Jump to content

Κλαδεμα ανουμπιας


Σεμακος

Recommended Posts

Καλησπερα.

Θαθελα να ξερω αν ειναι εφικτο να κλαδεψω ,μεσα στο ενυδρειο, καποια κομματια ανουμπιας με σκοπο να τα μεταφυτευσω σε αλλο σημειο , χωρις κινδυνο για τους κατοικους του ενυδρειου μου

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα σίγουρα. Φαντάζομαι πως όπως είναι τώρα οι ρίζες της έχουν γαντζωθεί σε κάποιο ξύλο άρα για να αφαιρέσεις ένα κομμάτι θα πρέπει να βγάλεις όλο το ξύλο η ακόμα και όλο το φυτό και στη συνέχεια να το χωρίσεις. Κίνδυνος για τα ψάρια δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,αυτο που θαθελα να διασφαλισω ειναι ,επειδη δεν σκοπευω να βγαλω εξω το ξυλο,αν μπορω να το κοψω μεσα στο ενυδρειο χωρις να απελευθερωθουν ουσιες απο την ανουμπια που μπορει να βλαψουν τα ψαρακια που εχω μεσα..τα ψαρακια ειναι 12 white cloud

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα "τα κλαδεματα" παντα κανω αλλαγη νερου 30-40%.

Link to comment
Share on other sites

ωραία ερώτηση μόλις βρω χρόνο θα απαντήσω διεξοδικά προς το παρών σου λέω απλά κλάδεψε μέσα στο νερό άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μετα "τα κλαδεματα" παντα κανω αλλαγη νερου 30-40%.

Για ναμαστε σιγουροι..συμφωνω απολυτα..ευχαριστω

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ωραία ερώτηση μόλις βρω χρόνο θα απαντήσω διεξοδικά προς το παρών σου λέω απλά κλάδεψε μέσα στο νερό άφοβα.

Ευχαριστω και..αναμενω

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για τις ανουμπιες έχω διαβάσει ότι μπορούν να απελευθερώσουν τοξικές ουσίες στο νερό αν κοπεί ο κορμός τους. Πιστεύω πως για να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να έχεις πραγματικά πολλές αναλογικά με τον όγκο νερού του ενυδρείου.

 

Νομιζω πως δεν θα συμβεί τίποτα, αλλά πάντα και εγώ συνόδευα τα κλαδέματα με αλλαγή νερού. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αιθανοδιικό οξύ αυτό είναι το ''τρομερό οξύ'' που βγάζουν η ανούμπιες πολύς ντόρος μικρό το κακό.

 

Σχεδόν όλα τα φυτά το έχουν σε μικρές ποσότητες, είναι αποτέλεσμα της ''διατροφής'' των φυτών, βασικά προέρχεται από την οξείδωση των σακχάρων. Αυτά είναι φυσική, βιολογία, κανόνας, νόμος, πέστε το όπως θέλετε δεν αλλάζει κάτι στην ουσία και στο γεγονός.:angylaw:


Τα παρακάτω όμως είναι θεωρίες παρμένες από διάφορους χομπιστες χωρίς να έχουν αποδεχτεί επιστημονικά όποτε αν θέλετε της πιστεύεται αν θέλετε όχι απλά της αναφέρω.

 

Κάπου στο παρελθόν σε κάποιο μέρος  σε κάποια φάση σε κάποιο ενυδρείο με ανούμπιες και με γαρίδες και μετά από κλάδεμα ψόφησαν η γαρίδες. Ο τύπος μέτρησε ένα και ένα δύο και έβγαλε το συμπέρασμα ότι φταιν η ανούμπιες.:censored:
Κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία.

 

Από εκεί και πέρα πολλοί χομπιστες έψαξαν από εδώ έψαξαν από εκεί να δουν τη έχει η ανούμπια που δεν έχουν τα άλλα φυτά και βρήκαν τον ένοχο,  :busted_cop:Αιθανοδιικό οξύ, η αγγλόφονη το λένε Oxalic acid, εμείς το λέμε αλλιώς και οξαλικό οξύ.

 

Ψάξε ψάξε βρήκαν ότι το οξύ αυτό υπάρχει τελικά σε όλα τα φυτά, και γεννιέται το ερώτημα γιατί δεν δηλητηριάζονται τα ψάρια και από τα άλλα φυτά; :wacko:

 

Τσουπ βγήκε η νέα θεωρία, :wootwoot:η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ από το σύνηθες για αυτό ψοφούν η γαρίδες.


