Jump to content

Δε ΜΠΙΓΚ πρότζεκτ..


thedrowningman

Recommended Posts

@Sturm δεν τις εχω φίλε..θα τραβηξω κ θα ανεβάσω.. ευχαριστω..

 

Από τις φωτο με τα χρυσοψαρα λειπει ο 1 κοκκινομαυρος αλλα κ ο μαυροσ μου ο κογκολεζος

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μπηκε δυνατα στη γυαλλα κ αρχισε να τσιγκλαει κ να τους τρεχει .. το επομενο πρωι - σαββατο  ο ψαρακας ειχε λιγο τσακισμενο το λοφίο του κ ο μαυρος ειχε λουφαξει σε μια γωνια της γυαλλας. το πιασα το ψαρι στο χερι μου κ εδειχνε αδυναμος .. εχτες γυρνωντασ απο τη δουλεια βρηκα το μαυρο στη μια εξοδο να τον πηγαινει *****. δε ξερω τι να πω.. οιμετρησεις μου ειναι οκ.. αυτη τη στιγμη τον εχω σε μια γιαλιτσα μονο του.. το ψαρι ειναι εξαντλημενο .. προσπαθει να φαει κ εφαγε λιγο απο το χερι μου , αλλα τον βλεπω πολυ δυσκολα.. τωρα ειχε κατι που τοσο καιρο δεν εχω παρει χαμπαρι κ ηταν πιο ευαισθητος ?? τον εμουρλανε ο αλλοσ?? θα ανεβασω βιντεακι προσφατο ( ημερων ) .. τον μαυρο το εχω απο τον αυγουστο..

 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργηηηηη,τρελανε μας κι αλλο!!!

Υ.γ:σ' ευχαριστω κ απο δω για τα helena!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm Πεθανε ρε φιλαρακι εχτες *#@%.. προσπαθησα με ταισμα στο στομα, παλευε το τσακαλι κ μπουκωνε κανα κομματακι .. τον ειχα  μονο με αεροφιλτρακι.. το ακυρο ειναι οτι δεν ειχε κανενα εμφανες σημδι πανω του.. ουτε δαγκωνιες ουτε ασπρα σημαδακια οτι εβγαλε ich απο το κυνηγι..ητανε εξαντλημενος το μονο που εκανε ητανε οτι ηταν στην επιφανεια στο πλαι..εξαντλημενοσ ..

ο αλλοσ ομως το μοικανι του ειναι λιγο τσακισμενο, που δεν ηταν ετσι οταν τον εβαλα στη γυαλλα ..δε ξερω τι να πω..

αυτο το ψαρι red & black butterfly moore εχω βελαξει για να μπορεσω επιτελους να βάλω ενα στη γυαλλα μου.. το καλοκαιρι μολισ εστεισα  αυτην τη γυαλλα εβαλα τον πρωτο χωρις καραντινα κ εχασα 2 ψαρια μου.. σηκωσε ich η γυαλλα κ δεν την παλεψανε.. τελικα πεθανε κ ο ιδιος .. 2οσ (ολοι ειναι απο γνωστη αλυσιδα- μονο αυτους εχω βρει να τα φερνουν) καραντινα μαζι με το pearlscaleπου εχω τωρα..3 ημερα (παλι) ich .. γεμισε το αλλο , αυτοσ πεθανε τη 5η μερα κ τραβιομουνα ενα μηνα να ισιωσω τη σα-μπαλα(ετσι λεει ο ανηψιος μου τα pearlscale)..3ος τα ιδια καραντινα 3η μερα ich 7η μέρα περιπου παπαλα.. εε λοιπον αυτος δεν εβγαλε ich.. εμεινε 1 μηνα σε καραντινα κ πάνω που τον βαζω στη γυαλλα μπαχαλο.. οχι ρε φιλε.. οχι ρε φιλε.. τι να πω .. το βιντεακι που εχω ανεβασει δεν ειναι παλιο.. ειναι 2 μερες πριν την εισαγωγη του καινουργιου ψαριού.. το τραβηξα για να ανεβασω κυριακή στο φορουμ τη γυαλλα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποσα ψαρια εχεις μεσα; δεν ξερω τα ονοματα των χρυσοψαρων αλλα καλο ειναι αυτα που  με τα γουρλωμενα ματια, με τις 3 ουρες, τα φουσκωμενα κτλ να μη μπαινουν με τα κοινα χρυσοψαρα. Επειδη τα κοινα κολυμπανε πιο πολυ και τα στρεσαρουν, επειδη προλαβαινουν πιο πολυ φαι κτλ κτλ.

