Jump to content

Recommended Posts

 Καλησπέρα Παίδες ..

 

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..

 Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

 

Αρχή φόρμας

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Χρυσοψαράδικο


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ
xΠxΥ):125x60x50 +- 
Συνολικά Λίτρα:380 + -

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
Ψάρια:5
Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1
x 50w Led
Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
 
Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση:
Παροχή
CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα


Παράμετροι

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

 

 

 

 



Βίντεο:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01036.jpeg

DSC01037.jpeg

DSC01038.jpeg

DSC01039.jpeg

DSC01040.jpeg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

άντε και με φούρνο το επόμενο :lol:

 

φ

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φωτό είναι από τον έναν ψάρη μου με θέμα κύστης που τον βρήκα πριν 2 μήνες κολλημένο πάνω στην είσοδο του ενός φίλτρου.. αναρώνει σε καραντίνα κ ήδη η ουρά του έχει ξαναπετάξει..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος thedrowningman έγραψε:

πως ανεβάζω βιντεάκι?

Εδω μονο πολυ μικρο. Ανεβασε στο youtube και εδω λινκ βαλε .

Το "ενυδρειο" σου ειναι σουπερ! Πολυ πρωτοτυπο! Μ΄αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες!

Διόλου απίθανο να είσαι και ο μοναδικός στον κόσμο με κάτι τέτοιο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Στον χωρο της καταψυξης εχεις βαλει τα φιλτρα;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό εγχείρημα και πολλά μπράβο..Εξσιρετική ιδέα..

2 ερωτησούλες.

1) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Σου χει παρουσιαστεί κάποιο θέμα?

2) Έχεις ντυσει με κάτι εσωτερικά και αν όχι πώς αντιμετωπίζεις τυχόν οξειδώσεις και σκουριάσματα μέσα στο νερό?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά..

 

Ευχαριστώ Πολύ για τα καλά σας λόγια.. Πιστεύω ότι την πατέντα κ την δημιουργικότητα την έχουμε στο αίμα μας .. Έχω δει εδώ κ σε αδερφό- site κάτι πατέντες απίστευτες..  the further down λέμε.. προσκυνάω ταπεινά.. 

Ναι Strum τα φίλτρα είναι στην κατάψυξη η οποία δεν είναι καθόλου μικρή ( είναι κοντά στα 100 λτ) . Στην αρχή την σκεφτόμουνα για γεννήστρα.  

Το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια περίπου.. από πέρσι Γεννάρη με τα 2 εξ. φίλτρα. πιο μπροστά είχα μόνο 1 εσωτερικό aquanova 1800.. οπότε κ υπήρξαν φάσεις που οι μετρήσεις στα νιτρικά μου ήταν ανεβασμένες ( έχουν φτάσει 30). οι μετρήσεις εδώ κ πολύ διάστημα είναι από 0 -10 ( συνήθως πιο πολύ στην πρώτη κίτρινη γραμμή - μετράω με API). 

Μέσα σε αυτα τα 3 χρόνια έχω χάσει 2 ψάρια - έναν χρυσαφένιο κονγκολέζο κ ένα ολόιδιο με τον κολοβό που έχω σε καραντίνα σε πορτοκαλί.. τον πρώτο πέρσι σε περίοδο με ανεβασμένα νιτρικά κ τον άλλον φέτος γυρνώντας από διακοπές τον βρήκα να κάθεται συνέχεια κάτω κ δε γύρισε ποτέ.. είχα ρίξει ταμπλέτα JBL ( μεγάλο φάουλ) .. το περίεργο είναι ότι δεν μέτρησα αμμωνία όμως ή κάτι άλλο ανεβασμένο ..

γενικά κ αυτούς κ τα χρυσόψαρα που έχω μέσα τους ταΐζω 2 φορές τη μέρα  διάφορες τροφές του εμπορίου κ προβιοτικά με βασική την ocean nutrition, πάντα μουλιασμένες, μία μέρα την εβδομάδα νηστεία κ κάθε τόσο αρακά για ξεμπούκωμα.. γενικά όμως το χέρι μου είναι βαρύ στο τάισμα ( βλακεία μου  )  κ τα fancy είναι ευαίσθητα με την κύστη τους.

Άλλο θέμα που έχω είναι ότι η αυλή μου είναι τιγκα στα δέντρα κ ο ήλιος την βαράει μόνο πάνω στην δύση του. οπότε όπως καταλαβαίνεις τα φυτά δε πάνε κ άμα πάνε μόλις χειμωνιάσει κλάφτα.. έχω δοκιμάσει πάπυρο, νούφαρα καλάμια από το χωριό μου +++ .. μόνο ο πόθος είναι γκαραντί. φροντίζω όμως ( κ σε όλες μου γυάλλες - αν γίνεται να 'έχω για τα νιτρικά) τα φυτά στις φωτό είναι τα περισσότερα 10- 15 ημερών..

