Jump to content

Απορία με φίλτρο


kdimitris80

Recommended Posts

Καλησπέρα.Εδω και 3 ημερες στρώνω το καινούργιο μου ενυδρείο.Το φίλτρο που έχει είναι εσωτερικό(aquatlantis tc 200).Έχω κόψει το μισό μπλε σφουγγάρι που είχε και το υπόλοιπο το έχω γεμίσει με σιποραξ μίνι.Εχω την εξής απορία.Παρατηρωντας την ροή του φίλτρου διαπιστώνω ότι, ίσα που αναταρασεται το νερό.Και αυτό πρέπει να έρθεις πολύ κοντά στο ενυδρείο για να το δεις.Ετσι πρέπει να λειτουργεί;Το λέω αυτό γιατί πώς θα καταλαβαίνω ότι έχει μειωθεί η ροή του φίλτρου και ότι χρειάζεται καθαρισμό;Η επειδή το έχω φουλαρει με σιποραξ έχει μπουκωσει το φίλτρο;

Έγινε επεξεργασία - kdimitris80
Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσω το φίλτρο χωρίς τα υλικά που έχει στο δοχείο ώστε να διαπιστώσω ότι λειτουργεί σωστά και ότι δεν μπουκωνει; Αλλιώς θα πρέπει να μειώσω το σιποραξ.Παντως βλέπω ότι υπάρχει μια μικρή διατάραξη στο νερό και ειδικά στο πίσω μέρος του ενυδρείου(στο τζάμι) και γύρω από το φίλτρο υπάρχουν φυσαλλίδες... Υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Να δοκιμάσω το φίλτρο χωρίς τα υλικά που έχει στο δοχείο ώστε να διαπιστώσω ότι λειτουργεί σωστά και ότι δεν μπουκωνει; Αλλιώς θα πρέπει να μειώσω το σιποραξ.Παντως βλέπω ότι υπάρχει μια μικρή διατάραξη στο νερό και ειδικά στο πίσω μέρος του ενυδρείου(στο τζάμι) και γύρω από το φίλτρο υπάρχουν φυσαλλίδες... Υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει;

 

Δοκίμασε να αφαιρέσεις μία ποσότητα από το Siporax και δες πως πάει. Αν δεν αλλάξει τότε δε φταίει αυτό. Ρύθμισε την έξοδο προς την επιφάνεια ώστε να προκαλεί τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη της επιφανειας ρυθμιζεται απο το ποσο ψηλα ή χαμηλα εχεις την εξοδο του φιλτρου σου.

Αν εχει κοψει η ροη τοσο συντομα και εφοσον ειναι φρεσκο το ενυδρειο και καινουριος ο βυθος μπορει να εχει πιασει βρωμια το σφουγγαρι.Δυσκολο μεν μιας και αυτο συμβαινει οταν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο το οποιο και πιανει την μακα.

Αφαιρεσε λοιπον λιγο siporax αλλα για να εχεις και καθαροτερο νερο προσθεσε λιγο ενυδρειακο βαμβακι χωρις φυσικα να το στουμπωσεις....

Σε εδωτερικο φιλτρο οπως ειπαμε και στο αλλο θεμα συνηθως κανουμε ελεγχο και καθαρισμο αν απαιτειται οταν κανουμε αλλαγη νερου...

Νομιζω πως αδικα αγχωνεσαι τοσο πολυ με το φιλτρο ;)

 

Ps Το topic μεταφερεται καπου που ταιριαζει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Η ροή του φίλτρου δεν έχει αλλάξει από την πρώτη μέρα λειτουργίας του.Βαμβακι δεν έχω προλάβει ακόμα να βάλω.Το νερό στο ενυδρείο είναι πεντακάθαρο.Απλα η ροή με προβληματίζει, αλλά προφανώς έτσι θα λειτουργεί, αφού έτσι ήταν από την πρώτη μέρα.Θελω να είμαι σίγουρος για να μην αφαιρέσω τσάμπα βιολογικό υλικό..

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Δοκίμασε να αφαιρέσεις μία ποσότητα από το Siporax και δες πως πάει. Αν δεν αλλάξει τότε δε φταίει αυτό. Ρύθμισε την έξοδο προς την επιφάνεια ώστε να προκαλεί τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη..

