Jump to content

Αλλαγή από θαλασσινό σε Κιχλίδες Αφρικής.


Mr.Puff

Recommended Posts

Χαιρετίζω την παρέα. Μετά από μια δύσκολη και επώδυνη πορεία στη θάλασσα με πολλές απώλειες σε ζωντανά, ήρθε η ώρα για τίτλους τέλους. Όμως αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον υπάρχων  εξοπλισμό σε συνδιασμό με τον αραγωνίτη και τον ζωντανό βράχο από το θαλασσινό, ίσως σκεφτώ να συνεχίσω με κιχλίδες αφρικής. Το ενυδρείο είναι 1.30Χ50Χ60 με μπαλκόνι υπερχείλισης και sump. Η αντλία επιστροφής είναι jebao 6500 λίτρα την ώρα, που τώρα την δουλέυω περίπου στο μισό. Ο φωτισμός είναι led fluval sea 25000Kelvin. Έχω περίπου 2.5 εκατοστά αραγωνίτη για βυθό και δύο μεγάλα νησιά με ζωντανό βράχο για βιολογία. Δεν ξέρω πόσα κιλά είναι, αλλά αυτός κρατάει την βιολογία στο ενυδρείο τώρα. Υπάρχουν βέβαια και skimmer, wavemakers αλλά νομίζω αυτά δεν χρειάζονται. Επίσης υπάρχει ριάκτορας για άνθρακα/αντιφώσφορο. Και βέβαια νερό από αντίστροφη όσμοση. Αυτά είναι τα δεδομένα. Μπορεί αυτό το ενυδρείο να γίνει με κιχλίδες Αφρικής χωρίς να χρειαστεί αγορά εξωτερικού φίλτρου; Ο ζωντανός βράχος μπορεί να κρατήσει την βιολογία του ενυδρείου με τον τρόπο που γίνεται στο θαλασσινό ή χρειάζεται οποσδήποτε και βιολογικό υλικό; Διάβαζα ότι κάποιοι μετατρέπουν σταδιακά το θαλασσινό σε Αφρική ρίχνοντας σταδιακά την αλατότητα. Η βιολογία του θαλασσινού πεθαίνει και σταδιακά διμιουργείται καινούργια και το ενυδρείο στρώνει fishless. Απλά παίρνει πολύ χρόνο. Είναι εφικτό αυτό να γίνει; Χρόνος υπάρχει δεν βιάζομαι. Συγνώμη για μακροσκελές κείμενο αλλά είμαι εντελώς άσχετος γενικά με τα ψάρια γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού δε σου χρειάζεται. Ο φωτισμός είναι too much για κιχλίδες. Αν θες όμως να τον χρησιμοποιήσεις οπωςδηποτε, από τη στιγμή που είναι led controllable  μπορείς να έχεις χαμηλή ένταση και επίσης να δουλεύεις τα κανάλια που θα σου δώσουν το φάσμα φωτός που θες για κιχλίδες. Δηλαδή αντί για 25000  kelvin που βγάζει κανονικά να δουλέυεις τα άσπρα led,ίσως το κίτρινο και λίγο μπλε. (εξαρτάται βέβαια και από τις δυνατότητες του φωτιστικού σου για να το κάνεις αυτό.) Δες βασικά να σου βγάζει ένα φως που σε ικανοποιεί και θα είναι και πιο κοντά στις ανάγκες του νέου σου ενυδρείου. Καλύτερα όμως να το δώσεις και να βάλεις λάμπες φθωρίου. Θα σου πουν καλύυερα οι ειδικοί στις κιχλίδες.

 

Το σκιμμερ δεν το χρειάζεσαι. Η όσμωση επίσης δε σου χρειάζεται. 

