Jump to content

Μικρούλι ριφακι!


Parasxos

Recommended Posts

Γεια και από εδώ! Αυτό είναι το μικρό μου και μιας που το άλλο ετοιμάζεται ακόμη  είπα να παρουσιάσω αυτό..  μένει μια εκκρεμότητα περιμένω ένα μικρό Κρεμαστό φιλτρακι και νομίζω θα είναι έτοιμο....

Screenshot_20190127-160217_Gallery.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο πράγμα να παρουσιάζονται τέτοια νέα ενυδρεία! Ο βράχος σου είναι πραγματικά τέλειος.

 

Δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες για τα μελλοντικά σου σχέδια και αναλυτικά τον εξοπλισμό σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το φως είναι της sun sun ad-200  λευκή άμμος wave maker aqua synchro 2000 l (λεει) φιλτρακι περιμένω το Aquael VERSAMAX MINI! Δεν θα βάλω άλλο εξοπλισμό δεν χωράει κιόλας χαχα! Αλλαγές 20%Κάθε 10 μέρες ίσως αυτό θα το δω.. Μέσα λέω να βαλω 2 μικρά κλοουνακι η αν παίρνει 1 μόνο να είναι πιο άνετο και θα ήθελα μια ανεμωνα η κάτι παρόμοιο να παίζει μέσα ο μικρός μας φίλος...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και από εδώ!

Καλή αρχη να έχεις. 

Πόσα λίτρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο του βράχου.

Κλοουνάκια παίρνει άνετα 2 χωρίς πορόβλημα.Το θέμα είναι τί άλλο θέλεις να βάλεις μέσα από ζωντανά και αν αυτά που θέλεις να βάλεις θέλουν φωτισμό, διότι αν θέλουν όπως θέλει και η ανεμώνη θα πρέπει να προσθέσεις και λίγο μπλε φωτισμό όπως σου έγραψε και ο Νικόλας.

Αν θέλεις να βάλεις μόνο κλοουνάκια και ένα δυο μικρόψαρα ακόμη και δεν βάλεις ζωντανά που απαιτούν φωτισμό για να χεις σταθερή φωτοπερίοδο τότε τα φώτα μπορείς να τα ανοίγεις λίγες ώρες όσες θα είσαι εσύ στο σπίτι και δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις κιόλας.

Για να πας σε ανεμώνη που αναφέρεις για τα περισσότερα πιο εύκολα είδη θα πρέπει να περιμένεις 2-3 μήνες και για διαφορα άλλα δυσκολότερα θα περιμένεις κανα δυο μήνες παραπάνω 'ετσι 'ωστε να στρώσει καλά το σύστημα γιατί τα λίτρα είναι λίγα , τα σκαμπανευάσματα παραμέτρων σε άστρωτα θαλασσινά ενυδρεία είναι μεγάλα και ΠΟΛΥ επικίνδυνα για ζωντανά όπως είναι οι ανεμώνες που όσο όμορφες είναι αλλο τόσο απαιτητικές είναι.

Από εξοπλισμό είσαι οκ.

Στο φίλτρο τί θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς τον και από εδώ!

Καλή αρχη να έχεις. 

Πόσα λίτρα είναι?

30 λιτρακια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Τι άμμο έβαλες;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Europe bernina νομίζω έγραφε σαν εταιρεία..  αν αυτό θες να ρωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα φίλε.

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο του βράχου.

Κλοουνάκια παίρνει άνετα 2 χωρίς πορόβλημα.Το θέμα είναι τί άλλο θέλεις να βάλεις μέσα από ζωντανά και αν αυτά που θέλεις να βάλεις θέλουν φωτισμό, διότι αν θέλουν όπως θέλει και η ανεμώνη θα πρέπει να προσθέσεις και λίγο μπλε φωτισμό όπως σου έγραψε και ο Νικόλας.

Αν θέλεις να βάλεις μόνο κλοουνάκια και ένα δυο μικρόψαρα ακόμη και δεν βάλεις ζωντανά που απαιτούν φωτισμό για να χεις σταθερή φωτοπερίοδο τότε τα φώτα μπορείς να τα ανοίγεις λίγες ώρες όσες θα είσαι εσύ στο σπίτι και δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις κιόλας.

Για να πας σε ανεμώνη που αναφέρεις για τα περισσότερα πιο εύκολα είδη θα πρέπει να περιμένεις 2-3 μήνες και για διαφορα άλλα δυσκολότερα θα περιμένεις κανα δυο μήνες παραπάνω 'ετσι 'ωστε να στρώσει καλά το σύστημα γιατί τα λίτρα είναι λίγα , τα σκαμπανευάσματα παραμέτρων σε άστρωτα θαλασσινά ενυδρεία είναι μεγάλα και ΠΟΛΥ επικίνδυνα για ζωντανά όπως είναι οι ανεμώνες που όσο όμορφες είναι αλλο τόσο απαιτητικές είναι.

Από εξοπλισμό είσαι οκ.

