Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

 

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

 

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να δώσεις το χρυσόψαρο ή το θες όπωσδήποτε αυτό; Ας ξεκινήσουμε από αυτό για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα ήθελα να το δώσω. Θα ήθελα να το κρατήσω και να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να ζήσει καλά το χρυσόψαρο μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Το ενδεχόμενο να δώσεις το χρυσόψαρο ή το θες όπωσδήποτε αυτό; Ας ξεκινήσουμε από αυτό για αρχή.

Θα ήμουν πιο δεκτική στο ενδεχόμενο να το επιστρέψω ή να το χαρίσω σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενήσει στις κατάλληλες συνθήκες και να αγοράσω κάποιο άλλο είδος ψαριών που μπορούν να συμβιώσουν 2 σε 60λιτρο ενυδρείο (αν υπάρχει κάτι τέτοιο...).

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επιλογές για 60 λιτρα και για περισσότερα απο 2 ψαράκια. Το θέμα είναι ομως το χρυσόψαρο. Αν το θες θα μπορούσε να μείνει και μόνο του στο 60 λιτρο με καλή φίλτρανση κτλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Αρχικά συγχαρητήρια που μπήκες στην διαδικασία να ψαχτείς και να διαβάσεις έτσι ωστε

να μπορέσεις να προσφέρεις τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στο ζωντανο σου!!

 

Ρίξε μια ματιά λοιπόν στα παρακάτω άρθρα και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες για τις ανάγκες των συγκεκριμένων ζωντανών

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!

Αρχικά συγχαρητήρια που μπήκες στην διαδικασία να ψαχτείς και να διαβάσεις έτσι ωστε

να μπορέσεις να προσφέρεις τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στο ζωντανο σου!!

 

Ρίξε μια ματιά λοιπόν στα παρακάτω άρθρα και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες για τις ανάγκες των συγκεκριμένων ζωντανών

 

 

 

 Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Τα διάβασα αυτά τα αρχεία πριν κάνω το ποστ :P Γι' αυτό απελπίστηκα αρχικά.. Γιατί συνειδητοποίησα πως το 60λιτρο που ήμουν έτοιμη να αγοράσω δεν θα ήταν ιδανικό ούτε καν για ένα και μοναδικό χρυσόψαρο (όχι 4 που μου είπε ο πετσοπάς!!!).  Αποφάσισα να ψάξω για μεταχειρισμένο μεγαλύτερο.. Περιμένω απάντηση για ένα 125lt. Φαντάζομαι σε τόσα λίτρα 2 χρυσοψαράκια θα είναι καλά, ε? Αν τελικά το αγοράσω το μεταχειρισμένο θα χρειαστώ σημαντική βοήθεια για το στήσιμο και το στρώσιμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα είναι πολύ καλύτερα στα 125 λίτρα!!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις στην αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου είναι σίγουρα οι γρατζουνιές και φυσικά η ηλικία του.

Αν είναι γεμάτο νερό αυτό που θα δεις ακόμα καλύτερα. . . ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Σαφώς και θα είναι πολύ καλύτερα στα 125 λίτρα!!

Αυτό που πρέπει να προσέξεις στην αγορά μεταχειρισμένου ενυδρείου είναι σίγουρα οι γρατζουνιές και φυσικά η ηλικία του.

Αν είναι γεμάτο νερό αυτό που θα δεις ακόμα καλύτερα. . . ;)

Ο τύπος που το πουλάει λέει οτι το έχει μόνο 2 μήνες και το πουλάει για να πάρει μεγαλύτερο.. Βέβαια τον ρώτησα αν είναι οκ το ενυδρείο του για 2 χρυσόψαρα -φαντάστηκα οτι κάτι παραπάνω από εμένα την άσχετη θα ξέρει- και μου είπε οτι μπορώ να βάλω 10 <_< Κάτι που φυσικά δεν θα κάνω... Αλλά αρχίζω λίγο να αναρωτιέμαι για την κατάσταση του ενυδρείου του και κατά πόσο είναι γνώστης.. Από τις φώτο που είδα φαίνεται όντως πολύ καινούριο και προσεγμένο.. Τι να πω? Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Αν ανάψεις το φως του ενυδρείου οι γρατζουνιές φαίνονται. . .

Για τα υπόλοιπα δες το από κοντά και αν δεν είσαι σίγουρη βγάλε μερικές φώτο να τις δούμε να σου πούμε μια γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν ανάψεις το φως του ενυδρείου οι γρατζουνιές φαίνονται. . .

Για τα υπόλοιπα δες το από κοντά και αν δεν είσαι σίγουρη βγάλε μερικές φώτο να τις δούμε να σου πούμε μια γνώμη :)

Αυτό είναι το ενυδρείο. Έχω επικοινωνήσει με το παιδί που το πουλάει αλλά μου είπε του το έχει ζητήσει ακόμη ένας και περιμένει απάντηση σήμερα βράδυ. Αν δε το πάρει ο άλλος μπορούμε να βρεθούμε αύριο να το αγοράσω. Στην αγγελία του λέει, όπως προανέφερα, οτι το έχει 2 μήνες και το πουλάει για να αγοράσει μεγαλύτερο..