 

Βιολογία μπορεία να αναπτύξεις στο sump, δε χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο, βάζοντας κάποιο υλικό πάνω στο οποίο θα αναπτυχθούν αποικίες βακτηριδιών. Θα είναι και καλύτερα έτσι γιατί θα έχεις περισσότερη βιολογία και σίγουρα με τη χρήση του sump καλύτερη οξυγόνωση. Σίγουρα η βιολογία του θαλασσινού θα πεθάνει ολοκληρωτικά λόγω της διαφοράς οσμωτικής πίεσης.Αν θες να χρησιμοποιήσεις το βράχο και τον αραγωνίιτη, είναι απαραίτητο να τα βγάλεις έξω, να ξεραθούν και να τα πλύνεις πολύ καλά, ιδανικά και με χλωρίνη. Σκέψου πως όση ζωή έχει ο βράχος σου πάνω που είναι πολλή, ακόμη και αν δεν τη βλέπεις (σκουλήκια, κοπήποδα, άλγες, μικροβιακή ζωή κτλ) θα πεθάνει και θα επιβαρύνει τρομερά το νέο σου σύστημα. Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό; (δε ξέρω που το διάβασες, αλλα μου θυμίζει κάποιον παλιό καταστηματάρχη στη Θεσσαλονίκη που πρότεινε σε κάποιον που ήθελε να κάνει θαλασσινό, απλά να προσθέσει αλάτι στο γλυκό νερό του ενυδρείου που έτρεχε ήδη χρόνια και να βάλει θαλασσινά ψάρια... Δε μπορώ να φανταστώ κάποια καλύτερη συνταγή, απόλυτης αποτυχίας. Μη με παρεξηγείς, δεν κρινω εσένα που ρωτάς να πληροφοηθείς πριν κάνεις κάτι, αλλά τη συμβουλή του μαγαζάτορα που ήταν και ειδικός...)

 

Μπορείς πολύ απλά να τα δώσεις σε κάποιον που στήνει τώρα θαλασσινό, αφού έχουν έτοιμη βιολογία για να πάρεις και κάποια χρήματα, και να πας σε ένα στήσιμο με πέτρες και άμμο καθαρά για κιχλίδες.

 

Γενικά συμβουλή μου είναι, ο,τι και αν κάνεις να το κάνεις μελετημένα και με καθαρές λύσεις ακόμη και για ένα στήσιμο που σε σχέση με το θαλασσινό σου φαίνεται απλό.  

Υ.Γ. Ας πουν και οι αφρικανοί τη γνώμη τους, Θα λέτε, τώρα ένας δισκόφιλος με θαλασσινό, γράφει στις αφρικανικές κιχλίδες... Απλά επειδή αφορά και εξοπλισμό θαλασσινού ειπα να πω τη γνώμη μου...

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα..και κυρίως με το κομμάτι του βράχου..κρίμα είναι να τον καθαρίσεις.. δώστον καλύτερα ή αποθήκευσέ τον..τόσα λεφτά έδωσες. Σχετικά με το φώς σίγουρα χαμήλωσέ το γιατί χωρίς αλγοφάγα και χωρίς φυτά τόσος φωτισμός θα σε τρελάνει στις άλγες. Σχετικά με την βιολογία είχα κάνει και εγώ μια ερώτηση πριν λίγες μέρες εδώ οπότε αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορείς για βιολογικό υλικό να χρησιμοποιήσεις τα πάντα, απλά το βιολογικό μακαρόνι και η ελαφρόπετρα είναι τα καταλληλότερα και κάνουν αυτό που λένε. Σου δημιουργούν βιολογία. Τα υπόλοιπα υλικά απλά είναι υπερβολικά υποδεέστερα σε σημείο αναξιόπιστο.. Καλή αρχή να έχεις.

Και απλά να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι το 1,3μ για αφρικάνες δεν είναι και κανα πολύ μεγάλο. Εμένα είναι 1,5μ και έχω 3 χαρέμια και όταν μείωσα κρυψώνες αμέσως είχα θάνατο. Λογικά, αν είσαι οκ σε νερά, ίσως να σκεφτείς νανοκιχλίδες από διάφορα μέρη. Καλή αρχή και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στα λημέρια μας! 

Συμφωνώ με ότι είπε ο thediscusman. 

Το ενυδρειακι σου είναι μια χαρά και σου δίνει αρκετές επιλογές από Malawi αλλά και Tanganyika. 

Έχεις κάποια ψαράκια στο μυαλο σου; 

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην αρθρογραφία της Αφρικής και θα σου λυθούν αρκετές απορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εύχομαι καλή αρχή!