Στο φίλτρο τί θα βάλεις?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου αν θες μπορείς να μου προτείνεις μερικές ευκολες ανεμωνες η κάτι τέτοιο δλδ; Όσο για τις ωρες το φως το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες αν χριεαζεται κάτι συγκεκριμένο να μου πεις σε παρακαλώ  το φως έτσι όπως το βλέπετε έχει και 2 3 λέντ μπλε εχει και ενα αλλο πιο θερμο χρωμα αλλά έχει και μόνο μπλε! Απο εξοπλισμο μονο το φιλτρακι που περιμενω...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Parasxos said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου αν θες μπορείς να μου προτείνεις μερικές ευκολες ανεμωνες η κάτι τέτοιο δλδ; Όσο για τις ωρες το φως το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες αν χριεαζεται κάτι συγκεκριμένο να μου πεις σε παρακαλώ  το φως έτσι όπως το βλέπετε έχει και 2 3 λέντ μπλε εχει και ενα αλλο πιο θερμο χρωμα αλλά έχει και μόνο μπλε! Απο εξοπλισμο μονο το φιλτρακι που περιμενω...

Το φως μη το αφήενεις πολλές ώρες ανοιχτό διότι μπορεί να σου δημιουργήσει άλγες ειδικά τώρα που είναι αδειο και δεν χρειάζεται φωτισμός..

Αφούμιλάμε για 30 λίτρα να αναφέρω οτι 2 κλοουνάκια κατά την προσωπική μου άποψη μπορούν να μπουν καθώς επίσης και κανένας δυο γοβιοί ακόμα ππου δεν χρειάζονται ιδιαίτερα μεγάλους ζωτικούς χώρους..

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όμως, για να διατηρούνται υγιέστατα αυτά τα  ζωντανά οι ρουτίνες σου σε αλλαγές και μετρήσεις θα πρέπει να είναι σταθερές και πολύ προσεκτικές διότι εδώ μιλάμε για αλάτι και όχι απλό νερό και καταλαβαίνεις οτι έστω και μια μικρή εξάτμιση νερού(που σημαίνει αύξηση της περιεκτηκότητας σε αλάτι και συνεπώς αύξηση όλων των παραμέτρων που σχετίζονται με το αλάτι) μπορεί να προκαλέσει ζημιά και προβλήματα.

Καλά είναι το ενυδρειάκι να τρέξει τουλάχιστον 20 μέρες με το φιλτράκι του και να βάλεις 2 κλοουνάκια μέχρι να στρώσει καλά για να προχωρήσεις με οποιοδήποτε άλλο ζωντανό έχεις αποφασίσει αφού πρώτα πάρεις γνώμες γιατί τα λίτρα αυτά όπως καταλαβαίνεις είναι απαγορευτικά για το 98% των ψαριών που μπορούν να ησουν σε ενυδρείο.

Σχετικά με τις ανεμώνες, είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για ανεμώνες αλλά αφού το ρωτάς και σε ενδιαφέρει 2-3 είδη ανεμώνων που μπορείς να φιλοξενήσεις σε αυτά τα λίτρα ΑΛΛΑ αφου έχει στρώσει το ενυδρείο (3 μηνες τουλάχιστον)  είναι τα παρακάτω

1)  Rose Bubble Tip Anemone (Entacmaea quadricolor)

 

2)  Bulb Anemone (Entacmaea quadricolor)

 

3)  Condy Anemone (Condylactis gigantea)

 

4) Haitian Reef Anemone (Condylactis sp.)

 

5)Long Tentacle Anemone (Macrodactyla doreensis)

 

Όλες  οι παραπάνω ανεμώνες έχουν και άλλα ονόματα, οπότε μην σου κάνει εντύπωση αν τις δεις και διαφορετικά γραμμένα γιαυτό σου γράφω και την επιστημονική ονομασία τους.

Να επισημάνω τέλος ότι όλες αυτές οι ανεμώνες που ανέφερα θεωρούνται πιο εύκολες από κάποιες άλλες, ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΕΥΚΟΛΕΣ.

Αν υπήρχε μια βαθμονόμηση δυσκολίας ανεξαρτήτου ζωντανού και λέγαμε οτι 1 είναι τα damsel και 10 είναι ο Αχιλλέας όλες μα όλες οι ανεμώνες έχουν βαθμό δυσκολίας από 7 έως 10.

Μην βιαστείς σε καμία περίπτωση να πάρεις ανεμώνη πριν διαβάσεις τις απαιτήσεις του κάθε είδους και τι μειονεκτήματα έχουν.

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω 2 κλοουνακια λοιπόν και περιμένω.... Το φιλτρακι λογικά έρχεται αύριο... αν έχει χώρο να βάλω άνθρακα και αντιφωσφ; μετράω αλάτι  κάθε βδομάδα λοιπόν τι τιμές είναι ανεκτές για τα κλοουνακια; και κάτι άλλο νιτρικά είναι 0 αμμωνια δεν μέτρησα αλλά έχω της σερα το τεστ λογικά θα δείξει 0.25

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη πήρα σε έναν πετσοπα τηλ και μου είπε για κλοουνακια άγρια και ιχθυοκαλλιέργειας τα πρώτα είναι πιο ακριβά να προτιμήσω αυτα;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Parasxos said:

Και κάτι ακόμη πήρα σε έναν πετσοπα τηλ και μου είπε για κλοουνακια άγρια και ιχθυοκαλλιέργειας τα πρώτα είναι πιο ακριβά να προτιμήσω αυτα;

Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο?

