Jump to content

Γέννα Molly και γεννήστρα


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Καλημερα!Χθες γεννησε ξανα το μολλυ μου και εκανε 5 μικρα.Τα προηγουμενα ειναι 41 μερων.Μπορω να τα βαλω μαζι?Τα προηγουμενα αν και 41 μερων ειναι μονο 1 εκ και φοβαμε να τα αφησω μαζι με τα αλλα.Τι να κανω?

Τα μεγαλα ασ΄τα ελευθερα. Τα μικρα μεσα στ γεννηστρα. Συντομα θα γεμισει το ενυδρειο σου μολλυ και θα παρακαλας να τα παρει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτο απο το αρρωστο ψαρακι σου.Θα βοηθησουμε.

Εχεις αγορασει καινουργια ψαρια προσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Μιχαλης Δουλγερακης! Δεν χρειαζεται να μπαινεις με τις ερωτησεις σου στα αλλα θεματα που δεν εχουν σχεση με την ερωτηση σου.

Ανοιξε ενα αλλο θεμα ή συνεχισε να γραφεις εδω. Βλ. ποστ # 29

Link to comment
Share on other sites

#29 Παιδια βοηθεια.Εχω ενα θυληκο ξιφοφορο που ειναι εγγυος και περιμενω να γεννησει μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ομως εδω και 5 ημερες δεν τρωει τπτ.Το εβαλα στην γεννηστρα μηπως δεν το αφηνουν τα άλλα ψαρια αλλά και παλι δεν τρωει τπτ.Τι να κανω?Βοηθεια!

Έγινε επεξεργασία - Μιχαλης Δουλγερακης
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε φωτο απο το αρρωστο ψαρακι σου.Θα βοηθησουμε.

Εχεις αγορασει καινουργια ψαρια προσφατα;

Οχι δεν εχω αγορασει τπτ τωρα τελευταια

15503085390371828498196.jpg

155030857342725204547.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μετεφερα σε μια πιο μεγαλη γεννηστρα με τουλι για να ειναι πιο ανετα και ενω ειναι λιγο δραστηρια ακομα δεν τρωει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται να έχει κάτι το ψαράκι σου. Βασικά γιατί χρησιμοποιείς γεννήστρα; Ποτέ δεν έκανα χρήση όσο είχα Γκάπυ, Μόλλυ και Ξιφοφόρους. Η φύση ξέρει και όσα είναι να επιβιώσουν θα επιβιώσουν μέσα στο ενυδρείο σου. Ίσως η γεννήστρα στρεσσάρει το θυληκό ψαράκι και δεν τρώει ή εμφανίζει άλλα περίεργα σημάδια. Αν έχεις δυνατότητα καραντίνας βάλ'το εκεί, αλλιώς εγώ θα το άφηνα στο ενυδρείο να γεννήσει με την άνεσή του όποτε έρθει η ώρα. Μου φαίνεται πιο βάρβαρο να κλειστεί ένα ψαράκι σε τόσο μικρό χώρο παρά να φαγωθούν 2-3 νεογέννητα, δεν ξέρω.. δε λέω ποιο είναι το πιο σωστό, απλά τι έκανα εγώ στο παρελθόν.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Δε φαίνεται να έχει κάτι το ψαράκι σου. Βασικά γιατί χρησιμοποιείς γεννήστρα; Ποτέ δεν έκανα χρήση όσο είχα Γκάπυ, Μόλλυ και Ξιφοφόρους. Η φύση ξέρει και όσα είναι να επιβιώσουν θα επιβιώσουν μέσα στο ενυδρείο σου. Ίσως η γεννήστρα στρεσσάρει το θυληκό ψαράκι και δεν τρώει ή εμφανίζει άλλα περίεργα σημάδια. Αν έχεις δυνατότητα καραντίνας βάλ'το εκεί, αλλιώς εγώ θα το άφηνα στο ενυδρείο να γεννήσει με την άνεσή του όποτε έρθει η ώρα. Μου φαίνεται πιο βάρβαρο να κλειστεί ένα ψαράκι σε τόσο μικρό χώρο παρά να φαγωθούν 2-3 νεογέννητα, δεν ξέρω.. δε λέω ποιο είναι το πιο σωστό, απλά τι έκανα εγώ στο παρελθόν.

Το εβαλα σε μια πιο μεγαλη γεννηστρα αλλα και παλι δεν τρωει.Πριν το βαλω στη γεννηστρα παλι δεν ετρωγε για 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα φανει χρησημο αλλα ανοιγοκλεινει το στομα του γρυγορα και πιο πολυ απο οτι πριν.Παλια εκανε συνεχως κυκλους στην επιφανια αλλα τωρα κρυβετε.Λετε να γεννησει συντομα γι' αυτο να μην τρωει 5 μερες? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχεις διαβάσει αυτό 

 

μήπως βρεις κάτι εκεί που λέει για αναπαραγωγή;

Οχι δεν το εχω διαβασει.Ελπιζω να μου δωσει λυση στα αναπαντητα ερωτηματα μου.Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα "δεν τρώει" δεν λέει κάτι :(

Είναι σίγουρο ότι είναι έγκυος; Μήπως έχει κάτι άλλο το ψάρι κ γι αυτό είναι φουσκωμένο κ δεν μπορεί να φάει;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Για το πρόβλημα "δεν τρώει" δεν λέει κάτι :(

Είναι σίγουρο ότι είναι έγκυος; Μήπως έχει κάτι άλλο το ψάρι κ γι αυτό είναι φουσκωμένο κ δεν μπορεί να φάει;;

Ειναι εγγυος γτ φενονται τα ματια των μικρων στην κοιλια της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τί μπορεί να έχει και δεν τρώει.. μήπως αν την έβαζες κανονικά στο ενυδρείο θα ένιωθε πιο "άνετα";

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμε να το βαλω γιατι το ερσενικο δεν το αφηνει στην ησυχεια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αφησα ελευθερο το ψαρακι στο ενυδρειο και αρχισε να κολυμπαει κανονικα χωρις ομως να φαει τροφη.Επλιζω να γεννησει και ας τα φανε αρκει να ανακουφηστει το ψαρακει και να ζησει.

Έγινε επεξεργασία - Μιχαλης Δουλγερακης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έπραξες πολύ σωστά όπως θα έπρεπε να κάνεις από νωρίτερα. Σιγά σιγά θα πάρει τα πάνω του και θα τρώει κιόλας. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Τελικα το αφησα ελευθερο το ψαρακι στο ενυδρειο και αρχισε να κολυμπαει κανονικα χωρις ομως να φαει τροφη.Επλιζω να γεννησει και ας τα φανε αρκει να ανακουφηστει το ψαρακει και να ζησει.

Αλλαγες νερου καθε πότε κανεις και ποσο; Τα αλλα ψαρια πως συμπεριφερονται;

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αλλαγες νερου καθε πότε κανεις και ποσο; Τα αλλα ψαρια πως συμπεριφερονται;

 

Τα αλλα συμπεριφερονται κανονικα και αλαγες κανω καιε 25 με 30 ημερες το 45%.Το ψαρι τελικα πριν απο λιγο πεθανε και οταν το εβγαλα απο το νερο οπως το πιεσα στην κοιλια εβγαλε 30 μικρα.Δεν επιβιωσε κανενα?.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...