Jump to content

Αμμωνια


Parasxos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Ναι, εννοείται. Μην περιμένεις όμως θεαματικά απότελέσματα, όπως επίσης να ξέρεις ότι από τη στιγμή που ρίχνεις ammo lock οι μετρήσεις αμμωνίας που θα παίρνεις θα είναι πλασματικές. Θα φαίνεται ότι έχεις λιγότερη, απ όση πραγματικά έχεις.

 

Τι να πω... Άρα δώρον άδωρον..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Ο συγκεκριμένος τρόπος στρωσίματος υπάρχει αλλά είναι για έμπειρους χομπίστες γιατί ναι μεν ο ζωντανός βράχος κάνει αυτό που σου είπε ο φίλος thediscusman αλλά μπορεί(σχεδόν σίγουρο) να σου δημιουργήσει σκαμπανευάσματα σε άλλα στοιχεία νερού που ούτε αυτά τα θέλεις γιατί μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα όπως είναι τα φωσφορικά..Γιαυτό και σωστά αναφέρεις οτι η ποσότητα ζωντανού βράχου που μπορείς να προσθέσεις σε ένα ενυδρείο με ψαρια μέσα είναι μικρές.

Γενικά θέλω να γράψω τόσα πολλά που σταματάω γιατί κάθε τι που γράφω μου φέρνουν άλλα στο μυαλό που δεν ξέρω αν μπορώ να αναφερθώ γιατί είναι και πολύ λογικό να πεις τί μπουρδες γράφει, τί είναι όλα αυτα? Γιαυτό σκοπός είναι να διαβάσεις τα αρχικά πράγματα που πρέπει να ξέρεις και θα σου δημιουργηθούν από μόνες τους οι ερωτήσεις για πολλά άλλα θέματα..

Ο φίλος thediscusman σωστά στο προτείνει σαν λύση σε αυτό το πρόβλημα που έχεις τώρα αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός..

Λοιπόν παιδιά πήρα αμπουλες για την αμμωνια όπως προείπα και εριξα στο μεγαλο που ειναι τα ψαρια Μήπως την παλέψουν στο μικρό συνεχίζω ως έχει να κάνει τον κύκλο του έβαλα το φιλτρακι με άνθρακα και αντιφωσφορο  το αφήνω και μετράω σε 2 μέρες να δω που ειμαι.. τα κάνω οκ; Όσο οκ μπορώ δηλαδή...

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Parasxos said:

Τι να πω... Άρα δώρον άδωρον..

 

Όχι δεν ειναι δώρον άδωρον, δημιουργεί κάπως καλύτερες συνθήκες μέχρινα δουλέψει το βιολογικό φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

Όχι δεν ειναι δώρον άδωρον, δημιουργεί κάπως καλύτερες συνθήκες μέχρινα δουλέψει το βιολογικό φίλτρο. 

Ελπίζω να εκανα κάτι σωστό... θα μετρήσω αμμωνια σε 2 μέρες και θα ξανάριξω μετά ξανα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έριξα όπως είπα την αμπουλα στο ενυδρειο το μεσημέρι και έκανα πάλι μέτρηση και στα 2 ενυδρεία... λοιπόν δυστυχώς η αμμωνία είναι εδώ..  Δείτε... Η φωτο είναι η χθεσινή εκεί που Εχω tick είναι δηλαδή γύρω στο 5mg/l

20190131_005403.jpg

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή τα ψάρια δεν βλέπω να την βγάζουν  καθαρή πήγα θάλασσα έβαλα σε ένα μπιτόνι νερό το ζεσταίνω και  τα αλλάζω μπας και σωθουν... στην μετρηση απλά για περιέργεια μου έδειξε αυτό...

Screenshot_20190131-210722_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάρε τεστ salifert 

Αμμωνία,  νιτρώδη και νιτρικά. 

Μου κάνει πολύ εντύπωση ότι είσαι τόσο ψηλά. 

Χωρίς τροφή,  χωρίς ψάρια και με βακτήρια μετά από 1 μήνα είναι μη αποδεκτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αύριο πάρε τεστ salifert 

Αμμωνία,  νιτρώδη και νιτρικά. 

Μου κάνει πολύ εντύπωση ότι είσαι τόσο ψηλά. 

Χωρίς τροφή,  χωρίς ψάρια και με βακτήρια μετά από 1 μήνα είναι μη αποδεκτό. 

