Jump to content

Νέα στο χώρο, περιμένω τις συμβουλές σας!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μόλις σήμερα , πήρα ένα ψαράκι, ο κύριος στο pet shop μου το είπε ζουμπούκι. Μετά από ψάξιμο , κατέληξα πως είναι shubunkin sky blue. Προς το παρον ζει σε ένα πολύ μικρό πλαστικό ενυδρείο, το οποίο μου είπε να καθαρίσω πολύ καλά με νερό και έπειτα να του βάλω αντιχλωριακό, έτσι και έκανα. Ήθελα να ξέρω, μιας και ακουσα πως έχει σημασία το μέγεθος του ενυδρείου αν μπορεί προσωρινά αφού είναι μικρό να ζει εκεί , αν μεγαλώνει , που αλλού πρέπει να ζήσει όσον αφορά τον χώρο του κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Υ.Γ.:Είμαι καινούρια στο είδος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Ελευθερία Άννα Αράπογλου έγραψε:

Καλησπέρα σας, μόλις σήμερα , πήρα ένα ψαράκι, ο κύριος στο pet shop μου το είπε ζουμπούκι. Μετά από ψάξιμο , κατέληξα πως είναι shubunkin sky blue. Προς το παρον ζει σε ένα πολύ μικρό πλαστικό ενυδρείο, το οποίο μου είπε να καθαρίσω πολύ καλά με νερό και έπειτα να του βάλω αντιχλωριακό, έτσι και έκανα. Ήθελα να ξέρω, μιας και ακουσα πως έχει σημασία το μέγεθος του ενυδρείου αν μπορεί προσωρινά αφού είναι μικρό να ζει εκεί , αν μεγαλώνει , που αλλού πρέπει να ζήσει όσον αφορά τον χώρο του κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Υ.Γ.:Είμαι καινούρια στο είδος!

Μπορεις να βαλεις φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μπορεις να βαλεις φωτογραφια?

Προσπαθώ να σας δείξω το μέγεθος και στην επόμενη θα σας δείξω και το ψαράκι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

20190205_221638.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε!! 

 

Δυστυχώς το ενυδρείο είναι πάρα πολύ μικρό ακόμα και για μονομάχο. Πόσο καιρό το έχεις?

Δεδομένου ότι ένα χρυσόψαρο κατά την άποψη μου χρειάζεται περίπου στα 40-50 λίτρα ενυδρείο τότε καταλαβαίνεις πως θα χρειαστεί κάτι μεγαλύτερο σύντομα. Επίσης καλό θα είναι για αρχή να διαβάσεις την παρακάτω ενότητα άρθρων:

Εγώ θα σου πρότεινα, αν γίνεται φυσικά, να επιστρέψεις το ψαράκι και να πάρεις ένα ενυδρείο των 10 λίτρων και μαζί ένα εσωτερικό φίλτρο και θερμοστάτη. Με την παρούσα κατάσταση δυστυχώς η αμμωνία που παράγει το ψαράκι (από περιττώματα, σαπισμένη τροφή κ.α) τελικά θα ανέβει σε τέτοια επίπεδα που τελικά θα σκοτώσει το ψάρι... :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη επιλογη ειναι να δωσεις πισω το ψαρακι η να παρεις χτες αλλο ενυδρειο απο 60 λιτρα και πανω για ενα μονο χρυσοψαρο! Γενικα δεν ενδεικνειται ενα ενυδρειο λιγοτερο απο 50 λιτρα για ενα χευσοψαρο.. παρ ολα αυτα διαβασε το αρθρο πανω για τον κυκλο του αζωτου γενικα για το πως πρεπει να γινει το στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου, το τι βηματα πρεπει να κανεις πρωτα για να μην εχεις δυσαρεστα στην πορεια!

Απο εκει και περα εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι απορια εχεις με μεγαλη μας χαρα! 

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Η καλυτερη επιλογη ειναι να δωσεις πισω το ψαρακι η να παρεις χτες αλλο ενυδρειο απο 60 λιτρα και πανω για ενα μονο χευσοψαρο! Γενικα δεν ενδεικνειται ενα ενυδρειο λιγοτερο απο 50 λιτρα για ενα χευσοψαρο.. παρ ολα αυτα διαβασε το αρθρο πανω για τον κυκλο του αζωτου γενικα για το πως πρεπει να γινει το στησιμο και στρωσιμο του ενυδρειου, το τι βηματα πρεπει να κανεις πρωτα για να μην εχεις δυσαρεστα στην πορεια!