48428690_10217898045227822_1568789602896969728_n.jpg

48997517_10217898043587781_8478166778315276288_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας και καλή διαμονή. Σου γράφει ο πιο κολλημένος με τα Χρυσόψαρα. Για κάποιους είναι εντελώς αδιάφορα για άλλους σκέτος έρωτας. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. 

Γνώμη μου είναι να πάρεις το Rio 125 που βρήκες ή κάποιο αντίστοιχο και γενικά μπράβο σου που νοιάζεσαι τόσο να παρέχεις τις σωστές συνθήκες.

Ξεκίνα με 2 ψαράκια και αν θέλεις βάζεις και 3ο εφόσον επιλέξεις Fancy και έχει στρώσει καλά το φίλτρο σου με τον καιρό. Αν και το 1ο σου είναι common οπότε ίσως είναι καλύτερα να μην τα μπλέξεις και να πάρεις άλλο ένα ίδιο ή κάποιο γρήγορο Fancy για να προλαβαίνει να τραφεί και να μην τρώει ξύλο από το κλασικό Χρυσοψαράκι σου. Στο κόστος υπολόγισε οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο, όσο μεγαλύτερο σηκώνεις οικονομικά και για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε. 

 

Αν επιτρέπεται σε τι τιμή βρήκες το ενυδρείο της αγγελίας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Καλωσήρθες στην παρέα μας και καλή διαμονή. Σου γράφει ο πιο κολλημένος με τα Χρυσόψαρα. Για κάποιους είναι εντελώς αδιάφορα για άλλους σκέτος έρωτας. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. 

Γνώμη μου είναι να πάρεις το Rio 125 που βρήκες ή κάποιο αντίστοιχο και γενικά μπράβο σου που νοιάζεσαι τόσο να παρέχεις τις σωστές συνθήκες.

Ξεκίνα με 2 ψαράκια και αν θέλεις βάζεις και 3ο εφόσον επιλέξεις Fancy και έχει στρώσει καλά το φίλτρο σου με τον καιρό. Αν και το 1ο σου είναι common οπότε ίσως είναι καλύτερα να μην τα μπλέξεις και να πάρεις άλλο ένα ίδιο ή κάποιο γρήγορο Fancy για να προλαβαίνει να τραφεί και να μην τρώει ξύλο από το κλασικό Χρυσοψαράκι σου. Στο κόστος υπολόγισε οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο, όσο μεγαλύτερο σηκώνεις οικονομικά και για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε. 

 

Αν επιτρέπεται σε τι τιμή βρήκες το ενυδρείο της αγγελίας;

Καλημέρα! Το ενυδρείο το βρήκα στα 150 ευρώ κομπλέ και μαζί με το έπιπλο. Γενικά σαν άνθρωπος είμαι καχύποπτη και το σκέφτομαι από χτες οτι κάτι μπορεί να μην πάει καλά... Γιατί και η τιμή είναι πάρα πολύ καλή (στο σκρουτζ πχ. κάνει 230+) και να το έχει 2 μήνες μόνο όντως? Ακόμη δεν πήρα απάντηση για το αν θα μου το πουλήσει.. Θα του στείλω σήμερα να δω αν το πούλησε αλλού ή μπορώ να το πάρω. Αν το πούλησε δε ξέρω τι θα κάνω... Γιατί ήδη με 150 έχω βγει εκτός προυπολογισμού... Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δώσω ούτε ευρώ παραπάνω. Τώρα αν κάποιος άλλος ξέρει κάποιον που πουλάει ενδρείο σε καλή κατάσταση 120+ λίτρα έως 150 ευρώ και βρίσκεται Δυτική Θεσσαλονίκη, ας κάνει ένα κόπο να απαντήσει εδώ στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζει η τιμή. Εγώ πήρα το Rio 240 με έπιπλο στα 100€ που καινούριο κοστίζει πάνω από 700€. Βέβαια παλιό και με μισό εξοπλισμό αλλά ευκαιρίες υπάρχουν σίγουρα. Με 250€ πάντως παίρνεις το Rio 240 σε καλή κατάσταση οπότε για το 125 η τιμή δεν είναι χαμηλή, είναι πολύ καλή απλά. Αν το δεις και ειδικά γεμάτο και δεν έχει διαρροές οι πολλά σημάδια που στο δίμηνο δύσκολο να έχει προχώρα. 

Αν όχι λίγη υπομονή και σίγουρα θα βρεις κάτι καλό εντός του προϋπολογισμού σου..

