Jump to content

Μικρούλι ριφακι!


Parasxos

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Διακύμανση στην αλατότητα από 1021 σε 1024 κάθε βδομάδα είναι καταστροφική... Χώρια που ταυτόχρονα θα έχεις αντίστοιχες διακυμάνσεις σε ένα σωρό άλλες παραμέτρους.

Άρα και στα μικρά πάλι τα ίδια αξεσουάρ με τα μεγάλα δεν γλυτώνουμε ε; 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, ειδικά όμως για την αναπλήρωση πιο πολύ ανάγκη την έχουν τα μικρά... Αν θες τη γνώμη μου, αφού τώρα ξεκινάς με θαλασσινό, καλύτερα θα ήταν να επικεντρωθείς σε ένα σύστημα... ή να τα ενώσεις με κάποιο τρόπο και να έχουν το ίδιο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Parasxos said:

Να βάλω κανένα μπλε λεντακι; θα φτιάξω την αλατοτητα 1021 με 1022 και μια φορά την εβδομάδα δεν νομίζω να ανέβει πάνω από 1024 τι λέτε οι έμπειροι;

Εγώ σε 60Αρι δεν έχω αναπλήρωση. Απλά το καλοκαίρι συμπληρώνω μια φορά την ημέρα. Η αλατοτητα παίζει από 125 έως 126. Εσύ αν μπορείς να συμπληρώνεις δύο φορές την ημέρα μπορείς να το πας έτσι πιστεύω. Τουλάχιστον μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά της δοσομετρική 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την αλατοτητα μόνο ψάρια μπορείς να κρατήσεις. 

 

Πότε τέτοιες διακυμάνσεις. 

 

Αν δεν βάλεις αναπλήρωση θα είσαι κάθε μέρα να προσθέτεις νερό. 

Θα γίνεις σκλάβος 30 λίτρων και είναι κρίμα. 

 

Το θέμα είναι να απολαμβάνεις το ενυδρείο!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Με αυτή την αλατοτητα μόνο ψάρια μπορείς να κρατήσεις. 

 

Πότε τέτοιες διακυμάνσεις. 

 

Αν δεν βάλεις αναπλήρωση θα είσαι κάθε μέρα να προσθέτεις νερό. 

Θα γίνεις σκλάβος 30 λίτρων και είναι κρίμα. 

 

Το θέμα είναι να απολαμβάνεις το ενυδρείο!

 

 Ναι όμως και τα ψάρια κατάλαβα ότι δεν πρέπει να έχουν διακυμάνσεις.. προς το παρόν θα βάλω σημάδι και θα συμπληρώνω με ποτήρι κάθε μέρα αν χρειάζεται νερό έχω επειδή φτιάχνω για το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Εγώ σε 60Αρι δεν έχω αναπλήρωση. Απλά το καλοκαίρι συμπληρώνω μια φορά την ημέρα. Η αλατοτητα παίζει από 125 έως 126. Εσύ αν μπορείς να συμπληρώνεις δύο φορές την ημέρα μπορείς να το πας έτσι πιστεύω. Τουλάχιστον μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά της δοσομετρική 

Το πιο μεγάλο πρόβλημα θα είναι ο χώρος γιατί εκεί που Εχω το μικρό δεν Χωράνε πολλά πολλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

 Ναι όμως και τα ψάρια κατάλαβα ότι δεν πρέπει να έχουν διακυμάνσεις.. προς το παρόν θα βάλω σημάδι και θα συμπληρώνω με ποτήρι κάθε μέρα αν χρειάζεται νερό έχω επειδή φτιάχνω για το άλλο...

 Λάθος τόνος :hehe:...

 

 

ΠΟΤΈ τέτοιες διακυμάνσεις στο ενυδρείο σου .

Όχι μόνο στην αλατοτητα άλλα και σε ΟΛΕΣ τις μετρήσεις σου.

 

Καλύτερα χαμηλά ή υψηλά σταθερά , πάρα πάνω κάτω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία 

πριν 30 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 Λάθος τόνος :hehe:...

 

 

ΠΟΤΈ τέτοιες διακυμάνσεις στο ενυδρείο σου .

Όχι μόνο στην αλατοτητα άλλα και σε ΟΛΕΣ τις μετρήσεις σου.

 

Καλύτερα χαμηλά ή υψηλά σταθερά , πάρα πάνω κάτω!

