Jump to content

Αλλαγή από θαλασσινό σε Κιχλίδες Αφρικής.


Mr.Puff

Recommended Posts

Τι να πω δεν ξερω. Εμενα αυτο μου ειχαν πει. Αφου δεν λαμπυριζουν, δεν ειναι επεξεργασμενες, στην φυση τις βρηκες λογικα κομπλε θα εισαι. Βεβαια κρατα ενα μικρο ενδεχομενο μην και τυχον περιεχουν κανενα περιεργο μεταλλο, οχι οτι αν πας στην μαντρα ο πωλητης θα ξερει να σου πει, αλλα λεμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις πέτρες; Τις μάζεψα από βουνό. Αν έιναι κατάλληλες να μαζέψω και άλλες.

IMG_20190205_155209copy.jpg

IMG_20190205_155224copy.jpg

Με φυσικό φωτισμό δεν γυαλίζει τίποτα πάνω στις πέτρες. Με τεχνικό φωτισμό φαίνονται κάτι μικροσκοπικοί σαν κρύσταλοι πάνω στην μπροστά επιφάνεια των πετρωμάτων. (όχι από το πλαϊ ή από το πίσω μέρος). Υπάρχει περίπτωση αυτά τα μικροσκοπικά κρυσταλάκια να είναι κάποιο μέταλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update. Οι πέτρες μαζεύτηκαν από βουνό. Καθαρίστηκαν, πλύθηκαν και βράστηκαν. Στα σημεία που ακουμπούσαν στον χώμα έχει παραμείνει η καφέ απόχρωση του χώματος, όμως χώμα πάνω τους δεν υπάρχει. Είναι το στήσιμο καλό; Η ποσότητα του βράχου είναι αρκετή; Να θυμήσω ότι το ενυδρείο είναι 130Χ50Χ60 ύψος.

IMG_20190226_134355ψοπυ.jpg

IMG_20190226_134504.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Λουκά. 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο φίλε :bigemo_harabe_net-162:!

Έβαλες τελικά νταου!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλή επιτυχία Λουκά. 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο φίλε :bigemo_harabe_net-162:!

Έβαλες τελικά νταου!!!

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι! Έβαλα τελικά. Δεν ξέρω αν βοηθάει πραγματικά, σίγουρα βοηθάει στην ψυχολογία μου!:P Κόλλησα και το χώρισμα στο sump που λέγαμε. Αλήθεια τον αραγωνίτη εκτός από καλό ξέπλυμα λες να τον βράσω και αυτόν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,δεν χρειαζεται.Μονο καλο πλυσιμο.Καλα το πας,συνεχα το...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οχι βρε,δεν χρειαζεται.Μονο καλο πλυσιμο.Καλα το πας,συνεχα το...

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο είναι πολύ καλό και αρκετά φυσικό θα έλεγα. Ανάλογα τα ψάρια που θα βάλεις, υπολόγισε και τα χωρίσματα να είναι αρκετά ώστε να χωράνε τα ενήλικα.

Εγώ θα του έδινα παραπανω ύψος γιατί 2-3 εκ θα τα καλύψει η άμμος, αλλά εσύ το βλέπεις από κοντά και μπορείς να κρίνεις καλύτερα. 

Καλογεμιστο να είναι φιλαράκι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Το στήσιμο είναι πολύ καλό και αρκετά φυσικό θα έλεγα. Ανάλογα τα ψάρια που θα βάλεις, υπολόγισε και τα χωρίσματα να είναι αρκετά ώστε να χωράνε τα ενήλικα.

Εγώ θα του έδινα παραπανω ύψος γιατί 2-3 εκ θα τα καλύψει η άμμος, αλλά εσύ το βλέπεις από κοντά και μπορείς να κρίνεις καλύτερα. 

Καλογεμιστο να είναι φιλαράκι 

Είχες απόλυτο δίκιο. Μόλις μπήκε η άμμος ξαφνικά το νταμάρι έγινε νάνος! Πρέπει να μαζέψω περισσότερες πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα διάλεγα πολύ μεγαλύτερες πέτρες. Μη τις φοβάσαι. Θα δώσουν ύψος με μεγάλα χωρίσματα και σπηλιές, και θα φαίνεται το ενυδρείο πιο μεγάλο και το στήσιμο πολύ φυσικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το dow το άφησες μέσα?Μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, όταν θα αρχίσουν τα σκαψίματα δεν θα το φτάσουν?Μου φαίνεται, αν κρίνω από τις δικές μου που μου έφτασαν στο κάτω τζάμι σε 2-3 σημεία, θα έχεις και θέμα οπτικό μιας και θα φαίνεται, αλλά και δεν ξέρω αν θα τους αρέσει να το τσιμπάνε κιόλας. Σαν σκέψη μου ήρθε τώρα

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2019 at 11:42 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Το dow το άφησες μέσα?Μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, όταν θα αρχίσουν τα σκαψίματα δεν θα το φτάσουν?Μου φαίνεται, αν κρίνω από τις δικές μου που μου έφτασαν στο κάτω τζάμι σε 2-3 σημεία, θα έχεις και θέμα οπτικό μιας και θα φαίνεται, αλλά και δεν ξέρω αν θα τους αρέσει να το τσιμπάνε κιόλας. Σαν σκέψη μου ήρθε τώρα

Το οπτικό ζήτημα το σκέφτηκα αλλά είναι τόσο πολύ το βάρος από τις πέτρες που από ψυχολογική και μόνο άποψη ήταν μονόδρομος το dow. Το αν το τσιμπήσουν δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. Ελπίζω να μην το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2019 at 10:55 ΜΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Θα διάλεγα πολύ μεγαλύτερες πέτρες. Μη τις φοβάσαι. Θα δώσουν ύψος με μεγάλα χωρίσματα και σπηλιές, και θα φαίνεται το ενυδρείο πιο μεγάλο και το στήσιμο πολύ φυσικό. 

