Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Ωραία!! Θα τα βοηθήσει λογικά η καλύτερη οξυγόνωση. Το ένα από τα 2 το αγόρασες μαζί με το ασημί, σωστά; Στο 1ο είχε γίνει προσαρμογή ή ούτε σε εκείνο;;
Όλα καλά θα πάνε..
Μόλις ανακάλυψα στα 2 που μείνανε μέσα στο ενυδρείο άσπρα σημάδια... Μάλλον ich βρωμάει η υπόθεση.Ειλικρινα αν δε το είχα πληρώσει πρίν από 1 εβδομάδα ακριβώς, 200 ευρώ το παλιόενυδρείο θα το πετούσα αυτή τη στιγμή από το μπαλκόνι. Άλλοι παίρνουν χρυσόψαρα και τα κρατάνε χρόνια σε μια στρογγυλή γυάλα μια σταλιά κι εγώ που προσπαθώ να δημιουργήσω ενα καλύτερο περιβάλλον για τα ψαράκια μου θα τα πεθάνω όλα μέσα σε μια βδομάδα. Δε μπορώ.. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:
πριν 4 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:
Ωραία!! Θα τα βοηθήσει λογικά η καλύτερη οξυγόνωση. Το ένα από τα 2 το αγόρασες μαζί με το ασημί, σωστά; Στο 1ο είχε γίνει προσαρμογή ή ούτε σε εκείνο;;
Όλα καλά θα πάνε..

Μόλις ανακάλυψα στα 2 που μείνανε μέσα στο ενυδρείο άσπρα σημάδια... Μάλλον ich βρωμάει η υπόθεση.Ειλικρινα αν δε το είχα πληρώσει πρίν από 1 εβδομάδα ακριβώς, 200 ευρώ το παλιόενυδρείο θα το πετούσα αυτή τη στιγμή από το μπαλκόνι. Άλλοι παίρνουν χρυσόψαρα και τα κρατάνε χρόνια σε μια στρογγυλή γυάλα μια σταλιά κι εγώ που προσπαθώ να δημιουργήσω ενα καλύτερο περιβάλλον για τα ψαράκια μου θα τα πεθάνω όλα μέσα σε μια βδομάδα. Δε μπορώ.. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Απο οτι καταλαβα λογικα απο δω γυρω εισαι....λοιπον νερο απο αγιοκαμπο μαζι με πηνειο σε αναλογια 60/40 και θα τα δεις με καλαμακι του καφε στο χερι. 

 

Για αρχη ηρεμησε. Παμε σιγα σιγα. Μετρησεις με υγρα τεστ εχεις κανει? Αν οχι αφου εχεις θαρρος το πετσοπα πηγαινε του νερο απο το ενυδρειο σου και κανε μετρησεις. Το πολυ αν σου παρει λεφτα δεν θαναι πανω απο 5 ευρω. Σιγουρα μετρα No3 No2 Nh4/3, Ph. Απλα το νερο μην το αφησεις καμια ωρα μεχρι να κανεις μετρησεις.

Επισης ολα ξεκινησαν απο την προσαρμογη. Ηταν αποτομη. Λογικο να βγαλουν στρεςς τα ψαρια. Το ich θεραπευεται. Μην ανχωνεσαι και παλι. Τα χομπυ ειναι για να τα απολαμβανουμε οχι να μας αγχωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα λογικα απο δω γυρω εισαι....λοιπον νερο απο αγιοκαμπο μαζι με πηνειο σε αναλογια 60/40 και θα τα δεις με καλαμακι του καφε στο χερι. 
 
