Jump to content

Γαρίδες και αλλα


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 20 λίτρων. Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο νερού, θερμοστάτη και χαλίκι. Σκέφτομαι να βάλω μέσα γαριδουλες. Γνωρίζει κάποιος τι άλλο θα χρειαστεί να βάλω;; Σκέφτομαι επίσης να βάλω και ένα αληθινό φυτό, είναι καλύτερα;; Θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις γαρίδες και κανέναν αστακό;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Καλησπέρα!! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 20 λίτρων. Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο νερού, θερμοστάτη και χαλίκι. Σκέφτομαι να βάλω μέσα γαριδουλες. Γνωρίζει κάποιος τι άλλο θα χρειαστεί να βάλω;; Σκέφτομαι επίσης να βάλω και ένα αληθινό φυτό, είναι καλύτερα;; Θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις γαρίδες και κανέναν αστακό;; 

Θα μπορούσες να βάλεις ένα μικρό ξύλο, και να δέσεις επάνω του κάποιο είδος moss  (κατά προτίμηση java moss).

Επίσης θα μπορούσες να δέσεις και κάποια anubia petit. Χρειάζεσαι και φωτισμό.

Αστακό σε αυτά τα λίτρα δεν μπορείς να βάλεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Καλησπέρα!! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 20 λίτρων. Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο νερού, θερμοστάτη και χαλίκι. Σκέφτομαι να βάλω μέσα γαριδουλες. Γνωρίζει κάποιος τι άλλο θα χρειαστεί να βάλω;; Σκέφτομαι επίσης να βάλω και ένα αληθινό φυτό, είναι καλύτερα;; Θα μπορούσα να βάλω μαζί με τις γαρίδες και κανέναν αστακό;; 

Καλησπερα!

Πριν να βαλεις μεσα γαριδες, πρεπει πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο σου.

 

P.S. Αστακος θα φαει και γαριδες και φυτα....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ. Το ετοίμασα το ενυδρείο. Έστρωσα τις πετρούλες, έβαλα το φίλτρο νερού και με είπαν να τις βάλω μέσα Τίς γαριδεσ μετά από 1 βδομάδα. Άκουσα κάτι και για φίλτρο αέρα;; Πρέπει να βάλω;; 

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες για να μπουν νομίζω πως πρέπει να έχει στρώσει ο βυθός, μετά από κάνα δυο μήνες δηλαδή, κάτσε να το επιβεβαιώσουν κ τα παιδιά.

Μη βιαστείς ,κ μην ακούς τα πετ σοπ..

Και καλησπέρα κιόλας :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Οι γαρίδες για να μπουν νομίζω πως πρέπει να έχει στρώσει ο βυθός, μετά από κάνα δυο μήνες δηλαδή, κάτσε να το επιβεβαιώσουν κ τα παιδιά.

Μη βιαστείς ,κ μην ακούς τα πετ σοπ..

Και καλησπέρα κιόλας :rolleyes:

Ναι οι γαρίδες θέλλουν στρωμένο βυθό,κανονικά 2 μήνες πρέπει να περιμένεις αλλα νομίζω (χωρις να είμαι απόλυτα σίγουρος) οτι 15-20 μέρες φτάνουν.

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας φίλος μου είχε πάρει 3 γαρίδες και τις έβαλε μετά από 7 μέρες γι’αυτο ρωταω. Βέβαια τώρα έχει πάνω από 25. Υπομονή έχω αρκετή άρα όσο χρειαστεί θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Εμένα ένας φίλος μου είχε πάρει 3 γαρίδες και τις έβαλε μετά από 7 μέρες γι’αυτο ρωταω. Βέβαια τώρα έχει πάνω από 25. Υπομονή έχω αρκετή άρα όσο χρειαστεί θα κάνω...

Αμα βαλεις γαριδες μετα απο 7 μερες ειναι ρισκο γιατι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να τις χασεις . (Εγω οταν εβαλα πρωτη φορα red cherry εκανα το ιδιο και τις εχασα)  
Παντος αμα το ενυδρειο ειναι εντελως καινουργιο και δεν βαλεις μπολι τοτε το 2 μηνο ειναι must αν δεν θες να εχεις απωλειες . 

Link to comment
Share on other sites

Διμηνο.... Τριμηνο.... και σε δυο εβδομαδες μπορει να γινει ... και σε μια, εξαρταται απο το πόσο "ετοιμο" ζωντανο υλικο θα μπει στο ενυδρειο - οσο μεγαλυτερη ποσοτητα βαλεις, τοσο πιο γρηγορα και θα στρωσει.

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο οταν η αμμωνια (NH3/NH4) και τα νιτρωδη (NO2) θα ειναι μηδεν και τα νιτρικα (NO3) πανω απο μηδεν.

Φιλε @dio20_4, διαβασε για το πως μπορεις να στρωσεις ενα ενυδρειο εδω

Μπορεις να ζητησεις μπολι , για να γινει η δουλεια πιο γρηγορα. Εχουμε πολλους καλους χομπιστες στ Θεσσαλονικη.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ένα μηνα περιμενε Κανε και καμία μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι ...επίσης βάλε και αλλά φυτά αρέσει στς γαρίδες να κρύβονται Ιδικα στα μικρά 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ παιδιά. Διάβασα και τα άρθρα που μου στείλατε. Θα περιμένω κανα μηνα σίγουρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...