 

Από τον εξοπλισμό που έχεις, θα χρειαστείς ίσως κάποιον από τους wavemaker να κανει λίγο ροή, τον αραγωνίτη για υπόστρωμα και το σαμπ σου. Στο σαμπ θα βάλεις βιολογικό και μηχανικό υλικό, το οποίο θα λειτουργεί σαν ένα εξωτερικό φίλτρο ουσιαστικά. 

 

Όπως προαναφέρθηκε, το νερό που προτιμούν οι Αφρικάνες είναι βασικό, οπότε δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση και μετά να προσθέτεις buffers για να επαναφέρεις τις σκληρότητες σε υψηλά επίπεδα.

 

Το ζωντανό βράχο, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για βιολογικό φίλτρο. Θα επιβαρύνεις πολύ το σύστημα σου αν το αφήσεις μέσα και πεθάνει ό,τι υπάρχει πάνω του. 

Επίσης, θεωρώ πως δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχεις το στήσιμο που απαιτείται. Ανάλογα και με το τι ψάρια θα βάλεις πάντα, συνήθως πρέπει να δημιουργούνται πολλές κρυψώνες και σπηλιές. Με απλές πέτρες από μία μάντρα με οικοδομικά υλικά θα βρεις ό,τι ψάχνεις και σχετικά φθηνά!

 

Τέλος, για το φως που λες, νομίζω πως θα πρέπει να αλλαχτεί αν όπως είπώθηκε και παραπάνω δεν γίνεται να το δουλεύεις σε χαμηλή ένταση και χωρίς μπλε.

 

Οπότε στην κύρια ερώτηση σου, όχι δεν χρειάζεσαι ένα εξωτερικό φίλτρο. Το σαμπ σου θα κάνει αυτή τη δουλειά, όπου το βιολογικό υλικό δεν θα είναι ο ζωντανός βράχος. 

Αυτό που σίγουρα θα χρειαστείς και πιστεύω έχεις για να ρωτάς εδώ, είναι όρεξη για διάβασμα.

 

Καλό διάβασμα λοιπόν!

 

ΥΓ. Περιμένουμε τις ιδέες σου στο τι ψάρια θα σου άρεσαν να μπουν :D  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μεγαλύτερο θέμα μου έχει να κάνει με τον φωτισμό, αφού το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει καμία επιλογή ρύθμησης της έντασης ή των καναλιών του. Υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης extra controller αλλά μόνο για την ρύθμιση της έντασης, και για ανατολή δύση. Παρ' όλα αυτά τα μπλέ λεντάκια είναι ελάχιστα σε σχέση με τα λευκά. Υπάρχουν ακόμα κόκκινα και uv.  Το επόμενο θέμα έχει να κάνει με τον βράχο. Σκέφτομαι ότι αφού μπορώ να βάλω κατάλληλες πέτρες σχετικά οικονομικά από μάντρα οικοδομών, ο θαλασσινός που υπάρχει δεν θα μπει καθόλου. Τέλος για το θέμα του sump. To βιολογικό υλικό μπαίνει σε κάποιο διαμέρισμα χύμα; Είναι το κλασικό μακαρόνι τύπου siporax ή κάτι άλλο; Ένα άλλο θέμα που υπάρχει είναι η μηχανική φίλτρανση (ενυδρεικό βαμβάκι φαντάζομαι). Λόγο κατασκευής του sump δεν μπορώ να βρώ που θα μπορούσα να το βάλω. Τέλος για ψαράκια δεν έχω κατασταλάξει κάπου. Σίγουρα θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερο πολύχρωμα ψαράκια. Λίγο που έχω χαζέψει σε γνωστό online κατάστημα του εξωτερικού που έχει πολλά ψάρια μάλλον  προς Malawi προσανατολίζομαι. 'Εχω κάνει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του sump. Ελπίζω να βοηθήσει για να μου δώσετε ιδέες. Για τι είδους πέτρες πρέπει να ρωτήσω σε κάποιες μάντρες οικοδομών που έχω κοντά μου; Και πάλι συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

