Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Εχουν μεγαλώσει!!

:wootwoot:Τελεια είναι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Εχουν μεγαλώσει!!

:wootwoot:Τελεια είναι!

Ναι!! υπάρχει και ένα που είναι μαύρο με κόκκινα πτερύγια, πανέμορφο!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2019 at 10:02 ΠΜ, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Τώρα σου 'ρθε να κλαδέψεις μαρή; Άσ'το έτσι. Μια χαρά είναι. Αμαζονιακό στυλ! Αληθινό, όχι μούφα σαν του συνονόματου @johnbaggios που έβαλε εκεί κανα 2 ξερόκλαδα και το ονόμασε "αμαζονιακής προσέγγισης". Έχεις δει τι βλάστηση έχει ο Αμαζόνιος...:hehe:

Το δικο μου ειναι μια κοιτη του Αμαζονιου που τυγχανει να μην εχουν φυτρωσει πολλα φυττα λογο αυξημενης ροης του νερου κ της ρημαδας της κρισης...

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το δικο μου ειναι μια κοιτη του Αμαζονιου που τυγχανει να μην εχουν φυτρωσει πολλα φυττα λογο αυξημενης ροης του νερου κ της ρημαδας της κρισης...

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού σήμερα και αραίωση φυτών.. πείραξα λίγο το βυθό και σηκώθηκε πολλή βρωμιά,έχω βάλει τώρα το φίλτρο να δουλεύει πιο δυνατά από το κανονικό για να καθαρίσει λίγο.. δύσκολες οι δουλειές στο ενυδρείο τώρα που ξέρω ότι υπάρχουν μικρά μέσα.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Αλλαγή νερού σήμερα και αραίωση φυτών.. πείραξα λίγο το βυθό και σηκώθηκε πολλή βρωμιά,έχω βάλει τώρα το φίλτρο να δουλεύει πιο δυνατά από το κανονικό για να καθαρίσει λίγο.. δύσκολες οι δουλειές στο ενυδρείο τώρα που ξέρω ότι υπάρχουν μικρά μέσα.. :rolleyes:

Καλα,που εχεις μονο ενα ενυδρειο....:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα,που εχεις μονο ενα ενυδρειο....:D

Ε ναι, θα ήθελα κ αλλο, αλλά δεν με παίρνει προς το παρόν.. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:cheers:Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάρω να βάλω ανεμιστηράκι; αλλά χωρίς κοντρόλερ,καλώδια,συνδέσεις και μαραφέτια.. να το ανάβω από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ.. 

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία πιάνει το ενυδρείο κατ'αρχήν? Υπάρχουν και έτοιμα ανεμιστηράκια εμπορίου με καλωδίωση κτλ αλλά ένα που πήρα εγώ έκανε τρελό θόρυβο και το έβγαλα. Το έχω βέβαια για extreme καταστάσεις αν και για εμένα οι τρόποι για να κρατάς την θερμοκρασία κάτω από τους 30 είναι:

1) Πιο συχνές αλλαγές νερού με μικρότερη θερμοκρασία της τάξης των 3-4 βαθμών. 

2) Αν το ενυδρείο είναι σε δωμάτιο τότε όσο πιο πολύ γίνεται κλειστά παράθυρα την ημέρα. 

3) Πολύ καλή ανατάραξη.

4) Θερμοστάτης off αν μιλάμε για διαφορές μέρας και νύχτας σε λογικά επίπεδα.

5) Χαμηλότερος φωτισμός για ενυδρεία με μη απαιτητικά φυτά. 

6) A/C αν έχει το δωμάτιο βοηθάει αλλά όχι και τόσο τον λογαριασμό της δεη. :whistling: 

7) Diy ή και έτοιμα ανεμιστηράκια για φθηνή λύση αλλιώς chiller. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Τι θερμοκρασία πιάνει το ενυδρείο κατ'αρχήν? Υπάρχουν και έτοιμα ανεμιστηράκια εμπορίου με καλωδίωση κτλ αλλά ένα που πήρα εγώ έκανε τρελό θόρυβο και το έβγαλα. Το έχω βέβαια για extreme καταστάσεις αν και για εμένα οι τρόποι για να κρατάς την θερμοκρασία κάτω από τους 30 είναι:

1) Πιο συχνές αλλαγές νερού με μικρότερη θερμοκρασία της τάξης των 3-4 βαθμών. 

2) Αν το ενυδρείο είναι σε δωμάτιο τότε όσο πιο πολύ γίνεται κλειστά παράθυρα την ημέρα. 

3) Πολύ καλή ανατάραξη.