Απο εκει και περα εμεις εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι απορια εχεις με μεγαλη μας χαρα! 

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Γιατί δεν μας ενημερώνουν σωστά εκείνοι που υποτίθεται πως είναι η δουλειά τους? Αύριο θα παω να παρω ενυδρείο! Αλλά μιας και δεν γνωρίζω και μάλλον δεν θα γνωρίζουνούτε εκείνοι, μπορείτε να μου πείτε τι φίλτρο και θερμοστάτη να ζητήσω?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για ενυδρειο 50 εως 80 λιτρα ενας θερμοστατης 50 watt ειναι οτι πρεπει. Τωρα για το φιλτρο θεωρητικα θελουμε τα λιτρα να γυριζουν 10 φορες την ωρα. Αυτο γινεται με φιλτρο και κυκλοφορητη. Μην μπερδευτεις. Ενα φιλτρο γυρω στα 800 λιτρα την ωρα πιστευω θα σε καλυψει. Εβαλα περισσοτερα λιτρα γιατι θα μειωθει η ροη σου. Θα καταλαβεις αργοτερα. Επισης θες σιγουρα αντιχλωριο και υγρο βακτηριων για να ετοιμασεις το περιβαλλον. Τελος κοιτα μεσα στο φιλτρο αν εχει τιποτα μπιλακια στρογγυλα πραγματα και αν εχει σφουγγαρια. Αν δεν εχει αθαυτα τα μικρα που σου λεω ζητα μινι βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με το ενυδρείο που παρεις δλδ ποσά λιτρα είναι αν είναι μέχρι 50λιτρα μπορεί να βάλεις εσωτερικό φίλτρο για ποιο φθηνά η καλύτερη επιλογή όμως είναι το εξωτερικό θερμοστάτη έναν απλό είναι λίγα τα λιτρα σου ..μετά θες φωτισμό και τα πράγματα που θα βάλεις μέσα στο φίλτρο όπως βιολογικό υλικό αλλά η ποσότητα τους εξαρτάται με το αν θα είναι εσωτερικό η εξωτερικό το φίλτρο σπυ και επισεις θελεις και χαλικακι για κάτω αυτά είναι τα ποιο βασικά και μετά ξεκινάς στρώσιμο το ενυδρείο και κανονικά μπαινει μετά από ένα μήνα το ψαράκι σου αλλά για να το βάλεις κατευθείαν μπορείς να του ζητήσεις βακτήρια γρηγορης εκινησησς

Link to comment
Share on other sites

Τελος θα σου ελεγα να βαλεις βυθο σε χρωματα που να παραπεμπουν σε φυση. Μαυρο ασπρο μπεζ αναλογα τα γουστα. Ολα εχουν συν και πλην. Οι χρωματικοι βυθοι οσο και να μην θες σε παραπεμπουν σε κατι ψευτικο και αν και λενεε οτι δεν ειναι επιβλαβεις για τα ψαρια μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια. Καλη αρχη να εχεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουάου, πόσα πράγματα που δεν γνωρίζουμε! Πιο περίπλοκο μοιάζει το ψαράκι απ ότι ο σκύλος (που έχω εμπειρία), αλλά και αρκετά ενδιαφέρον! Σας ευχαριστώ πολύ, θα κάνω το καλύτερο δυνατό κι εύχομαι να μην μου ξαναγίνει παραπληροφόρηση από πωλητές! Ευχαριστώ για το χρόνο σας, θα είμαι εδώ γύρω για να ζητήσω κι άλλες συμβουλές εάν χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε δυσκολεψει λιγο στην αρχη γιατι δυστυχως εχεις ενα ζωντανο στα χερια σου χωρις ομως μερος. Με επιμονη και υπομονη ολα θα ξεμπερδεψουν. Απλα μπορει λιγο να σου φανουν μαζεμενα (και οικονομικα αναφερομαι) στην αρχη αλλα μετα θα στρωσει το πραγμα και θα απολαμβανεις.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, christos efthimiou said:

Αν πας για ενυδρειο 50 εως 80 λιτρα ενας θερμοστατης 50 watt ειναι οτι πρεπει.

 

Για κάποιο άλλο ψάρι, ίσως, τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμοστάτη...

 

Επίσης για την ιστορία συνήθως οι θερμοστάτες είτε 50, είτε 100w έχουν ίδια τιμή οπότε συμφέρει ο 100w αν χωράει σε ύψος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παραπανο άρθρο που αφορά εξοπλισμό για αρχη και κατανοήσε όσο μπορείς τον κύκλο του αζώτου και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. Καλή αρχή 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...