Jump to content

Αποδεκτά όρια αμμωνίας


Recommended Posts

Καλησπέρα, ποία είναι τα αποδεκτά όρια της αμμωνίας στο τεστ της Api; Σύμφωνα με τις οδηγίες μέσα, υψηλό είναι το 4ppm και χρειάζεται να κάνεις αλλαγή κλπ, αλλά μέχρι τι τιμή μπορούμε να πούμε ότι είναι οκ το ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ανεξαρτήτου τεστ η αμμωνία σου πρέπει να είναι στο 0 για να είσαι εντάξει. Βέβαια παίζει κάποιο ρόλο και το ph αλλα τουλάχιστον για τα φυσιολογικά επίπεδα πρέπει να είναι 0. 

Οι αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο δεν βοηθούν μιας και θέλεις την αμμωνία ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου και να έχεις μέτρηση σε νιτρώδη-νιτρικά.

Αν έχεις στημένο ενυδρείο και μετράς αμμωνία 4ppm τότε είναι λόγω ιχθυοφόρτωσης, παραπανίσια τροφή, περιττώματα ψαριών, φυτά σε αποσύνθεση κ.α. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε, θέλουμε μηδενική αμμωνία. 

 

Αλλιώς το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι συγκεκριμένα στο τεστ της Api. Οι πρώτες μετρήσεις που έχει έχουν ελαφρά διαφορά στην απόχρωση και στο χρώμα και οι τιμές τους είναι αρκετά μικρές σε σχέση με την "υψηλή συγκέντρωση" που προτείνει η εταιρεία, και αναρωτιόμουν αν μέχρι κάποιο όριο είναι αποδεκτή η αμμωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και συζητιέται το θέμα της αμμωνίας να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία από παλιά;; 

Έστω ότι το ενυδρείο μας τρέχει για καιρό, όλα κομπλέ κλπ, κ ξαφνικά για κάποιο λόγο έχουμε αμμωνία (από κάποιο ψαράκι που πέθανε κ δεν το πήραμε χαμπάρι πχ) τί κάνουμε; σώνεται η κατάσταση με αλλαγές νερού ή θέλει κ κάτι άλλο; 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μακροχρόνια υπάρξη αμμωνίας δημιουργεί τεράστια προβλήματα στα ψάρια. Οπότε όπως είπαν όλοι μόνο 0 είναι αποδεκτό

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μιας και συζητιέται το θέμα της αμμωνίας να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία από παλιά;; 

Έστω ότι το ενυδρείο μας τρέχει για καιρό, όλα κομπλέ κλπ, κ ξαφνικά για κάποιο λόγο έχουμε αμμωνία (από κάποιο ψαράκι που πέθανε κ δεν το πήραμε χαμπάρι πχ) τί κάνουμε; σώνεται η κατάσταση με αλλαγές νερού ή θέλει κ κάτι άλλο; 

 

Ελα ντε και εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε. Πως διορθωνεται η κατασταση. Καποιος ξερει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος h2ostories έγραψε:

Αναφέρομαι συγκεκριμένα στο τεστ της Api. Οι πρώτες μετρήσεις που έχει έχουν ελαφρά διαφορά στην απόχρωση και στο χρώμα και οι τιμές τους είναι αρκετά μικρές σε σχέση με την "υψηλή συγκέντρωση" που προτείνει η εταιρεία, και αναρωτιόμουν αν μέχρι κάποιο όριο είναι αποδεκτή η αμμωνία. 

Επειδη μια περιοδο ειχα το 0,25. Αν δεις η διαφορα οταν ειναι μηδεν ειναι κιτρινο τελειως. Αν πρασινιζει λιγο, ουσιαστικα βλεπεις και τα δυο χρωματα. Δεν μπορω να στο περιγραψω αλλα φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα. Απο εκει και πανω δεν ξερω γιατι δεν ετυχε να μετρησω με απι στην αρχη και ουτε θελω να μαθω :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ελα ντε και εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε. Πως διορθωνεται η κατασταση. Καποιος ξερει?

