Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα.. Πως πανε τα ψαράκια σου?
 
Καλημέρα. Κυριακή έβαλα τελευταία μέρα Costapur και σήμερα θα κάνω αλλαγή και θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο. Σκέφτομαι να πάρω κι ένα ψαράκι να το βάλω καμία 10 μέρες στη μικρή τη γυάλα που είχα αρχικά το 1ο μου και να του βάζω σιγά σιγά νερό από το ενυδρείο και κατά την άλλη Κυριακή αν είναι μια χαρά να το βάλω στο ενυδρείο..
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Όχι, να περιμένεις, δεν σε βιάζει τίποτα.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis  @KostasGr @thedrowningman  @natateo Και πάνω που είπα ωραία, ας μείνω με 2 ψαράκια αρκεί να το χαρώ επιτέλους το ενυδρείο μου μετά από 1 θάνατο και ένα ich στα 2 μου ψαράκια ΝΤΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ. Έβαλα χτες άνθρακα για να καθαρίσει το νερό από το Costapur και επιστρέφω πριν 10' από τη δουλειά και τι βλέπω?! ΤΙ ΒΛΕΠΩ?!?!?! (Είμαι έξαλλη δε ξέρω αν το έχετε καταλάβει :angry2::angry2: ) Το ένα μου χρυσόψαρο έχει κάτι πάνω του κάτι που μοιάζει σαν πληγή από την οποία βγαίνει βαμβάκι! 2.thumb.jpg.330114ed86bd47ee9a3df99958128bc1.jpg

1.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησέ το πως θα εξελιχθεί. Εάν μεγαλώσει και είναι όντως σαν βαμβάκι μάλλον είναι Fungus. Προς το παρόν δε φαίνεται ξεκάθαρα. Τι ατυχία σε βρήκε ρε παιδάκι μου; Κρίμα! Δες και βάλε καμία καινούρια φωτογραφία σε λίγες ώρες να δούμε καλύτερα. Καλού κακού να έχεις eSHa2000 έτοιμο

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Παρατήρησέ το πως θα εξελιχθεί. Εάν μεγαλώσει και είναι όντως σαν βαμβάκι μάλλον είναι Fungus. Προς το παρόν δε φαίνεται ξεκάθαρα. Τι ατυχία σε βρήκε ρε παιδάκι μου; Κρίμα! Δες και βάλε καμία καινούρια φωτογραφία σε λίγες ώρες να δούμε καλύτερα. Καλού κακού να έχεις eSHa2000 έτοιμο

Τι είναι το eSHa2000?

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Τελικά αυτό είναι μόνο για γλυκού νερού;

 

Ναι, σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος ενδείκνυται μόνο για ψάρια γλυκού νερού.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ευρέως φάσματος και κάνει καλή δουλειά. @VforVictory παρατήρησες καμία αλλαγή;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Πάντως είναι ευρέως φάσματος και κάνει καλή δουλειά. @VforVictory παρατήρησες καμία αλλαγή;

Μου φαίνεται οτι πάει να βγάλει και το άλλο μου ψαράκι. Πετάχτηκα πετ σοπ αγόρασα το  eSHa2000 και τώρα θα βγάλω τον άνθρακα που έβαλα χτες, θα ξαναβάλω τα πετραδάκια και θα ρίξω το φάρμακο...................... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Μου φαίνεται οτι πάει να βγάλει και το άλλο μου ψαράκι. Πετάχτηκα πετ σοπ αγόρασα το  eSHa2000 και τώρα θα βγάλω τον άνθρακα που έβαλα χτες, θα ξαναβάλω τα πετραδάκια και θα ρίξω το φάρμακο...................... :angry2:

 

Καλή επιτυχία!! Ακολούθησε τις οδηγίες του σκευάσματος, είναι βασικό.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ποια πετραδάκια θα ξαναβάλεις;;;

το ενυδρείο το αγόρασα μεταχειρισμένο με όλο του τον εξοπλισμό. Το φίλτρο έχει μέσα ένα χωρισμα σφουγγάρι, ένα χώρισμα βαμβάκι ενυδρειακό, ένα χώρισμα σαν πράσινο χαλίκι και κάτω κεραμικά. Χτες έβγαλα τα πετραδάκια και έβαλα τον άνθρακα για να τραβήξει το Costapur. Οπότε σήμερα που πρέπει να ρίξω πάλι φάρμακο έβγαλα τον άνθρακα και ξαναέβαλα αυτό το πράσινο χαλίκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος VforVictory έγραψε:

το ενυδρείο το αγόρασα μεταχειρισμένο με όλο του τον εξοπλισμό. Το φίλτρο έχει μέσα ένα χωρισμα σφουγγάρι, ένα χώρισμα βαμβάκι ενυδρειακό, ένα χώρισμα σαν πράσινο χαλίκι και κάτω κεραμικά. Χτες έβγαλα τα πετραδάκια και έβαλα τον άνθρακα για να τραβήξει το Costapur. Οπότε σήμερα που πρέπει να ρίξω πάλι φάρμακο έβγαλα τον άνθρακα και ξαναέβαλα αυτό το πράσινο χαλίκι.

