποιοι αναφέρουν οτι είναι παμφάγος όπως αναφέρω πιο πάνω άλλοι τον ταίζουν με ουρές απο γαρίδες και κομμάτια απο ψάρι,γενικώς πιστεύω όμως μετά την έρευνα που έκανα οτι είναι παμφάγος.
      Σας παραθέτω λίνκ για πληροφορίες και βίντεο για να απολαύσετε αυτό τον φοβερό τύπο.

http://www.malawicichlidhomepage.com/zezza...bitospinus.html

Καλή διασκέδαση

• By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Αγαπητοί φίλοι σας παρουσίαζω το γατόψαρο θηρευτής Bagrus meridionalis ή Kampango, ενδημικό είδος της λίμνης malawi.Φτάνει σε μέγεθος περίπου 150 cm .Είναι θηρευτής ,κυνηγά την νύκτα και τρώει μικρές κιχλίδες.Τα νεαρά ψαράκια τρώνε ασπόνδυλα.Υπάρχει μια περίεργη σχέση μεταξύ του Kampango και τις κιχλίδας Pseudotropheus crabo.Η κιχλίδα αυτή λειτουργεί ως καθαριστής του Kampango αλλά είναι και κλέφτης αυγών,έτσι αλλάζοντας το χρώμα της, για κάποια στιγμή μπαίνει στο χώρο που κράτα τα αυγά του το γατόψαρο και κλέβει αυγά.Μετά επιστρέφει πίσω στα καθήκοντα της ως καθαριστής του γατόψαρου.Ομολογουμένως περίεργη σχέση.Ο Kampango είναι πηγή τροφής για τον πληθυσμό αφού φτάνει περίπου τα 9.5 κιλά.

Για όλα αυτά : http://www.scotcat.com/factsheets/bagrus_meridionalis.htm

Ψάχνοντας το δίκτυο θα βρείτε και άλλες πηροφορίες.

:)
    • By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Αγαπητοί φίλοι πάντα μιλάμε για τις κιχλίδες των λιμνών του μεγάλου ρήγματος της Αν.αφρικής.
      Για να μην αδικούμε κάποια άλλα ψάρια απόψε σας παραθέτω ενα πολύ ενδιαφέρον λινκ με τα ψάρια της λίμνης Malawi που ΔΕΝ είναι κιχλίδες.Κάποια είναι ενδημικά κάποια όχι.
      Δείτε τα: http://malawicichlids.com/mw11000.htm#prot

Σωκράτης