Για αρχη ηρεμησε. Παμε σιγα σιγα. Μετρησεις με υγρα τεστ εχεις κανει? Αν οχι αφου εχεις θαρρος το πετσοπα πηγαινε του νερο απο το ενυδρειο σου και κανε μετρησεις. Το πολυ αν σου παρει λεφτα δεν θαναι πανω απο 5 ευρω. Σιγουρα μετρα No3 No2 Nh4/3, Ph. Απλα το νερο μην το αφησεις καμια ωρα μεχρι να κανεις μετρησεις.
Επισης ολα ξεκινησαν απο την προσαρμογη. Ηταν αποτομη. Λογικο να βγαλουν στρεςς τα ψαρια. Το ich θεραπευεται. Μην ανχωνεσαι και παλι. Τα χομπυ ειναι για να τα απολαμβανουμε οχι να μας αγχωνουν.
Είμαι από Λάρισα αλλά μένω 3 χρόνια σχεδόν Θεσσαλονίκη. Να τα ρίξω μισό Κάλας μέσα?Να τα πετάξω στη λεκάνη και να πατήσω καζανάκι? Δλδ.οκ γενικά είμαι γκαντεμω στη ζωή μου.. αλλά τόσο πολύ?!?! Τόσο?!? Στο πετ σοπ μου κάνανε την Δευτέρα που αγόρασα τα 2 νέα ψαράκια (το πρώτο το είχα καμία 15 με σε γυάλα μεχρι να αγοράσω ενυδρείο) τεστ το νερό (με υγρά τέστ) και μου είπαν εξαιρετικό!
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:
πριν 17 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:
Απο οτι καταλαβα λογικα απο δω γυρω εισαι....λοιπον νερο απο αγιοκαμπο μαζι με πηνειο σε αναλογια 60/40 και θα τα δεις με καλαμακι του καφε στο χερι. 
 
Για αρχη ηρεμησε. Παμε σιγα σιγα. Μετρησεις με υγρα τεστ εχεις κανει? Αν οχι αφου εχεις θαρρος το πετσοπα πηγαινε του νερο απο το ενυδρειο σου και κανε μετρησεις. Το πολυ αν σου παρει λεφτα δεν θαναι πανω απο 5 ευρω. Σιγουρα μετρα No3 No2 Nh4/3, Ph. Απλα το νερο μην το αφησεις καμια ωρα μεχρι να κανεις μετρησεις.
Επισης ολα ξεκινησαν απο την προσαρμογη. Ηταν αποτομη. Λογικο να βγαλουν στρεςς τα ψαρια. Το ich θεραπευεται. Μην ανχωνεσαι και παλι. Τα χομπυ ειναι για να τα απολαμβανουμε οχι να μας αγχωνουν.

Είμαι από Λάρισα αλλά μένω 3 χρόνια σχεδόν Θεσσαλονίκη. Να τα ρίξω μισό Κάλας μέσα?Να τα πετάξω στη λεκάνη και να πατήσω καζανάκι? Δλδ.οκ γενικά είμαι γκαντεμω στη ζωή μου.. αλλά τόσο πολύ?!?! Τόσο?!? Στο πετ σοπ μου κάνανε την Δευτέρα που αγόρασα τα 2 νέα ψαράκια (το πρώτο το είχα καμία 15 με σε γυάλα μεχρι να αγοράσω ενυδρείο) τεστ το νερό (με υγρά τέστ) και μου είπαν εξαιρετικό!

Τι εξαιρετικο δλδ?δεν σου ειπαν κατι περισσοτερο?το νερο εσυ που πηγες το ειχες στρωσει για ποσο διαστημα μιας και δεν ειχες τεστακια για να ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Ποσο γκαντεμω μπορει να εισαι οταν μενεις σε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της ελλαδος? Ασχετο αλλα το πρωι ημουν θεσσαλονικη για ψωνια για τον μικρο στο mega outlet.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τι εξαιρετικο δλδ?δεν σου ειπαν κατι περισσοτερο?το νερο εσυ που πηγες το ειχες στρωσει για ποσο διαστημα μιας και δεν ειχες τεστακια για να ξερεις

