Jump to content

Πρόβλημα MCE600


George Gourovanidis

Recommended Posts

Καλημέρα ! 

Καλ πάλι απευθύνομαι στους συνχομπιστες μου για να με βοηθήσουν , να μου λύσουν απορία ! Έχω θαλασσινό 250λ με σκιμμερ MCE600 αντίγραφο με άσπρη αντλία . Χτες αργά το βράδυ άρχισε να αφρίζει πολύ έντονα το νερό στο σκιμμερ με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα να υπερχειλίσει από το κουτί συλλογής βρομιας που είναι πάνω. Όταν προσπάθησα να κόψω αέρα τότε πολύ γρήγορα ανέβηκε στάθμη νερου γενικως στο σκιμμερ με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να το αποβάλει και χύθηκε από πάνω. Ειχα στο σκιμμερ άνθρακα και αντιφωσφορο , τα έβγαλα και έτσι σταμάτησε η υπερχείλιση του νερου , αλλά παλιά λειτουργούσε ομαλά και με τα υλικά μέσα. Τώρα συνεχίζει να αφρίζει πολύ και το έκλεισα .

Ερώτηση : γιατί αφρίζει τόσο πολύ νερό στο σκιμμερ ; Τι μπορεί να φταίει νερό , αντλία ή κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε George. 

 

Μηπως έριξες καμιά τροφή για κοράλλια? ή κάποιο "ζουμί" μέσα στο ενυδρείο?  Συνήθως μετα απο τέτοια προσθήκη δουλεύει το σκίμερ ποιο έντονα κάνοντας αφρους.

 

Για την στάθμη του νερου, αν τα υλικά σου είναι ψηλά τότε φράζουν κατα κάποιο τρόπο την σωλήνα εξόδου του νερου με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η στάθμη. Προσπάθισε να τα βυθίσεις όσο ποιο μέσα γίνεται, αλλά με προσοχή για να μην κλείνει και την ροή του νερου μέσα στον θάλαμο του σκίμερ. 

 

ΤΙΡ: μπορεις να σηκώσεις λιγο το κυπελλάκι για να μην σου γεμίζει γρήγορα με αφρούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος George Gourovanidis έγραψε:

Καλημέρα ! Έριξα 2 φορές από 30 μλ σόδα 

Είναι η πρώτη φορά που ρίχνεις?

Για το kh βάζεις σόδα?

60ml την ημέρα δεν είναι πολλά?

Πόσο στο πάει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έβαλα για kh πρώτη φορά

οι μετρήσεις είναι

Τεστ kh

0.42-8,9——-18/12/2018

0.56-6.7 ——-30/12/2018

0,58-6,4 —— 11/01/2019

μετα από σόδα δεν έκανα μέτρηση ήδη πέρασαν 5 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Αρα άρχισε να αφρίζει τρεις μέρες αφού είχες προσθέσει τη σοδα ,σωστά?

Συνεπώς δεν ευθύνεται αυτό, άρα δεν πρόσθεσες τίποτε άλλο μέσα στο ενυδρείο και ξαφνικά άρχισε να αφρίζει?Τίποτα απολύτως και δεν εννοώ μόνο ζουμιά ακόμα και νέο κομμάτι ζωντανού βράχου μπορεί να το προκαλέσει?

Κάνε μία μέτρηση και σήμερα να δεις που βρίσκεται το kh.

Αν όντως δεν προστέθηκε απολύτως τίποτα στο ενυδρείο τις τελευταίες δύο μέρες το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον..

Την καλημέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πιστεύω ότι έχει να κάνει με την σόδα περίμενε λίγο να δεις .

 

Όμως το πιο βασικό είναι να κάνεις μετρήσεις 24 ώρες μετά από την προσθήκη στοιχείων.

Μην αυξομειώσεις τις τιμές απότομα γιατί μόνο αρνητικά αποτελέσματα θα έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το έκανε να αφρισει. Μηπως καθάρισες τίποτα τζάμια? Η πέθανε κανένα ζωντανό?

Μου έχει τυχει κι εμένα να αφρισει βέβαια χωρίς προφανη λόγο, αλλά σίγουρα κάτι φταίει. Επίσης τα υλικά να τα βυθίζει αλλιώς θα πλημμυρίσεις καλύτερα πάρε ένα  ριακτορα (υπάρχουν και με 30€) και βαλτα μέσα κάνουν καλύτερη δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως προσθέτοντας την σόδα, στρεσαρίστικαν κοράλλια, πέταξαν βλέννα και γιαυτό το σκίμμερ άφρισε περισσότερο?  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον για το πρόβλημα μου !!!

Το ενυδρείο μου είναι σχετικά νέο είναι περίπου  2,5 μηνών. Και τελευταίες εβδομάδες έχει έντονη δραστηριότητα , όπως έχω προσθέσει 3 ψαράκια , και 2 σαλιγκάρια , μια γαρίδα , επίσης έχω προσθέσει 5-6 κοράλλια και 10 κλ ζωντανό βράχο . Δεν ήξερα ότι όλα αυτα μπορούν να αποτελέσουν αιτία για να αφρίσει  το σκιμμερ . 

Μαλλον είναι δύσκολο να προσδιοριστεί η αιτία . Μπορούμε τουλάχιστον να προσδιορίσουμε το τι πρέπει να κάνω τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...