Jump to content

Δε ΜΠΙΓΚ πρότζεκτ..


thedrowningman

Recommended Posts

εγώ πάντως δεν ζηλεύω τα ψάρια, τα φυτά, το στήσιμο, απλά ζηλεύω μόνο ότι μπορείς να έχεις και να συντηρείς τόσα ενυδρεία,:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σου αδερφέ.:D

Το microsorum στο μονομαχοενυδρείο (post7)μοιάζει σαν να το έχεις φυτεμένο και θα σου σαπίσει.

Απλά δέστο σε κάποιο σημείο με τις ρίζες εκτός βυθού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εγχείρημα φιλε μου ,μπραβο κ απο εμενα κ σ εύχομαι να τα δεις, οπως επιθυμείς!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.. δε ξεχνάω παίδες ότι οι γυάλλες αυτές έχουν δημιουργηθεί από δυνατές ΨΑΡΟΣΟΥΠΕΣ που εχω φτιάξει.. πχ 1 60αρι με καμιά 20ρια γκαπιες να γεννοβολάνε , 30 νεον , 2 ανσιτρους , 2 μπιουφορτιες , 2 μπαλα καρχαριακια.. ΧΑΜΟΟΟΟΟΟΣ!! κ με εσωτερικό φιλτρακι .. τι να λέμε τωρα.. μόνο εγω κ εσεις λειπαμε από εκεί μέσα.. το φιλτρο όχι  δεν μπορούσε να διασπάσει , δε μπορούσε να καταλάβει τι του συνέβαινε !! κ πιστός στις αρχές μου κάθε τόσο όλο κ κάποια αγαρμποσύνη κάνω !! το βρασίδα εγώ τον μπούκωσα κ πρήστηκε.. παίζει να έχει υδρωπικία, μακάρι όχι .. θα το ανεβάσω να νου πείτε την γνώμη σας ..

 

bbeta να σου πω δεν το χα αν θα το καταφερνα κ τι θα γινοτανε.. το θελα πολύ όμως φίλε.. την κίνηση τα 2 μεγάλα κ η βάση είναι από Θεσσαλονίκη..δεν ήξερα καν πως θα ρθουν, σε τι κατάσταση.. κ είχα κ ζημιές, σπασμένο σαμπακι, αντλιες να πεταγεται το λάστιχο κ να γινεται το σαλόνι σιντριβάνι+++++.. βασικά  ακόμα εχώ θέματα ( φωτισμος, σαμπακια ) που θέλουν φτιάξιμο.. όπως είχα πει κ τισ προάλεσ όλο αυτό ειναι πολύ πιο πανω απο τα κυβικά μου..

 

 στις αλλαγές γίνεται λίγο χαμούλης, αλλά δε τρέχει  .. τα περισσότερα φυτά όμως είναι πιασμένα με βεντουζάκια αεροσωλήνα στο ενυδρείο.. όπως κοιτάς την γυάλλα αριστερά σχεδόν όλες οι ρίζες που έχει ( εκτος κανα 3αρι κομματια που ναι μπροστα ) έρχονται από το ενυδρίο του μονομάχου..  ο πόθος απλά  βγήκε απέξω κ βούτηξε  στο δίπλα ενυδρείο ( ακόμα μια παρότρυνση για να προσπαθήσω να ενώσω τα 2 ενυδρεία κ να δω πως θα πάει ) ..  τα φυτά έχουν απο μόνα τους βρει τον δρόμο τους εξού κ το φυσικό- αγριο λουκ..

 

τωρα σε φάσεισ που θέλω να κάνω κάτι συγκεκριμένο ( πχ να πιάσω κανά ψάρι-)  καλά μπάνια.. επρεπε να με δεις πριν κάποιες μέρες σαν τον Μιγιάγκι με τα τσοπστικς να προσπαθώ να πιάσω 1 καρδινάλιο που είχε βγάλει 1 ασπρη βούλα πάνω του.. όμως οι αλλάγες πλέον είναι σχετικά κομπλε. στο σαμπάκι πλάτης έχω 1000 αντλια κ έχω φτιάξει 1 σπρει μπαρ 1μ + .. οι 3 τρυπες βαράνε στο πίσω μέρος του ενυδρείου κ η 1 μπροστά..  ολη η μάκα καταληγει στην μπροστά δεξιά γωνία που είναι τα 2 200ρακια.. όπως την βλέπεις την γύαλλα ( αλλαγή έχω κάνει 4-5 μερες πριν τις φωτο) έτσι είναι κ τη μέρα 7, κ τη μέρα 10.. είχα πεθάνει να σιφωνάρω με τους 3 ξυλοφάγους μου ( 2 είναι τελικό μέγεθος) .. το ενυδρείο μέχρι πριν 3 μήνες έτρεχε με ενα eheim pick up 160  που χε κ τύρφη μέσα)..  τι να σου λέω..