Δεν βρήκα τεστ αμμωνιας salifert στην ροδο γι'αυτό πήρα sera  αν θέλω πρέπει  να παραγγείλω...  κοίτα όμως μέτρησα την θάλασσα και ενα μικρο γλυκό και μου έβγαλε αμμωνια 0 όλα τ υπόλοιπα τεστ τα έχω σε salifert 

Screenshot_20190130-115513_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,με το νερο απο την θάλασσα τι εκανες τελικα?συγνωμη που στο λεω αλλα πρεπει να αποφασίσεις τι θα κανεις...ρωτας τα παιδια εδω,αλλα σου λενε,αλλα κανεις μετα τα ξανα αλλάζεις...το χομπυ που διαλεξες θελει ΥΠΟΜΟΝΗ,ηρεμησε και διαβασε για να εχεις για χρονια ενα ωραιο χόμπυ!Συγνωμη για τον "τονο" μου αλλα δεν στο λεει κανεις για κακο....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panroum έγραψε:

Γεια σου φιλε,με το νερο απο την θάλασσα τι εκανες τελικα?συγνωμη που στο λεω αλλα πρεπει να αποφασίσεις τι θα κανεις...ρωτας τα παιδια εδω,αλλα σου λενε,αλλα κανεις μετα τα ξανα αλλάζεις...το χομπυ που διαλεξες θελει ΥΠΟΜΟΝΗ,ηρεμησε και διαβασε για να εχεις για χρονια ενα ωραιο χόμπυ!Συγνωμη για τον "τονο" μου αλλα δεν στο λεει κανεις για κακο....

Καμία παρεξήγηση... ότι μου είπαν τα παιδιά το έκανα..  Και τα 2 ενυδρεία τρέχουν μέχρι να ολοκληρωθεί σωστά πλέον ο κύκλος του αζώτου.. απλά επειδή ότι και να έκανα τα ψάρια είχαν μεγάλη έκθεση σε αμμωνια πήρα ένα δοχείο 10 λίτρων πήρα νερό από την θάλασσα αλλάξα την αλατοτητα έβαλα κυκλοφορητη και θερμαντηρα έκανα μια τυπική μέτρηση και έβαλα τα ψαράκια... πραγματικά δεν έκανα κάτι το διαφορετικό ίσα ίσα που έκανα ότι είπαν μόνο ζωντανό βράχο δεν βρήκα που μου είπε ένα παιδί...  γι τυχών παρανοήσεις τα ψάρια τώρα είναι μέσα στο δεκαλιτρο

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Απλα τα κανεις ολα μαζι αυτο θελω να σου πω.σου εχουν δωσει 3-4 επιλογες τα παιδια εδω τις εχεις κανει ολες και κανεις και μια πεμπτη...αν κατι δεν παει καλα δεν θα ξερεις τι απ ολα έφτιαξε!σκεψου στις 5 μερες που εχεις τα ψαρακια,ποσα ενυδρεια τους εχεις αλλάξει...παντως μακαρι να πανε ολα καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panroum έγραψε:

Απλα τα κανεις ολα μαζι αυτο θελω να σου πω.σου εχουν δωσει 3-4 επιλογες τα παιδια εδω τις εχεις κανει ολες και κανεις και μια πεμπτη...αν κατι δεν παει καλα δεν θα ξερεις τι απ ολα έφτιαξε!σκεψου στις 5 μερες που εχεις τα ψαρακια,ποσα ενυδρεια τους εχεις αλλάξει...παντως μακαρι να πανε ολα καλα!

Έχεις δίκιο αλλά με τέτοιες τιμές μπορώ να τα αφήσω; Αφού μου έλεγαν ότι θα πεθάνουν αν τα αφήσω με τόση αμμωνια... Και πίστεψε με δεν με νοιάζει τα 30 ευρώ που κοστίζουν άλλωστε για να τα σώσω έχω δώσει παραπάνω και πάλι δεν ξέρω αν τελικά πεθάνουν.... νομίζω ότι μπήκα σε ένα πρόγραμμα ως προς το στρώσιμο τουλάχιστον..... μακάρι να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου. Αυτό έχω να πω. Και εγώ νέος είμαι. Στο χομπυ και δεν έχω ιδέα επίσης με reef. Απλά όπως σου είπαν τα παιδιά τώρα ηρεμία και υπομονή. Εγώ έκανα λάθη στο πρώτο μου ενυδρείο, όπως όλοι μας φυσικά και μετά από διάβασμα εδώ μέσα και υπομονή έστρωσα ενυδρείο σωστά σε 40 ημέρες. Και πάλι μπράβο στην προσπάθεια που κάνεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

Μπράβο σου. Αυτό έχω να πω. Και εγώ νέος είμαι. Στο χομπυ και δεν έχω ιδέα επίσης με reef. Απλά όπως σου είπαν τα παιδιά τώρα ηρεμία και υπομονή. Εγώ έκανα λάθη στο πρώτο μου ενυδρείο, όπως όλοι μας φυσικά και μετά από διάβασμα εδώ μέσα και υπομονή έστρωσα ενυδρείο σωστά σε 40 ημέρες. Και πάλι μπράβο στην προσπάθεια που κάνεις. 

Η εμπειρία είναι μεγάλο πράγμα.. Εμείς οι νέοι υπομονή...! Ευχαριστώ φίλε μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Μάλλον ο βράχος ξέρασε επειδή είναι μόνο 5 μέρες μέσα....  Αυτός μου έκανε την  ζημιά...

