Jump to content

Ποσότητα υλικών εξωτερικου φίλτρου


Νίκος Μπακάλης

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα..έχω ένα εξωτερικό φίλτρο το aquanova600 και μέσα έχω ένα μεγάλο σφουγγάρι ένα σιρποραξ 500 γραμμάρια και τέλος υαλοβάμβακα ... είμαι εντάξει ή χρειάζεται να βάλω κι άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να βάλω κι άλλο σιρποραξ..να βάλω μίνι ή κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Το μίνι είναι για μικρά κυρίως εσωτερικά φιλτράκια, εννοείται κανονικό να βάλεις όσο χωράει. 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο...το φίλτρο πως το καθαρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλένεις το σφουγγάρι και το Siporax με νερό ενυδρείου όταν δεις τη ροή να μειώνεται ή αν καταλάβεις πως δεν καθαρίζει καλά το νερό σου. Συνήθως χρειάζεται μία φορά το μήνα ή το δίμηνο ανάλογα και την ιχθυοφόρτιση.

Καλό είναι μετά τον καθαρισμό να ρίξεις και λίγα βακτήρια και να περιορίσεις την τροφή 1-2 μέρες μέχρι να ισσοροπήσει ξανά το σύστημα. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και συνηθιζω να πλενω τα σφουγγαρια με νερο βρυσης συμφωνω με οτι ειπωθηκε για τα υπολοιπα!!

Εννοειται οτι το ενυδρειακο βαμβακι το πετας και βαζεις ενα κομματι καινουριο καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν και συνηθιζω να πλενω τα σφουγγαρια με νερο βρυσης συμφωνω με οτι ειπωθηκε για τα υπολοιπα!!

Εννοειται οτι το ενυδρειακο βαμβακι το πετας και βαζεις ενα κομματι καινουριο καθε φορα...

Τα σφουγγάρια γιατί με βρύσης?καθαρίζουν καλύτερα?Εγώ ξεπλένω το βαμβάκι με νερό βρύσης. Με παίρνει 4-5 αλλαγές νερού μέχρι να το πετάξω..κάνω λάθος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και καθαρίζουν καλύτερα με βρύσης τα σφουγγάρια ;)

Το ενυδρειακό βαμβάκι θεωρητικά και πρακτικά αν πάρεις μια μεγάλη συσκευασία και όχι pads θα σε βγάλει πάνω από χρόνο

και το κόστος αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά κάτω από 10 ευρώ . . .

 

Λάθος δεν μπορώ να πω οτι κάνεις σε κάτι καθώς ο καθένας έχει βρει την φόρμουλα του και τον τρόπο συντήρησης του ενυδρείου του ;)

Προσωπικά έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω ενυδρειακό βαμβάκι στα φίλτρα μου και έχω βρει την ησυχία μου με σφουγγάρι στο μπαστούνι εισόδου

το οποίο λειτουργεί σαν πρόφιλτρο. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι σύμφωνος οτι τα σφουγγαρια ,βαμβακι μ νερο βρυσης ,να γινουν καινουργια κ το βιολογικο υλικο μ νερο ενυδρειου εννοείται κ απαλα.Α το ταισμα το μισο απο οτι συνηθως για δυο μερες κ εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι ξεπλενουμε "απαλα" το βιολογικο υλικο?αν το πλυνουμε επιμονα χανεται το υλιικο ενω απαλα οχι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, christos efthimiou said:

Ρε παιδια γιατι ξεπλενουμε "απαλα" το βιολογικο υλικο?αν το πλυνουμε επιμονα χανεται το υλιικο ενω απαλα οχι?

Σκέψου ότι πάνω στην επιφάνεια του υλικού αναπτύσσονται βακτηριακές αποικίες ( η "βιολογία" που λέμε), οι οποίες επιτελούν τα διάφορα στάδια του κύκλου του αζώτου. Αν ξεπλύνεις τη βρώμα απαλά, σίγουρα θα φύγουν και κάποια βακτήρια μαζί. Αν όμως καθίσεις και τρίψεις όλη την επιφάνεια τα βακτήρια θα φύγουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.

 

Γι' αυτό "απαλά" :P  

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικη εξηγηση...οχι βλακειες...ετσι θα τους τα πεις στην αμερικη?!!!!:icon_dance:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ρε παιδια γιατι ξεπλενουμε "απαλα" το βιολογικο υλικο?αν το πλυνουμε επιμονα χανεται το υλιικο ενω απαλα οχι?