Δεν ξερω τι συνθηκες επικρατουν εκει μεσα απο θεμα ξυλου, κυνηγιου κτλ.

Αυτο που σου πεθανε τωρα επρεπε να του δωσεις βιταμινουλα και κλειστα τα φωτα να ηρεμησει και να το δυναμωσεις λιγο. Αν το παρεις χαλαρα θα δεις θα ηρεμησει το ενυδρειο. Και στην τελικη αν εχεις ψαρι που σου το κανει μπαχαλο, διωχτο!

Link to comment
Share on other sites

8 ειναι τωρα.. δεν εχω μεσα μονοουρα.. κ γενικα δε παιζει ξυλο..  φίλε αυτα τα πραματα ειναι θεοκουλα!!δε γινονται ουτε στα καουμποικα.. δε μου χει ξανατυχει αυτο .. μετα απο εισαγωγη, οκ τρεξιμο κ δαγκωματιες ναι.. οκ ειχα τον νου μου 1 -2 μερες , αν δεν ισιωνε ο καινουργιος πηγαινε εξω στο ψυγειο με τα ντουκια κ εστρωνε χαρακτηρα.. αυτο ομως ειναι απο τα αγραφα.. εισαγωγη- τρεξιματακι- 1η μερα ο μαυρος στην μπαντα της γυαλλας οχι κατω ομως-βγήκε εφαγε κανονικα, αδυναμος ομως- 2η μερα κυριακη σπασμενος στη πισω αριστερη γωνία .. για αυτο λεω οτι κατι θα χε κ δετο χαδει .. δεξερω..ξερω οτι εχω κανει/κανω αγαρμποσυνες .. ομως με αυτο δεν εχω να πω κατι.. εισαγωγη οκ .. παραμετροι οκ..Ich οχι..

ησυχα ητανε κ  χωρις φως ηταν.. βιταμινη δε του βαλα.. ταισα λιγο mysis κ φυλαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παιδες!! 

 

ο εν λογο κακομουτσουνος παλιοχαρακτηρας , ο αλλος μαυροκοκκινος που απουσιαζε απο τις προηγουμενες φωτο κ 2 γενικες απο τη γυαλλα μετα την προσθηκη κ την απωλεια..

rsz_dsc02132.jpg

rsz_dsc02136.jpg

rsz_dsc02139.jpg

rsz_dsc02141.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm ανεβάζω κ καποιες φωτο απο τις σπηλιες των πλεκο.. δεν ξερω αν μπορεις να διακρινεις κ να μου πεις κατι κ να μου πεις τι μπορει να κανω λαθος.. 

rsz_dsc02122.jpg

rsz_dsc02123.jpg

rsz_dsc02124.jpg

rsz_dsc02125.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν διακρινω κατι! Λαθος ως προς τι; αν θες για αναπαραγωγη των πλεκο τοτε θελει αλλο πραγμα. Ενας σωληνας pvc κλειστος απο μια παντα, ισα να χωραει ειναι μια χαρα. Αλλιως αν δεν θες αναπαραγωγη βρισκουν αυτοι και χωνονται!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Βιοτοπικό Ποταμιού Νοτιοανατολικής  Ασίας


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):182x60x50
Συνολικά Λίτρα:540  
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Cryptocorynes, Hygrophilia (Difformis, Corymbosa Siamensis,  Microsorum pteropus , Moss, Ceratophyllum,Pistia

Ψάρια:6  Balantiocheilus Melanopterus, ?? Beaufortia Kweichowensis, 5 ?? Khuli Loaches

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια MTS , Clea Helena

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμένη Μαύρη Πλάτη
Πέτρες: Ποταμίσιες

Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Άσπρη κ Μπεζ  ψιλόκοκκη Άμμος

Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x 7  watt, 1 x 14 watt, 2 x 12 watt, 2 x 10 watt ----E27 Led
 

Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:  2 Εσωτερικά Σαμπ : Αριστερά 1 αντλία 1000 λτ/ω κ Δεξιά  1 αντλία 1900 λτ/ω                   κ 1 Αντλία 1800 λτ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη: 2 χ 300 watt θερμοστάτες
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα διάφορες τροφές εμπορίου, 1 μέρα νηστεία

Παράμετροι

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες +-
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αναπλήρωση Εξατμισμένου Νερού

Link to comment
Share on other sites

το στησιμο της γυαλλας αυτης ηταν το πιο δυσκολο απο ολες που εχω φτιαξει ως σημερα.. εκτος από ενα παληκαρι που εχει αρρωστεια με τα channa ( δεν ζουν ομως σε ποταμια κ ρεματα) δεν μπορουσα να βρω γυαλλες να ξεσηκωσω το σεττινγκ.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...