Ξεκινώντας να το φτιάχνω δεν ήξερα άμα θα πιάσει.. ειδικά οι τρύπες που προέκυψαν μέσα από την αφαίρεση το μοτέρ.. το γέμισα εκεί με σιλικόνη κ μέχρι τώρα δεν έχει δακρύσει.. το άφησα κοντά στις 15 μέρες γεμάτο για να δω αν θα χάνει νερά.. κ το ψυγείο κ η κατάψυξη δεν χάνανε καθόλου.. το ντύσιμο επίσης το πήγα στα τυφλά κ βήμα βήμα..  έγινε σε 1 μέρα από το μεσημέρι μέχρι βράδυ με αρκετό άγχος προσ το τέλος - τα ψάρια ήταν σε κουβάδες με αερόπετρα- με τη βοήθεια ενός φίλου ( γεια σου ρε γιωρίκα). τα ξύλα τα είχα βερνικώσει κ τα περισσότερα ήδη κόψει.. αλλιώς το χα στο μυαλό μου κ αλλιώς πήγε.. στην ουσία είναι σα καπάκι ενυδρείου.. πιάνει σε πού λίγα σημεία πάνω στο ψυγείο για να αποφύγω διαρροές κ οξειδώσεις.. μέσα φίλε δεν έχει κανένα μέταλλο- βίδα-πρόκα- η κάτι άλλο για μην έχει θέμα το νερό τους  ( θα τραβήξω φωτό να δεις σε ποιο σημέιο μόνο πιάνουν βίδες στο ψυγείο.. είναι στο κάτω μέρος που είναι κούφιο γιατί είχε το μοτερ.. το ντύσιμο έχει βοηθήσει κ αυτό στο να έχω μια διαφορά σχεδόν 10 βαθμούς από αυτήν που έχει η αυλή..

αυτά μπορώ να σκεφτώ.. ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, thedrowningman said:

Καλημέρα Παιδιά..

 

Ευχαριστώ Πολύ για τα καλά σας λόγια.. Πιστεύω ότι την πατέντα κ την δημιουργικότητα την έχουμε στο αίμα μας .. Έχω δει εδώ κ σε αδερφό- site κάτι πατέντες απίστευτες..  the further down λέμε.. προσκυνάω ταπεινά.. 

Ναι Strum τα φίλτρα είναι στην κατάψυξη η οποία δεν είναι καθόλου μικρή ( είναι κοντά στα 100 λτ) . Στην αρχή την σκεφτόμουνα για γεννήστρα.  

Το ενυδρείο τρέχει 3 χρόνια περίπου.. από πέρσι Γεννάρη με τα 2 εξ. φίλτρα. πιο μπροστά είχα μόνο 1 εσωτερικό aquanova 1800.. οπότε κ υπήρξαν φάσεις που οι μετρήσεις στα νιτρικά μου ήταν ανεβασμένες ( έχουν φτάσει 30). οι μετρήσεις εδώ κ πολύ διάστημα είναι από 0 -10 ( συνήθως πιο πολύ στην πρώτη κίτρινη γραμμή - μετράω με API). 

Μέσα σε αυτα τα 3 χρόνια έχω χάσει 2 ψάρια - έναν χρυσαφένιο κονγκολέζο κ ένα ολόιδιο με τον κολοβό που έχω σε καραντίνα σε πορτοκαλί.. τον πρώτο πέρσι σε περίοδο με ανεβασμένα νιτρικά κ τον άλλον φέτος γυρνώντας από διακοπές τον βρήκα να κάθεται συνέχεια κάτω κ δε γύρισε ποτέ.. είχα ρίξει ταμπλέτα JBL ( μεγάλο φάουλ) .. το περίεργο είναι ότι δεν μέτρησα αμμωνία όμως ή κάτι άλλο ανεβασμένο ..

γενικά κ αυτούς κ τα χρυσόψαρα που έχω μέσα τους ταΐζω 2 φορές τη μέρα  διάφορες τροφές του εμπορίου κ προβιοτικά με βασική την ocean nutrition, πάντα μουλιασμένες, μία μέρα την εβδομάδα νηστεία κ κάθε τόσο αρακά για ξεμπούκωμα.. γενικά όμως το χέρι μου είναι βαρύ στο τάισμα ( βλακεία μου  )  κ τα fancy είναι ευαίσθητα με την κύστη τους.

Άλλο θέμα που έχω είναι ότι η αυλή μου είναι τιγκα στα δέντρα κ ο ήλιος την βαράει μόνο πάνω στην δύση του. οπότε όπως καταλαβαίνεις τα φυτά δε πάνε κ άμα πάνε μόλις χειμωνιάσει κλάφτα.. έχω δοκιμάσει πάπυρο, νούφαρα καλάμια από το χωριό μου +++ .. μόνο ο πόθος είναι γκαραντί. φροντίζω όμως ( κ σε όλες μου γυάλλες - αν γίνεται να 'έχω για τα νιτρικά) τα φυτά στις φωτό είναι τα περισσότερα 10- 15 ημερών..

