Jump to content

pico corner....


Recommended Posts

και μερικές φωτογραφίες για αρχή.   Ηδη έχω την εντύπωση πως η κυκλοφορία του νερού δεν είναι επαρκής. η αντλία είναι μολις 280 λιτρα. θα αλλαχτεί σύντομα (ευτυχώς που το είχα προβλέψει και έκανα μεγάλο το διαμέρισμα της). Σε αλλα νέα, τα φωσφορικά και η αμμωνία είναι ψηλά οπότε θέλουμε κανα μηνα στρώσιμο (και λιγο τακτοποιημα τα καλώδια)

56208352_10218835664673599_8238823828755578880_n.jpg

56281514_10218835668753701_4479020457248423936_o.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πάντως οπως φαίνεται και στο βίντεο ειναι πολύ απλό σαν κατασκευή, ο καθένας μπορεί να φτιάξει ενα "γαριδαδικο¨ πχ (με 3μμ πάχος πλεξι μη περιμένετε πάνω απο 25 λίτρα, εγώ λογω σχηματος μπορεσα να το παω στα 30 με κόντρες στις ενώσεις για ασφάλεια) με μηδαμινό κόστος. εγώ χρησιμοποίησα οτι ειχα σπίτι. Ακόμη και το φωτιστικό ειναι απο τασάκι (μεταλλικό, βοηθάει και τη ψυκτρα των LED)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πάντως οπως φαίνεται και στο βίντεο ειναι πολύ απλό σαν κατασκευή, ο καθένας μπορεί να φτιάξει ενα "γαριδαδικο¨ πχ (με 3μμ πάχος πλεξι μη περιμένετε πάνω απο 25 λίτρα, εγώ λογω σχηματος μπορεσα να το παω στα 30 με κόντρες στις ενώσεις για ασφάλεια) με μηδαμινό κόστος. εγώ χρησιμοποίησα οτι ειχα σπίτι. Ακόμη και το φωτιστικό ειναι απο τασάκι (μεταλλικό, βοηθάει και τη ψυκτρα των LED)

Όλα είναι υπέροχα. 

Έκανες απίστευτη δουλειά. 

Το μόνο που ίσως θα έκανα διαφορετικό είναι το κόλλημα του πλεξι.  Θα προτιμούσα να έβαζα χλωροφωρμιο ή την κόλλα για τα ακρυλικα. 

Λεπτομέρειες τώρα....

Ξανά μπράβο για όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε και ωραία Κέλβιν το φως !

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fishbone! said:

Όλα είναι υπέροχα. 

Έκανες απίστευτη δουλειά. 

Το μόνο που ίσως θα έκανα διαφορετικό είναι το κόλλημα του πλεξι.  Θα προτιμούσα να έβαζα χλωροφωρμιο ή την κόλλα για τα ακρυλικα. 

Λεπτομέρειες τώρα....

Ξανά μπράβο για όλα!!!!

Δοκίμασα διάφορες κόλλες σε δοκιμες που έκανα πρώτα, κάποιες ηταν και βιομηχανικής χρήσης για τέτοια υλικά (και δυο στοιχείων κιόλας) αλλά πραγματικά καμια δεν κόλλησε τόσο δυνατά όσο η locktide Gel.... έπρεπε να βάλω πάρα πολύ δύναμη για να σπάσω κολλημένο κομμάτι 20cm, πόσο μάλλον αν ήταν μεγαλύτερου μήκους και με κόντρες.  Επίσης αφού στεγνώσαν οι κολλήσεις με την Gel εγινε εγκχυση ρευστής logo κατά μήκος των ενώσεων για να πλημμυρίσουν τυχόν πόροι, μετά μπήκαν κόντρες στα δυο κάθετα της πρόσοψης πάλι με την ιδια διπλή μέθοδο και μετά μπηκε η σιλικόνη. Νομίζω η έκφραση "ε τι διάολο μπορει να στραβώσει" ισχύει αρκετά εδώ.
Πάντως δεν βγήκαν ολα τέλεια οσο νομίζεις. Όσοι είδατε όλο το βίντεο θα προσέξατε κάπου πως έφτιαξα και σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης (χωρίς μηχανισμό) αλλά τελικά τα βανακια που χρησιμοποίησα είναι και τα δυο ελαττωματικά και στάζουν, με αποτέλεσμα να μπαίνει αέρας στο δοχείο και το σύστημα να μη δουλεύει σωστά. Αύριο θα αλλάξω βάνες και θα δουλέψει σίγουρα γιατι χωρίς αυτές είχα κάνει πολλές δοκιμές παλιότερα και δεν υπήρχε θέμα.