Μακάρι να μη μας τύχει ποτέ, αλλά καλό είναι να ξέρουμε ,γι αυτό ρωτάω B)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος h2ostories έγραψε:

Καλησπέρα, ποία είναι τα αποδεκτά όρια της αμμωνίας στο τεστ της Api; Σύμφωνα με τις οδηγίες μέσα, υψηλό είναι το 4ppm και χρειάζεται να κάνεις αλλαγή κλπ, αλλά μέχρι τι τιμή μπορούμε να πούμε ότι είναι οκ το ενυδρείο; 

Φιλε μου δεν ξερεις  τι διαβαζεις.

https://www.apifishcare.com/pdf/Ammonia_Test_Kit_LR8600_Insert-1.pdf

Εδω γραφει : What the Test Results Mean

In a new aquarium/pond, the ammonia level may surge to 4 ppm (mg/L) or more, and then fall rapidly as the biological filter becomes established. The ammonia will be converted to nitrite (also toxic), then to nitrate. This process may take several weeks. Use API STRESS ZYME® to speed up the development of the biological filter. In an established aquarium/pond, the ammonia level should always remain at 0 ppm (mg/L); any level above 0 can harm fish. The presence of ammonia indicates possible over-feeding, too many fish, or inadequate biological filtration.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Επειδη μια περιοδο ειχα το 0,25. Αν δεις η διαφορα οταν ειναι μηδεν ειναι κιτρινο τελειως. Αν πρασινιζει λιγο, ουσιαστικα βλεπεις και τα δυο χρωματα. Δεν μπορω να στο περιγραψω αλλα φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα. Απο εκει και πανω δεν ξερω γιατι δεν ετυχε να μετρησω με απι στην αρχη και ουτε θελω να μαθω :bigemo_harabe_net-66:

Αυτό ακριβώς εννοώ. Βλέπεις ένα χρώμα που μπορεί να αλλάξει ανάμεσα σε φως ήλιου, φως κίτρινης λάμπας, φως άσπρης λάμπας και Led. Θα ήταν πιο "λογικό να έλεγε ότι μέχρι 1ppm πχ είναι σχετικά safe το νερό. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του τεστ. Να μας έδιναν stripes που είναι και πιο φτηνές και να σου έλεγαν αν αλλάξει χρώμα έχεις αμμωνία αν δεν αλλάξει δεν έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος h2ostories έγραψε:

Αυτό ακριβώς εννοώ. Βλέπεις ένα χρώμα που μπορεί να αλλάξει ανάμεσα σε φως ήλιου, φως κίτρινης λάμπας, φως άσπρης λάμπας και Led. Θα ήταν πιο "λογικό να έλεγε ότι μέχρι 1ppm πχ είναι σχετικά safe το νερό. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του τεστ. Να μας έδιναν stripes που είναι και πιο φτηνές και να σου έλεγαν αν αλλάξει χρώμα έχεις αμμωνία αν δεν αλλάξει δεν έχεις. 

Δεν ξερεις να διαβαζεις;! Safe ειναι μονο ΜΗΔΕΝ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου δεν ξερεις  τι διαβαζεις.

https://www.apifishcare.com/pdf/Ammonia_Test_Kit_LR8600_Insert-1.pdf

Εδω γραφει : What the Test Results Mean

In a new aquarium/pond, the ammonia level may surge to 4 ppm (mg/L) or more, and then fall rapidly as the biological filter becomes established. The ammonia will be converted to nitrite (also toxic), then to nitrate. This process may take several weeks. Use API STRESS ZYME® to speed up the development of the biological filter. In an established aquarium/pond, the ammonia level should always remain at 0 ppm (mg/L); any level above 0 can harm fish. The presence of ammonia indicates possible over-feeding, too many fish, or inadequate biological filtration.

Ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω. Ποτέ δεν είπα ότι θα έχω ένα ενυδρείο που θα έχει για κάνα μήνα σίγουρα κάθε μέρα 1ppm αμμωνία και θα είναι εντάξει. Μιλάω για την περίπτωση που κάνεις κάποιες μετρήσεις και οι τιμές έχουν ελάχιστη απόκλιση η μία από την άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος h2ostories έγραψε:

Ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω. Ποτέ δεν είπα ότι θα έχω ένα ενυδρείο που θα έχει για κάνα μήνα σίγουρα κάθε μέρα 1ppm αμμωνία και θα είναι εντάξει. Μιλάω για την περίπτωση που κάνεις κάποιες μετρήσεις και οι τιμές έχουν ελάχιστη απόκλιση η μία από την άλλη. 

Αν κρατας guppy,μπορει να μην σε ενοχλει αν εχεις μηδεν ή 0,25. Αν κρατας ευαισθητα ψαρια ή γαριδες ειναι αν οχι θανατος, τοτε αρρωστιες κ.α "καλα"

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αν κρατας guppy,μπορει να μην σε ενοχλει αν εχεις μηδεν ή 0,25. Αν κρατας ευαισθητα ψαρια ή γαριδες ειναι αν οχι θανατος, τοτε αρρωστιες κ.α "καλα"

Και εσυ λες - Θα ήταν πιο "λογικό να έλεγε ότι μέχρι 1ppm πχ είναι σχετικά safe το νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μιας και συζητιέται το θέμα της αμμωνίας να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία από παλιά;; 

Έστω ότι το ενυδρείο μας τρέχει για καιρό, όλα κομπλέ κλπ, κ ξαφνικά για κάποιο λόγο έχουμε αμμωνία (από κάποιο ψαράκι που πέθανε κ δεν το πήραμε χαμπάρι πχ) τί κάνουμε; σώνεται η κατάσταση με αλλαγές νερού ή θέλει κ κάτι άλλο; 

 

Δεδομένου ότι εντόπισες το πρόβλημα πχ. νεκρό ψάρι τότε κάνεις 50% αλλαγή νερού με διπλάσια δόση αντιχλωρίου και καθόλου τροφή μέχρι να πέσει.

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος h2ostories έγραψε:

Ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω. Ποτέ δεν είπα ότι θα έχω ένα ενυδρείο που θα έχει για κάνα μήνα σίγουρα κάθε μέρα 1ppm αμμωνία και θα είναι εντάξει. Μιλάω για την περίπτωση που κάνεις κάποιες μετρήσεις και οι τιμές έχουν ελάχιστη απόκλιση η μία από την άλλη. 

Στην περίπτωση της αμμωνίας θα συμφωνήσω στην απόκλιση 0-0,25. Παρ'όλα αυτά σε φως ημέρας (πχ δίπλα στο παράθυρο) ακουμπάς το μπουκαλάκι επάνω στο χαρτί και βλέπεις. Ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις το 0,25 δεν θα σου σκοτώσει τα ψάρια αν όπως είπε και η @natateo πρόκεται για κάτι μη ευαίσθητο. Η αμμωνία μας πρέπει να είναι 0 και δεν είναι διατεθειμένος κανένας κατασκευαστής υγρών τεστ να πει ότι μία μέτρηση ακόμα και 0,50 είναι ασφαλή για ψάρια. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μιας και συζητιέται το θέμα της αμμωνίας να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία από παλιά;; 

Έστω ότι το ενυδρείο μας τρέχει για καιρό, όλα κομπλέ κλπ, κ ξαφνικά για κάποιο λόγο έχουμε αμμωνία (από κάποιο ψαράκι που πέθανε κ δεν το πήραμε χαμπάρι πχ) τί κάνουμε; σώνεται η κατάσταση με αλλαγές νερού ή θέλει κ κάτι άλλο; 

 

Αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο, δεν θα ανεβει (ή θα ανεβειπολυ λιγο) η αμμωνια (και να μην βρεις το ψοφιο ψαρακι αν ειναι μικρο). Στο μικρο ενυδρειο πρεπει να το βρεις 100% και να κανεις αλλαγη νερου.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο, δεν θα ανεβει η αμμωνια (και να μην βρεις το ψοφιο ψαρακι αν ειναι μικρο). Στο μικρο ενυδρειο πρεπει να το βρεις 100% και να κανεις αλλαγη νερου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεδομένου ότι εντόπισες το πρόβλημα πχ. νεκρό ψάρι τότε κάνεις 50% αλλαγή νερού με διπλάσια δόση αντιχλωρίου και καθόλου τροφή μέχρι να πέσει.

 

Στην περίπτωση της αμμωνίας θα συμφωνήσω στην απόκλιση 0-0,25. Παρ'όλα αυτά σε φως ημέρας (πχ δίπλα στο παράθυρο) ακουμπάς το μπουκαλάκι επάνω στο χαρτί και βλέπεις. Ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις το 0,25 δεν θα σου σκοτώσει τα ψάρια αν όπως είπε και η @natateo

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεδομένου ότι εντόπισες το πρόβλημα πχ. νεκρό ψάρι τότε κάνεις 50% αλλαγή νερού με διπλάσια δόση αντιχλωρίου και καθόλου τροφή μέχρι να πέσει.

 

Στην περίπτωση της αμμωνίας θα συμφωνήσω στην απόκλιση 0-0,25. Παρ'όλα αυτά σε φως ημέρας (πχ δίπλα στο παράθυρο) ακουμπάς το μπουκαλάκι επάνω στο χαρτί και βλέπεις. Ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις το 0,25 δεν θα σου σκοτώσει τα ψάρια αν όπως είπε και η @natateo πρόκεται για κάτι μη ευαίσθητο. Η αμμωνία μας πρέπει να είναι 0 και δεν είναι διατεθειμένος κανένας κατασκευαστής υγρών τεστ να πει ότι μία μέτρηση ακόμα και 0,50 είναι ασφαλή για ψάρια. 

Η API λεει - το επίπεδο αμμωνίας θα πρέπει πάντα να παραμείνει στα 0 ppm (mg / L). οποιοδήποτε επίπεδο πάνω από 0 μπορεί να βλάψει τα ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεδομένου ότι εντόπισες το πρόβλημα πχ. νεκρό ψάρι τότε κάνεις 50% αλλαγή νερού με διπλάσια δόση αντιχλωρίου και καθόλου τροφή μέχρι να πέσει.

 

Στην περίπτωση της αμμωνίας θα συμφωνήσω στην απόκλιση 0-0,25. Παρ'όλα αυτά σε φως ημέρας (πχ δίπλα στο παράθυρο) ακουμπάς το μπουκαλάκι επάνω στο χαρτί και βλέπεις. Ακόμα και αν δεν μπορείς να καταλάβεις το 0,25 δεν θα σου σκοτώσει τα ψάρια αν όπως είπε και η @natateo πρόκεται για κάτι μη ευαίσθητο. Η αμμωνία μας πρέπει να είναι 0 και δεν είναι διατεθειμένος κανένας κατασκευαστής υγρών τεστ να πει ότι μία μέτρηση ακόμα και 0,50 είναι ασφαλή για ψάρια. 

Έρχεσαι στα λόγια μου. Αν την μια μέρα έχω μηδέν και την επόμενη το χρώμα είναι ανάμεσα σε 0-0,25 και την μεθεπόμενη μέρα έχω πάλι μηδέν πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Στην τελική αν δεν έκανα την μέτρηση δεν θα το ήξερα κιόλας. Αυτό εννοώ με το "αποδεκτό όριο". Δεν χρειάζεται να κάνουμε σαν τρελοί άντε αλλαγές αντιχλωρια φάρμακα κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και όχι. Απλά άλλο το 0,25 και άλλο το 1. 

