Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα στήσω ένα καινούργιο ενυδρείο και θέλω την βοήθεια σας για την ψαροσυνθεση κ όχι μόνο. 

Το ενυδρείο είναι περίπου 300 λίτρα 160χ30χ70υψος λοιπόν σκέφτηκα μερικά ψάρια που μου αρέσουνε αλλά δεν ξέρω εάν θα ταιριάξουν μεταξύ τους. Μέσα στο ενυδρείο θα βάλω πολλές ρίζες. Τώρα να σας πω τη σκέφτηκα να βάλω. 

6-10 Corydoras στο βυθό. 

20 ροδοστομους 

20 καρδινάλιοι 

Η ένα κοπάδι μονο. 

1 ζευγάρι απιστογγραμα

2-4 σκαλαρια εδώ δεν είμαι σίγουρος αλλά θέλω να τα βάλω για να μην δείχνει πολύ άδειο το ενυδρείο στην επιφάνεια γιατί είναι μεγάλο το ύψος ακούω προτάσεις παιδιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια με cory ή ολα τα αλλα μαζι εκτος τα σκαλαρια.

Οταν θα μεγαλωσουν τα  σκαλαρια και ερθει περιοδος αναπαραγωγης..... δεν ξερω κατα πόσο θα ειναι ανετα οι ροδοστομοι με  τους καρδιναλους.... στο ιδιο ενυδρειο

Οχι, ξερω σχεδον 100% δεν θα ειναι...

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει πολυ ωραιες διαστάσεις για κοπαδοψαρα. Καθαρά λόγω πλάτους θα απέφευγα τα σκαλαρια και θα έβαζα 2 μεγάλα κοπάδια, ένα για την πάνω και ένα για την κάτω ζώνη. Πχ κορυ και καρδιναλιους. Και φυσικά χωράει και ένα (ή και παραπανω) ζευγάρι απιστογραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκέι παιδια οπότε θα ρίξω άκυρο στα σκαλαρια και θα βάλω κορι για βυθό ροδοστομους ή καρδιναλ η και τα 2 είδη να βάλω γιατί έχω αρκετό ύψος και δεν έχω πολλές μεγάλες ρίζες οπότε προς την επιφάνεια θα έχω ένα μεγάλο κενό που δεν θα έχει τίποτα και θα κάθετε άδειο εκτός και αν βρω κάπου καμία πίστια στρατιώτες να αφήσουν προς τα κάτω ρίζες και δεν φέρνετε εκείνο το σημείο άδεια και απιστογγραμα να βάλω ζευγάρι η κανένα χαρςμακι 5-6 (και αλήθεια τα απιστογγραμα σε ποία ζώνη κολυμπάνε περισσότερο). 

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδοστομοι κοπαδιαζουν κ κινουνται απιστευτα σ ολο το μήκος πλατος του ενυδρείου κ γενικα ειναι πιο κινητικό ψαρι αν αυτο σ ενδιαφέρει.τα σκαλαρια ξεχνατα οχι τοσο για το ζευγαρωμα οσο οτι θα φανε τα τετρα.για τα cory συμφωνω .καλη αρχη κ απο μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Οκέι παιδια οπότε θα ρίξω άκυρο στα σκαλαρια και θα βάλω κορι για βυθό ροδοστομους ή καρδιναλ η και τα 2 είδη να βάλω γιατί έχω αρκετό ύψος και δεν έχω πολλές μεγάλες ρίζες οπότε προς την επιφάνεια θα έχω ένα μεγάλο κενό που δεν θα έχει τίποτα και θα κάθετε άδειο εκτός και αν βρω κάπου καμία πίστια στρατιώτες να αφήσουν προς τα κάτω ρίζες και δεν φέρνετε εκείνο το σημείο άδεια και απιστογγραμα να βάλω ζευγάρι η κανένα χαρςμακι 5-6 (και αλήθεια τα απιστογγραμα σε ποία ζώνη κολυμπάνε περισσότερο). 

Pistia kai limnobium μπορω να σου στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από φωτισμό τι μου προτείνετε να βάλω το ύψος ειναι 70. Σκέφτομαι από φυτά 2-3 ανουμπιες,vallisneria, και 2 κρυπτοκορινες και επιφάνειας στρατιώτες πίστια ή limnobium. Από φωτισμό μπορώ να βάλω 2χ54w και 1χ28w άμα βάλω και τις 3 λάμπες δεν είναι πολύ; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα ξεκιναγα με 2x54 και ανακλαστηρες και θα εβλεπα για αλλη λαμπα στην πορεια...

