Jump to content

Αμμωνια


Parasxos

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Να αλλάξω 10 λιτρακια; είναι από τον βράχο;

Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Να βαλω και βακτηρία;

Ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρεια? Γενικοτερα αν θες δωσε μας λιγες πληροφοριες για τα ενυδρεια σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τι εννοεις?

Αν η αμμωνια ανέβηκε εξαιτίας του βράχου.. βράχο έχω 3 μέρες η 4 τώρα δεν θυμάμαι το νερό με άμμο κλπ τρέχει κανένα μηνα Επίσης να πω νιτρικά 0

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Αν η αμμωνια ανέβηκε εξαιτίας του βράχου.. βράχο έχω 3 μέρες η 4 τώρα δεν θυμάμαι το νερό με άμμο κλπ τρέχει κανένα μηνα Επίσης να πω νιτρικά 0

Σορρυ τωρα ειδα οτι εισαι στο θαλασσινο κομματι. Εχεις θαλασσινο ευδρειο?αν ναι μην ασχολησαι καθολου με αυτα που εγραψα. Αναφερομουν σε γλυκου νερου ενυδρεια. Για θαλασσινο δεν εχω μυρωδια τι πρεπει να κανεις. 

 

Αν θελουν οι mod ας διςγραψουν τα ποστ μου μην μπερδεψω τον ανθρωπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το ριφακι σου....

Απλα αρχισε ο κυκλος του αζωτου. Να περιμενεις... και να διαβαζεις...

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/54770-βασικά-στάδια-κύκλου-αζώτου/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και η @natateoκάνε τον κόπο να διαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου... λογικό να έχεις 0 νιτρικά... τα βακτήρια σου τα ρίχνεις οπως λέει ο κατασκευαστής.. αλλαγή νερού δεν κάνεις και ριχνεις λίγη τροφούλα ίσα ίσα για να έχουν να φάνε τα βακτήρια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Πιο πολυ προς μη ωριμο ενυδρειο μου παει. Οποτε και φυσιολογικα να εχεις αμμωνια. Τα βακτηρια που εχεις σου λενε να ριχνεις για 10 μερες?εριξες?μετα απο αλλαγες νερου εγω θα σου προτεινα να ριχνεις. Ο βραχος, αν εχει καθαριστει σωστα και δεν ειναι τπτ περιεργο κολλημενο πανω του οπως τσιμεντο ασβεστης κτλ καταλαβαινεις τκ εννοω, δεν ανεβαζει την αμμωνια. Νιτρικα ειχες ποτε? Μεσα το ενυδρειο περα απο βραχο εχει τπτ? Νο2 εχεις μετρησιμα? Συγνωμη που ρωταω εχεις ξαναασχοληθει με ενυδρεια ή ειναι η πρωτη σου αποπειρα?ρωταω για να δουμε αν εκανεςσωστα βηματακια για να ωριμασει το ενυδρειο σου (κυκλος αζωτου,αντιχλωρια κτλ)

Η βλακεία νομίζω ήταν ότι δεν είχα τον βράχο καιρό το νερό το πήρα από πιο μεγάλο ενυδρειο που τρέχει κάνα μήνα με αλμυρό πρώτη φορά σίγουρα κάτι έκανα λάθος... αντιχλωριο δεν έβαλα έχω όσμωση το μικρακι είναι σχετικά καινουριο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν μιλαμε για το ριφακι σου....

Απλα αρχισε ο κυκλος του αζωτου. Να περιμενεις... και να διαβαζεις...

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/54770-βασικά-στάδια-κύκλου-αζώτου/

 

Το πρόβλημα είναι ότι χθες έβαλα 2 κλοουνακια και είναι αμαρτία να πάθουν κάτι... Ναι για το μικρούλι είναι το μεγάλο είναι άδειο έτσι και αλλιώς...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Το πρόβλημα είναι ότι χθες έβαλα 2 κλοουνακια και είναι αμαρτία να πάθουν κάτι... Ναι για το μικρούλι είναι το μεγάλο είναι άδειο έτσι και αλλιώς...

