Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Ναι κοπάδι. Τώρα για αριθμό θα έλεγα 5. Εγώ έχω 6 σε 54 λίτρα και μου πάνε καλά προς το παρόν.

Διάβασε και στο προφίλ ότι έχουν μια ιδιαιτερότητα ως προς την θερμοκρασία. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Ναι κοπάδι. Τώρα για αριθμό θα έλεγα 5. Εγώ έχω 6 σε 54 λίτρα και μου πάνε καλά προς το παρόν.

Διάβασε και στο προφίλ ότι έχουν μια ιδιαιτερότητα ως προς την θερμοκρασία. 

 

 

Ναι,το τσεκάρω και το προφίλ τους.. απλά ξέρω ότι κοπάδι είναι 8+..  που για τα λίτρα μου νομίζω είναι πολλά.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Corydoras Panda

Corydoras Pygmaeus (αν τα βρεις πες μου και εμένα) ^_^

 

θα πρότεινα επίσης μία oversize γαρίδα τύπου Mountain Shrimp 

αλλά πρώτον δεν την είχα ποτέ για να σου πω με σιγουριά αν κάνει για συγκάτοικος σε μονομαχοενυδρείο και δεύτερον δεν ξέρει κανείς αν θα την χτυπήσει ο μονομάχος...

Πιγκμάκια 

https://www.aquario.gr/live-stock/freshwater-stock//cory-pleco-loach/corydoras-pygmeus.html

Link to comment
Share on other sites

Τα panda τα ειχα κάποτε και μάλιστα ειχα συνεχώς αυγουλάκια λόγω αλλαγών νερού που ηταν σε χαμηλότερη θερμοκρασία (δεν περίμενα να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου?). Ειναι πολύ χαριτωμένα και θα σου τα συνιστούσα. Προτιμούν πιο "δροσερό" νερό αλλά εγώ τότε χωρίς σχετικές γνώσεις, ειχα πάρει 4 και εφτασα να εχω 9 (συγκατοικούσαν με χρυσόψαρο σε ελαφρα φυτεμένο 100 κατι λίτρων).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Τα panda τα ειχα κάποτε και μάλιστα ειχα συνεχώς αυγουλάκια λόγω αλλαγών νερού που ηταν σε χαμηλότερη θερμοκρασία (δεν περίμενα να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου?). Ειναι πολύ χαριτωμένα και θα σου τα συνιστούσα. Προτιμούν πιο "δροσερό" νερό αλλά εγώ τότε χωρίς σχετικές γνώσεις, ειχα πάρει 4 και εφτασα να εχω 9 (συγκατοικούσαν με χρυσόψαρο σε ελαφρα φυτεμένο 100 κατι λίτρων).

 

Την θερμοκρασία θα πρέπει να την προσαρμόσω,να είναι οκ κ για τον μονομάχο κ για τα κορυ :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι... αν ομως θέλεις να δεις αυγουλάκια κλπ τα panda θελουν κρυο ... ειναι ομορφα τα μωρακια ... δεν πίστευα καθε φορα πως επιβιωναν απο το τερας (comet).

Δες και αυτα μηπως σου αρεσουν αν και οι θερμοκρασιες ειναι παρόμοιες με των panda

 

https://www.seriouslyfish.com/species/akysis-vespa/

https://www.seriouslyfish.com/species/hara-jerdoni/

 

Τα αγαπω πολύ και τα δυο ωστόσο δύσκολα θα τα βρεις, τα panda αντιθετα δεν θα σε δυσκολέψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Ναι πράγματι... αν ομως θέλεις να δεις αυγουλάκια κλπ τα panda θελουν κρυο ... ειναι ομορφα τα μωρακια ... δεν πίστευα καθε φορα πως επιβιωναν απο το τερας (comet).

Δες και αυτα μηπως σου αρεσουν αν και οι θερμοκρασιες ειναι παρόμοιες με των panda

 

https://www.seriouslyfish.com/species/akysis-vespa/

https://www.seriouslyfish.com/species/hara-jerdoni/

 

Τα αγαπω πολύ και τα δυο ωστόσο δύσκολα θα τα βρεις, τα panda αντιθετα δεν θα σε δυσκολέψουν.

Το πρώτο είναι τέλειο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι πολύ ομορφα και γρήγορα=σβέλτα ψαράκια αν και κρύβονται αρκετά. Τα panda θα τα βλέπεις συνέχεια να τρυγυρνούν.

Εχω παραγγείλει και περιμένω... Αν ερθουν θα σας ενημερώσω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Ναι, ειναι πολύ ομορφα και γρήγορα=σβέλτα ψαράκια αν και κρύβονται αρκετά. Τα panda θα τα βλέπεις συνέχεια να τρυγυρνούν.

Εχω παραγγείλει και περιμένω... Αν ερθουν θα σας ενημερώσω!