Μην βιάζεσαι να βάλεις κλοουνάκια..Είναι πολύ νωρίς ακόμη, 

Σε αυτά τα λίτρα σε καμία περίπτωση δεν θα πας για αγρια κλοουνάκια, θα πας σε αναπαραγωγής..  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να πω για ακόμα μία φορά επειδή το κομμάτι μικρό θαλασσινό ενυδρείο είναι ένα πολύ περίεργο και δύσκολο κομμάτι να είσαι πολύ προσεκτικός με τις επιλογές σου και με τις ρουτίνες σου...Μην βιαστείς, είναι το λάθος που έχουμε κάνει όλοι και ακόμα το θυμόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 10 μέρες... νερό πήρα από το πιο μεγάλο που τρέχει κανένα μήνα εκεί ήταν και ο κυκλοφορητης οπότε απλά άλλαξε μόνο Η γυάλα και το φως έχω βάλει τον βράχο εδώ και 5 μέρες στο μεγάλο το ίδιο και το μικρό έβαλα βακτήρια 2 φορές στο πιο μεγάλο και 1 στο μικρό 

Link to comment
Share on other sites

Στο πιο μεγάλο να πω ότι τρέχει εξίσου σκιμερ και φως! Δεν μου είπατε όμως διάφορες στα παραγωγής και αγριά κλοοουνακια..

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Στο πιο μεγάλο να πω ότι τρέχει εξίσου σκιμερ και φως! Δεν μου είπατε όμως διάφορες στα παραγωγής και αγριά κλοοουνακια..

Ένα ένα τα παραγωγής είναι γεννημένα σε αιχμαλωσία, άρα ποιο ανθεκτικά. 

Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις sexi shrimp μαζί με 2 Nemo και κάποια εύκολα κοραλια και είσαι οκ. 

Το φως αφού το μπλεδισεις 8 ωρες με χρονοδιακοπτη και είσαι μια χαρά. 

Αυτόματη αναπλήρωση ελπιζω να έχεις βάλει, γιατί είναι απαραίτητη. 

Μετράς αμμωνία και νιτρώδη και μετά προχωράς στην προσθήκη των νεμο. 

Ανεμώνες αφού κλείσει ένα χρόνο και μετά. 

Ανεμιστήρα θα χρειαστείς το Καλοκαίρι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ένα ένα τα παραγωγής είναι γεννημένα σε αιχμαλωσία, άρα ποιο ανθεκτικά. 

Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις sexi shrimp μαζί με 2 Nemo και κάποια εύκολα κοραλια και είσαι οκ. 

Το φως αφού το μπλεδισεις 8 ωρες με χρονοδιακοπτη και είσαι μια χαρά. 

Αυτόματη αναπλήρωση ελπιζω να έχεις βάλει, γιατί είναι απαραίτητη. 

Μετράς αμμωνία και νιτρώδη και μετά προχωράς στην προσθήκη των νεμο. 

Ανεμώνες αφού κλείσει ένα χρόνο και μετά. 

Ανεμιστήρα θα χρειαστείς το Καλοκαίρι. 

Στο πιο μεγάλο έχω παραγγείλει αυτόματη αναπλήρωση στο μικρό αν κάνω αλλαγες κάθε 7 μερες θα χρειαστεί; απλά δεν θέλω να βάλω πολλά πολλά γιατί είναι ήδη μικρό και δεν έχει χώρο... σκέτο το μπλε 8 ωρες;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Parasxos έγραψε:

Στο πιο μεγάλο έχω παραγγείλει αυτόματη αναπλήρωση στο μικρό αν κάνω αλλαγες κάθε 7 μερες θα χρειαστεί; απλά δεν θέλω να βάλω πολλά πολλά γιατί είναι ήδη μικρό και δεν έχει χώρο... σκέτο το μπλε 8 ωρες;

Στο μικρό είναι που θα χρειαστεί, η παραμικρή εξάτμιση επηρεάζει την απλότητα άμεσα 

Όχι μιλώ φτιάξε το φως σου όπως θες αρκεί να φαινετε μπλε. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Στο μικρό είναι που θα χρειαστεί, η παραμικρή εξάτμιση επηρεάζει την απλότητα άμεσα 

Όχι μιλώ φτιάξε το φως σου όπως θες αρκεί να φαινετε μπλε. 

 

Να βάλω κανένα μπλε λεντακι; θα φτιάξω την αλατοτητα 1021 με 1022 και μια φορά την εβδομάδα δεν νομίζω να ανέβει πάνω από 1024 τι λέτε οι έμπειροι;

Link to comment
Share on other sites

Διακύμανση στην αλατότητα από 1021 σε 1024 κάθε βδομάδα είναι καταστροφική... Χώρια που ταυτόχρονα θα έχεις αντίστοιχες διακυμάνσεις σε ένα σωρό άλλες παραμέτρους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...