Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Τα έβαλα σε μια λεκανίτσα με λίγο νερό και με μια μπατονέτα τα έβγαζα ένα ένα.. συνέχεια όμως πάω και κοιταω το ενυδρείο μήπως ξαναβγεί κανένα :wacko:

Μπορω να φανταστω! :D Βρηκες δουλεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ναι,θα βγαλω τα φυτακια σε ένα μπολ και θα προσπαθήσω κάπως να ξεφορτωθώ τα μαμούνια :rolleyes:

Ράμσορν είχα βάλει αγγελια και μου έστειλαν, σ ευχαριστώ πολύ πάντως :bigemo_harabe_net-193:

Αυτό ήταν απάντηση με παράθεση @thedrowningman ,δεν ξέρω γιατί δεν έγινε, τώρα το είδα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Όχι, καμία σχέση.. τα δικά μου είναι σαν μικροσκοπικές καφέ αραχνούλες, προσπάθησα να βγαλω καθαρή φωτό αλλά η κάμερα του κινητού εστιάζει σε όλα τα άλλα εκτός από αυτό που θέλω, βγαίνει πολύ θολή.. 

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις κατεβάζουμε κάποιο magnifying glass application στο κινητό μας και κάνουμε καλή δουλίτσα!! ;)

Καλή αρχή και από εμένα εδώ μιας και δεν τα έχουμε πει :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις κατεβάζουμε κάποιο magnifying glass application στο κινητό μας και κάνουμε καλή δουλίτσα!! ;)

Καλή αρχή και από εμένα εδώ μιας και δεν τα έχουμε πει :D

Ευχαριστώ πολύ πολύ :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανα κόλπο να κατσει η hygrophilia στη θέση της; όλη μέρα βγαίνει στην επιφάνεια, όλη μέρα τα χέρια στο νερό.. από το φύτεμα ξεφύτεμα έχει αρχίσει κ χαλάει.. τί να κάνω;  να την πατήσω με πέτρες γύρω γύρω; ;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η σκοπια απεδωσε?πεταχτηκε τιποτα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τελικα η σκοπια απεδωσε?πεταχτηκε τιποτα?

Είχαμε έναν δραπέτη αλλά τον τσάκωσα στο τζάμι του ενυδρείου πριν βγει έξω :)

Καμιά ιδέα για το φυτό; ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Είχαμε έναν δραπέτη αλλά τον τσάκωσα στο τζάμι του ενυδρείου πριν βγει έξω :)

Καμιά ιδέα για το φυτό; ;

κανα κομματι ελαφροπετρα; Το υποστρωμα πόσα εκ (βαθος) ειναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

κανα κομματι ελαφροπετρα; Το υποστρωμα πόσα εκ (βαθος) ειναι;

Περίπου 3εκ, εκεί που είναι το φυτό τώρα έκανα "βουναλάκι" μήπως κατσει.. δεν έχω άλλο κουράγιο σήμερα, κουράστηκα :bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύει υπόστρωμα βάλε κ άλλο να ανέβει 1-2 εκ ακόμα. Σαν τρικ μπορείς να βάλεις λίγο πιο πολύ στο πίσω μέρος και έτσι το ενυδρείο θα δείχνει πιο βαθύ στο μάτι.

Γιατί δεν κάθεται το φυτό? Και λαβίδα να μην έχεις το πιάνεις από τη βάση (όχι από την ρίζα) και το σπρώχνεις να μπει βαθιά μέσα στο υπόστρωμα. 

 

P.S: Τελικά λαθρεπιβάτες ήταν τα αραχνοειδή???

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αν σου περισσεύει υπόστρωμα βάλε κ άλλο να ανέβει 1-2 εκ ακόμα. Σαν τρικ μπορείς να βάλεις λίγο πιο πολύ στο πίσω μέρος και έτσι το ενυδρείο θα δείχνει πιο βαθύ στο μάτι.

Γιατί δεν κάθεται το φυτό? Και λαβίδα να μην έχεις το πιάνεις από τη βάση (όχι από την ρίζα) και το σπρώχνεις μέσα στο υπόστρωμα. 

 

P.S: Τελικά λαθρεπιβάτες ήταν τα αραχνοειδή???

Δεν έχω άλλο, πέντε κιλά ήταν κ το έβαλα όλο.. θα δοκιμάσω πάλι αύριο γιατί ίσως και να το φυτεύω λάθος, βλέπω σε άλλα θέματα πώς το έχουν οι άλλοι, διάσπαρτο, ενώ εγώ τα βάζω όλα μαζί..

Τα αραχνοειδή τελικά ήταν αραχνούλες :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Ά στο καλό... Ελπίζω να τα ξεφορτώθηκες... 