Το ενυδρείο είναι μεταχειρισμένο. Ο άνθρωπος που μου το πούλησε το είχε 5 χρόνια γεμάτο και είχε και 1 χρυσόψαρο μέσα. Το άδειασε 1 ώρα πριν πάω να το πάρω, αφήσαμε κάτω 2 δάχτυλα νερό και όταν το τοποθετήσαμε στο σπίτι μου το ξαναγεμίσαμε. Ουσιαστικά σταμάτησε να δουλεύει για περίπου 3 ώρες όλο κι όλο. Τα φυτά, το ξύλο, το χαλίκι, το φίλτρο, τον εξοπλισμό τα πάντα δικά του. Γενικά, όπως το είχε σπίτι του με όλα τα σύνεργα, το φορτώσαμε και το φέραμε σε εμένα. Αφήσαμε να δουλέψει και μία μέρα να καθαρίσει λίγο που σήκωσε πολλή άμμο το γέμισμα και την επόμενη μέρα ήρθε ο άνθρωπος να το δει και μου είπε είναι Οκ να βάλω το ψαράκι μου μέσα. Τον ρώτησα αν μπορώ να βάλω κι άλλα χρυσοψαράκια μέσα και μου είπε ναι, δεν έχει θέμα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τι εξαιρετικο δλδ?δεν σου ειπαν κατι περισσοτερο?το νερο εσυ που πηγες το ειχες στρωσει για ποσο διαστημα μιας και δεν ειχες τεστακια για να ξερεις

Για το νερό πήγε ο άντρας μου και μου είπε οτι έκανε το νερό τεστ ο πετσοπας και μετά το έβαλε δίπλα στο χαρτί που δείχνει τα χρώματα και το δικό μας το δείγμα ήταν εκεί που έδειχνε το πιο καθαρό.. στο πιο ανοιχτόχρωμο. Δεν ήμουν εκεί.. Έτσι μου το είπε, έτσι στο μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό δε μας νοιάζει τόσο γιατί η βιολογία αναπτύσσεται στο φίλτρο κυρίως και μετά στο βυθό και στο νερό, ξύλα κλπ..

Επομένως, το φίλτρο το πήρατε μαζί με το ενυδρείο; Επίσης, τα τεστ με χαρτάκια δείχνουν πολύ στο περίπου να πεις στον πετσοπά, μόνο τα υγρά είναι αξιόπιστα! Εκτός αν εννοείς το χαρτί από το υγρό τεστ οπότε πάσο.

Όπως και να'χει χαλάρωσε, αν θέλεις διάβασε τα σχετικά άρθρα για τα Χρυσόψαρα, το στρώσιμο, την προσαρμογή κλπ. και κάνε Restart. Για όλα έφταιξε η προσαρμογή όπως είπαμε εξ'αρχής. Ηρέμησε και απόλαυσέ το όπως λέει και ο Χρήστος παραπάνω. ;)

 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Το ενυδρείο είναι μεταχειρισμένο. Ο άνθρωπος που μου το πούλησε το είχε 5 χρόνια γεμάτο και είχε και 1 χρυσόψαρο μέσα. Το άδειασε 1 ώρα πριν πάω να το πάρω, αφήσαμε κάτω 2 δάχτυλα νερό και όταν το τοποθετήσαμε στο σπίτι μου το ξαναγεμίσαμε. Ουσιαστικά σταμάτησε να δουλεύει για περίπου 3 ώρες όλο κι όλο. Τα φυτά, το ξύλο, το χαλίκι, το φίλτρο, τον εξοπλισμό τα πάντα δικά του. Γενικά, όπως το είχε σπίτι του με όλα τα σύνεργα, το φορτώσαμε και το φέραμε σε εμένα. Αφήσαμε να δουλέψει και μία μέρα να καθαρίσει λίγο που σήκωσε πολλή άμμο το γέμισμα και την επόμενη μέρα ήρθε ο άνθρωπος να το δει και μου είπε είναι Οκ να βάλω το ψαράκι μου μέσα. Τον ρώτησα αν μπορώ να βάλω κι άλλα χρυσοψαράκια μέσα και μου είπε ναι, δεν έχει θέμα... 