sump.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mr.Puff said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μεγαλύτερο θέμα μου έχει να κάνει με τον φωτισμό, αφού το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει καμία επιλογή ρύθμησης της έντασης ή των καναλιών του. Υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης extra controller αλλά μόνο για την ρύθμιση της έντασης, και για ανατολή δύση. Παρ' όλα αυτά τα μπλέ λεντάκια είναι ελάχιστα σε σχέση με τα λευκά. Υπάρχουν ακόμα κόκκινα και uv.  Το επόμενο θέμα έχει να κάνει με τον βράχο. Σκέφτομαι ότι αφού μπορώ να βάλω κατάλληλες πέτρες σχετικά οικονομικά από μάντρα οικοδομών, ο θαλασσινός που υπάρχει δεν θα μπει καθόλου. Τέλος για το θέμα του sump. To βιολογικό υλικό μπαίνει σε κάποιο διαμέρισμα χύμα; Είναι το κλασικό μακαρόνι τύπου siporax ή κάτι άλλο; Ένα άλλο θέμα που υπάρχει είναι η μηχανική φίλτρανση (ενυδρεικό βαμβάκι φαντάζομαι). Λόγο κατασκευής του sump δεν μπορώ να βρώ που θα μπορούσα να το βάλω. Τέλος για ψαράκια δεν έχω κατασταλάξει κάπου. Σίγουρα θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερο πολύχρωμα ψαράκια. Λίγο που έχω χαζέψει σε γνωστό online κατάστημα του εξωτερικού που έχει πολλά ψάρια μάλλον  προς Malawi προσανατολίζομαι. 'Εχω κάνει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του sump. Ελπίζω να βοηθήσει για να μου δώσετε ιδέες. Για τι είδους πέτρες πρέπει να ρωτήσω σε κάποιες μάντρες οικοδομών που έχω κοντά μου; Και πάλι συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

sump.jpg

Δεν ξέρω περαιτέρω για το φωτισμό, αλλά κατ' εμέ η πιο ασφαλής επιλογής είναι να μην εχει μπλε κοκκινα κλπ. Αλλά θα σου πει σίγουρα κάποιος που ξέρει.

 

Σωστά θεωρώ σκέφτεσαι για το βράχο.

 

Βιολογικό υλικό ναι σιποράξ ή κατι ανάλογο.

 

Γενικά μπορεις να οργανώσεις τα υλικά του φιλτρου σε καλαθάκια! Έτσι θα μπορεις να βάλεις και μηχανική φίλτρανση που λες! (Πλαστικά καλαθάκια, ψάξε γενικά υπάρχουν σίγουρα εύκολες DIY λύσεις.

 

Ουσιαστικά το σαμπ σου θα λειτουργεί σαν ένας μεγενθυμένος κάδος εξωτερικού φίλτρου. 

 

Για ψάρια τώρα, διάβασε λίγο την αρθρογραφία της Αφρικής, και θα βρεις πολλά και όμορφα ψάρια! Οι συμπεριφορές των Αφρικάνων δεν θα σε απογοητεύσουν!! :D 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας λύσουμε ένα ένα τα θέματα. Πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσεις από την φιλτρανση που είναι το Α και το Ω στις Αφρικανες.

Δυστυχώς το sump σου είναι στημένο ανάποδα για το γλυκό. Αν έχεις τις γνώσεις να το τροποποιήσεις τότε είναι όλα καλά. Εάν θέλεις να μείνεις ως έχει τότε η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να αρχισεις από το πρώτο διαμέρισμα και βάζεις θερμοστάτη, 2ο διαμερισμα αρχίζοντας από κατω(ροή νερού), κάνα 2 σφουγγάρια και από πάνω τους όση βιολογια(μακαρόνι) μπορείς να χωρέσεις και τελευταίο διαμέρισμα αντλία επιστροφής. Τα υπέρ αυτού είναι ότι δεν επεμβαίνεις πουθενά και κρατάς την "εισαγωγή νερού" για αλλαγές νερού ή καραντίνα. Τα μείον είναι ότι χανεις πάρα πολύ χώρο και ουσιαστικά έχεις μόνο ένα διαμέρισμα για βιολογία. 