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις με κατασκευες ή γνωριζεις καποιον που να μπορει ή βρεις καποιον τζαμα να κανει αυτη την δουλεια μπορεις να κοψεις τζαμια σε διαστασεις που θες και να τα κολλησεις με ενυδρειακη συλικονη. Εγω ετσι εκανα ενα ενυδρειο 80x40x40(120λιτρα) 10mm τζαμι,δυπλο πατο και βγηκε 50 ευρω, απλα μετα πρεπει να βρεις βαση.

Link to comment
Share on other sites

@garganik @ataktoulis Παιδιά μάλλον θα το πάρει αυτός που του το ζήτησε πρώτος.. Οπότε είμαι σε αναζήτηση ενυδρείου ικανό να φιλοξενήσει 2 χρυσόψαρα άνετα.. Να μην ξεπερνάει τα 150 ευρώ κομπλέ (γιατί π.χ. είδα σκέτη τη γυάλα στα 120 αλλά φαντάζομαι αν αγοράσω όλο τον εξοπλισμό από την αρχή θα ξεφύγω πολύ από τον προυπολογισμό). Βλέπω και στο car.gr πουλάνε μεταχειρισμένα αλλά ουτε καν μπορώ να καταλάβω αν είναι καλά ή θα πετάξω τα λεφτάκια μου. Αν κάποιος έχει υπόψην του καλή αγγελία ας την βάλει πλιιιιιζ...

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Angelos Αν εσύ ή κάποιο άλλο μέλος μπορεί να με κατευθύνει ώστε να βρω σωστό επαγγελματία στη Θεσσαλονίκη, μου ακούγεται πολύ ελκυστική η τιμή των 50 ευρώ. Δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη αλλά δεν είμαι από εδώ (ζω τα τελευταία 2,5 χρόνια) οπότε δεν έχω κάποιον να με παραπέμψει σε τζαμά κλπ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος VforVictory έγραψε:

@Mr.Angelos Αν εσύ ή κάποιο άλλο μέλος μπορεί να με κατευθύνει ώστε να βρω σωστό επαγγελματία στη Θεσσαλονίκη, μου ακούγεται πολύ ελκυστική η τιμή των 50 ευρώ. Δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη αλλά δεν είμαι από εδώ (ζω τα τελευταία 2,5 χρόνια) οπότε δεν έχω κάποιον να με παραπέμψει σε τζαμά κλπ..

Δυστυχως δεν εχω ιδεα απο θεσσαλονικη... :(
ισως αν το δει καποιος που ειναι απο θεσσαλονικη να μπορει να απαντηση, επισης μπορεις να ψαξεις και στο φορουμ για καποιο ποιο παλιο θεμα που ισως αναφερει κατι για θεσσαλονικη.
Διαφορετικα μπορεις να ψαξεις στο internet για τζαμαδες στην περιοχη σου και να ρωτησεις εναν εναν να δεις τι τιμη εχει και να πας σε οποιον σε συμφερει,εγω αυτο εκανα παντος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος VforVictory έγραψε:

@Mr.Angelos Αν εσύ ή κάποιο άλλο μέλος μπορεί να με κατευθύνει ώστε να βρω σωστό επαγγελματία στη Θεσσαλονίκη, μου ακούγεται πολύ ελκυστική η τιμή των 50 ευρώ. Δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη αλλά δεν είμαι από εδώ (ζω τα τελευταία 2,5 χρόνια) οπότε δεν έχω κάποιον να με παραπέμψει σε τζαμά κλπ..

 

Σε ποια περιοχή είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη δύσκολα θα βρεις αγγελία καλύτερα γύρισε το ψαράκι πίσω και φτιάξε το 60λιτρο 

Link to comment
Share on other sites

@garganik Έχω βρει αγγελίες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά τα μεταχειρισμένα ενυδρεία αυτά, μιας και δεν έχω την εμπειρία να κρίνω την κατάσταση ενός ενυδρείου, πόσο μάλλον από μία φωτογραφία. Το ψαράκι δε θέλω να το γυρίσω πίσω και το 60λιτρο πήρα στο petshop και το ακύρωσα. Θέλω να πιστεύω οτι μέχρι την άλλη Παρασκευή θα έχω βρει ενυδρείο και θα συζητάμε για το στρώσιμο του. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά με το θέμα ενυδρείο! Μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχω σίγουρα! Τώρα αν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι άλλο.. Εσύ @ataktoulis που έχεις και κόλλημα με τα χρυσόψαρα. Το ψαράκι μου ήταν έτσι από την 1η μέρα.. Στην αρχή νόμιζα οτι είναι η ιδέα μου. Αλλά 4 μέρες τώρα που το παρατηρώ μου φαίνεται σαν χτυπημένο.. Να ανησυχώ? Να μάλωσε με κάποιο άλλο ψαράκι όταν ήταν στριμωγμένο στο petshop ή μπορεί να είναι άρρωστο?

50057679_544847799330844_6217173252125491200_n.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...