Ωραία θα βρω για αρχή την αλατοτητα και θα προσπαθήσω να είναι στάνταρ! Όταν βάλω τα ψαράκια να βάλω βακτηρια; έβαλα πριν 2 μέρες παλι

Link to comment
Share on other sites

Η συνολική φωτοπεριοδος δεν πρέπει να είναι πάνω από 8-10 ώρες ανάλογα το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Η συνολική φωτοπεριοδος δεν πρέπει να είναι πάνω από 8-10 ώρες ανάλογα το ενυδρείο 

Υπάρχει κάποιο θέμα αν έχει λευκό φως ας πούμε 10 ωρες και μπλε άλλες 3;

Link to comment
Share on other sites

Ο υπερβολικός φωτισμός, φέρνει ανεπιθύμητες αλγες, Ενώ όταν με το καλό βάλεις κοράλλια (μην βιαστείς) μπορεί να τα κάψεις με τις πολλές ώρες.

 

Εισαι ακόμα φρέσκος, θα σου πρότεινα να ρίξεις λιγο διάβασμα και στην αρθρογραφία του φορουμ για το θαλασσινό αλλά και γενικότερα ώστε να αντιμετωπίσεις όσο το δυνατόν λιγότερα θέματα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Υπάρχει κάποιο θέμα αν έχει λευκό φως ας πούμε 10 ωρες και μπλε άλλες 3;

Οπως το θέτεις όχι. Καλύτερο είναι πχ μια ώρα πριν μπλε, μετά 8 ωρες full φωτισμό, και μετά μια ώρα μπλε. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Παιδιά καταλαβαίνω σιγά σιγά σόρρυ αν σας λέω κοτσάνες αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε..

Μην απολογησε, ούτε καν όλοι μαθαίνουμε, έξαλλο για αυτό είμαστε εδώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Μην απολογησε, ούτε καν όλοι μαθαίνουμε, έξαλλο για αυτό είμαστε εδώ. 

Έχω μπόλικες απορίες ακόμη χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Έχω μπόλικες απορίες ακόμη χαχα

Πότε θα μπορέσω άραγε να βάλω κανένα κοραλι; εννοώ εύκολο χωρίς πολλές ιδιοτροπίες....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Parasxos said:

Καλά τωρα δεν βιάζομαι έτσι και αλλιώς...

Είναι η απάντηση που ήθελα να δω, πραγματικά σου μιλάω γιατί είναι αυτο ακριβώς που πρέπει να κάνεις για το καλό της τσέπης σου και για το καλό της υγείας των ζωντανών που βάζουμε στα ενυδρεία μας..

Να ΜΗΝ βιαζόμαστε!!

Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να βάλεις το φιλτράκι με αντιφώσφορο και άνθρακα, να προσθέτεις ακριβώς όπως σου λέει το σκεύασμα των βακτηρίων την ποσότητα που πρέπει και ανα τρεις μέρες να κανεις τις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3..

όταν αυτές οι μετρήσεις είναι σταθερές στις τιμές που θα σου αναφέρω για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 βδομάδες τότε θα μεταφέρεις τους κλοουν στο μικρό ενυδρειάκι ξανά..

ΝΗ3/ΝΗ4 : Θα πρέπει να είναι 0 με μετρήσεις ανα 3 μέρες για 2 βδομάδες(θα πρεπει να είναι 0 σε όλες τις μετρήσεις)

ΝΟ2:  Θα πρέπει να είναι 0 με μετρήσεις ανα 3 μέρες για 2 βδομάδες(θα πρεπει να είναι 0 σε όλες τις μετρήσεις)

NO3: Aπό 0-15 με μετρήσεις ανά 3 μέρες

Όταν αυτές οι μετρήσεις είναι σταθερές και σε αυτές τις τιμές αυστηρά που σου είπα και τονίζω το αυστηρά, τότε θα κάνεις μια αλλαγή νερού της τάξης των 25-35% θα ξαναμετρήσεις για να δεις οτι οι τιμές είναι εκεί που σου είπα και τότε θα ξαναβάλεις τα κλοουνάκια στο ενυδρειάκι το μικρό.

Τώρα για να πεις οτι είσαι έτοιμος να βάλεις και κοραλλάκια τα πράγματα αλλάζουν,

εκτός από τις μετρήσεις που σου προανέφερα υπάρχουν επιπλέον μετρήσεις που θα πρέπει να κανεις ανα τακτα χρονικά διαστήματα(ανα βδομάδα) και αυτές είναι ανθρακική σκληρότητα νερού (kH) που θα πρέπει να χεις σταθερά μετρήσεις από 7 εως 10-11, ασβέστιο(Ca) που θα πρέπει να χεις σταθερά μετρήσεις από 380 εως 450, μαγνήσιο(Μg) που θα πρέπει να είσαι πάνω από 1250 και κάτω από 1400-1450.

Όλα αυτά είναι για να διατηρήσεις εύκολα κοραλλακια , αν καποια στιγμή στο μέλλον είσαι έτοιμος από πλευράς γνώσεων να πας σε άλλα κοράλλια πιο δύσκολα ως προς την συντήρησή τους τότε το εύρος του κάτω με του πάνω ορίου για κάθε ένα στοιχείο από αυτά που σου ανέφερα κλείνει κατά πολύ.