Το έχω βάλει το φίλτρο όσο πιο πάνω γίνεται και υπάρχει ανατάραξη αλλά όχι έντονη... ίσα που κινείται το νερό.Απλα αγχώνομαι επειδή είναι στο στρώσιμο το ενυδρείο... Μπορώ να δοκιμάσω το φίλτρο μόνο με το μοτεράκι να δω ποια είναι η ροή του χωρίς το σιποραξ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Το έχω βάλει το φίλτρο όσο πιο πάνω γίνεται και υπάρχει ανατάραξη αλλά όχι έντονη... ίσα που κινείται το νερό.Απλα αγχώνομαι επειδή είναι στο στρώσιμο το ενυδρείο... Μπορώ να δοκιμάσω το φίλτρο μόνο με το μοτεράκι να δω ποια είναι η ροή του χωρίς το σιποραξ;

 

Εννοείται πως μπορείς, δεν παθαίνει κάτι. Δοκίμασε αν θέλεις και πες μας

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Εννοείται πως μπορείς, δεν παθαίνει κάτι. Δοκίμασε αν θέλεις και πες μας

Οκ.Απλα μου κάνει εντύπωση όταν το βγάζω από την πρίζα και το ξαναβάζω σε λειτουργία για δευτερόλεπτα είναι έντονη η ροή και μετά χαμηλώνει.Ειναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο. Χαμηλωσε την σταθμη του νερου ωστε να δεις ποσο τρεχει. Υστερα κανε το πειραμα με το σιποραξ.

Θα ηθελα να δω ομως και μια φωτο του πως το εχεις τοποθετησει και με ποια σειρα εχεις βαλει τα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Οχι δεν ειναι φυσιολογικο. Χαμηλωσε την σταθμη του νερου ωστε να δεις ποσο τρεχει. Υστερα κανε το πειραμα με το σιποραξ.

Θα ηθελα να δω ομως και μια φωτο του πως το εχεις τοποθετησει και με ποια σειρα εχεις βαλει τα υλικα.

Στο κάτω μέρος μπλε σφουγγάρι και το υπόλοιπο με σιποραξ μίνι

IMG_20190110_213502.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Στο κάτω μέρος μπλε σφουγγάρι και το υπόλοιπο με σιποραξ μίνι

IMG_20190110_213502.jpg

Τι εννοείς να χαμηλώσω την στάθμη του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο η ροή που βλέπω δεν έχει καμία σχέση με την ροή του δικού μου φίλτρου.Προφανως πρέπει να έχω βάλει αρκετό σιποραξ και δεν περνάει αρκετό νερό μέσω της φτερωτής.. Επίσης η τοποθέτηση του φίλτρου πρέπει να είναι όπως δείχνει στο βίντεο η στην πλάτη του ενυδρείου;

Έγινε επεξεργασία - kdimitris80
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Στο βίντεο η ροή που βλέπω δεν έχει καμία σχέση με την ροή του δικού μου φίλτρου.Προφανως πρέπει να έχω βάλει αρκετό σιποραξ και δεν περνάει αρκετό νερό μέσω της φτερωτής.. Επίσης η τοποθέτηση του φίλτρου πρέπει να είναι όπως δείχνει στο βίντεο η στην πλάτη του ενυδρείου; Επίσης υπάρχει πρόβλημα που έχω όλη το φίλτρο μέσα στο νερό; Γιατί στο βίντεο βλέπω ότι είναι τα 2/3 μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει να ειναι ολο μεσα και μπορεις να το τοποθετησεις οπου θες. Εκανες λοιπον το πειραμα με το σιποραξ;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε και φτερωτη και την καμαρα της φτερωτης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Κανενα προβλημα δεν υπαρχει να ειναι ολο μεσα και μπορεις να το τοποθετησεις οπου θες. Εκανες λοιπον το πειραμα με το σιποραξ;

Καλημέρα φίλε μου.Τελικα φίλε μου είχες δίκιο με την στάθμη του νερού.Σ ευχαριστω πολύ.Μολις αφαίρεσα νερό και το ακροφύσιο ήρθε ακριβώς ίσα με την στάθμη έγινε εντονη η ανατάραξη.Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι ότι με την ροή του νερού,το σιποραξ πάει στην φτερωτή και σταματάει...Έβαλα το υπόλοιπο μισό σφουγγάρι που είχα κόψει από τον πάτο και είναι οκ.Υπαρχει πρόβλημα μέχρι να πάω να πάρω βαμβάκι την Δευτέρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου.Τελικα φίλε μου είχες δίκιο με την στάθμη του νερού.Σ ευχαριστω πολύ.Μολις αφαίρεσα νερό και το ακροφύσιο ήρθε ακριβώς ίσα με την στάθμη έγινε εντονη η ανατάραξη.Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι ότι με την ροή του νερού,το σιποραξ πάει στην φτερωτή και σταματάει...Έβαλα το υπόλοιπο μισό σφουγγάρι που είχα κόψει από τον πάτο και είναι οκ.Υπαρχει πρόβλημα μέχρι να πάω να πάρω βαμβάκι την Δευτέρα;

 

Αρα δεν εχει προβλημα το φιλτρο. Αρα μην βγαλεις νερο απλα σηκωσε το φιλτρο πιο ψηλα.