Δεν πρόλαβε να επικρατήσει αυτή η θεωρία και να σου η αντίλογη να λένε «…και που το ξέρετε ότι η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα;» και πλα πλα πλα :argue:

 

Όποτε νέα θεωρία έπρεπε να βγει,:usd: οι ανούμπιες ανήκουν στην οικογένεια των  Araceae τα οποία πολλά από αυτά είναι δηλητηριώδες άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.


Άλλη θεωρία λέει ότι η ανούμπια αποθηκεύει τα χημικά ραντίσματα που κάνουν η φάρμες για να μην πιάσουν σκουλήκια και αλγες οι ανούμπιες και κατά το κόψιμο απελευθερώνουν τη ουσίες αυτές.:ooh2:


Μην γράψω άλλα πολλές η θεωρίες, το πρόβλημα είναι ότι από της γαρίδες μεταπήδησε και στα ψάρια :shiftyph34r:και λένε ότι και τα ψάρια ψοφούν.
Οπότε άρχισαν οι χομπίστες για ασφάλεια να κλαδεύουν της ανούμπιες εκτός νερού να κάνουν αλλαγές να βάζουν βελτιωτικά νερού, άνθρακα, και διάφορα άλλα και όλα αυτά χωρίς να έχει αποδεχτεί τίποτα.:kookoo:

 

Και αν κάπου κάποιος έχασε ψάρια ή γαρίδες μετά από κλάδεμα ανούμπιας (τυχαίο γεγονός) πήραν την καραμέλα αυτή και την διέδοσαν παντού,  :chair:αγνοούν τους άλλους χομπιστες που γράφουν ότι έχουν στα γαριδάδικα τους ανούμπιες και της κλαδεύουν σωρηδόν.:angylaw:

 

Τέλος πάντων  ας πω και εγώ την δικιά μου γνώμη,  για γαρίδες δεν ξέρω,  αλλά εδώ και 35 χρόνια από το πρώτο μου ενυδρείο έχω ανούμπιες και της κλάδευα και της κλαδεύω μέσα στο νερό και ψάρια δεν ψόφησαν, α μια φορά ψόφησε ένα εξαιτίας της ανούμπιας μπήκε ανάμεσα στο ψαλίδι και το έκοψα στην μέση.:sword:

 

Τώρα αν κλαδέψω  5 κιλά ανούμπιες μέσα στο νερό δεν ξέρω τη θα συμβεί και αν συμβεί, όταν και αν κόψω θα σας πω.:hehe:
 

:bowdown:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Χρήστος said:

Αιθανοδιικό οξύ αυτό είναι το ''τρομερό οξύ'' που βγάζουν η ανούμπιες πολύς ντόρος μικρό το κακό.

 

Σχεδόν όλα τα φυτά το έχουν σε μικρές ποσότητες, είναι αποτέλεσμα της ''διατροφής'' των φυτών, βασικά προέρχεται από την οξείδωση των σακχάρων. Αυτά είναι φυσική, βιολογία, κανόνας, νόμος, πέστε το όπως θέλετε δεν αλλάζει κάτι στην ουσία και στο γεγονός.:angylaw:


Τα παρακάτω όμως είναι θεωρίες παρμένες από διάφορους χομπιστες χωρίς να έχουν αποδεχτεί επιστημονικά όποτε αν θέλετε της πιστεύεται αν θέλετε όχι απλά της αναφέρω.

 

Κάπου στο παρελθόν σε κάποιο μέρος  σε κάποια φάση σε κάποιο ενυδρείο με ανούμπιες και με γαρίδες και μετά από κλάδεμα ψόφησαν η γαρίδες. Ο τύπος μέτρησε ένα και ένα δύο και έβγαλε το συμπέρασμα ότι φταιν η ανούμπιες.:censored:
Κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία.

 

Από εκεί και πέρα πολλοί χομπιστες έψαξαν από εδώ έψαξαν από εκεί να δουν τη έχει η ανούμπια που δεν έχουν τα άλλα φυτά και βρήκαν τον ένοχο,  :busted_cop:Αιθανοδιικό οξύ, η αγγλόφονη το λένε Oxalic acid, εμείς το λέμε αλλιώς και οξαλικό οξύ.