Ναι απαλα χρειάζεται αλλιως χανεται αρκετο ποσοστο δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν εχει βακτηρια και εσωτερικα στους πορους?και αφου μειωνουμε ταισμα εχουμε θεμα?επισης μηπως αν τα τριβουμε τα κραταμε καθαρα περισσοτερο σε βαθος χρονου?επισης μηπως διωχνουμε και τπτ νεκρα βακτηρια που εχουν κολλησει στην επιφανεια του. Αν υπαρχουν νεκρα βακτηρια στο υλικο και δεν φευγουν αυτοματα. Ολες αυτες οι ερωτησεις γινονται για να μου λυθουν αποριες ετων...ασχετα αν και εγω τα καθαριζω απαλα. Ειπα να ρωτησω μηπως μου λυθουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ βρε παιδι μου γιατι κάθεσαι μ την απορία ,χρονια:Pλοιπον εγω χωρις να εχω μικροσκοπιο ,εχω βγαλει το εξης συμπέρασμα.εχω 8 διχτακια μ ζιποραξ ,περιπου 20 λιτρα και οταν το καθαριζω το βγαζω στην βεραντα κ βγάζοντας ενα λαστιχο φ20 βγαζω νερο απο το ενυδρειο.καποιες φορες βγαζω παραπανω απο 400 λιτρα,δλδ μιλάμε για αρκετη πιεση.ετσι κ αφου στην αρχη του εδινα να καταλάβει κ με αρκετο νερο κ πιεση το καθάριζα, νομιζα οτι εκανα καλα μιας κ στο ματι φαινοταν καινούργιο.αποτελεσμα μετα την επομενη μερα μετρας νο3 ...αστα, την επομενη παλι μετρας....χειρότερα. ασε κ την ασπριλα στο νερο,(basteria blom).τουλαχιστον 10 μερες να επανέλθει το συστημα.την επομενη φορα έπλυνα τα μισα διχτακια μ τον ιδιο τροπο ,τα αλλα 4 ...απαλα....!!!αποτελεσμα αρκετα καλυτερα .την επομενη φορα ,απαλα ολα τα διχτακια ,αποτελεσμα νο3 0.ολα αυτα βεβαια με τον ιδιο ταισμα.συμπερασμα οταν θελω να καθαρισω πραγματικα το υλικο μου ,να το κανω καινουργιο κ να αποικισουν καινουργια κ νεοτερα βακτηρια ,βγαζω το 1/3 κ το βραζω σ κατσαρολα.να σημειωσω οτι δοκιμασα να ταισω κανονικα 3 γευματα ,μετα απο πλύσιμο (απαλο):αποτέλεσμα.....δεν το γραφω ,αλλα ευτυχώς ημουν σπιτι.Αυτα τα συμπεράσματα έβγαλα μ τα πειράματα που εκανα κ μιλαω για 750 λιτρα συνολικο νερο ,δλδ σ μικροτερο συστημα υποθέτω οι μεταβολες ειναι πιο αμμεσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Δημητρης Τ

ΑΦυσιολογικα οι μεταβολες θα ειναι οι ιδιες εφοσον οι αποκιες των βακτηριων εχουν αμμεση σχεση με την ιχθυοφορτωση και οχι τοσο με την ποσοτητα του νερου ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

@Δημητρης Τ

ΑΦυσιολογικα οι μεταβολες θα ειναι οι ιδιες εφοσον οι αποκιες των βακτηριων εχουν αμμεση σχεση με την ιχθυοφορτωση και οχι τοσο με την ποσοτητα του νερου ;)

 

Δηλαδή σε ένα φίλτρο με 2lt βιολογικό υλικό για παράδειγμα αναπτύσσεται ο ίδιος αριθμός βακτηρίων σε ενυδρείο 60lt και σε ένα 300lt με τον ίδιο αριθμό ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικα ναι καθως οι ποσοτητες των αποβλητων παραμενουν οι ιδιες.

Απολυτοι δεν μπορουμε ομως να ειμαστε γιατι τα "καλα" βακτηρια δεν δημιουργουν αποικιες μονο στο φιλτρο αλλα στο διακοσμο,στο βυθο κλπ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Δηλαδή σε ένα φίλτρο με 2lt βιολογικό υλικό για παράδειγμα αναπτύσσεται ο ίδιος αριθμός βακτηρίων σε ενυδρείο 60lt και σε ένα 300lt με τον ίδιο αριθμό ψαριών;

Οχι. Γιατι τα βακτηρια δεν ζουν μονο στο βιολογικο υλικο, αλλα σε ολες τις επιφανιες του ενυδρειου. Αν φανταστουμε, οτι εχουμε μονο ογκο νερου με ιδια ποσοτητα αμμωνιας, ιδια ροη κτλ κτλ ,  που περναει απο τα 2λ βιολογικου υλικου, τοτε ναι - ο αριθμος των βακτηριων θα ειναι ιδιος.