Έχω μαζέψει κάποια μεγάλα κομμάτια, όχι τεράστια, αλλά αρκετα μεγάλα. Ελπίζω να σας αρέσει όταν τελειώσει το στήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τελικό στήσιμο με μικρές αλλαγές της τελευταίας στιγμής. Ένα καθάρισμα στα τζάμια και είμαι έτοιμος για γέμισμα

IMG_20190303_010959c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ίσος αν το έκανες λιγότερο στημένο να έδειχνε καλύτερα οι πλακέ πέτρες με χαλάνε λίγο ιδιαίτερα η τέρμα δεξιά, στη μέση που είναι η μια πάνω στην άλλη, και η χοντρή πλακέ πάνω αριστερά,καλόπιστα γιατί αν εσένα σου αρέσουν έμενα μου περισσεύουν. Με το κάλο και ψαρομένο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα ίσος αν το έκανες λιγότερο στημένο να έδειχνε καλύτερα οι πλακέ πέτρες με χαλάνε λίγο ιδιαίτερα η τέρμα δεξιά, στη μέση που είναι η μια πάνω στην άλλη, και η χοντρή πλακέ πάνω αριστερά,καλόπιστα γιατί αν εσένα σου αρέσουν έμενα μου περισσεύουν. Με το κάλο και ψαρομένο.

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για την άποψή σου. Όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες. Και έχεις δίκιο, κάποιες πλάκες, ειδικά η χοντρή αριστερά δεν μου κάθονται καλά στο μάτι. Βέβαια οι όποιες μικροαλλαγές γίνουν θα γίνουν με γνώμονα την καλή στήριξη των βράχων χωρίς να πρέπει να στηθούν όλα από την αρχή  αφού πλέον έχει μπει ο αραγωνίτης σε αρκετά παχύ στρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις. Κατά τη διάρκεια του στρωσήματος πρέπει να ανάβει ο φωτισμός και πόσες ώρες; Άνθρακα να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος δεν ενοχλει.Με ποιο τροπο θα κανεις το στρωσιμο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ο φωτισμος δεν ενοχλει.Με ποιο τροπο θα κανεις το στρωσιμο;

Πήρα βακτήρια stability. Σύμφωνα με τις οδηγίες μπορώ σε 7 ημέρες να βάλω τα πρώτα ψαράκια. Με όλα αυτά που διαβάζω για τις αφρικάνες λιγάκι αγχώνομαι με την ψαροσύνθεση. Μπορώ να βάλω τα ψαράκια σταδιακά χωρίς να έχω θέμα με τσακωμούς; 

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο τα ψαρια που θα βαλεις. Τι σκεφτεσαι να βαλεις πρωτα. Ειδος και μεγεθος. Και τι στην συνεχεια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Πήρα βακτήρια stability. Σύμφωνα με τις οδηγίες μπορώ σε 7 ημέρες να βάλω τα πρώτα ψαράκια. Με όλα αυτά που διαβάζω για τις αφρικάνες λιγάκι αγχώνομαι με την ψαροσύνθεση. Μπορώ να βάλω τα ψαράκια σταδιακά χωρίς να έχω θέμα με τσακωμούς; 

Γιατι δεν παιρνεις μπολι να εισαι σιγουρος ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε μπολι απο εναν συνχομπιστα που το ενυδρειο του δεν ειχε καποια ασθενεια το τελευταιο διαστημα και δεν εχει προβλημα με ανεπιθυμητα σαλιγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Παιζει ρολο τα ψαρια που θα βαλεις. Τι σκεφτεσαι να βαλεις πρωτα. Ειδος και μεγεθος. Και τι στην συνεχεια. 

Δύσκολη ερώτηση! Είναι τόσο πολλά τα είδη που είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσω. Στην λήμνη έχω καταλήξει. Malawi. Πόσα είδη μπορώ να βάλω σε περίπου 400 λίτρα και μήκος 1,30; Είναι απαραίτητο να είναι χαρέμια ή μπορώ να βάλω μεμονωμένα αρσενικά από πολλά είδη; .

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Γιατι δεν παιρνεις μπολι να εισαι σιγουρος ???

 

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Παρε μπολι απο εναν συνχομπιστα που το ενυδρειο του δεν ειχε καποια ασθενεια το τελευταιο διαστημα και δεν εχει προβλημα με ανεπιθυμητα σαλιγγαρια.

Το μπόλι αντικαθιστά τα βακτήρια ή χρησιμοποιούνται και τα δύο ταυτόχρονα; Πρέπει να είναι από αφρικάνικο ενυδρείο ή από οτιδήποτε γλυκού νερού;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά που έχω δει μέχρι τώρα και μου αρέσουν πολύ είναι αυτά.

Cynotilapia Afra Lion Cove

Pseudotropheus elongatus mpanga

Pseudotropheus Elongatus Chewere

Αρκετά είδη Aulonocara

Δεν έχω καταλήξει απαραίτητα σε αυτά. Από αυτά που έχω δει, αυτά μου αρέσουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι αντικαθιστα τα βακτυρια αλλα επειδη ειναι βαλε κ απ αυτα για να σαι σιγουρος.Απ οποιοδηποτε γλυκου νερου με τροπικα ψαρια,ιδανικα απο αφρικανικο.Μπορεις 2-3 χαρεμακια μπουνα,ενα χαπς ή διαφορα (καλυτερα αρσενικα να χεις κ χρωμα).Ιδανικα η πρωτη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...