 

 

5 hours ago, salamander said:

Ωραίος φίλε και ωραία Κέλβιν το φως !

ναι βγήκε πολύ ωραίο σαν χρώμα τελικά. εχει ενα ice white 1w και 3χ royal blue 1w. στη φωτογραφία δουλεύουν ολα περίπου στο 60%.  Κανονικά στο 90% ειναι ακόμη καλύτερα αλλα κάπου με ενοχλεί στα μάτια και το ψάχνω ακόμη πως θα το αφήσω....
Ελπίζω να σηκώνει κάνα ζωανθο αυτός ο φωτισμός.

Τελος πρέπει νομίζω να αυξήσω τη κυκλοφορία. και σε κάνα μήνα το πολύ να τοποθετήσω και ανεμιστήρα (εχω φτιάξει και καπάκι μιας και έχω κόλλημα και προτιμώ τα ενυδρεία μου κλειστά). 

Ο βράχος πως σας φαίνεται? ποσα κιλα λέτε να έβαζα ακριβώς για τα 30λ σύνολο??

 

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκάρια βγαίνουν εξω απο τα θαλασσινά ενυδρεία χωρίς καπάκι??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο συγκεκριμένο ενυδρειο θα κοβουν βόλτες στον πάγκο της κουζινας ή θα ξαναγυρνάνε πισω γιατι η σταθμη του νερου ερχεται μισό ποντο μεχρι το χειλος!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δηλαδή στο συγκεκριμένο ενυδρειο θα κοβουν βόλτες στον πάγκο της κουζινας ή θα ξαναγυρνάνε πισω γιατι η σταθμη του νερου ερχεται μισό ποντο μεχρι το χειλος!

 

Χα χα . Όχι δεν είναι χαζά. 

Θα βγουν λίγο έξω και θα επιστρέφουν. 

Μιλάμε για 1 εκ. Μην φανταστείς βόλτες!

Όμως μην βάλεις πολλά στα λίτρα σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από θαλασσινα.. όμως αναγνωρίζω το όμορφο και την δουλειά που γίνεται με μεράκι.

:bowdown:Μπράβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ @gixxer νασαι καλά!
Εντωμεταξύ είπα να φτιάξω ένα πλαίσιο από inox σε εμφάνιση βουρτσισμένου αλουμινίου γιατι το ίδιο φινίρισμα έχουν και όλες οι συσκευές της κουζίνας. Πως το βλέπετε? Είναι πρόχειρο δεν τα έχω φαλτσοκόψει και κολλήσει ακόμη περίμενα τη γνώμη σας. Άλλαξα και λίγο το σχήμα του βράχου. δεν μου αρέσει το ίδιο με πριν αλλά είναι πρακτικότερο και έπρεπε να μπει περισσότερος στη τελική...
 

56681274_10218876748980681_477534375437664256_o.jpg

57019583_10218876767101134_5325604269871595520_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το αλουμίνιο... Εγώ εκεί που θα στο χαλάσω είναι ότι θα έβαζα φόντο μπλε ή μαύρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ευχαριστώ πολύ @gixxer νασαι καλά!
Εντωμεταξύ είπα να φτιάξω ένα πλαίσιο από inox σε εμφάνιση βουρτσισμένου αλουμινίου γιατι το ίδιο φινίρισμα έχουν και όλες οι συσκευές της κουζίνας. Πως το βλέπετε? Είναι πρόχειρο δεν τα έχω φαλτσοκόψει και κολλήσει ακόμη περίμενα τη γνώμη σας. Άλλαξα και λίγο το σχήμα του βράχου. δεν μου αρέσει το ίδιο με πριν αλλά είναι πρακτικότερο και έπρεπε να μπει περισσότερος στη τελική...
 