 

κοιτα rastaman  καλά δε με λες :hehe:..  από  τη μία γουστάρω απεριόριστα που τα τρέχω χρήστος απο την άλλη έχω ένα μικρό θεματάκι με την υπερβολή ( πρέπει να δεις την ταράτσα μου με τον άλλο σμπάρο που χω φάει, τους κάκτους) ..  sotiris  εχεις δίκιο φυτεμένο είναι , το χω βγάλει- ειναι παλιά φωτο- εχω χώσει όμως κλαδεματακια της να δω αν θα πάει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος thedrowningman έγραψε:

@rastaman--- UGH!!

 

τσουκ :(

Πατάς @ και αρχίζεις να πληκτρολογείς το nick.Όσο γράφεις σου εμφανιζονται οι πιθανές επιλογές.Μόλις βρεις το nick που ψάχνεις το κλικάρεις . . . 

Link to comment
Share on other sites

@rastaman ευχαριστω φιλος.. μόλις κατεβηκα απο τη σπηλια..+καθυστερας ολιγον τι..

 

@Sturm εχω δει φιλαράκι ότι με τον αμαζόνιο εχεις κάτι.. οτι παρατηρησεις κ προτασεις αδερφε.. οκ δεν ειναι αυστηρώς βιοτοπικο.. γνησιος καταυλακιώτης, αν φτιαξεις κατι κ δε βαλεις λιγο βασιλικο ή ριγανη ( δν επιασε η ριγανη δυστυχως ) ειναι σα να μη το κανες.. επισησ μαλαισιαν σαλιγκαρια στη μαλαισια οχι στην αμερικη.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2019 at 9:58 ΜΜ, το μέλος thedrowningman έγραψε:

 

@Sturm εχω δει φιλαράκι ότι με τον αμαζόνιο εχεις κάτι.. οτι παρατηρησεις κ προτασεις αδερφε.. οκ δεν ειναι αυστηρώς βιοτοπικο.. γνησιος καταυλακιώτης, αν φτιαξεις κατι κ δε βαλεις λιγο βασιλικο ή ριγανη ( δν επιασε η ριγανη δυστυχως ) ειναι σα να μη το κανες.. επισησ μαλαισιαν σαλιγκαρια στη μαλαισια οχι στην αμερικη.. 

 

Κατι θες να μου πεις αλλα δεν σε πιανω!

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα.. @Sturm αν έχω καταλάβει καλά φιλαράκι έχεις καιρό πολύ που ασχολείσαι με τον βιότοπο του  Αμαζόνιου.. εμένα είναι το πρώτο ενυδρείο που στήνω προσπαθώντας να προσεγγίσω κάτι τέτοιο.. ότι προτάσεις - άκυρα που βλέπεις για παράδειγμα  -  έχεις θα θελα πολύ να τα ακούσω!!

Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Οτι θες και μπορω να βοηθησω εδω ειμαι. Στην γυαλα που λες αμαζονιακη θα μεγαλωνα το κοπαδι με τα glowlight η θα το εβγαζα τελειως. Επισης κανα κοπαδακι κορυντορας θα ηταν ωραιο.

Ελα το Σαββατο στην συγκεντρωση να τα πουμε κι απο κοντα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.. θα τα μεγαλωσω τα glowlight ( τωρα ειναι 6 κ 49 ψαρια συνολο η γυαλα.. εσυ ποσα θα προσθετες?? θα τακανες 20?) .. τωρα για τα κορυ μαρεσουν πολυ.. δεν ειχα ποτε.. με 3 ανστιστρους σα πολλοι δε μαζευονται?? θα ναι οκ ολα αυτα ??

δε μοιαζει η γυαλλα για αμαζονιακη φιλε.. αχταρμασ?? μαρεσει πολυ οπως είναι .. τα σπαω με τις ριζεσ απο τα φυτα που ειναι εκτος ενυδρειου.. αλλα αυτο προσπαθουσα να πετυχω.. κ εκσου κ το πεχα.. δε το χα ξαναδοκιμασει .. δυστυχως σε αυτην τη συναντηση σας δε μπορω να μαι .. ελπιζω στην επομενη να μπορεσω..