συγγνώμη φίλε μου αλλά έβαλες ψάρια χωρίς καν να μετρήσεις και να γίνει ο κύκλος του αζώτου??? στο πρότεινε κάποιος ή πήρες την πρωτοβουλία μόνος σου??ρωτάω για να καταλάβω τι κινήσεις έχεις κάνει ακριβώς... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τι ρουτίνες ακολουθείς;

Είναι μικρό αυτό 30 λιτρακια... είναι καινούριο οπότε καμία ρουτίνα ακόμη.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

συγγνώμη φίλε μου αλλά έβαλες ψάρια χωρίς καν να μετρήσεις και να γίνει ο κύκλος του αζώτου??? στο πρότεινε κάποιος ή πήρες την πρωτοβουλία μόνος σου??ρωτάω για να καταλάβω τι κινήσεις έχεις κάνει ακριβώς... 

Επειδή έτρεχε ένα μήνα θεώρησε ότι είναι οκ αυτός που μου το είπε... το θεμα είναι τι επίπτωση θα έχει στα ψαράκια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Το πρόβλημα είναι ότι χθες έβαλα 2 κλοουνακια και είναι αμαρτία να πάθουν κάτι... Ναι για το μικρούλι είναι το μεγάλο είναι άδειο έτσι και αλλιώς...

Αν δεν εχεις αλλο ετοιμο ενυδρειο, τοτε αλλαγες νερου μεχρι να μειωθει η αμμωνια. Μονο αυτη  λυση βλεπω...

Θα σου απαντησουν και οι αλμυροι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν εχεις αλλο ετοιμο ενυδρειο, τοτε αλλαγες νερου μεχρι να μειωθει η αμμωνια. Μονο αυτη  λυση βλεπω...

Θα σου απαντησουν και οι αλμυροι....

Και το μεγάλο έχει αμμωνια αλλά πιο λίγο.... Οπότε αλλαγες κάθε ποτε και ποσο λετε;

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Επειδή έτρεχε ένα μήνα θεώρησε ότι είναι οκ αυτός που μου το είπε... το θεμα είναι τι επίπτωση θα έχει στα ψαράκια τώρα...

μεγάλο λάθος... για μένα δώσε τα ψαράκια σε κάποιον φίλο άμεσα να τα φιλοξενήσει ή γύρισε τα στο πετ.. το ότι τρέχει ένα μήνα δεν σημαίνει τπτ αν δεν δημιούργησες συνθήκες για να γίνει ο κύκλος... το ενυδρείο έτρεχε ένα μήνα με αραγωνιτη βράχο βακτήρια ή όχι??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Και το μεγάλο έχει αμμωνια αλλά πιο λίγο.... Οπότε αλλαγες κάθε ποτε;;

Έχει και το μεγάλο αμμωνία? Ενώ τρέχει? Γιατί? 

Night out Ρίξε στο μικρό μαζί με τα άλλα βακτήρια που ρίχνεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

μεγάλο λάθος... για μένα δώσε τα ψαράκια σε κάποιον φίλο άμεσα να τα φιλοξενήσει ή γύρισε τα στο πετ.. το ότι τρέχει ένα μήνα δεν σημαίνει τπτ αν δεν δημιούργησες συνθήκες για να γίνει ο κύκλος... το ενυδρείο έτρεχε ένα μήνα με αραγωνιτη βράχο βακτήρια ή όχι??? 

Άραγωνιτη βράχο όχι βακτήρια είχα βάλει μια φορά... φίλος δεν έχει αλμυρό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Έχει και το μεγάλο αμμωνία? Ενώ τρέχει? Γιατί? 

Night out Ρίξε στο μικρό μαζί με τα άλλα βακτήρια που ρίχνεις. 

Να μην κάνω αλλαγη; έχω τα special blend  να δω αν αυτά που λες τα έχουν εδώ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Να μην κάνω αλλαγη; έχω τα special blend  να δω αν αυτά που λες τα έχουν εδώ..

Επιθετικά θα κινηθεις, Κανονικά να μπορούσες να έβγαζες τους νεμο. Αλλιώς επίθεση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Επιθετικά θα κινηθεις, Κανονικά να μπορούσες να έβγαζες τους νεμο. Αλλιώς επίθεση. 

Θέλω ακριβείς οδηγίες... Στο περίπου έκανα χαζομάρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...