Jump to content

45lt Crowntail Betta


gyristroula

Recommended Posts

Πρώτες παρατηρήσεις: βιολογικό πήρε λίγο, μου περίσσεψε αρκετό (από το δικό μου εννοώ,από το άλλο φίλτρο)

η ροή είναι λίιιγο δυνατή, ίσως χρειαστεί να το μπουκώσω με βαμβάκι, θα τσεκάρω συμπεριφορές ψαριών τις επόμενες ώρες.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εννοείται μετά που θ ανάψει το φως θα βγάλω καλύτερες φωτό :bigemo_harabe_net-66:

και γιατί δεν περίμενες να ανάψει το φως :rasp: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

και γιατί δεν περίμενες να ανάψει το φως :rasp: 

Γιατί την ώρα που ανάβει το φως συνήθως γίνεται χαμός στο σπίτι, φαγητά, μαθήματα, γκρίνιες κλπ κλπ :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το φιλτρο!! :)Είναι πολύ ωραίο!

Προτείνω να αφήσεις την ανατάραξη όπως είναι έστω για λίγες ημέρες να φύγει το φιλμ - πιστεύω ότι είναι απο μικρή κυκλοφορία στην επιφάνεια, είναι εύκολο να συμβει (λίγο πιο κάτω να τοποθετηθει το εσωτερικό φίλτρο + η μικρή ροή = φιλμ).

Οι ανουμπίες και τα επιφανείας μου φαίνονται φαγωμένα. Η rosanervig φαίνεται όντως με μικρές τρυπούλες που δεν μου θυμίζουν "δοντακια" αλλά είναι μόνο ένα κλαράκι. Σε 10 μέρες που θα έχει ξαναγίνει δάσος το ξαποστέλνεις :bigemo_harabe_net-82:

Εχεις νέο φως, προσθέτεις μια ουσία που δεν έβαζες (κάλιο). Δωσε του λίγο χρόνο, παρατήρησέ το και θα τα βρειτε τα πατήματα του.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Με γεια το φιλτρο!! :)Είναι πολύ ωραίο!

Προτείνω να αφήσεις την ανατάραξη όπως είναι έστω για λίγες ημέρες να φύγει το φιλμ - πιστεύω ότι είναι απο μικρή κυκλοφορία στην επιφάνεια, είναι εύκολο να συμβει (λίγο πιο κάτω να τοποθετηθει το εσωτερικό φίλτρο + η μικρή ροή = φιλμ).

Οι ανουμπίες και τα επιφανείας μου φαίνονται φαγωμένα. Η rosanervig φαίνεται όντως με μικρές τρυπούλες που δεν μου θυμίζουν "δοντακια" αλλά είναι μόνο ένα κλαράκι. Σε 10 μέρες που θα έχει ξαναγίνει δάσος το ξαποστέλνεις :bigemo_harabe_net-82:

Εχεις νέο φως, προσθέτεις μια ουσία που δεν έβαζες (κάλιο). Δωσε του λίγο χρόνο, παρατήρησέ το και θα τα βρειτε τα πατήματα του.

 

Σ'ευχαριστώ!! ναι, κ εμένα μ'αρέσει, κ το φιλμ δεν υπάρχει πια, κάνει ωραία ανατάραξη :) 

τα φυτά, όπως τα λες.. ανούμπια κ λιμνόμπιουμ φαγωμένα, φαίνεται καθαρά

η ρόζα γεμάτη μικρές τρυπούλες,σκέφτομαι μήπως να βάζω παραπάνω κάλιο.. δεν ξέρω, θα το ψαχουλέψω.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ο ψαρής τσαντίστηκε και πήγε σε άλλη γειτονιά να φτιάξει φωλιά

Πρέπει να τσαντίστηκε πολύ όμως, γιατί απ' τη μεζονέτα πέρασε στο τσαντίρι...:hehe:

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@gyristroula....

Τί κάνουν τα ομορφόπαιδα; Η ρόζα; Πάντως εγώ όταν προσθέτω υγρό λίπασμα (όποτε το θυμάμαι), η διαφορά φαίνεται περίπου στο 10ημερο.

H alternathera πως πάει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=59689]gyristroula[/mention]....
Τί κάνουν τα ομορφόπαιδα; Η ρόζα; Πάντως εγώ όταν προσθέτω υγρό λίπασμα (όποτε το θυμάμαι), η διαφορά φαίνεται περίπου στο 10ημερο.
H alternathera πως πάει?
Καλησπέρα :)
Τα ψαράκια είναι καλά, ο ψαρής πιάνει τις γωνίες και σηκώνει μεζονέτες, η ψαρίνα παραμένει μικροσκοπική και χαριτωμένη :) :)
Η hygrophilia χάλια, ακόμα και τα καινούρια φύλλα πάνω κάνουν τρυπούλες..
Η alternathera σταθερή, όπως την έβαλα είναι, ούτε μεγαλώνει να θέλει κλαδέματα ούτε τίποτα [emoji16]
Το limnobium έχει σχεδόν εξαφανιστεί, λίγο έχει μείνει και αυτό πολύ χάλια..
Αυτά τα νέα μας [emoji3]
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:) Η alternathera ειναι σούπερ φυτάκι, απροβλημάτιστο. Οντως είναι αργής ανάπτυξης δεν κλαδεύεις συχνά. Ομως θα πρέπει να παρουσιάσει έστω αργή ανάπτυξη με την πάροδο του χρόνου.