 

Ψάξε ψάξε βρήκαν ότι το οξύ αυτό υπάρχει τελικά σε όλα τα φυτά, και γεννιέται το ερώτημα γιατί δεν δηλητηριάζονται τα ψάρια και από τα άλλα φυτά; :wacko:

 

Τσουπ βγήκε η νέα θεωρία, :wootwoot:η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ από το σύνηθες για αυτό ψοφούν η γαρίδες.


Δεν πρόλαβε να επικρατήσει αυτή η θεωρία και να σου η αντίλογη να λένε «…και που το ξέρετε ότι η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα;» και πλα πλα πλα :argue:

 

Όποτε νέα θεωρία έπρεπε να βγει,:usd: οι ανούμπιες ανήκουν στην οικογένεια των  Araceae τα οποία πολλά από αυτά είναι δηλητηριώδες άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.


Άλλη θεωρία λέει ότι η ανούμπια αποθηκεύει τα χημικά ραντίσματα που κάνουν η φάρμες για να μην πιάσουν σκουλήκια και αλγες οι ανούμπιες και κατά το κόψιμο απελευθερώνουν τη ουσίες αυτές.:ooh2:


Μην γράψω άλλα πολλές η θεωρίες, το πρόβλημα είναι ότι από της γαρίδες μεταπήδησε και στα ψάρια :shiftyph34r:και λένε ότι και τα ψάρια ψοφούν.
Οπότε άρχισαν οι χομπίστες για ασφάλεια να κλαδεύουν της ανούμπιες εκτός νερού να κάνουν αλλαγές να βάζουν βελτιωτικά νερού, άνθρακα, και διάφορα άλλα και όλα αυτά χωρίς να έχει αποδεχτεί τίποτα.:kookoo:

 

Και αν κάπου κάποιος έχασε ψάρια ή γαρίδες μετά από κλάδεμα ανούμπιας (τυχαίο γεγονός) πήραν την καραμέλα αυτή και την διέδοσαν παντού,  :chair:αγνοούν τους άλλους χομπιστες που γράφουν ότι έχουν στα γαριδάδικα τους ανούμπιες και της κλαδεύουν σωρηδόν.:angylaw:

 

Τέλος πάντων  ας πω και εγώ την δικιά μου γνώμη,  για γαρίδες δεν ξέρω,  αλλά εδώ και 35 χρόνια από το πρώτο μου ενυδρείο έχω ανούμπιες και της κλάδευα και της κλαδεύω μέσα στο νερό και ψάρια δεν ψόφησαν, α μια φορά ψόφησε ένα εξαιτίας της ανούμπιας μπήκε ανάμεσα στο ψαλίδι και το έκοψα στην μέση.:sword:

 

Τώρα αν κλαδέψω  5 κιλά ανούμπιες μέσα στο νερό δεν ξέρω τη θα συμβεί και αν συμβεί, όταν και αν κόψω θα σας πω.:hehe:
 

 

Χαχαχαχαχ, πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που να θεωρεί το οξαλοξικό οξύ "τοξικό", επειδή έχει μέσα τη λέξη οξύ :P 

 

Γενικά, το οξαλοξικό οξύ είναι ένας σημαντικός μεταβολίτης σε αρκετούς ζωντανούς οργανισμούς ( τόσο σε φυτά, όσο και ζώα) από κάποιους κεντρικούς μεταβολικούς κύκλους (κύκλος του κιτρικού οξέος, καθώς και τη β- οξείδωση των λιπιδίων κ.α.). Με λίγα λόγια, παράγεται από όλους μας καθώς καταβολίζουμε την τροφή μας και παράγουμε ενέργεια.

 

Ευχαριστούμε για το ωραίο ποστ.

 

:)

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αιθανοδιικό οξύ αυτό είναι το ''τρομερό οξύ'' που βγάζουν η ανούμπιες πολύς ντόρος μικρό το κακό.

 

Σχεδόν όλα τα φυτά το έχουν σε μικρές ποσότητες, είναι αποτέλεσμα της ''διατροφής'' των φυτών, βασικά προέρχεται από την οξείδωση των σακχάρων. Αυτά είναι φυσική, βιολογία, κανόνας, νόμος, πέστε το όπως θέλετε δεν αλλάζει κάτι στην ουσία και στο γεγονός.:angylaw:


Τα παρακάτω όμως είναι θεωρίες παρμένες από διάφορους χομπιστες χωρίς να έχουν αποδεχτεί επιστημονικά όποτε αν θέλετε της πιστεύεται αν θέλετε όχι απλά της αναφέρω.