Ένα βίντεο που θα σε βοηθήσει στο φύτεμα. Είναι από συγγενικό φυτό αλλά ο τρόπος παραμένει ο ίδιος...

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ά στο καλό... Ελπίζω να τα ξεφορτώθηκες... 

Ένα βίντεο που θα σε βοηθήσει στο φύτεμα. Είναι από συγγενικό φυτό αλλά ο τρόπος παραμένει ο ίδιος...

 

Εντάξει, έτσι εξηγούνται όλα :D

Εγώ τα βάζω όλα μαζί, ματσάκι, και περιμένω να μείνει εκεί :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ξέρουμε τί σαλιγκαράκι είναι αυτό; 

Το αφήνω ή το βγάζω; 

 

20190209_152612.jpg

Για λαθρεπιβατης μου κανει. Οτι θες κανε...εδω αραχνες εβαλες για παρεα στον μονομαχο σε αυτα θα κολλησουμε :D

Μηπως να το γυρισεις σε σαλιγκαραδικο?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για λαθρεπιβατης μου κανει. Οτι θες κανε...εδω αραχνες εβαλες για παρεα στον μονομαχο σε αυτα θα κολλησουμε :D

Μηπως να το γυρισεις σε σαλιγκαραδικο?

Σαλιγκαράδικο είναι και κάποια στιγμή θα κάνει γκεστ σταρ εμφάνιση ο μονομάχος :D

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, gyristroula said:

Ξέρουμε τί σαλιγκαράκι είναι αυτό; 

Το αφήνω ή το βγάζω; 

 

20190209_152612.jpg

Είναι physa sp. Κακό δεν κάνει αλλά θα γεμίσει όλο το ενυδρείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Alpha_1 έγραψε:

Είναι physa sp. Κακό δεν κάνει αλλά θα γεμίσει όλο το ενυδρείο. 

Οπότε μόλις το πετύχω ξανά θα το βγάλω, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gyristroula said:

Οπότε μόλις το πετύχω ξανά θα το βγάλω, ευχαριστώ :)

Αν δεν έχει γεννήσει ήδη :) Αν βρίσκουν να φάνε θα αναπαραχθούν σαν τρελά. Αν δεν μένει τροφή κάτω θα μπορείς να τα ελέγχεις. Ότι δεν κάνει κακό κάνει καλό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Οπότε μόλις το πετύχω ξανά θα το βγάλω, ευχαριστώ :)

Λαθρεπιβατης τοσο μεγαλος αν δεν ηρθε ενας απο τ φυτα σημαινει σιγουρα οτι υπαρχουν. Ειλικρινα ακουω πολλους που λενε για τα physa πως να ταα ξεφορτωθουν....γιατι δεν αποδεχωνται απλα την υπαρξη τους αφου εχουν φυτεμενα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Alpha_1 έγραψε:

Αν δεν έχει γεννήσει ήδη :) Αν βρίσκουν να φάνε θα αναπαραχθούν σαν τρελά. Αν δεν μένει τροφή κάτω θα μπορείς να τα ελέγχεις. Ότι δεν κάνει κακό κάνει καλό :)

Σίγουρο το τελευταίο, να σου πω την αλήθεια όταν πρωτοήρθαν τα φυτά κοιτούσα πώς και πώς μήπως βγει κάνα σαλιγκαράκι.. Αλλά τώρα έχω βάλει ράμσορν.. Αν γεμίσω και ράμσορν και physsa; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Λαθρεπιβατης τοσο μεγαλος αν δεν ηρθε ενας απο τ φυτα σημαινει σιγουρα οτι υπαρχουν. Ειλικρινα ακουω πολλους που λενε για τα physa πως να ταα ξεφορτωθουν....γιατι δεν αποδεχωνται απλα την υπαρξη τους αφου εχουν φυτεμενα?

Από φυτό θα βγήκε, από τα τελευταία που ήρθαν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gyristroula said:

Σίγουρο το τελευταίο, να σου πω την αλήθεια όταν πρωτοήρθαν τα φυτά κοιτούσα πώς και πώς μήπως βγει κάνα σαλιγκαράκι.. Αλλά τώρα έχω βάλει ράμσορν.. Αν γεμίσω και ράμσορν και physsa; 

Έχω κι από τα δύο κι έχουν ξεσκιστεί να γεννούν! Κι μένα με φυτά ήρθαν τα οποία είχαν αυγά επάνω.. Τα ramshorn είναι πιο όμορφα πάντως.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Alpha_1 έγραψε:

Έχω κι από τα δύο κι έχουν ξεσκιστεί να γεννούν! Κι μένα με φυτά ήρθαν τα οποία είχαν αυγά επάνω.. Τα ramshorn είναι πιο όμορφα πάντως.. 

Πολύ πιο όμορφα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...