Ο άλλος τρόπος είναι να ανοίξεις το πρώτο χώρισμα μεταξύ της "εισαγωγής νερού" και "1ου διαμερίσματος" και στο πρώτο έχεις σφουγγάρια σε όλα τα άλλα βιολογία και τέλος θερμοστάτη και αντλία. 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι να στριμώξω ενυδρειακό βαμβάκι στο χώρισμα μεταξύ 2ου και 3ου διαμερίσματος το οποίο θα αλλάζω τακτικά, ανά εβδομάδα ίσως. Υπάρχει και η λύση της ενυδρειακής κάλτσας με κάποια πατεντούλα. Τώρα για το βιολογικό υλικό. Τα συνολικά λίτρα maim+ sump είναι γύρω στα 520. Πόσα λίτρα μακαρόνι θα χρειαστώ; Το χύμα siporax είναι αξιόπιστο; Πλαστικά καλαθάκια έχω βρει στο εμπόριο αρκετά, και σε διάφορα μεγέθη και οικονομικά, αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλή στη χρήση τους σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Μία λύση είναι να στριμώξω ενυδρειακό βαμβάκι στο χώρισμα μεταξύ 2ου και 3ου διαμερίσματος το οποίο θα αλλάζω τακτικά, ανά εβδομάδα ίσως. Υπάρχει και η λύση της ενυδρειακής κάλτσας με κάποια πατεντούλα. Τώρα για το βιολογικό υλικό. Τα συνολικά λίτρα maim+ sump είναι γύρω στα 520. Πόσα λίτρα μακαρόνι θα χρειαστώ; Το χύμα siporax είναι αξιόπιστο; Πλαστικά καλαθάκια έχω βρει στο εμπόριο αρκετά, και σε διάφορα μεγέθη και οικονομικά, αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλή στη χρήση τους σε ενυδρείο.

Το πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου είναι να σηκώσεις το χώρισμα μεταξύ πρώτου και δεύτερου διαμερίσματος. Με ένα χαρτοκοπτη ξεκολλας το χώρισμα και μετά με ενυδρειακη σιλικόνη το ξανακολλας απλά 2εκ πιο πάνω και έχεις όλα τα διαμερίσματα για φιλτρανση. 

Η λύση που λες πάλι τα 2 πρώτα διαμερίσματα θα μείνουν άδεια. Και να τα γεμίσεις με βιολογία το νερό δεν θα περνάει από μέσα. 

Το χύμα σιποραξ είναι μια χαρά. Η ποσότητα πάει ανάλογα τις ανάγκες του ενυδρείου(αριθμός ψαριών, μέγεθος, ποσότητα τροφής κτλ). Θα έλεγα να βάλεις όσο περισσότερο σε παίρνει. Εγώ θα έβαζα 5 λίτρα τουλάχιστον. Εξάλλου με την ιχθυοφορτηση που θα έχεις στα 130εκ πιστευω θα την χρειαστείς. 

Αντί για πλαστικά καλαθακια θα πρότεινα πουγκια, εμένα μου φαίνονταν πιο εύκολα στη συντήρηση. Επίσης στον πάτο του σαμπ σε κάθε διαμέρισμα θα έλεγα να έχεις κενο(εγώ συνήθως εφτιαχνα εξέδρα με eggcrate) και πάνω να πατήσουν τα υλικά, για να μην εμποδίζεται η κυκλοφορία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Το πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου είναι να σηκώσεις το χώρισμα μεταξύ πρώτου και δεύτερου διαμερίσματος. Με ένα χαρτοκοπτη ξεκολλας το χώρισμα και μετά με ενυδρειακη σιλικόνη το ξανακολλας απλά 2εκ πιο πάνω και έχεις όλα τα διαμερίσματα για φιλτρανση. 

Η λύση που λες πάλι τα 2 πρώτα διαμερίσματα θα μείνουν άδεια. Και να τα γεμίσεις με βιολογία το νερό δεν θα περνάει από μέσα. 

Το χύμα σιποραξ είναι μια χαρά. Η ποσότητα πάει ανάλογα τις ανάγκες του ενυδρείου(αριθμός ψαριών, μέγεθος, ποσότητα τροφής κτλ). Θα έλεγα να βάλεις όσο περισσότερο σε παίρνει. Εγώ θα έβαζα 5 λίτρα τουλάχιστον. Εξάλλου με την ιχθυοφορτηση που θα έχεις στα 130εκ πιστευω θα την χρειαστείς. 