Το νερο που γεμισατε το βαλατε απο την βρυση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Για το νερό πήγε ο άντρας μου και μου είπε οτι έκανε το νερό τεστ ο πετσοπας και μετά το έβαλε δίπλα στο χαρτί που δείχνει τα χρώματα και το δικό μας το δείγμα ήταν εκεί που έδειχνε το πιο καθαρό.. στο πιο ανοιχτόχρωμο. Δεν ήμουν εκεί.. Έτσι μου το είπε, έτσι στο μεταφέρω.

Το τεστ ηταν με υγρα τεστ ή αυτα τα πολυτεστ που εχουν τα μακρια χαρτακια και ειναι πολλα τεστ μαζι σε ενα χαρτακι?θυμασαι τι σου ειπε ο αντρας σου?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το πήραμε μαζί με το ενυδρείο @ataktoulis Τα τέστ έγιναν με υγρά τεστ. Το χρώμα του δείγματος νερού συνέκριναν με ένα "Χρωματολόγιο". Δεν έγινε το τεστ με strips δηλαδή. Ναι το νερό το γεμίσαμε από τη βρύση @christos efthimiou

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Το ενυδρείο είναι μεταχειρισμένο. Ο άνθρωπος που μου το πούλησε το είχε 5 χρόνια γεμάτο και είχε και 1 χρυσόψαρο μέσα. Το άδειασε 1 ώρα πριν πάω να το πάρω, αφήσαμε κάτω 2 δάχτυλα νερό και όταν το τοποθετήσαμε στο σπίτι μου το ξαναγεμίσαμε. Ουσιαστικά σταμάτησε να δουλεύει για περίπου 3 ώρες όλο κι όλο. Τα φυτά, το ξύλο, το χαλίκι, το φίλτρο, τον εξοπλισμό τα πάντα δικά του. Γενικά, όπως το είχε σπίτι του με όλα τα σύνεργα, το φορτώσαμε και το φέραμε σε εμένα. Αφήσαμε να δουλέψει και μία μέρα να καθαρίσει λίγο που σήκωσε πολλή άμμο το γέμισμα και την επόμενη μέρα ήρθε ο άνθρωπος να το δει και μου είπε είναι Οκ να βάλω το ψαράκι μου μέσα. Τον ρώτησα αν μπορώ να βάλω κι άλλα χρυσοψαράκια μέσα και μου είπε ναι, δεν έχει θέμα... 

Επισης αυτος που πηρες ειναι ατομο που ασχολειται με ενυδρεια καιρο?με ποιο κριτηριο την επομενη σου ειπε οκ μπορεις να βαλεις?μετρησε κατι ή στο ειπε επειδη επεσε η θολουρα?.....

 

 

Πωπω σε ζαλισα...σορρυ ρε απλα να καταλαβουμε λιγο τι παιζει...γιατι υπαρχουν καποια θεματακια και να τα λυσουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος VforVictory έγραψε:

Το φίλτρο το πήραμε μαζί με το ενυδρείο @ataktoulis Τα τέστ έγιναν με υγρά τεστ. Το χρώμα του δείγματος νερού συνέκριναν με ένα "Χρωματολόγιο". Δεν έγινε το τεστ με strips δηλαδή. Ναι το νερό το γεμίσαμε από τη βρύση @christos efthimiou

Ειχατε ριξει αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επισης αυτος που πηρες ειναι ατομο που ασχολειται με ενυδρεια καιρο?με ποιο κριτηριο την επομενη σου ειπε οκ μπορεις να βαλεις?μετρησε κατι ή στο ειπε επειδη επεσε η θολουρα?.....