56681274_10218876748980681_477534375437664256_o.jpg

57019583_10218876767101134_5325604269871595520_o.jpg

Πολύ ωραία δουλειά, και εγώ μπλε θα έβαζα, αντανακλά το φως και γίνετε ποιο φυσικό. 

Link to comment
Share on other sites

όμορφο και μερακλίδικο δείχνει φίλε μου..ξεκινάς με πολύ καλή διάθεση..καλογέμιστο να είναι...για τα προφιλάκια εμένα προσωπικά μια χαρά μου φαίνονται..το μόνο που έχω ενδοιασμό είναι η πρίζα σου που την βλέπω επικίνδυνα κοντά στο νερό....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ! φόντο μπαίνει εύκολα δεν ειναι θέμα το σκεφτόμουν και εγώ, στο "μεγάλο" θαλασσινό έχω ηδη μπλέ, εδώ μάλλον θα δοκιμάσω μαύρο πρώτα. και σκέτο μου αρέσει πάντως.
Τώρα σχετικά με τις πρίζες οντως δείχνει κάπως στο ματι αλλά φαντάζομαι πως αν δεν γίνει σεισμός θα είναι λίγο απίθανο να πάει νερό προς τα επάνω (εχει και καπάκι). Βέβαια αν δεν κουμπώνω στις πρίζες αυτές τις ασφάλειες για τα μωρά που πουλάνε θα πρέπει να τις αλλάζω κάθε  κανα 2 χρόνια γιατι η εξάτμιση του θαλασσινού νερού θα διαβρώνει τα σιδεράκια μέσα τους και θα χαλάνε. Μικρό το κακό...
Οσον αφορά το στρώσιμο, η αμμωνια ειναι λιγο ανεβασμένη στο 1 και νιτρικά νιτρώδη μηδέν. Λογικό θα μου πειτε απλά με παραξενεύει γιατι τον  περισσότερο βράχο τον ειχα κανα μηνα σε νερό με κυκλοφορητη και θερμοστάτη και εριχνα και βακτήρια που και που.... πίστευα οτι θα ειχα επιταχύνει λιγο τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Οσον αφορά το στρώσιμο, η αμμωνια ειναι λιγο ανεβασμένη στο 1 και νιτρικά νιτρώδη μηδέν. Λογικό θα μου πειτε απλά με παραξενεύει γιατι τον  περισσότερο βράχο τον ειχα κανα μηνα σε νερό με κυκλοφορητη και θερμοστάτη και εριχνα και βακτήρια που και που.... πίστευα οτι θα ειχα επιταχύνει λιγο τη διαδικασία.

 

Συγχαρήρια και από μένα, πολύ καλή κατασκευή και ακόμη πιο ενδιαφέρον το γεγονός ότι είναι όλα DIY!!! Με το πλάισιο δείχνει πολύ πιο όμορφο και καλύπτει και τις σιλικόνες.

 

Όσον αφορά τη αμμωνία είναι λογικό. Το γεγονός ότι τον άλλαξες συνθήκες, φωτισμό ροή κτλ... και ακόμη περισσότερο το ότι έμεινε για κάπιο διάστημα εκτός νερού για να τον κολλήσεις, σίγουρα προκάλεσε θάνατο σε ένα μικρό μέρος της ζωής του. Σίγουρα πολύ μικρό όμως και λογικά θα στρώσει ξανά πολύ σύντομα. Δε θα χρειαστεί πάνω από μήνα που χρειάζεται συνήθως. Σε μια βδομάδα το πολύ θα είναι έτοιμο...

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, thediscusman said:

 

Συγχαρήρια και από μένα, πολύ καλή κατασκευή και ακόμη πιο ενδιαφέρον το γεγονός ότι είναι όλα DIY!!! Με το πλάισιο δείχνει πολύ πιο όμορφο και καλύπτει και τις σιλικόνες.