Αντί για πλαστικά καλαθακια θα πρότεινα πουγκια, εμένα μου φαίνονταν πιο εύκολα στη συντήρηση. Επίσης στον πάτο του σαμπ σε κάθε διαμέρισμα θα έλεγα να έχεις κενο(εγώ συνήθως εφτιαχνα εξέδρα με eggcrate) και πάνω να πατήσουν τα υλικά, για να μην εμποδίζεται η κυκλοφορία. 

Κατάλαβα τι εννοείς. Αν και δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου, θα μπορούσα να το προσπαθήσω. Από την άλλη σκεφτόμουν αν γινόταν να κάνω το δεύτερο διαμέρισμα με φυτά (αν υπάρχουν κατάλληλα), τα οποία θα βοηθούσαν και με την απορρόφηση των θρεπτικών όπως οι μακροάλγες στο θαλασσινο. Το τρίτο διαμέρισμα είναι αρκετά μεγάλο για να χωρέσει αρκετά λίτρα βιολογικό υλικό. Άνετα πιστεύω και 10 λίτρα τα βάζω. Παρεμπιπτόντως eggcrate που μπορώ να βρω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα..και κυρίως με το κομμάτι του βράχου..κρίμα είναι να τον καθαρίσεις.. δώστον καλύτερα ή αποθήκευσέ τον..τόσα λεφτά έδωσες. Σχετικά με το φώς σίγουρα χαμήλωσέ το γιατί χωρίς αλγοφάγα και χωρίς φυτά τόσος φωτισμός θα σε τρελάνει στις άλγες. Σχετικά με την βιολογία είχα κάνει και εγώ μια ερώτηση πριν λίγες μέρες εδώ οπότε αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορείς για βιολογικό υλικό να χρησιμοποιήσεις τα πάντα, απλά το βιολογικό μακαρόνι και η ελαφρόπετρα είναι τα καταλληλότερα και κάνουν αυτό που λένε. Σου δημιουργούν βιολογία. Τα υπόλοιπα υλικά απλά είναι υπερβολικά υποδεέστερα σε σημείο αναξιόπιστο.. Καλή αρχή να έχεις.

Και απλά να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι το 1,3μ για αφρικάνες δεν είναι και κανα πολύ μεγάλο. Εμένα είναι 1,5μ και έχω 3 χαρέμια και όταν μείωσα κρυψώνες αμέσως είχα θάνατο. Λογικά, αν είσαι οκ σε νερά, ίσως να σκεφτείς νανοκιχλίδες από διάφορα μέρη. Καλή αρχή και πάλι.

Η ελαφρόπετρα για βιολογικό υλικό είναι κάποια ειδική ελαφρόπερτα ή κάτι σαν αυτό εδώ: https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-22-40mm-12lt-7292 Υπάρχει και πιο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κ απο μενα.άυτη ειναι η ελαφρόπετρα που εδειξες.άν βαλεις ζιποραξ ,που εγω αυτό προτείνω θες αρκετα λιτρα .εγω ειμαι κοντα στα 20 ,αλλα ειναι κατι που αγοραζα σταδιακα .κ εγω στο σαμπ εχω μονο αυτα πλεον ,ζιποραξ κ καλτσα, τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Λουκά!!!!

Τελικά δεν πήγαν καλά τα πράγματα με το ενυδρείο   απ ότι κατάλαβα???

Κρίμα :notfair:....

Χαίρομαι όμως που είσαι καλά!!!

 

Αυτή η αλλαγή πιστεύω ότι θα σε εμψυχώσει να επανέλθεις στο χώρο. 

 

Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να κρατήσεις τον εξοπλισμό και τον βράχο.  Γιατί δεν θα αργήσεις να ξαναγυρίσεις στην αλμύρα!