Οκ :):) 

Έτσι όπως το είπες κατάλαβα ότι είχες βγάλει το βιολογικό για να βάλεις τον άνθρακα.. όλα καλά :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Καλή επιτυχία!! Ακολούθησε τις οδηγίες του σκευάσματος, είναι βασικό.

65 σταγόνες... ένα τέταρτο έκανα να τις μετρήσω. Ήμαρτον!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

καλη επιτυχια κ απο εμένα..

συμφωνω με τα παιδια κ εμενα για fungus μου φαινεται..   ελπιζω με το φαρμακο να μην απλωθει αλλο κ να φυγει..

ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ  που εισαι στις επάλξεις ετοιμη να την παλεψεις μαζι με τα ψαρακια σου.. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν να ξεκινησεις καινουργιο κυκλο θεραπειας πρεπει να κανεις αλλαγη νερου 30-40% ανεξαρτητα αν εχειες βαλε ανθρακα η οχι. Και μην ξεχασεις να βγαλεις τομ ανθρακα πριν να ριξεις το φαρμακο-2. Δεν ειναι κατι σοβαρο(στ φωτο), μυκητας ειναι. Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες μονο ενας κυκλος θεραπειας για ich δεν φτανει. Διαβασε το φυλλαδιο προσεκτικα, νομιζω πρεπει να γραφει για επαναληπτικη δοση.

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2019 at 11:48 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πριν να ξεκινησεις καινουργιο κυκλο θεραπειας πρεπει να κανεις αλλαγη νερου 30-40% ανεξαρτητα αν εχειες βαλε ανθρακα η οχι. Και μην ξεχασεις να βγαλεις τομ ανθρακα πριν να ριξεις το φαρμακο-2. Δεν ειναι κατι σοβαρο(στ φωτο), μυκητας ειναι. Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες μονο ενας κυκλος θεραπειας για ich δεν φτανει. Διαβασε το φυλλαδιο προσεκτικα, νομιζω πρεπει να γραφει για επαναληπτικη δοση.

Για το ich έριξα 1η-3η-5η-7η μέρα costapur. Αυτό για διπλή δεν πιάνεται? Γιατί νομίζω στο χαρτί λέει για 1η και 3η και αν δεν υποχωρήσει τότε 5η και 7η επανάληψη. Τώρα με το esha2000 τέλειωσε χτες η θεραπεία.. Σήμερα να κάνω αλλαγή? Πότε να βάλω τον άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2019 at 9:29 ΠΜ, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημέρα..

καλη επιτυχια κ απο εμένα..

συμφωνω με τα παιδια κ εμενα για fungus μου φαινεται..   ελπιζω με το φαρμακο να μην απλωθει αλλο κ να φυγει..

ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ  που εισαι στις επάλξεις ετοιμη να την παλεψεις μαζι με τα ψαρακια σου.. 

Δυστυχώς για εμένα, δένομαι εύκολα. Δεν είμαι Οκ να πω "Οκ ψόφησε αυτό το ψάρι δεν πειράζει θα πάρω άλλο" ή να αποδεχτώ οτι "Καινούριο ενυδρείο είναι θα χάνω ψάρια στην αρχή". Ό,τι μπορώ θα το κάνω.. Από εκεί και πέρα σίγουρα γίνονται λάθη λόγω άγνοιας/ βιασύνης/ απειρίας κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ataktoulis @natateo @thedrowningman @gyristroula Χτες τελείωσε η θεραπεία για fungus. Σήμερα το ένα μου χρυσόψαρο έχει σαν φούσκα πάνω από το μάτι του! Παιδιά μα τω Δία θα τα πετάξω στην τουαλέτα και θα πατήσω καζανάκι! Έχει σκάσει η καρδιά μου 20 μέρες τώρα. Τι είναι πάλι αυτό? Είναι και Σάββατο απόγευμα, έχει κλείσει το πετ σοπ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μην απογοητεύεσαι, βγάλε φωτο το ψάρι.. φούσκα ή χνούδι ;

Θα προσπαθήσω για φώτο. Για φούσκα μου κάνει... Δε ξέρω σίγουρα. Κουνιέται και συνέχεια το βλαμμένο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...