 

Όσον αφορά τη αμμωνία είναι λογικό. Το γεγονός ότι τον άλλαξες συνθήκες, φωτισμό ροή κτλ... και ακόμη περισσότερο το ότι έμεινε για κάπιο διάστημα εκτός νερού για να τον κολλήσεις, σίγουρα προκάλεσε θάνατο σε ένα μικρό μέρος της ζωής του. Σίγουρα πολύ μικρό όμως και λογικά θα στρώσει ξανά πολύ σύντομα. Δε θα χρειαστεί πάνω από μήνα που χρειάζεται συνήθως. Σε μια βδομάδα το πολύ θα είναι έτοιμο...

ευχαριστώ πολύ. και εγώ ετσι πιστέυω, ειναι θεμα ΄λιγων εβδομάδων....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:bigemo_harabe_net-108: Οι λίγες εβδομάδες παρήλθαν...

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2019 at 7:45 PM, gixxer said:

:bigemo_harabe_net-108: Οι λίγες εβδομάδες παρήλθαν...

δεν ειδα το μνμ σου αλλά ειχα σκοπό να σας ενημερώσω μετά την σημερινή εβδομαδιαία συντήρηση.
Λοιπόν, εχω συνέχεια μετρήσιμη αμμωνία μεταξυ 0,5 και εως 1,0. σήμερα έκανα αλλαγή 70% και αμέσως μετά ειχα παλι την ιδια μέτρηση αμμωνίας. επίσης εχω λιγη άλγη (πιστεύω σε λογικά πλαισια) πάνω στο βράχο (λογικό μιας και πηγα με τη μια σε φουλ φωτισμό) η οποία ομως δεν ξέρω αν οφείλεται μόνο στο στρώσιμο ή και στην ελλειπή ροη του νερου. μεσα στην εβδομάδα πάντως λέω να βάλω ακόμη ενα κυκλοφορητη γυρω στα 500λ. Προσωρινά σημερα έβαλα εναν στα 280 οπως βλεπετε.
Βακτήρια πάντως δεν ριχνω και πολύ συχνα, 2 φορες την εβδομάδα περιπου (εχω ξεμεινει).
Οι γνώμες σας? Να ριξω καμιά αμπούλα να παει πιο γρήγορα το θέμα? βαριέμαι....

59397706_10219076563255913_2281061443052765184_o.jpg

59285600_10219076557055758_8677670358561587200_o.jpg

59380283_10219076562375891_4762409378760359936_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

o ερημίτης με το που μπήκε έκοψε οοοοτι υπήρχε στο βράχο μέσα σε λιγότερο από μια μέρα... χορτοκοπτικό από τα λίγα!
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Pico reef σήμερα είχαμε φιλικό διαγωνισμό αναρρίχησης... Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά το σαλιγκάρι έφθασε πρώτο στη κορυφή! Ο κάβουρας όπως βλέπετε είχε δρόμο ακόμη...

 

IMG_20190527_193737_HDR[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

o ερημίτης με το που μπήκε έκοψε οοοοτι υπήρχε στο βράχο μέσα σε λιγότερο από μια μέρα... χορτοκοπτικό από τα λίγα!
 

 

Για αλγες Δηλαδή είναι οκ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν το πιάσει ο κάβουρας για το καβούκι του να ξέρεις οτι δεν θα έχει αίσιο τέλος... κλασσικό φαινόμενο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, dano23 said:

όταν το πιάσει ο κάβουρας για το καβούκι του να ξέρεις οτι δεν θα έχει αίσιο τέλος... κλασσικό φαινόμενο... 



Ναι ετσι ειναι με αυτους αλλά δεν μου εχει τυχει ακόμη, ο συγκεκριμένος κάβουρας ζει με σαλιγκάρια 2 χρόνια τώρα (στο αλλο ενυδρείο).  οσο έχει καβούκια να αλλάζει πιστεύω να μην υπάρξει θέμα. Επίσης νομίζω ειναι κοντά στο τελικό του μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

?θεούλης ο ερημίτης!

Ζωντανεύει το ενυδρείο σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...