Jump to content

Δε ΜΠΙΓΚ πρότζεκτ..


thedrowningman

Recommended Posts

2 στα 2 πρωτα με τα χρυσοψαρα ειναι ακυρα.. δε πειραζει.. δε πτοουμεθα.. θα τραβηξω με το καλο εναααα αααααλλο κ θα σασ ξανακουρασω.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

@Sturm οι 2 bala ( τοσούς είχα μέχρι το καλοκαίρι - μετα τους εκανα κοπαδακι) ήταν κ ο λόγος φιλε που πηρα αυτες τισ 2 μεγαλες γυάλλες .. ολοι εχουν ερθει στα χερια μου σε μεγεθος μαριδακι.. ειναι πανεμορφα ψάρια, πολυ νευρικα ομως.. ο χορός που κάνουν οταν γυρνάω σπιτι η μετα απο  αλλάγες είναι ολα τα λεφτα!! οι beafortia κ αυτες 2 πρωτομπήκαν στη γυαλλα.. εφαγα κοντα μια ωρα με το παληκαρι στο πετ σοπ για να βγάλουμε ζευγαρι( του τσακισα το νευρικο συστημα).. ομως ετσι κ εγινε.. Με το που μπηκανε στη μεγαλη γυαλλα ξεκινησανε να γεννανε.. πριν εισαγω αλλες 2 τον ιουλιο ειχα ειδη παρει γεννα.. αυτη τη στιγμη υπολογιζω οτι εχουν γεννησει ή 7 ή 8 φορες κ δεν ξερω τον αριθμο τους πλεον.. τους κουληδες σπανιως τουσ βλεπω.. πριν καμια βδομαδα ειδα ενα πιο κουτσικο.. αλλα δεν εχω βεβαιωθει ακομα οτι εχουν οντως γεννησει..

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 7:42 ΜΜ, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Χρυσοψαράδικο


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):182x60x50
Συνολικά Λίτρα:540  
Sump (
λίτρα?

Οργανισμοί
Φυτά: Anubia ( Barteri- Nana), Microsorum pteropus ,

Πόθος, Φτέρη , Σπαθιφυλλος (  Στα σαμπ)

Ψάρια: 8 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Veiltail, 5 Moor ( 1 μαύρος, 2 άσπροι, 2 κοκκινόμαυροΙ)  1 Pearlscale, 1 Lionhead Ranchu,

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια Ramsorn, MTS

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Βαμμένη Μαύρη Πλάτη
Πέτρες:

Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3
x 18w Led + 2 x 54 φθορίου (σε προσαρμογή)
Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
 
Φίλτρανση:  2 Εσωτερικά Σαμπ : Αριστερά 1 αντλία 1000 λτ/ω κ Δεξιά  1 αντλία 1900 λτ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή
CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα διάφορες τροφές εμπορίου, 1 μέρα νηστεία, αρακάς κάθε τόσο
Παράμετροι

pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20-30%  Κάθε 10μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Υπεροχο απλα ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργη εισαι χομπιστας δυνατος!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατευθασε η Ανοιξη!! 

 

ο ζουζουνος με τη ζουζουνιτσα.. ο πεταλουδος με τη πεταλουδιτσα.. ο μπιουφορτιος με τη μπιουφορτιιτσα..

 

https://youtu.be/1wfdNhq4jok

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι καταστροφη;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ Χρόνια Πολλά!!

 

Εγινε πανηγυρί Ρε συ Γιάννη στο χρυσοψαραδικο μου φιλε.. Εχασα 4 !!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα Παιδες!!

 

Ειναι πολυυυυςςς καιρος που εχω να γραψω .. το τελευταιο διαστημα μπορω να πω οτι δε με παει κ ιδιαιτερα καλα ( μαλλον θα ηταν πιο ευστοχο να πω οτι με παει κοντρα μπασο ) .. διαφορα εχουν συμβει απο τις τελευταιες φορες κ τη σφαγη του δραμαλη που παιξε στη γυαλλα μου με τα κοκοκοψαρα ( η οποια κ εξακολουθει καθε τοσο να με καραφλιαζει ).. 

 

το πιο βασικο ειναι η υποχρεωτική απουσια μου απο το σπιτι για κανα τριμηνο +++ ( μετα απο αρχες Ιουλη βασικα) με τις ρουτινες μου να ανερχονται στο ουτε καν τα βασικα κ απαραιτητα , τις γυαλλες μου να γινονται αυτοδιαχειριζομενοι χωροι κ τα ψαρια να τις  τρεχουν απο μονα τους .. οκ τα ταιζανε  οι δικοι μου κ συμπληρωνανε κανα νερο ..  κατα τα αλλα φτασαμε σε σημεια οπου τα ιδια ζηταγανε λαστιχα κ αντλιες να κανουνε αλλαγες , σκουπιζανε με τις ουρες τους κτλ  ..

