Jump to content

Δε ΜΠΙΓΚ πρότζεκτ..


thedrowningman

Recommended Posts

:o Ε .... είπα λέει να φτιάξω κι εγώ ένα ενυδρείο για το σαλόνι....

Να είσαι καλά να χαίρεσαι τα ενυδρεία σου! :)(τα ψαράκια σου τα χαίρονται σίγουρα)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα μες τη ζωή είναι. Δεν μασάς και προχωράς. Δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά.

Τα χρυσόψαρα δεν ξέρω αν είναι παχουλά, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι αν τα τσουλήσεις

στον κατήφορο, έγιναν καπνός!:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι κριμα κ αδικο η παρουσιαση του σπηλαιοντα μονομαχου μου να ειναι μεσα απο τη φορμα διαγνωσης ασθενειων κ μιας που ουτε κ για την  κερα του σας εχω γραψει που ζει ,  σκεφτηκα να σας δειξω τα σπιτικα τους.. 

 

το σκεπτικο μου στηνοντας τις γυαλλες ( κ αφου ειχα ραγισει τη γυαλλα του Βρασιδα με το χωρισμα που προσπαθουσα να βαλω κ καθε τόσο εφευγε)  ηταν να ειναι η μια ο καθρεφτης της αλλης ..

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Μονομαχοενυδρεια


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείων
 xΠxΥ): 40 x 26.5 x 22.5
Συνολικά Λίτρα: 2 χ 23   
  
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
 Anubia ( Barteri- Nana), Microsorum pteropus , Cryptocoryne wendtii, Riccia fluitans , Limnobium , Ceratophyllum, Java moss, Pelia moss

Bamboo

Ψάρια: 1 Crowntail Male --- 1 Red Dragon Plakat Female

Άλλα είδηΣαλιγκάρια Ramsorn, MTS, Red Cherry Shrimps

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο Χαρτόνι
Πέτρες:

Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι,
JBL Manado
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2
18+ 2 x 22w + 1 x 18w Led 
Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
 
Φίλτρανση:  Hailea 200 λτ/ω
Θέρμανση/ Ψύξη:
Aquael 50 w
Λίπανση:
Παροχή 
CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:Betta Atison’s, Hikari Betta bio gold, Sera Bloodworms, Λαχανικα

Παράμετροι
pH:7,6
Γενική σκληρότητα (
GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-10
Φωσφορικά (
PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°
C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20-30%  Κάθε μια Εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα Παιδες!! 

 

Ενα απντειτ ..

 

Η μαχη εναντιον της αιωνιας πρασινοειδους τριχοφυϊας συνεχιζεται !!

 

Οι γυαλλες εχουν αρχισει κ ξαναβρισκουν τις ρουτινες τους σιγα σιγα .. με το φωτισμο σε αυτη τη γυαλλα μετα απο 1μισο κοντα  2 χρονων αλλαγες ( σε προβολακια, φθοριου, λεντολαμπες τ8, φωτιστικο λεντ ) καταληξα στο οτι ο αρχικος φωτισμος που χα φτιαξει ισως ειναι ο ιδανικος .. τα φυτα δειχνουν να αρχιζουν να παιρνουν τα πανω τους ..ειδωμεν ..

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

.. τα παλιο φιλτρa της aquael κ το eheim εχουν βγει κ πλεον τρεχει με ενα βιο μποξ (για περισσοτερη βιολογια )με αντλια 1800λ/ω κ ενα μικρο φιλτρακι για την τυρφη..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομενος σοβαρα το ενδεχομενο του να γινομαι κουραστικος , συνεχιζω ομως  ..

 

η γυαλλα αυτη ακομα δεν εχει συνελθει .. οι απωλειες μου τοσο καιρο, ανα περιοδους , πιστευω οτι οφειλονται σε εσω παρασιτα που δεν εχουν θεραπευτει κ με νεες εισαγωγες ( αφου ειμαι τοσο τσολιας που δε την αφηνω να ξεκουραστει κ να ερθει στα ισα της )  γινεται το μπαμ .. θεραπειες με esha k sera δεν απεδωσαν .  προσφατα χρησιμοποιησα ενα αγγλικο το clover leaf κ τα πραγματα δειχνουν να πηγαινουν καλα.. απομενει ενας κυκλος ακομα ..

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κ λαστ μπατ νοτ λιστ το ζευγαρακι της αγιας παρασκευης!!

 

η προσπαθεια για αναπαραγωγη ( 2 φορες το τελ διαστημα  ) δε πηγε παλι ..

 

ο τυπος ειναι απιστευτος.. οχι μονο ειναι αμπαλος παντελως για τερματοφυλακας , οχι μονο την εβαλε να τραβηχτει αυτη να μαζευει τα αυγα ,

εμ στραβωσε κιολας σε καποια φαση κ τη ξερανε στις δαγκωνιες ..

 

επισης εννοειται πως αν τον ειχαμε να φυλαει τα συνορα οι τουρκοι θα χανε φτασει ακροπολη κ θα πινανε καφεδακι.. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

επισης εννοειται πως αν τον ειχαμε να φυλαει τα συνορα οι τουρκοι θα χανε φτασει ακροπολη κ θα πινανε καφεδακι.. 

Ειναι κουκλος, ομως!!!!

Και θα ελεγα , αν μπορεις, γινε πιο συχνα κουραστικος!!!!! ωραιες εικονες !!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφα τα ενυδρεία σου!

Το κάθε ένα εντωμεταξύ είναι εντελώς διαφορετικό από το άλλο!

Το δεύτερο είναι από τα ενυδρεία που σε κάνουν να κατανοήσεις την ομορφιά των συγκεκριμένων τέτρα, φωτίζουν κυριολεκτικά το ενυδρείο!

Τα χρυσοψαράκια τί όμορφα! :wub:Ελπίζω να ξεπεράσουν το οποιο ζήτημα τα ταλαιπωρεί.

Προτείνω ο Βρασίδας να μείνει μαγκούφης και η μικρή να αποκτήσει εραστή...:blink:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχααριστω πολυ  παιδια!!

 

@gixxer     πιο πιθανο ειναι να ζευγαρωσει με κανα γλυφτη απο τη διπλανη γυαλλα παρα με τον ζαρντουβαλο :hehe:..

 

ναι ρε συ @natateo κουκλος ειναι..κ ειναι απο τα πιο ιδαιτερα κ περιεργα ψαρια που χα ποτε μου.. αλλεπιδραση στο φουλ.. εχω δοκιμασει κανα 2 φορες , ζηλευοντας διαμαντακια γυαλλες παιδιων απο εδω μεσα , να του αλλαξω το scape..  ειναι μαεζεμενη η γυαλλα με ενα 2 φυτα μερικες πετρες κ 1 ριζα κ να μην υπαρχει αυτο το χαος μεσα, που δυσκολευει πχ στο καθαρισμα, στο να φαινεταιτο ψαρι κτλ.. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!! πρωτα κανει σα το μουρλο,  τσιτα flaring  , κ μετα εξαφανιζεται μεχρι να ξαναστησω τη γυαλλα οπως τη θελει.. ολο τον επρογκαω αλλα ειναι ατομαρα ο μπαγασας..

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλάλι του του Βρασίδα, γελάω μόνο που σκέφτομαι τα σκέρτσα του... Σαν πιτσιρικάς που του πειράζεις τα πράγματα στο δωμάτιο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...