Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο για 50 λίτρα


panagiotis_dms

Recommended Posts

Ψάχνω εξωτερικό φίλτρο για να αναβαθμίσω το υπάρχων κρεμαστό fluval c2 που έχω σε 50 λίτρα. Το φίλτρο το αγόρασα πρόσφατα αλλά δυστυχώς βιάστηκα να το πάρω και δεν έμεινα ικανοποιημένος μιας και στα 35 λίτρα με φίλτρο καπακιού ο χώρος για βιολογικό υλικό είναι κατά περίπου 25% περισσότερος και η υποδοχή σε filterwool είναι η τετραπλάσια + ότι το c2 με ταλαιπώρησε από θέμα ήχου παρ'όλες τις παρεμβάσεις που έκανα.

Μέχρι στιγμής έχω σταμπάρει το fluval 106 που ενδείκνυται για τα λίτρα μου αλλά σκέφτομαι να πάω στο 206 που έχει πολύ καλύτερες κριτικές από το 106 αλλά δεν ξέρω αν είναι πολύ "μεγάλο" για τα λίτρα αυτά. Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ είχα το 206 σε 63lt και ήταν μια χαρά. Καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρό. 

Link to comment
Share on other sites

ο καθ' ένας θα σου πρωτεύει αυτό που χρησιμοποιεί ή γνωρίζει από εμπειρία καλά, έτσι και εγώ σου προτείνω το jbl 402.  Φίλτρα από άλλες εταιρίες δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου και δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου όπως τα λέει ο Χρήστος είναι. Βέβαια εγώ μετά την πίκρα που έφαγα με τα Fluval και τις διαρροές τους δοκίμασα Dophin Astro το οποίο θεωρώ πως είναι έτη φωτός καλύτερο και φυσικά στη μισή τιμή. Δεν το ανέφερα γιατί ρώτησες συγκεκριμένα για τα 106/206 αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογα φίλτρα από τα Fluval

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι fan των eheim classic (ίσως επειδή το 2213 ήταν το πρώτο που πήρα και είναι σκύλος 10+ χρονια τώρα),  άλλα σήμερα υπάρχουν 1002 επιλογές καλύτερων φίλτρων, πιο καινούριων και οικονομικότερων όχι μόνο σαν αγορά αλλά και σαν κατανάλωση ακόμα.

Άπλα η εταιρία  με κέρδισε στο κομμάτι των ανταλλακτικών αν τυχών χαλάσει κάτι. 

Δυνατό το jbl 402 :thumbup: @Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Φθηνο και δυνατο φιλτρο ειναι αυτο που λεει ο ataktoulis.

Εγω θα διαλεγα το fluval.

Τωρα απο θεμα ροης ειναι και αναλογα τα ψαρια και τα φυτα που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...