Ξεκινώντας να το φτιάχνω δεν ήξερα άμα θα πιάσει.. ειδικά οι τρύπες που προέκυψαν μέσα από την αφαίρεση το μοτέρ.. το γέμισα εκεί με σιλικόνη κ μέχρι τώρα δεν έχει δακρύσει.. το άφησα κοντά στις 15 μέρες γεμάτο για να δω αν θα χάνει νερά.. κ το ψυγείο κ η κατάψυξη δεν χάνανε καθόλου.. το ντύσιμο επίσης το πήγα στα τυφλά κ βήμα βήμα..  έγινε σε 1 μέρα από το μεσημέρι μέχρι βράδυ με αρκετό άγχος προσ το τέλος - τα ψάρια ήταν σε κουβάδες με αερόπετρα- με τη βοήθεια ενός φίλου ( γεια σου ρε γιωρίκα). τα ξύλα τα είχα βερνικώσει κ τα περισσότερα ήδη κόψει.. αλλιώς το χα στο μυαλό μου κ αλλιώς πήγε.. στην ουσία είναι σα καπάκι ενυδρείου.. πιάνει σε πού λίγα σημεία πάνω στο ψυγείο για να αποφύγω διαρροές κ οξειδώσεις.. μέσα φίλε δεν έχει κανένα μέταλλο- βίδα-πρόκα- η κάτι άλλο για μην έχει θέμα το νερό τους  ( θα τραβήξω φωτό να δεις σε ποιο σημέιο μόνο πιάνουν βίδες στο ψυγείο.. είναι στο κάτω μέρος που είναι κούφιο γιατί είχε το μοτερ.. το ντύσιμο έχει βοηθήσει κ αυτό στο να έχω μια διαφορά σχεδόν 10 βαθμούς από αυτήν που έχει η αυλή..

αυτά μπορώ να σκεφτώ.. ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό..

 

 

 

Δεν μας κούρασες καθόλου, ίσα ίσα τέτοια εγχειρήματα έχουν φοβερό ενδιαφέρον και σε ευχαριστούμε πολύ που το μοιράζεσαι μαζί μας..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

για τα νιτρικά κ τις καθαριότητες σκέφτομαι κ το χαλίκι.. η φάση είναι δίκοπο μαχαίρι.. από τη μία δυσκολεύει τον καθαρισμό κ  κρατάει μάκα, από την άλλη όλη την ώρα με αυτό τρώγονται.. έχω διαβάσει από έμπειρους χρυσοψαράδεσ που έχουν στήσει λιμνάρες !! ότι καλύτερα να μην έχει τίποτα στο πάτο.. έχω σκεφτεί να βάλω κ ψιλή άμμο αλλά το άσπρο μπεζ δεν είναι κ από τα αγαπημένα τους χρώματα.. επίσης έχω δοκιμάσει να δω πιο σαλιγκάρι αντέχει να μείνει εκεί χειμώνα -- ramsorn k mts με τα πρώτα κρύα, μόλις ακουμπήσουμε στους 10 χαιρετάνε.. τα φύσα όμως ( τα πρωτόβαλα το καλοκαίρι φέτος ) πάνε απίστευτα καλά κ έχουν γίνει γαϊδούρια!! είδομεν..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και πολύ όμορφη και αναλυτική παρουσίαση!!

Για προστασία από γάτες και αρπακτικά γενικότερα έχεις κάνει κάτι??

Θέρμανση για τους κρύους μήνες του χειμώνα ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε rastaman.. 

Την προστασία του ψυγείου την έχει αναλάβει ο υποφαινόμενος στο προφίλ μου, ονόματι Οβελίξ!!

Τα ψάρια ούτως ή άλλως είναι ψιλιασμένα από μόνα τους και με το παραμικρό η πρώτη τους κίνηση είναι να κατέβουν στον πάτο.. 

Θέρμανση μέχρι τώρα, τους δύο αυτούς χειμώνες, δεν έχει χρειαστεί.. Η διαφορά στη θερμοκρασία της αυλής με το νερό είναι πάνω-κάτω 10 βαθμούς, οπότε και η χαμηλότερη θερμοκρασία που έχω μετρήσει στο νερό είναι περίπου +8 βαθμοί..

Αν δω τα σκούρα, έχω standby ένα stc, 300άρηδες θερμοστάτες και τα καλώδια έτοιμα, από τα σχεδιαγράμματα που μου είχατε δώσει.. 

Την πρώτη χρονιά το είχα σκεπάσει με τζάμι.. Κράταγε 2-3 βαθμούς παραπάνω απ' ό,τι τώρα, αλλά μου φούσκωσε τα ξύλα.. 

 

 

DSC01142_resized.jpeg

Link to comment
Share on other sites

..ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες (Skoti και Strum) από τα μοναδικά σημεία που πιάνει το ντύσιμο πάνω στο ψυγείο και από την κατάψυξη.. 

 

20190202_133245_resized.jpeg

20190202_133314_resized.jpeg

20190203_174732_resized.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει τρομερη δουλεια.

Εγω θα το κραταγα με γυμνο πατο. Απο την στιγμη που δεν βαζεις φυτα και ετσι κι αλλιως δεν εχει κανενα αισθητικο αποτελεσμα, δεν θα εβαζα κατι στον βυθο.

Οσο για το κρυο, εκτος κι αν ζεις στην βορεια Ελλαδα που παγωνουν οι λιμνες δεν νομιζω πως εχεις προβλημα. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...