Ας φτάσει εκείνη η ώρα και ξανασυζητάμε..

Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω οτι το Ph επίσης θα πρέπει να είναι αυστηρ'α 7,9-8,3 και αλατότητα 1024-1026..

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις...

Αυτά τα γενικά που σου προανέφερα τα έχεις ξανακούσει ή τώρα τα ακούς πρώτη φορά?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Είναι η απάντηση που ήθελα να δω, πραγματικά σου μιλάω γιατί είναι αυτο ακριβώς που πρέπει να κάνεις για το καλό της τσέπης σου και για το καλό της υγείας των ζωντανών που βάζουμε στα ενυδρεία μας..

Να ΜΗΝ βιαζόμαστε!!

Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να βάλεις το φιλτράκι με αντιφώσφορο και άνθρακα, να προσθέτεις ακριβώς όπως σου λέει το σκεύασμα των βακτηρίων την ποσότητα που πρέπει και ανα τρεις μέρες να κανεις τις μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3..

όταν αυτές οι μετρήσεις είναι σταθερές στις τιμές που θα σου αναφέρω για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 βδομάδες τότε θα μεταφέρεις τους κλοουν στο μικρό ενυδρειάκι ξανά..

ΝΗ3/ΝΗ4 : Θα πρέπει να είναι 0 με μετρήσεις ανα 3 μέρες για 2 βδομάδες(θα πρεπει να είναι 0 σε όλες τις μετρήσεις)

ΝΟ2:  Θα πρέπει να είναι 0 με μετρήσεις ανα 3 μέρες για 2 βδομάδες(θα πρεπει να είναι 0 σε όλες τις μετρήσεις)

NO3: Aπό 0-15 με μετρήσεις ανά 3 μέρες

Όταν αυτές οι μετρήσεις είναι σταθερές και σε αυτές τις τιμές αυστηρά που σου είπα και τονίζω το αυστηρά, τότε θα κάνεις μια αλλαγή νερού της τάξης των 25-35% θα ξαναμετρήσεις για να δεις οτι οι τιμές είναι εκεί που σου είπα και τότε θα ξαναβάλεις τα κλοουνάκια στο ενυδρειάκι το μικρό.

Τώρα για να πεις οτι είσαι έτοιμος να βάλεις και κοραλλάκια τα πράγματα αλλάζουν,

εκτός από τις μετρήσεις που σου προανέφερα υπάρχουν επιπλέον μετρήσεις που θα πρέπει να κανεις ανα τακτα χρονικά διαστήματα(ανα βδομάδα) και αυτές είναι ανθρακική σκληρότητα νερού (kH) που θα πρέπει να χεις σταθερά μετρήσεις από 7 εως 10-11, ασβέστιο(Ca) που θα πρέπει να χεις σταθερά μετρήσεις από 380 εως 450, μαγνήσιο(Μg) που θα πρέπει να είσαι πάνω από 1250 και κάτω από 1400-1450.

Όλα αυτά είναι για να διατηρήσεις εύκολα κοραλλακια , αν καποια στιγμή στο μέλλον είσαι έτοιμος από πλευράς γνώσεων να πας σε άλλα κοράλλια πιο δύσκολα ως προς την συντήρησή τους τότε το εύρος του κάτω με του πάνω ορίου για κάθε ένα στοιχείο από αυτά που σου ανέφερα κλείνει κατά πολύ.

Ας φτάσει εκείνη η ώρα και ξανασυζητάμε..

Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω οτι το Ph επίσης θα πρέπει να είναι αυστηρ'α 7,9-8,3 και αλατότητα 1024-1026..

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις...

Αυτά τα γενικά που σου προανέφερα τα έχεις ξανακούσει ή τώρα τα ακούς πρώτη φορά?

Όχι ήξερα για αυτές τις τιμές απλά το ph δεν το είχα υπόψιν σαν μέτρηση για τα εύκολα κοράλια... Έχω άλλωστε όλα τα τεστ για τις μετρήσεις αυτές αλλά επειδή στην πράξη είναι πιο δύσκολο απ ότι στην θεωρία πραγματικά αυτή την στιγμή θέλω να στρωθεί το μικρό και το μεγάλο να σωθούν τα ψαράκια και βλέπω.. χρόνο έχω δεν βιάζομαι για κάτι... τις βλακείες τις έκανα όχι επειδή βιαζόμουν αλλά επειδή είμαι άσχετος άλλωστε ένα μήνα έτρεχε το ενυδρείο το μεγάλο με όλα να δουλεύουν ακόμη και τα φώτα 12 ωρες... λοιπόν σήμερα ήρθε το Aquael VERSAMAX MINI εκεί να βαλω άνθρακα και αντιφωσφ; αν ξέρεις βέβαια αν χωράει κάπου.. στο μικρο έτσι και αλλιώς ένα κυκλοφορητη θα έχω και αυτό το φιλτρακι...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Parasxos said:

Όχι ήξερα για αυτές τις τιμές απλά το ph δεν το είχα υπόψιν σαν μέτρηση για τα εύκολα κοράλια... Έχω άλλωστε όλα τα τεστ για τις μετρήσεις αυτές αλλά επειδή στην πράξη είναι πιο δύσκολο απ ότι στην θεωρία πραγματικά αυτή την στιγμή θέλω να στρωθεί το μικρό και το μεγάλο να σωθούν τα ψαράκια και βλέπω.. χρόνο έχω δεν βιάζομαι για κάτι... τις βλακείες τις έκανα όχι επειδή βιαζόμουν αλλά επειδή είμαι άσχετος άλλωστε ένα μήνα έτρεχε το ενυδρείο το μεγάλο με όλα να δουλεύουν ακόμη και τα φώτα 12 ωρες... λοιπόν σήμερα ήρθε το Aquael VERSAMAX MINI εκεί να βαλω άνθρακα και αντιφωσφ; αν ξέρεις βέβαια αν χωράει κάπου.. στο μικρο έτσι και αλλιώς ένα κυκλοφορητη θα έχω και αυτό το φιλτρακι...

Δεν υπάρχει λόγος να απολογίσε, όλοι έχουμε κάνει λάθη και πολλά μάλιστα...Πάμε παρακάτω

Είναι κατανοητό το  πως θα παρακολουθείς το στρώσιμο σύμφωνα με τις μετρήσεις που σου προαναίφερα?θέλεις να ξαναπώ κάτι πιο αναλυτικά?

Το ενυδρείο μπορεί να έτρεχε 1 μήνα αλλά αλλάζουν πολλοί τα δεδομένα όταν προστίθεται μέσα και ένα απλό κομματι βράχου..  ;)

Το ξεκίνημα του στρωσίματος ξεκινάει από τη στιγμή που όλος ο εξοπλισμός, τα υλικά φίλτρανσης και η διακοσμηση(νεκρή ή ζωντανή) έχουν προστεθεί και όχι από την ώρα που απλά γέμισες το ενυδρείο με νερό και αυτό είναι πιοαυστηρό στο θαλασσινό.

Το φιλτράκι που πήρες είναι το κρεμαστό σωστά?

Αν ναι έχει χώρο για την ποσότητα ανθρακα και αντιφωσφόρου που χρειάζεσαι γιαυτά τα λίτρα και δεν βάζεις τίποτε άλλο εκεί..

Ο κυκλοφορητής πόσα λίτρα ανα ώρα είναι?Γνωρίζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Δεν υπάρχει λόγος να απολογίσε, όλοι έχουμε κάνει λάθη και πολλά μάλιστα...Πάμε παρακάτω

Είναι κατανοητό το  πως θα παρακολουθείς το στρώσιμο σύμφωνα με τις μετρήσεις που σου προαναίφερα?θέλεις να ξαναπώ κάτι πιο αναλυτικά?

Το ενυδρείο μπορεί να έτρεχε 1 μήνα αλλά αλλάζουν πολλοί τα δεδομένα όταν προστίθεται μέσα και ένα απλό κομματι βράχου..  ;)

Το ξεκίνημα του στρωσίματος ξεκινάει από τη στιγμή που όλος ο εξοπλισμός, τα υλικά φίλτρανσης και η διακοσμηση(νεκρή ή ζωντανή) έχουν προστεθεί και όχι από την ώρα που απλά γέμισες το ενυδρείο με νερό και αυτό είναι πιοαυστηρό στο θαλασσινό.

Το φιλτράκι που πήρες είναι το κρεμαστό σωστά?

Αν ναι έχει χώρο για την ποσότητα ανθρακα και αντιφωσφόρου που χρειάζεσαι γιαυτά τα λίτρα και δεν βάζεις τίποτε άλλο εκεί..

Ο κυκλοφορητής πόσα λίτρα ανα ώρα είναι?Γνωρίζεις?

 

Στο μικρό λέει 2000! Αλλά είναι κινέζικο η ιταλικο οπότε...ναι ανθρακα εχει λιγο θα βαλω αντιφωσφορο και θα το αφήσω να τρέξει... Στο πιο μεγάλο πήρα κάτι αμπουλες για την αμμωνια μπας και σώσω τα ψαράκια θα κάνω σε 2 μέρες μέτρηση και θα δω   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...