 

μεσα σε αυτο το διαστημα λοιπον καποια  νεα μελη προστεθηκαν στην οικογενεια αλλα πιο σημαντικα  καποια παλαιοτερα μελη δυστυχως φυγανε ( ενυδρειακα κ μη )..

 

το βιντεο αυτο ειναι πριν κανα 10ημερο πανω κατω  που επιτελους αξιωθηκα να γυρισω   σπιτι μου !! θελω να το ανεβασω κ να το μοιραστω μαζι σας γιατι δε μπορειτε να φανταστειτε πως ενιωσα γυρνωντας κ αντικρυζωντας τες σκεφτομενος οτι μαλλον δε θα χρειαστει να ξαναφυγω ..

 

ουτως ή αλλος ποτε δεν εχω υπαρξει φαν της '' καλογυαλισμενης γυαλλας κ ακουασκειπ '' η του να την κανω τζιτζι να τριζει για να ανεβασω φωτο.. 

 

 πιστευω οτι ετσι ειναι η φαση..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

καλή επάνοδο να έχεις φίλε μου χωρίς προβλήματα και με υγεία κυρίως....όλα τ άλλα έρχονται δεύτερα και φτιάχνονται...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...άντε μέχρι το επόμενο καλοκαίρι που τα ενυδρεία θα μπουν στο αυτόματο και τα ψάρια θα διακοσμήσουν μόνα τους το χώρο ακούγοντας ''The Black Heart Procession''

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι φιλε @Χρήστος οτι μετα τα τελευταια εχω ξεκινησει ηδη να τα μαθαινω να βγαζουνε βολτα τον Οβελιξ κ να ταιζουνε κανα καναρινι κ καμια χελωνα.. Ειδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

όταν τα εκπαίδευσης στείλε γόνο εγώ  δεν θέλω πολλά απλά να μπορούν να κάνουν μόνα τους της αλλαγές νερού και κανένα κλαδεματακι τίποτα παραπάνω,  ...αααα και λίπασμα να βάζουν και αν παθει κάτι η γιαγιά να με παίρνουν τηλ.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα τα βλεπω. Τα ενυδρεια εγιναν ζουγκλα. Λιγο καθαρισμα, λιγο κλαδεμα,λιγο το ενα λιγο το αλλο...

Τα χρυσοψαρα σου εγιναν μπαλες ή μου φαινεται, πως δεν μπορουν να κολυμπήσουν;;;;;

Link to comment
Share on other sites

@natateo ευχαριστω για τα καλα σου λογια κ πιο βασικα για ομορφο τροπο σου..

 

Τι να πω ??

 

η πανω γυαλλα εβγαλε μαλλια.. κ σκεψου τελ αλλαγη ηταν 1 μηνα πριν κ δεν ειχε ιχνος αλγης ( καποια κομματια ΒΒΑ  σε ξυλα).. ομως προσθεσα καινουργιο φωτιστικο..

 

στους καρδιναλιους δε μπορουσα να δω ουτε ενα ψαρι απο τις ριζες του ποθου..

 

τα χρυσοψαρα εχεις δικιο ( αυτα που απομεινανε γιατι τα περισσοτερα νεα ετσι μπαμπατσικα ηρθανε) εχουνε γινει λουντρουκια !! ΑΦΟΥ ΟΛΟ ΑΠ ΕΞΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΑΝΕ !!

 

εχεις δικιο παντως .. τσουκου θα ξαναβρω κ εγω τους ρυθμους μου κ οι γυαλλες μου..

 

εχουνε μεινει κ πραματα στη μεση ..

 

ειχα φρικαρει που χα φρικαρει κ ολο ονειρευομουνα νερα !! Κι αλλα νερα!! Κι αλλα νερα!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλο και ενδιαφέρον το fishroom. Όλοι έχουμε ονειρευτεί λίγο-πολύ κάτι αντίστοιχο. 


Είσαι μάλλον ο μόνος που έχει πάρει γέννα από Beaufortia στην Ελλάδα και συνολικά στον κόσμο δεν είναι και πάρα πολλοί! Με χαρά όταν θέλεις να «ξεφορτωθείς» κανένα να με θυμηθείς. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ @bbetta οι  γεννες τους ηταν κ ο λογος που δε μπηκα ποτε στη διαδικασια να μαλακωσω το νερο της.. με το που μπηκαν σ αυτη τη γυαλλα το ζευγαρακι που χα κ πριν βαλω τις αλλες 2 εχασα το μετρημα.. το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνουνε τα bala οι κουληδες τοσο λιγοτερα μωρα βλεπω.. οποτε θελεις χαρα μου  να σου δωσω με τη προυποθεση να ρθεις να πιασουμε.. απο το 240που τις ειχα μου φαγανε ολο το απογευμα κ αφου ειχα ξεστησει κ την τελ πετρα.. πανω στο γυαλλι με τηλεκαρτα κ δε ξεκολαγαν τα ατομα.. με το χερι χρειαστηκε να τις ξεκολησω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...