Επισης να ξερεις πως ολα τα φυτα επιφανειας ιδανικα θελουν ανοιχτο ενυδρειο και γενικοτερα αρκετη αποσταση απο τις λαμπες γιατι "καιγονται" αλλα η pistia θα σου παει μια χαρα αν την εχεις στριμωγμενη σε καμια γωνιτσα ;)

btw οι κρυπτοκορινες για την σωστη τους αναπτυξη χρειαζονται αρκετο φως το οποιο δυσκολα θα το εχουν ακομα και τριτη να βαλεις λογο του μεγαλου υψους...

Ριξε μια ματια και εδω για το συγκεκριμενο φυτο...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά έστησα το ενυδρείο έβαλα μέσα και τα ψάρια αλλά ρε παιδιά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς μήπως έβαλα τελικά πολλά ψαράκια;; θα έχω πρόβλημα με νιτρικα η κάτι άλλο;  τα ψαράκια τα οποία έβαλα ειναι:

30-Ροδοστομοι 

15-νεον τετρα 

5- corydoras panta

2-ramirezi

Από φυτά έχω:

3-ανουμπιες δεμένα σε ρίζες

Vallisneria 

1 cryptocoryne

Ceratophylum

Pistia stratiotes

Limnobium laevigatum. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα έχεις πολλή αμμωνία ή νιτρικά αυτό θα στο πουν οι μετρήσεις.  Απλά πρέπει να έχεις στο νου σου ότι η αμμωνία που θα βγάζουν τα ψάρια θα γίνεται νιτρικά γι αυτό χρειάζεται καλό φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό. Σε πρώτη φάση τα νιτρικά μειώνονται με όσο μπορούν να απορροφήσουν τα φυτά και με τις αλλαγές που θα κάνεις. Τα 3 είδη φυτών επιφανείας που έχεις βάλει τραβάνε μεν νιτρικά αλλά δεν ξέρω αν θα φτάνουν. 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα εγώ σε 54 λίτρα έχω 12 rasbora και 6 corydoras. Ίσως ακούγονται πολλά αλλά σκέψου πως με κρεμαστό φίλτρο είχα αρκετά νιτρικά και με εξωτερικό μετράω 5. Ο τριπλάσιος μην πω και παραπάνω βιολογικός χώρος μου επιτρέπει να έχω μια παραπάνω ιχθυοφόρτωση. Από κει και πέρα ο  βασικός παράγοντας που παίζει ρόλο  είναι το μέγεθος του ψαριού και φυσικά τα ψάρια μας να είναι συμβατά μεταξύ τους. Με λίγα λόγια εκτός από το να υπάρχει επαρκής χώρος στα ψάρια μεγάλο ρόλο παίζει και η φίλτρανση. 

Στην ψαροσύνθεση σου εγώ θα έβαζα καμιά δεκαριά παραπάνω corydoras μιας χρειάζονται κοπάδι και κολυμπούν σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τους ροδόστομους και τα νέον. Τα ραμιρέζι τα θεωρώ ευαίσθητα και δεν θα τα έβαζα μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο τουλάχιστον. Αν δεν κάνω λάθος τα ραμ επίσης χρειάζονται άμμο. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις για αμμωνία δεν έχω οπότε δεν ξέρω πόσο έχω αδερφέ. Νιτρικα έκανα σήμερα το πρωί με υγρά τεστ τις api και είχα 10 η 20 δεν μπόρεσα να βγάλω καλα το χρώμα. Το παλιό ενυδρείο έτρεχε 10 μήνες ήταν 180 λίτρα και όλο το νερό το μετέφερα  στο 300αρι και έβαλα καινούργιο υπόστρωμα άμμο. Τώρα για τα ψαράκια τα ραμιρεζι τα βλέπω πολύ καλά ρουφάνε την άμμο και την φτηνούν και τα κορι οργώνουν την άμμο απλά παρατήρησα στα κορι ότι όταν είναι κλειστά τα φώτα και είναι ανοιχτά του δωματίου η το μεσημέρι που έχει φως στο ενυδρείο παίζουν πιο πολύ ενώ με τα φώτο ανοιχτά παίζουν αλλά και κρύβονται κάτω από τις ρίζες. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει και τα ψάρια πότε μπήκαν? Καλό θα είναι να έχεις και τεστ αμμωνίας και νιτρώδη. 