Link to comment
Share on other sites

Α εσύ είσαι @thedrowningman που έχεις κάνει αυτό το πρότζεκτ ε?

Μαγκιά σου φίλε!!Μαγκιά σου!!!

Συνέχιζε να κάνεις αυτό που αγαπάς και μην ξεχνάς να ενημερώνεις κι εμάς..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.. θα τα μεγαλωσω τα glowlight ( τωρα ειναι 6 κ 49 ψαρια συνολο η γυαλα.. εσυ ποσα θα προσθετες?? θα τακανες 20?) .. τωρα για τα κορυ μαρεσουν πολυ.. δεν ειχα ποτε.. με 3 ανστιστρους σα πολλοι δε μαζευονται?? θα ναι οκ ολα αυτα ??

δε μοιαζει η γυαλλα για αμαζονιακη φιλε.. αχταρμασ?? μαρεσει πολυ οπως είναι .. τα σπαω με τις ριζεσ απο τα φυτα που ειναι εκτος ενυδρειου.. αλλα αυτο προσπαθουσα να πετυχω.. κ εκσου κ το πεχα.. δε το χα ξαναδοκιμασει .. δυστυχως σε αυτην τη συναντηση σας δε μπορω να μαι .. ελπιζω στην επομενη να μπορεσω..

 

Οχι ρε συ πολυ ομορφο στησιμο εχεις κανει! Αν θες την γνωμη μου βαψε τις πλατες να δειξει ακομη πιο πολυ.

Τα glowlight θα τα κανα επισης 50. Μην ανησυχεις χωρο εχεις και τα ψαρια σου δεν ειναι χωροκτητικα!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως καταλαβαίνεις μας έχεις αφήσει όλους άφωνους να μας τρέχουν τα σάλια.

Φαντάζομαι το πρόβλημα όταν μπαίνεις στον χώρο είναι να αποφασίσεις πιο θα πρώτο χαζέψεις και με πιο θα "παίξεις" κάθε φορά.

 

Καλή συνέχεια και προσπάθησε να μας ενημερώνεις και να μας τρελαίνεις!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κ οι λοιποι κατοικοι .. οπως κ ενας απροσκλητος που βρήκα πριν καμια βδομαδα τρισευτυχισμένο να γλενται τα φυτα μου..

rsz_1kampia.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώώώώώώταααααααα θα φάνε οι άλλοι 2,

μετάάάάάάαά΄ τα σαλιγκάρια κ

μετάάάάαάάάάάάάαάάάάάάάά θα βγει ο αγαθοκλης να φάει..

ο συγκεκριμένος είναι μεγαλη μου αδυναμια.. κ αυτον κ τον αλλον τους εχω απο κοτσιλιές κ μια ζωή ο άλλος τον ετρεχε κ τον τραμπούκιζε.. εδω κ μερικούς μήνες εχει παρει πολυ τα πανω του κ τονε ετρεχει πλεον πισω τον bull-η ..ποτέ χωρις λογο αλλα στο φαι επάνω..

Link to comment
Share on other sites

Η θυληκιά ειναι προσθήκη περιπου 5 μηνών .. ειναι 6μιση χρονω .. το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχει ζευγαρωσει με κανεναν τους κ αναρωτιεμαι αν κανω κατι λαθος.. αριστερα εχω φτιαξει μια διπλη σπηλια κ δεξια μια πιο μεγαλη .. 

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Χρυσοψαράδικο


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):182x60x50
Συνολικά Λίτρα:540  
Sump (
λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Anubia ( Barteri- Nana), Microsorum pteropus ,

Πόθος, Φτέρη , Σπαθιφυλλος (  Στα σαμπ)

Ψάρια: 8 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Veiltail, 5 Moor ( 1 μαύρος, 2 άσπροι, 2 κοκκινόμαυροΙ)  1 Pearlscale, 1 Lionhead Ranchu,

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια Ramsorn, MTS

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμένη Μαύρη Πλάτη
Πέτρες:

Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3
x 18w Led + 2 x 54 φθορίου (σε προσαρμογή)
Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
 
Φίλτρανση:  2 Εσωτερικά Σαμπ : Αριστερά 1 αντλία 1000 λτ/ω κ Δεξιά  1 αντλία 1900 λτ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή
CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα διάφορες τροφές εμπορίου, 1 μέρα νηστεία, αρακάς κάθε τόσο
Παράμετροι

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20-30%  Κάθε 10μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σαι σιγουρος οτι τρωνε τα ancistrus ταιζε τα το βραδυ που τα αλλα κοιμουνται. Βαλε μια φωτο την σπηλια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...