Για να σου δώσω χειροπιαστό παράδειγμα ένας φίλος που στήσαμε το πρώτο του ενυδρείο μαζί στα 10 λίτρα ήθελε να βάλουμε ψαράκι με μετρήσιμα νιτρώδη 0,5mg. Εγώ τον συμβούλευα να κάνει λίγη υπομονή να μετρήσουμε 0 αφού υπήρχε ήδη ασφαλή μέτρηση νιτρικών και μετά. Παρ'όλα αυτά βάλαμε μονομάχο ο οποίος τώρα ζει και βασιλεύει. Αυτό όμως σε γενικές γραμμές είναι μοιραίο λάθος και σταθήκαμε τυχεροί. Το ψαράκι θα μπορούσε να μας είχε αφήσει  εύκολα...

Από την άλλη αν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά 0-0,25 τότε ίσως ακόμα και αυτό το σκαμπανέβασμα να υποδηλώνει κάτι. Ίσως έχει μειωθεί η αποικία των βακτηρίων στο φίλτρο? Πραγματικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Με το καλό όμως να μας παρουσιάσεις και τα ενυδρεία σου :)

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μα φυσικά και όχι. Απλά άλλο το 0,25 και άλλο το 1. 

Για να σου δώσω χειροπιαστό παράδειγμα ένας φίλος που στήσαμε το πρώτο του ενυδρείο μαζί στα 10 λίτρα ήθελε να βάλουμε ψαράκι με μετρήσιμα νιτρώδη 0,5mg. Εγώ τον συμβούλευα να κάνει λίγη υπομονή να μετρήσουμε 0 αφού υπήρχε ήδη ασφαλή μέτρηση νιτρικών και μετά. Παρ'όλα αυτά βάλαμε μονομάχο ο οποίος τώρα ζει και βασιλεύει. Αυτό όμως σε γενικές γραμμές είναι μοιραίο λάθος και σταθήκαμε τυχεροί. Το ψαράκι θα μπορούσε να μας είχε αφήσει  εύκολα...

Από την άλλη αν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά 0-0,25 τότε ίσως ακόμα και αυτό το σκαμπανέβασμα να υποδηλώνει κάτι. Ίσως έχει μειωθεί η αποικία των βακτηρίων στο φίλτρο? Πραγματικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Με το καλό όμως να μας παρουσιάσεις και τα ενυδρεία σου :)

 

Δεν έχω σκαμπανευάσματα, νομίζω πως έχει στρώσει το φίλτρο. Αντίθετα προσέθεσα και έξτρα υλικό τελευταία. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

ΜΗΔΕΝ είναι η απάντηση για την αμμωνία αλλιώς κάτι πάει πολύ λάθος ..

Ή και όχι... Αν κάτι μου ανεβάζει αμμωνία είναι το υπόστρωμα και το γνωρίζω. Καλά ίσως και μερικά ψάρια παραπάνω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μιας και συζητιέται το θέμα της αμμωνίας να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία από παλιά;; 

Έστω ότι το ενυδρείο μας τρέχει για καιρό, όλα κομπλέ κλπ, κ ξαφνικά για κάποιο λόγο έχουμε αμμωνία (από κάποιο ψαράκι που πέθανε κ δεν το πήραμε χαμπάρι πχ) τί κάνουμε; σώνεται η κατάσταση με αλλαγές νερού ή θέλει κ κάτι άλλο; 

 

 

Υπάρχει και η λύση του "μόνιμου" τεστ με Seachem Ammonia Alert. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αλλά μετράει 24/24 και με μια απλή ματιά δεν προλαβαίνει να ανεβεί πολύ αν στραβώσει κάτι. Οπότε και να στραβώσει θα το δεις, ενώ σε στρωμμένο είναι σπάνιο κάποιος να κάνει τεστ στα καλά καθούμενα. Κατά τα άλλα αλλαγή, βακτήρια και τέλος.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...