4) Θερμοστάτης off αν μιλάμε για διαφορές μέρας και νύχτας σε λογικά επίπεδα.

5) Χαμηλότερος φωτισμός για ενυδρεία με μη απαιτητικά φυτά. 

6) A/C αν έχει το δωμάτιο βοηθάει αλλά όχι και τόσο τον λογαριασμό της δεη. :whistling: 

7) Diy ή και έτοιμα ανεμιστηράκια για φθηνή λύση αλλιώς chiller. 

28-29, δουλεύει όμως το air cond. όλη μέρα.. 

να κάνω πιο συχνές αλλαγές,ναι,γίνεται

ανατάραξη δεν έχω σχεδόν καθόλου πάνω, είναι γυρισμένο προς τα πισω στο τζάμι και κάτω

τον θερμαντήρα τον έχω βγάλει

φωτισμός χαμηλός..

 

έχω βρει αυτό, εκτός από ρεύμα λειτουργεί και με μπαταρίες (σε περίπτωση διακοπής ρεύματος) 

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/Primo-401X-F1-GkriLeyko-Mini-Anemistiras-2se1-Klip-Epitrapezios-1?ref=bestprice.gr

νομίζω αξίζει.. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στους 28-29 είσαι οκ για καλοκαίρι. Δοκίμασε να γυρίσεις την έξοδο προς τα πάνω. Ανεμιστηράκι εγώ είχα κάτι τέτοιο.

 

0a96-130038-0-2-0-1-2-600x600.jpg.f0f87051d3f5dc00b4bd5e0a204c75af.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αν είσαι στους 28-29 είσαι οκ για καλοκαίρι. Δοκίμασε να γυρίσεις την έξοδο προς τα πάνω. Ανεμιστηράκι εγώ είχα κάτι τέτοιο.

 

0a96-130038-0-2-0-1-2-600x600.jpg.f0f87051d3f5dc00b4bd5e0a204c75af.jpg

Ωραία αυτά,τα έχω δει, αλλά αν κοπεί το ρεύμα τα ψάρια θα βράσουν :rasp:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula νομιζω ότι σαν backup για το ενυδρείο σου είναι πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο ανεμιστηράκι ή αντίστοιχο.

Ο προβληματισμός σου είναι και δικός μου καθώς και εγώ έχω max θερμοκρασία 28 άντε 29 (αλλά έχω και γαριδάκια) με χρήση κλιματιστικού και αναρωτιέμαι τί θα γίνει αν κοπεί το ρεύμα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γι αυτό η ψύξη αφορά είτε του νερού καθ'αυτό πχ chiller και αλλαγές νερού, είτε ψύξη μέσω της επιφάνεια του νερού πχ ανατάραξη και ανεμιστηράκια, είτε του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκεται το ενυδρείο πχ κλιματιστικό και παράθυρα. Με την εξαίρεση του chiller που αποτελεί μακροχρόνια επένδυση όπως η μπουκάλα co2 που πιστεύω ότι λύνει ολοκληρωτικά το πρόβλημα ψύξη, τότε πρέπει να καταφύγουμε σε συνδυασμό των άλλων δύο. Αν δηλαδή έχουμε ενυδρείο χωρίς ανταλλαγή αερίων στην επιφάνεια, χωρίς κάποιο κλιματιστικό ή κάποιον ανεμιστήρα και με μονίμως ζεστό περιβάλλον με την ύπαρξη διαρκούς ηλιακού φωτός τότε η θερμοκρασία θα ξεφύγει. Δηλαδή μην επαναπαυόμαστε ότι επειδή το κλιματιστικό φροντίζει για νορμαλ θερμοκρασίες τότε δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα άλλο. Είναι καλοκαίρι και οι διακοπές ρεύματος πάνε και έρχονται.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της θερμοκρασίας λύνεται μόνιμα με τα ανεμιστηράκια, τελεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

@gyristroula νομιζω ότι σαν backup για το ενυδρείο σου είναι πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο ανεμιστηράκι ή αντίστοιχο.

Ο προβληματισμός σου είναι και δικός μου καθώς και εγώ έχω max θερμοκρασία 28 άντε 29 (αλλά έχω και γαριδάκια) με χρήση κλιματιστικού και αναρωτιέμαι τί θα γίνει αν κοπεί το ρεύμα...

 

Θα το πάρω, αν όχι για μόνιμα τότε για όταν μένουμε από ρεύμα.. θυμάμαι παλιά μια αεραντλία με μπαταρίες με είχε σώσει, τα χρυσόψαρα δηλαδή.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...