 

Τι εννοείς 5 ημέρες?

Δεν είπες ότι τρέχει 30 ημέρες το ενυδρείο?

Αν ισχύει αυτό τότε μην περιμένεις ότι έχει στρώσει και έχεις δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Τι εννοείς 5 ημέρες?

Δεν είπες ότι τρέχει 30 ημέρες το ενυδρείο?

Αν ισχύει αυτό τότε μην περιμένεις ότι έχει στρώσει και έχεις δρόμο ακόμα.

30 μέρες ισως και παραπανω αλλα με άραγωνιτη σκιμερ κλπ αλλά δεν ήξερα ότι και ο βραχος όταν μπει ήθελε στρώσιμο... άσχετος γαρ....

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου μιλούν από μόνες τους. Η αυξημένη αμμωνία δείχνει ότι είσαι ακόμα στην αρχή του στρωσίματος. Θα αρχίσει να μειώνεται η αμμωνία και να αυξάνονται τα νιτρώδη, στη συνέχεια θα δεις να μηδενίζεται σχεδόν η αμωνία και μερικές μέρες μετά να μειώνοντια σταδικά και τα νιτρώδη και να αυξάνονται τα νιτρικά. Μόνον αφού έχεις μηδενικές μετρήσεις σε αμμωνία και νιτρώδη για μερικές μέρες ξέρεις ότι έστρωσε το φίλτρο. 

Χωρίς βράχο ζωντανο και με χρήση βακτηριδίων θα σου πάρει 35 μέρες περίπου. Εγώ σου είπα ξανά, άδικα ταλαιπωρήσε και ταλαιπωρείς και τα ψάρια σου με διάφορες αλχημίες. Βάζεις μικρή ποσότητα ζωντανού βράχου όπως εξηγήσαμε παραπάνω και διευκρίνεσε και ο @Skoti και θα δεις μείωση των τιμών πολύ πιο γρήγορα. 

Αφού στρώνεις ταυτόχρονα 2 ενυδρεία αν θες δες το και σαν πείραμα. Στο ένα συνέχισε μόνο με βακτήρια και νεκρό βράχο και στο άλλο βάλε 2-3 κιλά βράχο να τον χτυπα ο κυκλοφορητής και κάνε μετρήσεις και στα 2. Θα με θυμηθείς ότι αυτό με το ζωντανό βράχο θα μηδενίσει τις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών στο μισό χρόνο, ίσως και λιγότεορ. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Οι μετρήσεις σου μιλούν από μόνες τους. Η αυξημένη αμμωνία δείχνει ότι είσαι ακόμα στην αρχή του στρωσίματος. Θα αρχίσει να μειώνεται η αμμωνία και να αυξάνονται τα νιτρώδη, στη συνέχεια θα δεις να μηδενίζεται σχεδόν η αμωνία και μερικές μέρες μετά να μειώνοντια σταδικά και τα νιτρώδη και να αυξάνονται τα νιτρικά. Μόνον αφού έχεις μηδενικές μετρήσεις σε αμμωνία και νιτρώδη για μερικές μέρες ξέρεις ότι έστρωσε το φίλτρο. 

Χωρίς βράχο ζωντανο και με χρήση βακτηριδίων θα σου πάρει 35 μέρες περίπου. Εγώ σου είπα ξανά, άδικα ταλαιπωρήσε και ταλαιπωρείς και τα ψάρια σου με διάφορες αλχημίες. Βάζεις μικρή ποσότητα ζωντανού βράχου όπως εξηγήσαμε παραπάνω και διευκρίνεσε και ο @Skoti και θα δεις μείωση των τιμών πολύ πιο γρήγορα. 

Αφού στρώνεις ταυτόχρονα 2 ενυδρεία αν θες δες το και σαν πείραμα. Στο ένα συνέχισε μόνο με βακτήρια και νεκρό βράχο και στο άλλο βάλε 2-3 κιλά βράχο να τον χτυπα ο κυκλοφορητής και κάνε μετρήσεις και στα 2. Θα με θυμηθείς ότι αυτό με το νεκρό βράχο θα μηδενίσει τις τιμές αμμωνίας και νιτρωδών στο μισό χρόνο, ίσως και λιγότεορ. 

Ναι αλλά εδω δεν βρήκα.... Και μου έλεγε ένας φίλος να στέιλει αλλά δεν έκατσε η φάση.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αυτό με το ζωντανό βράχο εννοούσα φυσικά, το έγραψα βιαστικά. Ας το διορθώσει κάποιος συντονιστής αν γίνεται.

Καλά ναι το κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2019 at 10:08 ΜΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αυτό με το ζωντανό βράχο εννοούσα φυσικά, το έγραψα βιαστικά. Ας το διορθώσει κάποιος συντονιστής αν γίνεται.

 

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...