Καλή τύχη φίλε :bigemo_harabe_net-162:!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Κατάλαβα τι εννοείς. Αν και δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου, θα μπορούσα να το προσπαθήσω. Από την άλλη σκεφτόμουν αν γινόταν να κάνω το δεύτερο διαμέρισμα με φυτά (αν υπάρχουν κατάλληλα), τα οποία θα βοηθούσαν και με την απορρόφηση των θρεπτικών όπως οι μακροάλγες στο θαλασσινο. Το τρίτο διαμέρισμα είναι αρκετά μεγάλο για να χωρέσει αρκετά λίτρα βιολογικό υλικό. Άνετα πιστεύω και 10 λίτρα τα βάζω. Παρεμπιπτόντως eggcrate που μπορώ να βρω; 

Υπάρχουν φυτά ταχείας ανάπτυξης αλλά δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο οι μακροαλγες. Άσε που με αρκετή βιολογία δεν θα τα χρειαστείς. 

Αν είναι τόσο μεγάλο το διαμέρισμα τότε θα είσαι οκ αν και ακόμα πιο αποδοτικό σε ένα τόσο μεγάλο διαμέρισμα θα ήταν το fluidized bed. Στο γλυκό θέλουμε πολύ καλή ροή ανάμεσα από όλη τη βιολογία και για αυτό συνήθως κάνουμε αρκετά και μικρά διαμερίσματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Α ρε Λουκά!!!!

Τελικά δεν πήγαν καλά τα πράγματα με το ενυδρείο   απ ότι κατάλαβα???

Κρίμα :notfair:....

Χαίρομαι όμως που είσαι καλά!!!

 

Αυτή η αλλαγή πιστεύω ότι θα σε εμψυχώσει να επανέλθεις στο χώρο. 

 

Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να κρατήσεις τον εξοπλισμό και τον βράχο.  Γιατί δεν θα αργήσεις να ξαναγυρίσεις στην αλμύρα!

Καλή τύχη φίλε :bigemo_harabe_net-162:!!!

Διονύση μου δυστυχώς τίποτα σχεδόν δεν πήγε καλά με αυτό το ενυδρείο. Απανωτές απώλειες σε ζωντανά άλλες φορές από ασθένειες άλλες εντελώς ανεξήγητα. Τους τελευταίους μήνες είχω και τρομερή έξαρση τριχωειδούς άλγης την οποία δεν μπορώ να αντιμετωπίσω με τίποτα και ο κόμπος έφτασε στο χτένι που λέμε. Ξενέρωσα εντελώς γι'αυτό και δεν είχα παρουσία στο φόρουμ. Έχασα όλο το κέφι μου. Τέλος πάντον τώρα σκέφτομαι να κάνω μια νέα αρχή με Αφρική που έχει πολύ όμορφα ψάρια χαλαρά και όπου φτάσει γιατί αγαπάω το χόμπι και δεν θέλω να το αφήσω. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάει καλά. Τον εξοπλισμό εννοείται τον κρατάω. Ο βράχος έτσι όπως είναι παίζεται!! Σκέφτομαι να τον στείλω στο διάολο!!:devil:

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Καλη αρχη κ απο μενα.άυτη ειναι η ελαφρόπετρα που εδειξες.άν βαλεις ζιποραξ ,που εγω αυτό προτείνω θες αρκετα λιτρα .εγω ειμαι κοντα στα 20 ,αλλα ειναι κατι που αγοραζα σταδιακα .κ εγω στο σαμπ εχω μονο αυτα πλεον ,ζιποραξ κ καλτσα, τιποτα αλλο.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Υπάρχουν φυτά ταχείας ανάπτυξης αλλά δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο οι μακροαλγες. Άσε που με αρκετή βιολογία δεν θα τα χρειαστείς. 

Αν είναι τόσο μεγάλο το διαμέρισμα τότε θα είσαι οκ αν και ακόμα πιο αποδοτικό σε ένα τόσο μεγάλο διαμέρισμα θα ήταν το fluidized bed. Στο γλυκό θέλουμε πολύ καλή ροή ανάμεσα από όλη τη βιολογία και για αυτό συνήθως κάνουμε αρκετά και μικρά διαμερίσματα. 