 

 

Πωπω σε ζαλισα...σορρυ ρε απλα να καταλαβουμε λιγο τι παιζει...γιατι υπαρχουν καποια θεματακια και να τα λυσουμε

Καθόλου δε με ζάλισες. Εγώ σας ζάλισα όλη μέρα ωχ το ένα βουλιάζει, ωχ τώρα πεθαίνει, ωχ τώρα πάθανε ich κλπ. Ο άνθρωπος που το πήραμε ασχολείται με ενυδρεία από το 2007 μας είπε. Είχε σπίτι του αυτό το 260λίτρων που αγοράσαμε και ένα ακόμη 50λιτρο με red cherry και μας είπε τα πουλάει γτ θα κρατήσει μόνο ένα που έχει στη δουλειά το οποίο είναι μεγαλύτερο από 260lt που είχε σπίτι. Εμείς δεν ξέρουμε την τύφλα μας.. Διάβασα εγώ εδώ στο forum κάποια πράγματα (έτσι αποφάσισα να πάρω μεγαλο και όχι ένα 60λτ που σκεφτόμασταν στην αρχή) αλλά μετά που ξεκινήσαμε να μιλάμε με τον άνθρωπο σκέφτηκα οτι σίγουρα ξέρει παραπάνω και παράτησα το διάβασμα.. :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ειχατε ριξει αντιχλωριο?

Ναι εννοείται. Όταν το γεμίσαμε 2 καπάκια και σήμερα που κάναμε αλλαγή (περίπου 25%-30%) ρίξαμε 1 καπάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα στις αλλαγες απο θεμα ποιοτητας νερου εισαι οκ...απο θερμοκρασια?το ριχνεις απο εξωτερικη βρυση ή απο εσωτερικη?γιατι ιδιαιτερα οι εξω βρυσες εχουν παγωμενο νεροτετοια περιοδο.....γενικοτερα δεν καταλαβα...το νερο το ριχνεις απευθειας στο ενυδρειο ή το προετοιμαζεις καπου?μιας και καινουριο ενυδρειο ριχνεις καθολου βακτηρια?....μετα θα παμε στο φιλτρο κτλ...σιγα σιγα θα βγαλουμε ακρη...αν δεν απαντησω θα εχω παει για υπνο μιας και ο μικρος ξυπναει σε κανα 3ωρο:rockon:.....ζωαρα:helpsmilie:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Ναι εννοείται. Όταν το γεμίσαμε 2 καπάκια και σήμερα που κάναμε αλλαγή (περίπου 25%-30%) ρίξαμε 1 καπάκι. 

Φανταζομαι συμφωνα με την δοσολογια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Φανταζομαι συμφωνα με την δοσολογια?

Επειδή μας έδωσε και το μπουκάλι με το αντιχλώριο και το λίπασμα για τα φυτά, ο ίδιος μας είπε οτι στην αλλαγή βάζει 1 καπάκι. Οκ, τώρα νιώθω ακόμη πιο ηλίθια γτ θα μπορούσα να έχω διαβάσει το μπουκάλι απ' έξω τι λέει... Well done me.. Well done..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Φανταζομαι συμφωνα με την δοσολογια?

Ναι οκ, το γ@μ!σ@με με το αντιχλώριο. Λέει ένα καπάκι στα 200 λίτρα κι εμείς από τα 260 λίτρα που είναι το ενυδρείο αδειάσαμε και συμπληρώσαμε περίπου το 1/3. Σκοτώνω τα ψάρια μου από την άγνοια μου. Τέλεια.. όχι, τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αρα στις αλλαγες απο θεμα ποιοτητας νερου εισαι οκ...απο θερμοκρασια?το ριχνεις απο εξωτερικη βρυση ή απο εσωτερικη?γιατι ιδιαιτερα οι εξω βρυσες εχουν παγωμενο νεροτετοια περιοδο.....γενικοτερα δεν καταλαβα...το νερο το ριχνεις απευθειας στο ενυδρειο ή το προετοιμαζεις καπου?μιας και καινουριο ενυδρειο ριχνεις καθολου βακτηρια?....μετα θα παμε στο φιλτρο κτλ...σιγα σιγα θα βγαλουμε ακρη...αν δεν απαντησω θα εχω παει για υπνο μιας και ο μικρος ξυπναει σε κανα 3ωρο:rockon:.....ζωαρα:helpsmilie:

Από θερμοκρασία το νερό ήταν στους 23 και με την αλλαγή πήγε στους 21. Το έριξα απευθείας.. Δεν ήξερα οτι πρέπει να το βάλω αλλού για προετοιμασία πρώτα.  Θα μου πεις "Δε ρώταγες?" Ασχολούμουν με το ετοιμοθάνατο για να είμαι ειλικρινής. Μου είπαν σε ομάδα κάνε την αλλαγή άμεσα για να οξυγονωθεί το νερό κι έτρεχα με τον κουβά να βγάλω νερό για να βάλω καινούριο.... 

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 7:29 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Πως πάμε εδώ??

Το πήρες το ψαράκι από την καραντίνα του petshop??

Το ψαράκι μου πέθανε και τα άλλα 2 εκείνη την ημέρα έπαθαν ich. Σήμερα τελευταία μέρα costapur και τρίτη θα κάνω αλλαγή και θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάρω άλλο ψαράκι. Έχω φοβηθεί και κουραστεί πολύ ήδη. 15 μέρες ενυδρείο και έχω 1 ψαράκι πεθαμένο και 2 άρρωστα?! 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :(

Ξέρεις, καμιά φορά τα ψαράκια μέχρι να φτάσουν σε μας έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ,και στις μεταφορές,και στο πετ σοπ.. εύχομαι να πάνε όλα καλά με τα άλλα δύο :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν αρρωστήσει ένα ψαράκι είναι πολύ πιθανό να μην τα καταφέρει. Δεν πρέπει να σε απογοητεύει αυτό. Πάρε το χρόνο σου, χαλάρωσε και διόρθωσε απλά τα λάθη που έκανες ως τώρα. Με προσεκτική επιλογή από το πετ, καλή προσαρμογή και σταθερές ρουτίνες όλα θα είναι τέλεια και σε λίγο καιρό θα έχεις ξεχάσει το ξενέρωμα του πρώτου εγχειρήματος. Τα ίδια περάσαμε όλοι! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος VforVictory έγραψε:

Το ψαράκι μου πέθανε και τα άλλα 2 εκείνη την ημέρα έπαθαν ich. Σήμερα τελευταία μέρα costapur και τρίτη θα κάνω αλλαγή και θα βάλω άνθρακα στο φίλτρο. Τώρα δεν ξέρω αν θα πάρω άλλο ψαράκι. Έχω φοβηθεί και κουραστεί πολύ ήδη. 15 μέρες ενυδρείο και έχω 1 ψαράκι πεθαμένο και 2 άρρωστα?! 

Οταν αγοραζεις ενα αρρωστο ψαρακι και το βαζεις στο ενυδρειο σου με τα αλλα, ειναι λογικο να αρρωσταινουν ολα. Καραντινα πρεπει να περνανε ολα τα καινουργια ψαρακια.

Το ich δεν εμφανιζεται απο κακης ποιοτητας νερου - ειναι παρασιτικη ινφουσορια. Απλα καποια ψαρια (ειδικα χρυσοψαρα) πολλες φορες ειναι φορεις αρρωστιων, δηλ. δεν εχουν εμφανη συμπτωματα της νοσου. Οταν οι συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο δεν ειναι καλες, τοτε εμφανιζεται "κρυμμενη" αρρωστια.

P.S. απο αυτο το πετσοπ δεν θα επαιρνα αλλα ψαρια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...