Με δυο λογια- αριθμος των βακτηιων ειναι αντίστοιχος με την ποσοτητα αμμωνιας, που εχεις στο ενυδρειο σου. Οταν αυξανεται αμμωνια, αυξανεται και αριθμος των βακτηριων, οταν μειωνεται η αμμωνια, μειωνεται και ο αριθμος τους. Οταν εχεις φουλ τροφη- παιρνεις κιλα, οταν δεν εχεις καθολου.... ποσο θα αντεξεις; :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Και εσυ βρε παιδι μου γιατι κάθεσαι μ την απορία ,χρονια:Pλοιπον εγω χωρις να εχω μικροσκοπιο ,εχω βγαλει το εξης συμπέρασμα.εχω 8 διχτακια μ ζιποραξ ,περιπου 20 λιτρα και οταν το καθαριζω το βγαζω στην βεραντα κ βγάζοντας ενα λαστιχο φ20 βγαζω νερο απο το ενυδρειο.καποιες φορες βγαζω παραπανω απο 400 λιτρα,δλδ μιλάμε για αρκετη πιεση.ετσι κ αφου στην αρχη του εδινα να καταλάβει κ με αρκετο νερο κ πιεση το καθάριζα, νομιζα οτι εκανα καλα μιας κ στο ματι φαινοταν καινούργιο.αποτελεσμα μετα την επομενη μερα μετρας νο3 ...αστα, την επομενη παλι μετρας....χειρότερα. ασε κ την ασπριλα στο νερο,(basteria blom).τουλαχιστον 10 μερες να επανέλθει το συστημα.την επομενη φορα έπλυνα τα μισα διχτακια μ τον ιδιο τροπο ,τα αλλα 4 ...απαλα....!!!αποτελεσμα αρκετα καλυτερα .την επομενη φορα ,απαλα ολα τα διχτακια ,αποτελεσμα νο3 0.ολα αυτα βεβαια με τον ιδιο ταισμα.συμπερασμα οταν θελω να καθαρισω πραγματικα το υλικο μου ,να το κανω καινουργιο κ να αποικισουν καινουργια κ νεοτερα βακτηρια ,βγαζω το 1/3 κ το βραζω σ κατσαρολα.να σημειωσω οτι δοκιμασα να ταισω κανονικα 3 γευματα ,μετα απο πλύσιμο (απαλο):αποτέλεσμα.....δεν το γραφω ,αλλα ευτυχώς ημουν σπιτι.Αυτα τα συμπεράσματα έβγαλα μ τα πειράματα που εκανα κ μιλαω για 750 λιτρα συνολικο νερο ,δλδ σ μικροτερο συστημα υποθέτω οι μεταβολες ειναι πιο αμμεσες.

Δεν καταλαβα τι σχεση εχουν φουλ νιτρικα μετα απο "πλυσιμο" βιολογικου υλικου. Να υπαρχει αυξηση αμμωνιας, γιατι εχουμε ανυπαρκτη ποσοτητα βακτηριων - ναι, καταλαβαινω....

Τα νιτρικα μειωνονται μονο με αλλαγες νερου ή αν εχεις "νιτρικο" φιλτρο (denitrification).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειχα φουλ νιτρικά .σ μια τετοια αλλαγη τοσο μεγαλη δλδ κ ακομα μεγαλυτερες που κανω εγω,θα επρεπε να νιτρικα να ειναι σχεδόν μηδενικα.η μετριση γινοταν την ιδια μερα οπως κ την επομενη που ειχα ταισει το μισο της ποσοτητας.δεν ειχα ξεμεινει δλδ απο βιολογια αλλα σιγουρα ειχα πεταξει αρκετη. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι σχεση εχουν φουλ νιτρικα μετα απο "πλυσιμο" βιολογικου υλικου. Να υπαρχει αυξηση αμμωνιας, γιατι εχουμε ανυπαρκτη ποσοτητα βακτηριων - ναι, καταλαβαινω....
Τα νιτρικα μειωνονται μονο με αλλαγες νερου ή αν εχεις "νιτρικο" φιλτρο (denitrification).
Νιτρικά λόγω των νεκρών βακτηρίων λογικά
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...