Jump to content

Αμμωνια


Parasxos

Recommended Posts

ναι αλλαγές εβδομαδιαίες και βακτήρια..εννοείται κλειστό το σκίμμερ για 3-4 ώρες όταν ρίχνεις τα βακτήρια...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

ναι αλλαγές εβδομαδιαίες και βακτήρια..εννοείται κλειστό το σκίμμερ για 3-4 ώρες όταν ρίχνεις τα βακτήρια...

Καλά ναι το ξέρω για Το μεγάλο στο μικρό έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εμπειρικά ποτέ λες να πεσουν;

ειλικρινά δεν μπορώ να στο πω αυτό αλλά χωρίς σκιμάρισμα σίγουρα θέλει περισσότερο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

ειλικρινά δεν μπορώ να στο πω αυτό αλλά χωρίς σκιμάρισμα σίγουρα θέλει περισσότερο χρόνο...

Να φανταστώ ότι μετά δεν θα είναι το ίδιο κάθε φορά με τις ρουτίνες επειδή δενβεζω σκιμερ ετσι;

Link to comment
Share on other sites

όταν αποκτήσεις καλή βιολογία και επαρκή πλυθησμό βακτηρίων σε συνδιασμό να μην βρωμίζεις την στήλη σου θα ισσοροπήσεις..είναι πολύ φρέσκα τα συστήματα σου και χρειάζονται τον χρόνο τους για να βρεθούν τα πατήματα...όλοι τα έχουμε περάσει και γι αυτό όταν ξεκινάει κάποιος θαλασσινό η πρώτη λέξη που λένε είναι  <<ΥΠΟΜΟΝΗ>>...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

όταν αποκτήσεις καλή βιολογία και επαρκή πλυθησμό βακτηρίων σε συνδιασμό να μην βρωμίζεις την στήλη σου θα ισσοροπήσεις..είναι πολύ φρέσκα τα συστήματα σου και χρειάζονται τον χρόνο τους για να βρεθούν τα πατήματα...όλοι τα έχουμε περάσει και γι αυτό όταν ξεκινάει κάποιος θαλασσινό η πρώτη λέξη που λένε είναι  <<ΥΠΟΜΟΝΗ>>...

Ναι σίγουρα δεν βιαζομαι καθόλου ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνετε....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Parasxos said:

Ναι σίγουρα δεν βιαζομαι καθόλου ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνετε....

Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά η απάντηση είναι υπομονή..

Και η δικιά μου άποψη συμβαδίζει με τους προλαλήσαντες δηλαδή να μην βιαστείς να μεταφέρεις τα κλοουνάκια στο μικρό ενυδρείο, αφού μπορείς να τους προσφέρεις καλύτερες συνθήκες μεσα στο ενυδρειάκι που τα έχεις τώρα από αυτές που θα βρούνε αν βιαστείς να τα μεταφέρεις στο μικρό..

Συνέχισε έτσι όπως πας με υπομονή και δεν θα έχεις προβληματα..  ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά η απάντηση είναι υπομονή..

Και η δικιά μου άποψη συμβαδίζει με τους προλαλήσαντες δηλαδή να μην βιαστείς να μεταφέρεις τα κλοουνάκια στο μικρό ενυδρείο, αφού μπορείς να τους προσφέρεις καλύτερες συνθήκες μεσα στο ενυδρειάκι που τα έχεις τώρα από αυτές που θα βρούνε αν βιαστείς να τα μεταφέρεις στο μικρό..

Συνέχισε έτσι όπως πας με υπομονή και δεν θα έχεις προβληματα..  ;) 

Σήμερα θα πάω θάλασσα να κανω αλλαγή... Μην φτιάξω νερό αν είναι καλύτερα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Parasxos said:

Σήμερα θα πάω θάλασσα να κανω αλλαγή... Μην φτιάξω νερό αν είναι καλύτερα δηλαδή...

Κάνε υπομονή και αφού το ξεκίνησες και το κάνεις με συγκεκριμένο τρόπο καλά είναι να μην τον αλλάξεις..

Κάνε μια δύναμη να πας να παρεις αλλο ένα βαρέλι για να χεις για 2-3 αλλαγές αφού πηγαίνουν καλά τα ψαράκια και πιστεύω μέχρι να τελειώσει το βαρέλι να χεις και ψιλοστρωμμένο το μικρό ενυδρειάκι..

Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Κάνε υπομονή και αφού το ξεκίνησες και το κάνεις με συγκεκριμένο τρόπο καλά είναι να μην τον αλλάξεις..

Κάνε μια δύναμη να πας να παρεις αλλο ένα βαρέλι για να χεις για 2-3 αλλαγές αφού πηγαίνουν καλά τα ψαράκια και πιστεύω μέχρι να τελειώσει το βαρέλι να χεις και ψιλοστρωμμένο το μικρό ενυδρειάκι..

Υπομονή!!

Αυτό θα κάνω... Η προηγούμενη αλλαγή ήταν πριν 5 μέρες να ρωτήσω και κάτι ακόμη χωρίς να με βρίζετε Χαχαχ μια ανεμώνη μπορώ να βάλω εκεί και μετά να τα βάλω όλα μαζί στο μικρο;;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Parasxos said:

Αυτό θα κάνω... Η προηγούμενη αλλαγή ήταν πριν 5 μέρες να ρωτήσω και κάτι ακόμη χωρίς να με βρίζετε Χαχαχ μια ανεμώνη μπορώ να βάλω εκεί και μετά να τα βάλω όλα μαζί στο μικρο;;

Ο             Χ               Ι

sry για τα κεφαλαία αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να σου απαντήσω..  :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ο             Χ               Ι

sry για τα κεφαλαία αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να σου απαντήσω..  :) 

Χαχα για πες μου γιατί όμως...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Parasxos said:

Χαχα για πες μου γιατί όμως...

Οι ανεμώνες απαιτούν καλά στρωμένο ενυδρείο, λέγοντας καλά στρωμένο ενυδρείο μιλάω για ένα σύστημα που τρέχει τουλάχιστον 4-5 μήνες έτσι ώστε να έχει αποικηθεί όσο καλύτερα γίνεται από βακτήρια τα οποία όπως καταλαβαίνεις παίζουν και τον πιο σημαντικό ρόλο για την ποιότητα νερού, δηλαδή αν το νερό είναι τοξικό για οποιοδήποτε ζωντανό ή όχι.

Ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο μετά από 4-5 μήνες έχει αναπτύξει μια αρκετά καλή βιολογία(όχι τέλεια) η οποία μπορεί να σου διατηρεί την ποιότητα του νερού σταθερά ''καλή'' και χωρίς μεγάλα σκαμπανευάσματα στις βασικές συνθήκες και παραμέτρους νερού.

Αυτό ακριβώς χρειάζεται μια ανεμώνη, η οποία όσο όμορφη είναι άλλο τόσο απαιτητική είναι..

Αν δεν προσφέρεις στην ανεμώνη ένα τέτοιο σύστημα τότε πολύ απλά η ανεμώνη στρεσάρεται, ένας άπειρος χομπίστας είναι πολύ λογικό να μην καταλάβει πότε στρεσάρεται μια ανεμώνη και μέσα σε κάποια λεπτά μπορεί να αφήσει στη στήλη του νερού μία τοξίνη την οποια την εκκρίνει έιτε για να προστατευθεί είτε γιατ΄ί έχει πεθάνει και αποσυντήθεται, αυτή η τοξίνη είναι τοσο ισχυρή που μπορεί μέσα σε ώρες να σου πεθάνει ότι ζωντανό από ψαράκια και κοράλλια υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, σκέψου οτι από αυτή την τοξίνη πολλές φορές απειλούνται και κινδυνεύουν και τα κλοουνάκια που υποτίθεται έχουν ανοσία στο δηλητήριο της ανεμώνης..

Αυτός είναι ένας και για μένα ο πιο σοβαρός λόγος που δεν βάζουμε ανεμώνες σε νέα συστήματα..

Όταν φτάσεις σε αυτό το στάδιο που θα είσαι έτοιμος να μιλήσουμε για ανεμώνες τότε θα τα πούμε και πιο αναλυτικά γιατί δεν είναι μόνο αυτό που σου λέω η απάντηση στο ερωτημά σου αλλά και πολλά άλλα που θα τα καταλάβεις στην πορεία και με διάβασμα.

Στα είπα πολύ απλά και γενικά για να καταλάβεις ποσο σημαντικό είναι να ΜΗΝ βάλεις ανεμώνη τους πρώτους 3-4 μήνες.

Πέρα αυτού που σου είπα οι ανεμώνες είναι πολύ απαιτητικές και σε άλλες συνθήκες νερού και φωτισμού που θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα με πολλές λεπτομέρειες..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...