Εγώ είμαι κατά της μεταφοράς νερού από παλιό ενυδρείο σε καινούργιο μιας και στο νερό μπορεί να υπάρχουν σπόροι άλγης η διάφορα άλλα θρεπτικά που θα μεταφερθούν στο καινούργιο και δημιουργήσουν ανισορροπία. Ανέβασε και μια φώτογραφία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Μετρήσεις για αμμωνία δεν έχω οπότε δεν ξέρω πόσο έχω αδερφέ. Νιτρικα έκανα σήμερα το πρωί με υγρά τεστ τις api και είχα 10 η 20 δεν μπόρεσα να βγάλω καλα το χρώμα. Το παλιό ενυδρείο έτρεχε 10 μήνες ήταν 180 λίτρα και όλο το νερό το μετέφερα  στο 300αρι και έβαλα καινούργιο υπόστρωμα άμμο. Τώρα για τα ψαράκια τα ραμιρεζι τα βλέπω πολύ καλά ρουφάνε την άμμο και την φτηνούν και τα κορι οργώνουν την άμμο απλά παρατήρησα στα κορι ότι όταν είναι κλειστά τα φώτα και είναι ανοιχτά του δωματίου η το μεσημέρι που έχει φως στο ενυδρείο παίζουν πιο πολύ ενώ με τα φώτο ανοιχτά παίζουν αλλά και κρύβονται κάτω από τις ρίζες. 

Έτσι κάνουν τα περισσότερα cory. Είνα λίγο δειλά ψαράκια. Αν ήμουν στη θέση σου αφού ξεκαθάριζα με την σύνθεση των ψαριών, θα μεγάλωνα το κοπάδι τους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω σπίτι παιδιά θα ανεβάσω φώτο από ψαροσυνθεση παιδιά μαρεσι έτσι όπως είναι απλά δεν ξέρω αν είναι πολλά.. Με τα υπάρχων ψαράκια άμα βάλω άλλα 5 κορι και γίνουν 10 θα έχω πρόβλημα ή να βγάλω τα νέον; 

 

*τωρα το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες  πριν 2 εβδομάδες μπηκαν τα 5 κορι αλλά 10 Ροδοστομοι και 5 νέον που μεγάλωσα τα κοπάδια. 

Έγινε επεξεργασία - Burhi
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Όταν πάω σπίτι παιδιά θα ανεβάσω φώτο από ψαροσυνθεση παιδιά μαρεσι έτσι όπως είναι απλά δεν ξέρω αν είναι πολλά.. Με τα υπάρχων ψαράκια άμα βάλω άλλα 5 κορι και γίνουν 10 θα έχω πρόβλημα ή να βγάλω τα νέον; 

 

*τωρα το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες  πριν 2 εβδομάδες μπηκαν τα 5 κορι αλλά 10 Ροδοστομοι και 5 νέον που μεγάλωσα τα κοπάδια. 

Δηλ. τωρα εχεις στα 300 λ

40 ροδοστομους

20 νεον

10 κορυ .....

Για μενα ειναι πολλα τα ψαρια για 300λ (καθαρα;)

Απο μετρησεις πως πας;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι νατα στα 300 λίτρα έχω 30 ροδοστομους 15 νέον 5 κορι πάντα 2 ραμιρεζακια μικρά και 1 πλεκο. 

Από μέτρησης έχω κάνει μόνο  PH 7(με υγρό sera) και νιτρικα 10-20 κάπου εκεί(με υγρό τις api) 

Υγ:νατα σε ευχαριστώ για τα pistia και limnobium :)

 

Έγινε επεξεργασία - Burhi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

IMG_20190309_175724-3456x2592.thumb.jpg.49f4a4a3fa539d05f3da0ebb1c6b584d.jpg

Δυστυχώς δεν φαίνεται τίποτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Λινκ για τριχοειδη

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/108884-τριχοειδη-αλγη-oedogonium/

Εχεις διοξειδιο;

Βασικα, με φυτα που εχεις, δεν χρειαζεται.

Καθαρισε τον βυθο (ρουφιξε με λαστιχακι ολες τις ακαθαρσιες και κανε αλλαγη νερου μετα.)

 

Link to comment
Share on other sites

Co2 δεν έχω... Από φως έχω μια λάμπα Philips 54w 6500k και άλλη μια Philips 28w 4500k. Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού και θα καθαρίσω τον βυθο.. Αλλά πολύ σπαστική αυτή η άλγη ρε συ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προβλήματα πριν 2 μέρες έχασα ένα κορι και σήμερα έχασα 1 ακόμη και ακόμη ένα δεν το βλέπω και τόσο καλά σε μια φάση νόμιζα ότι είχε ψοφήσει και αυτό ήταν ξαπλωμένω πλάγια τι γίνεται εδώ παιδιά; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...