 

Οπότε μάλλον πάω στη λύση του siporax. To διαμέρισμα που λέω να βάλω το βιολογικό υλικό είναι 39 πλάτος Χ 29 μήκος Χ 25 ύψος δηλαδή 28 περίπου λίτρα νερό. Δεν ξέρω πως αυτό μεταφράζεται σε λίτρα siporax αλλά λογικά πρέπει να είναι αρκετό. Αν όντος μπορεί να γίνει αυτό με τα φυτά που λέω απλά θα μου άρεσε να το κάνω. Το σκέφτομαι σαν να έχω ένα δεύτερο διαφορετικό ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι διαστάσεις που θες ειναι μικρες κ το eggrate το πουλανε νομιζω σ φυλλο του 120cm η κ παραπανω κ ειναι κ ακριβο,παρε μια ποτηροθηκη που κανει 4 ευρω κ ειναι ακριβως το ιδιο.εγω την εχω χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Επειδη οι διαστάσεις που θες ειναι μικρες κ το eggrate το πουλανε νομιζω σ φυλλο του 120cm η κ παραπανω κ ειναι κ ακριβο,παρε μια ποτηροθηκη που κανει 4 ευρω κ ειναι ακριβως το ιδιο.εγω την εχω χρόνια. 

Το πιθανότερο αυτό θα κάνω. ¨Εχω δει και κάτι πλαστικά καλαθάκια αποθήκευσης που είναι τριγύρω διάτρητα. Θα ανοίξω με τρυπάνι τρύπες και από το κάτω μέρος και νομίζω όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους πέτρα μου προτείνετε να ψάξω να βρώ σχετικά οικονομικά; Κάτι λευκά βότσαλα 8-12cm για διακόσμηση κήπων είναι κατάλληλα; Είναι αυτά https://www.praktiker.gr/p/votsalo-leyko-8-12cm-5lt-7284

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις πέτρες; Τις μάζεψα από βουνό. Αν έιναι κατάλληλες να μαζέψω και άλλες.

IMG_20190205_155209copy.jpg

IMG_20190205_155224copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2019 at 7:13 ΜΜ, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Τι είδους πέτρα μου προτείνετε να ψάξω να βρώ σχετικά οικονομικά; Κάτι λευκά βότσαλα 8-12cm για διακόσμηση κήπων είναι κατάλληλα; Είναι αυτά https://www.praktiker.gr/p/votsalo-leyko-8-12cm-5lt-7284

Αυτα τα ειχα παρει σε γκρι. Ειναι καλα για μικρες κιχλιδες. Οι πιο μεγαλες ζοριζονται.

πριν 13 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις πέτρες; Τις μάζεψα από βουνό. Αν έιναι κατάλληλες να μαζέψω και άλλες.

IMG_20190205_155209copy.jpg

IMG_20190205_155224copy.jpg

Τετοιες πετρες ειχα παλι αλλα δεν μου πολυκαθισαν τελικα οπτικα καλα. Επισης εμενα γυαλιζαν και μου ειπαν τα παιδια μηπως ειχαν τιποτα μεσα περιεργο οποτε και εκανα πισω. Οι δικες σου, σε διαφορετικες κλισεις στο φως, φαινονται καθολου να εχουν σαν μικρα διαμαντακια μεσα?να λαμπυριζουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω λαρισα πηγα σε μαντρα με οικοδομικα υλικα και ειχε 50διαφορετικα ειδη πετρας. Και τελικα κατεληξα σε κατι ελαφριες και ογκωδεις οποτε με 20 ευρω πρεπει να πηρα 40 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αυτα τα ειχα παρει σε γκρι. Ειναι καλα για μικρες κιχλιδες. Οι πιο μεγαλες ζοριζονται.

Τετοιες πετρες ειχα παλι αλλα δεν μου πολυκαθισαν τελικα οπτικα καλα. Επισης εμενα γυαλιζαν και μου ειπαν τα παιδια μηπως ειχαν τιποτα μεσα περιεργο οποτε και εκανα πισω. Οι δικες σου, σε διαφορετικες κλισεις στο φως, φαινονται καθολου να εχουν σαν μικρα διαμαντακια μεσα?να λαμπυριζουν?

Να λαμπυρίζει κάτι δεν βλέπω. Ίσως λίγο το μεγάλο κομμάτι αλλά και πάλι ελάχιστα. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν και αν είναι κατάλληλες μπορώ να μαζέψω σε όλα τα μεγέθη και σχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...