 

Κάπου στο παρελθόν σε κάποιο μέρος  σε κάποια φάση σε κάποιο ενυδρείο με ανούμπιες και με γαρίδες και μετά από κλάδεμα ψόφησαν η γαρίδες. Ο τύπος μέτρησε ένα και ένα δύο και έβγαλε το συμπέρασμα ότι φταιν η ανούμπιες.:censored:
Κάπως έτσι ξεκίνησε η ιστορία.

 

Από εκεί και πέρα πολλοί χομπιστες έψαξαν από εδώ έψαξαν από εκεί να δουν τη έχει η ανούμπια που δεν έχουν τα άλλα φυτά και βρήκαν τον ένοχο,  :busted_cop:Αιθανοδιικό οξύ, η αγγλόφονη το λένε Oxalic acid, εμείς το λέμε αλλιώς και οξαλικό οξύ.

 

Ψάξε ψάξε βρήκαν ότι το οξύ αυτό υπάρχει τελικά σε όλα τα φυτά, και γεννιέται το ερώτημα γιατί δεν δηλητηριάζονται τα ψάρια και από τα άλλα φυτά; :wacko:

 

Τσουπ βγήκε η νέα θεωρία, :wootwoot:η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ από το σύνηθες για αυτό ψοφούν η γαρίδες.


Δεν πρόλαβε να επικρατήσει αυτή η θεωρία και να σου η αντίλογη να λένε «…και που το ξέρετε ότι η ανούμπια έχει παραπάνω οξύ υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα;» και πλα πλα πλα :argue:

 

Όποτε νέα θεωρία έπρεπε να βγει,:usd: οι ανούμπιες ανήκουν στην οικογένεια των  Araceae τα οποία πολλά από αυτά είναι δηλητηριώδες άλλοτε πολύ άλλοτε λιγότερο.


Άλλη θεωρία λέει ότι η ανούμπια αποθηκεύει τα χημικά ραντίσματα που κάνουν η φάρμες για να μην πιάσουν σκουλήκια και αλγες οι ανούμπιες και κατά το κόψιμο απελευθερώνουν τη ουσίες αυτές.:ooh2:


Μην γράψω άλλα πολλές η θεωρίες, το πρόβλημα είναι ότι από της γαρίδες μεταπήδησε και στα ψάρια :shiftyph34r:και λένε ότι και τα ψάρια ψοφούν.
Οπότε άρχισαν οι χομπίστες για ασφάλεια να κλαδεύουν της ανούμπιες εκτός νερού να κάνουν αλλαγές να βάζουν βελτιωτικά νερού, άνθρακα, και διάφορα άλλα και όλα αυτά χωρίς να έχει αποδεχτεί τίποτα.:kookoo:

 

Και αν κάπου κάποιος έχασε ψάρια ή γαρίδες μετά από κλάδεμα ανούμπιας (τυχαίο γεγονός) πήραν την καραμέλα αυτή και την διέδοσαν παντού,  :chair:αγνοούν τους άλλους χομπιστες που γράφουν ότι έχουν στα γαριδάδικα τους ανούμπιες και της κλαδεύουν σωρηδόν.:angylaw:

 

Τέλος πάντων  ας πω και εγώ την δικιά μου γνώμη,  για γαρίδες δεν ξέρω,  αλλά εδώ και 35 χρόνια από το πρώτο μου ενυδρείο έχω ανούμπιες και της κλάδευα και της κλαδεύω μέσα στο νερό και ψάρια δεν ψόφησαν, α μια φορά ψόφησε ένα εξαιτίας της ανούμπιας μπήκε ανάμεσα στο ψαλίδι και το έκοψα στην μέση.:sword:

 

Τώρα αν κλαδέψω  5 κιλά ανούμπιες μέσα στο νερό δεν ξέρω τη θα συμβεί και αν συμβεί, όταν και αν κόψω θα σας πω.:hehe:
 

Απιστευτος!!:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους-ες..

Ο αγωνας για την καλυτερη διαβιωση των ψαριων μου συνεχιζεται με περισσοτερες αποψεις και τεκμηριωμενες θεσεις.

Ευχαριστω και παλι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άφοβα στο λέω εκ πείρας κλαδεύεις άνετα ... και τα μετά φυτεύεις σε άλλο ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 χρόνια κλαδεύω την ανουμπια στο ενυδρείο μέσα ποτέ δεν παρατήρησα πρόβλημα... Εξάλλου μεγαλώνει αργά, δεν τη κλαδέψεις και κάθε εβδομάδα. Τη νανα τουλάχιστον... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...