Θα περιμένουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

 @gyristroula ancistrus δεν θα σου συνιστούσα  το δοκίμασα και παίζει ρόλο το ταπεραμέντο και των 2 

Ναι, αυτό βλέπω,για ancistrus δεν μου είπε κανείς, μόνο για τα cory ;)

Είχες μάχες στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τα panda δεν αντέχουν θερμοκρασίες, καλύτερα όχι με μονομαχο

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, gyristroula said:

Ναι, αυτό βλέπω,για ancistrus δεν μου είπε κανείς, μόνο για τα cory ;)

Είχες μάχες στο ενυδρείο;

Στην αρχη τα πήρα μικρά σε ηλικία ( το είχα με χαρέμι απο θυληκά μπέτα σε 60 λίτρα ) και τα μπέτα τον τραμπούκιζαν ελαφρώς αλλά με μέτρο...όταν μεγάλωσε αυτός όμως δεν τα άφηνε σε ησυχία και γερά δαγκώματα... είναι ψάρια , τόσο τα ανκιστρους οσο και τα μπέτα, που θέλουν το χώρο τους οπότε γίνονται κτητικά-επιθετικά. Όμως αν είναι ήπιου χαρακτήρα τα ψαράκια σου ολα καλά θα πάνε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ta panda θελουν νερο με t γύρω στους 22 βαθμους.

Δεν τα προτεινω με τον μονομαχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποια στιγμή να μου πείτε πώς στο καλό καταφέρνετε τους μονομάχους σας και τρώνε τον αρακά τους

(ούτε με τα παιδιά τέτοιο πρόβλημα)

:rolleyes:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πιασε το με μια λαβίδα και κούνα το στην επιφάνεια να το νομίσει για έντομο. Έτσι μπορεί να φάει καμία μπουκιά.

 

Πάντως αν ταΐζεις σωστά και με μέτρο, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να του δίνεις αρακά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Πιασε το με μια λαβίδα και κούνα το στην επιφάνεια να το νομίσει για έντομο. Έτσι μπορεί να φάει καμία μπουκιά.

 

Πάντως αν ταΐζεις σωστά και με μέτρο, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να του δίνεις αρακά.

Το έχω δοκιμάσει κ αυτό.. τον φτύνει.. 

Να μην του δίνω; απλά μια μέρα νηστεία κ μετά πάλι κανονικά την τροφή του; είναι πολύ λαίμαργος,όσο και να του ρίξω το τρώει,γι'αυτό τον φοβάμαι.. 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρίχνε το 

12 hours ago, gyristroula said:

...είναι πολύ λαίμαργος,όσο και να του ρίξω το τρώει,γι'αυτό τον φοβάμαι.. 

Γι αυτό ρίχνε του όσο πρέπει 2 φορές την ημέρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... αρακά δεν έχω δώσει ποτέ, δεν ξερω αν θα τον έτρωγε, όμως θα συμφωνήσω με τον KostasGR, ειναι μετρο πρόληψης και όχι απαραίτητο συστατικό στην διατροφή του.

 

Τώρα για την φωτο... εντάξυ έβαλες τους θαμώνες... σε πειράζει δηλ. να φωτογραφίσεις και το καφέ? Η Hygrophila μεγάλωσε ή μου φαίνεται?

 

Να τα χαίρεσαι ψαράκι και σαλιγκαρακια!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Λοιπόν ... αρακά δεν έχω δώσει ποτέ, δεν ξερω αν θα τον έτρωγε, όμως θα συμφωνήσω με τον KostasGR, ειναι μετρο πρόληψης και όχι απαραίτητο συστατικό στην διατροφή του.

 

Τώρα για την φωτο... εντάξυ έβαλες τους θαμώνες... σε πειράζει δηλ. να φωτογραφίσεις και το καφέ? Η Hygrophila μεγάλωσε ή μου φαίνεται?

 

Να τα χαίρεσαι ψαράκι και σαλιγκαρακια!

Δεν ήπιαν καφέ,μόνο έφαγαν :D

Αυτό βέβαια χθες,γιατί σήμερα είχαμε "επιχείρηση σκούπα" :hehe:

Η hygrophila ναι,ψηλώνει,την κόβω,την φυτεύω δίπλα,ψηλώνει,την κλαδεύω, την φυτεύω κλπ κλπ.. 

το καλό είναι ότι το λιμνόμπιουμ ξαναέβγαλε ρίζες..

οι βαλισνέριες εξαφανίστηκαν,έμεινε μία μόνο ρίζα με τρία φύλλα ,δεν ξέρω τί απέγιναν οι άλλες.. 

Link to comment
Share on other sites

Gyristroula για δες και τα corydoras sterbai

https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/

Νομίζω ότι μπορείς να βαλεις στα λίτρα σου μια ομάδα των 5, είναι πανέμορφα, είναι σχετικά εύκολο να τα βρεις.

 

Αν κάνω λάθος παρακαλώ ας με διορθώσετε οι υπόλοιποι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Gyristroula για δες και τα corydoras sterbai

https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/

Νομίζω ότι μπορείς να βαλεις στα λίτρα σου μια ομάδα των 5, είναι πανέμορφα, είναι σχετικά εύκολο να τα βρεις.

 

Αν κάνω λάθος παρακαλώ ας με διορθώσετε οι υπόλοιποι

Ειναι μεγαλα ψαρακια για 45λ (ειδικα σε κοπαδακι των 5-6) - γνωμη μου....Θελουν αρκετο χωρο για να τρεχουν, να παιζουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι τα Sterbai δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα. Και σε 70 λίτρα που είχα σε κάποια φάση το μετάνιωσα και τα έδωσα σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Όταν είδα δε Sterbai σε τελικό μέγεθος σε μεγάλο ενυδρείο (>400 λίτρα)  πείστηκα ότι θέλουν περισσότερο χώρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...