Αν το σιποραξ παει στην φτερωτη πρεπει με καποιο τροπο να την προφυλαξεις. Ενας τροπος ειναι να βαλεις το βιολογικο σε δυχτι.

Το βαμβακι ειναι απαραιτητο γιατι προφυλασει το βιολογικο σου απο τα μικροσωματιδια που δεν πιανει το σφουγγαρι. Δεν υπαρχει προβλημα αν το παρεις την Δευτερα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Αρα δεν εχει προβλημα το φιλτρο. Αρα μην βγαλεις νερο απλα σηκωσε το φιλτρο πιο ψηλα.

Αν το σιποραξ παει στην φτερωτη πρεπει με καποιο τροπο να την προφυλαξεις. Ενας τροπος ειναι να βαλεις το βιολογικο σε δυχτι.

Το βαμβακι ειναι απαραιτητο γιατι προφυλασει το βιολογικο σου απο τα μικροσωματιδια που δεν πιανει το σφουγγαρι. Δεν υπαρχει προβλημα αν το παρεις την Δευτερα

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ.Το ανεβασα όσο πιο πάνω γίνεται.Δεν τερματίζει πάνω πάνω γιατί έχει το πλαστικό διακοσμητικό που πιάνει το καπάκι.Αφαιρεσα τόσο νερό ώστε το ακροφύσιο να είναι στην στάθμη του νερού.Απλα δεν έβαλα το δυχτακι για να χωρέσει όσο το δυνατόν πιο πολύ βιολογικό υλικό.Θεωρω το βαμβάκι θα συγκρατεί το σιποραξ να μην πάει στην φτερωτή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ.Το ανεβασα όσο πιο πάνω γίνεται.Δεν τερματίζει πάνω πάνω γιατί έχει το πλαστικό διακοσμητικό που πιάνει το καπάκι.Αφαιρεσα τόσο νερό ώστε το ακροφύσιο να είναι στην στάθμη του νερού.Απλα δεν έβαλα το δυχτακι για να χωρέσει όσο το δυνατόν πιο πολύ βιολογικό υλικό.Θεωρω το βαμβάκι θα συγκρατεί το σιποραξ να μην πάει στην φτερωτή.

 

Πρόσεξε με το βαμβάκι γιατί εγώ την είχα πατήσει, το ρούφηξε η φτερωτή και κόντεψα να κάψω το φίλτρο. Αν είναι πολύ στριμωχτά τα πράγματα εκεί μέσα δες πριν βάλεις οτιδήποτε αν είναι για καλό ή όχι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Πρόσεξε με το βαμβάκι γιατί εγώ την είχα πατήσει, το ρούφηξε η φτερωτή και κόντεψα να κάψω το φίλτρο. Αν είναι πολύ στριμωχτά τα πράγματα εκεί μέσα δες πριν βάλεις οτιδήποτε αν είναι για καλό ή όχι.. ;)

Ότι είναι στριμωχτα δεν υπάρχει συζήτηση... Γέμισα το φίλτρο με όσο πιο πολύ σιποραξ μπορούσα!!!Αν δεν βάλω βαμβάκι θα έχω πρόβλημα ή απλά είναι για την καθαρότητα του νερού; Τώρα έχω πάνω πάνω μπλε σφουγγάρι για να μην πάει το συποραξ στην φτερωτή

Link to comment
Share on other sites

Το βαμβακι ειναι για να μην βουλωνει η βιολογια απο ακαθαρσιες αλλα και για την καθαροτητα του νερου. Ο ατακτουλης εχει δικιο, προσεξε μην ρουφηξει τιποτα αλλο η φτερωτη. Καλα ετσι χυμα ειναι;

Να σου πω, τι σκοπευεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Το βαμβακι ειναι για να μην βουλωνει η βιολογια απο ακαθαρσιες αλλα και για την καθαροτητα του νερου. Ο ατακτουλης εχει δικιο, προσεξε μην ρουφηξει τιποτα αλλο η φτερωτη. Καλα ετσι χυμα ειναι;

Να σου πω, τι σκοπευεις να βαλεις;

Ναι είναι χύμα..Δεν έχει κάποιο προστατευτικό η φτερωτή!!!Ένα από βαμβάκι ενυδρείου θα βάλω, έχεις κάποια άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Οχι εννοω απο ζωντανα!

Έχω ήδη ένα χρυσόψαρο που θα το μεταφέρω στο ενυδρείο από την γυάλα που βρίσκεται τώρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...