Jump to content

Ζευγάρωμα νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Άν αναφέρεσε σε red eared slider (αλλα και για αντίστοιχο είδος) δές την παρακάτω φωτό:

 

red-eared-slider-male-female.jpg

 

Βέβαια για επιτυχημένη αναπαραγωγή θα πρέπει το τερρ@ριουμ τους να είναι αντίστοιχο. Με όχθη, άμμο, ακριβείς θερμοκρασίες κτλ. 

 

Μακάρι να το προσπαθήσεις και να το πετύχεις! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kon tser έγραψε:

Πως να ξεχωρισω το φυλο της καθε χελωνας και να δω αν γινεται αναπαραγωγη

Λιγο μετά τη μέση περίπου του άρθρου είναι το σημείο που θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Είναι δύσκολο εγχείρημα και μακάρι να τα καταφέρεις, αλλά πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με τα ''μωρα'' που θα είναι και πολλά ίσως.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
ξεχασα κατι να πω
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Kon tser έγραψε:

Πως να ξεχωρισω το φυλο της καθε χελωνας και να δω αν γινεται αναπαραγωγη

Εχω μια κοκκινομαγουλη και μια κιτρινομαγουλη τις εχω εγω 7 χρονια αλλα μαλλον η ηλικια τους ειναι καπου στα 10 

Δεν θελω να τις ζευγαρωσω απλα θελω να ξερω τι φυλο ειναι για να αποφυγω ανεπυθημιτο ζευγαρωμα 

Link to comment
Share on other sites

Το φύλο το ξεχωρίζεις απο τα νύχια και την ουρά, τα αρσενικά εχουν μακριά νυχιά και το όργανο αναπαραγωγής- ''αφόδευσης'' είναι προς το τέλος της ουράς, το αντίθετο τα θηλυκά. Απο τις φώτο έχω την εντύπωση ότι είναι και οι 2 θηλυκές, η κοκκινομαγουλη σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kon tser έγραψε:

Ωραια τοτε αναβαζω φωτογραφιες με νιχια και ουρα για πιο σιγουρια

 

20190126_110346.jpg

20190126_110352.jpg

1548505060494-1277510154.jpg

1548505091595-741485679.jpg

20190126_112503.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυο όμορφα κοριτσάκια λοιπόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλα πιστευα οτι η κοκκινκμαγουλη εινακ αρσενικη γιατι εχω διαβασει οτι τα αρσενικα εχουν μακρια ουρα και νυχια 

Και θεωρουσα οτι εχεξ μακρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και άλλες φώτο απο νύχια αρσενικής  θα καταλάβεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν δεις και άλλες φώτο απο νύχια αρσενικής  

Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δν βρηκα

Απλα ανυσηχησα γιατι τις ειδα να κανουν κατι με τα νυχια τους

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Kon tser έγραψε:

Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δν βρηκα

Απλα ανυσηχησα γιατι τις ειδα να κανουν κατι με τα νυχια τους

Ήταν η μια απέναντι στην άλλη και είχαν τα νύχια κοντά στο πρόσωπο τους ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά το κάνουν και του ίδιου φύλου όταν τσακώνονται για εδαφική κυριαρχία. Ειναι σε μεγάλο χώρο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σωστά, αλλά το κάνουν και του ίδιου φύλου όταν τσακώνονται για εδαφική κυριαρχία. Ειναι σε μεγάλο χώρο έτσι?

Οχι και σε μεγαλο αλλα τωρα εχω κοιταξει για ενα ενυδρειο μεγαλο για να τις βαλω εκει αλλα ανυσυχησα μηπως ειναι διαφορετικου φυλου και ζευγαρωσουν (κατι που δν θελω)και ετσι το σταματησα για να μαθω πρωτα το φυλο  για να καταληξω αν θα παρω ενα μεγαλο ή δυο μικρα εστι να τις χωρισω για να μην ζευγαρωσουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καπως ετσι εκαναν, κυριως ετσι οπως κανουν και αυτες στα  στα πρωτα δευτερολευπτα του βιντεο που ανεβασα

http://www.skai.gr/mobile/article?aid=393489

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να ζευγαρώσουν θα το είχαν κάνει ήδη αν ήταν διαφορετικές , οι χελώνες ανάλογα το είδος και φύλο ωριμάζουν σεξουαλικά 4 με 6 χρόνων. Πάρε ένα μεγάλο ενυδρείο για να μπορέσουν να συνυπάρξουν κάπως, σε μικρο χώρο όσο μεγαλώνουν θα ''μανουριαζουν'' συχνά-πυκνα μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτομουν και εγω γιατι ειναι καπου στα 10 χρονων 

Ενοειται οτι θα παρω μεγαλο ενυδρειο

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κ από μένα. Βρήκα το τοπικ σας εδώ ψάχνοντας ότι μπορώ να βρω σχετικά με αναπαραγωγή νεροχελωνων. Έχω 2 νεροχελωνες ,τις πήρα το 2005 πολύ μικρές,οπότε πρέπει να είναι 14 άντε 15 χρόνων. Πριν καμία βδομάδα λοιπόν και για πρώτη φορά εδώ κ 15 χρόνια, παρατήρησα μέσα στο aquarium διάφορα άσπρα υπολείμματα σαν τις ακαθαρσίες αλλά άσπρα, μαζί με άσπρα κομματάκια σαν λεπτά φύλλα από λουλούδι. Στην αρχη σκέφτηκα πως ίσως ο αέρας έφερε μέσα κάποιο λουλούδι. Το καθάρισα κ το επόμενο πρωί, ενώ το προστατευτικό καπάκι ήταν κλειστό,βρήκα πάλι το ίδιο, άσπρα υπολείμματα και κομματάκια σαν τσόφλι άσπρο . Οποτε λου καρφώθηκε στο μυαλό πως κάποια απ τις 2 γέννησε κ το αυτό διαλύθηκε στο νερό. Δε ξέρω τι φύλο είναι. Μοιαζουν στις φωτο μς αυτες του φιλου απο πανω, συν οτι αν αρχιζουν αναπαραγωγη απο τα 10 χρονια που διάβασα κάπου, τώρα στα 15 για πρώτη φορά δεν είναι λίγο αργά? Το θέμα είναι πως δεν έχω δυνατότητα για δημιουργία συνθηκών για εκκόλαψη οπότε δε ξέρω τι να κάνω. Απ τη μια στεναχωριέμαι με το θέαμα κ τη σκέψη πως αυτά που βρίσκω είναι διαλυμένα αυγά αλλά δε μπορώ να κάνω κ κάτι. Καμία σκ2ψη? Κ κυρίως, είναι υγιές γι τη χελώνα να γεννάει έτσι κ να μην εκκολαπτονται? Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω βάση ''εμπειρίας'', μόνο να σου προτείνω να διαβάσεις άρθρα και care sheets από σαϊτ του εξωτερικου π.χ redearslider.com, allturtles κλπ κλπ.

Επίσης ένα θηλυκό μπορεί κάποιες φορές να κάνει αυγά χωρίς την παρουσία αρσενικού, απλά δεν είναι γόνιμα. Γνώμη μου να μην ασχοληθείς με γέννες ειδικά με αυτές τις χελώνες, άσε που η εισαγωγή και αναπαραγωγή έχει απαγορευτεί για περιβαλλοντολογικούς λογους πλέον στην Ε.Ε :busted_cop: (στη Γαλλία τις έχουν επικηρύξει σχεδον) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...