Μήπως να βάλεις ένα γενικό υγρό λίπασμα;

Μήπως καμια ταμπλέτα βυθού σε συνδυασμό με το κάλιο;

Οχι ότι είμαι ειδήμων ή έχω τα σούπερ φυτά αλλά μήπως να βάλεις σκέτη ταμπλέτα βυθού;

Νομίζω πως αυξάνοντας τον φωτισμό το φυτάκι μεγαλώνει με ακόμα μεγαλύτερους ρυθμούς και χρειάζεται περισσότερα θρεπτικά. Αφού το σκέτο κάλιο δεν βοήθησε ιδιαίτερα, θα πήγαινα σε λύσεις πλήρους θρεπτικού φάσματος. Πλήρες υγρό λίπασμα ή ταμπλετες βυθού.

Το υγρό λίπασμα θα βοηθησει και το limnobium αλλά πιστευω και η ταμπλέτα βυθού θα έχει θετική επίπτωση γιατί τα υπόλοιπα φυτά θα βρίσκουν "φαγητό" από το ριζικό σύστημα και θα μείνει λίγο στην στήλη νερού και για το καημένο το επιφανείας.

Μήπως να ρωτήσουμε την @natateo?:blush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:) Η alternathera ειναι σούπερ φυτάκι, απροβλημάτιστο. Οντως είναι αργής ανάπτυξης δεν κλαδεύεις συχνά. Ομως θα πρέπει να παρουσιάσει έστω αργή ανάπτυξη με την πάροδο του χρόνου.

Μήπως να βάλεις ένα γενικό υγρό λίπασμα;

Μήπως καμια ταμπλέτα βυθού σε συνδυασμό με το κάλιο;

Οχι ότι είμαι ειδήμων ή έχω τα σούπερ φυτά αλλά μήπως να βάλεις σκέτη ταμπλέτα βυθού;

Νομίζω πως αυξάνοντας τον φωτισμό το φυτάκι μεγαλώνει με ακόμα μεγαλύτερους ρυθμούς και χρειάζεται περισσότερα θρεπτικά. Αφού το σκέτο κάλιο δεν βοήθησε ιδιαίτερα, θα πήγαινα σε λύσεις πλήρους θρεπτικού φάσματος. Πλήρες υγρό λίπασμα ή ταμπλετες βυθού.

Το υγρό λίπασμα θα βοηθησει και το limnobium αλλά πιστευω και η ταμπλέτα βυθού θα έχει θετική επίπτωση γιατί τα υπόλοιπα φυτά θα βρίσκουν "φαγητό" από το ριζικό σύστημα και θα μείνει λίγο στην στήλη νερού και για το καημένο το επιφανείας.

Μήπως να ρωτήσουμε την @natateo?:blush:

Εχεις απολυτο δικιο. Αν αυξανουμε τον φωτισμο, τα φυτα χρειαζονται περισσότερα θρεπτικα.

Alternanthera mini για να εχει καλη αναπτυξη θελει CO2.... και γενικος λιπανση. Αν δεν μεγαλωνει, σημαινει οτι κατι της λειπει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula δες και εδώ:

Εγώ τωρα το ανακάλυψα και το διάβασα, πιθανον να χρειαστείς απλά περισσότερο κάλιο αλλά πειραματίσου να δεις. Νιτρικά έχεις; Το limnobium το καημένο για να πεθαινει μάλλον δεν έχει φαγάκι. Εγώ οποτε θυμηθω βάζω ferropol (JBL) έχει τα βασικά. Κάποιο αντίστοιχο λίπασμα ή ταμπλέτα + εξτρα κάλιο (μικρή δόση) και να παρατηρήσεις. Σε 10 ημέρες περίπου θα έχεις εικόνα.

Κρίμα να γίνει η ζουγκλίτσα σουρωτήρι:P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουφ,διάβασμα πάλι :hehe:

πάντως παρατήρησα ότι το λιμνόμπιουμ άρχισε να χαλάει απ'όταν άλλαξα το φωτιστικό.. δεν πολλαπλασιάζεται, δεν έχει ρίζες κάτω, τίποτα.. 

θα βγάλω φωτό πιο μετά ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...