Jump to content

Μονομάχος με υδρωπικια ?


Recommended Posts

Καλημέρα.. 

 

@KostasGr Ευχαριστώ παρα πολύ.. εγω ειμαι αργυρουπολη φιλε..θα δω πως θα παει μερικες ημερες κ αν δεν τοτε θα δοκιμασω το epsom salt ..@bbetta ο βρασιδας δειχνει λιγακι καλυτερα.. μετά απο νηστεια, αρακα , εχτες ταισα mysis.. δεν εχει ξεπρηστει ενετελως.. το θετικο ειναι οτι αφοδευει.. εδω κ λιγο καιρο ( μερικες μερες πριν το ποστ) .. απο μεσα τελη δεκεμβρη που το παθε δεν ειχα δει τιποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμεις ακομα να ξεστουμπώσουμε.. οπως εγραψα κ την κυριακη δειχνει καλλυτερα αλλα ακομα δεν εχει ξεστουμπωσει εντελως.. μεσα σε κοντα 1 εβδομαδα δεν εχω δει καποια αλλαγη..

απο την προηγουμενο σαββατο ταισα αλλη μια μερα mysis, κ μετα τα μπιλάκια που του δινω, κ στο ενδιαμεσο εμεινε 2 μερες με νηστεια.. σκεφτομαι να δοκιμασω τα αλατα epsom που χρησιμοποιησε ο @KostasGr.. τι λετε? φιλε να σε ρωτησω ποσο εβαλες ( μου εγραψες οτι χρειαζομαι λιγο) κ σε ποσα λιτρα?

rsz_dsc02126.jpg

rsz_dsc02129.jpg

rsz_dsc02130.jpg

rsz_dsc02131.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα ταλαιπωρείται ο ψαρης για μενα.

Χρειάζεσαι μια κουταλια της σούπας διαλυμένη σε 3-4 λίτρα νερό από το ενυδρείο.

Το σπας καλά πριν μπει το ψάρι μέσα. Παραμονή 15 λεπτά αυστηρά, όχι παραπάνω. Πρόσεξε μη σου πηδήξει απέξω.

Εγώ τον έβαλα σε ένα μισό λίτρο ποτήρι με μισή κουταλιά του γλυκού.

Link to comment
Share on other sites

@bbetta  και @KostasGr  το μπανιο βοηθησε.. του το κανα προχθες βραδυ κ εχθες εδειχνε καλυτερα.. δεν εχει ξεπρηστεί τελείως ομως ..   

 

@KostasGr   εσενα φιλε ποσο πηρε για να ξεπρηστει εντελως?? 

 

δε προλαβα να τραβηξω φωτο , σήμερα θα ανεβάσω ομως ..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστη εξέλιξη αυτή! 

Περιμένω υλικό και θα ήθελα να μάθω πως θα είναι σε 2 μέρες από τώρα.

 

Προφανως η δικιά σου περίπτωση είναι χειρότερη από του Κώστα, του οποίου το ψαρακι πιστεύω και εύχομαι να μην αντιμετωπίσει πάλι κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Παιδες Καλησπέρα..

 

σημερα ο βρασιδας ειναι πιο πρησμενος παλι απο οτι εχτες.. προχτες που εφαγε το μπανιο δεντον ταισα κ εχτες εφαγε 7 μπιλιτσες απο τη βασικη του τροφη σε 2 μερη: 4 κ μετα 3..

rsz_dsc02067.jpg

rsz_dsc02068.jpg

rsz_dsc02165.jpg

rsz_dsc02231.jpg

rsz_dsc02233.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρ συ θοδωρα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.. ο ψαρηϛ ειναι μια χαρα, αλλα πρησμενοϛ ρε γαμωτο.. μολισ γυρισα κ του κανα αλλαγη..περιμενει να ψαει.. ξεπαγωνω μυσιϛ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι κρεατα τωρα. Καλυτερα φυτικα. Οπως σπιρουλινα και σκορδοζουμακι. Εχω γινει γραφικος τωρα τελευταια με αυτη την συνταγη αλλα πολλα πρησμενα βλεπω στο φορουμ!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Οχι κρεατα τωρα. Καλυτερα φυτικα. Οπως σπιρουλινα και σκορδοζουμακι. Εχω γινει γραφικος τωρα τελευταια με αυτη την συνταγη αλλα πολλα πρησμενα βλεπω στο φορουμ!

Και οχι μονο τα ψαρια.... :hehe:

Μηπως καμια κυστη εχει ο ψαρης; Για dropsy δεν φαινεται καθολου. Και με διαιτα θα επρεπε να ειχε ξεπρηστει....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κανονικα θα πρεπε.. δεν ξερω αν ειναι θεμα κυστης.. σιγουρα κακης διατροφης.. δεν εχω ουτε σπιρουλινα, ουτε σκορδοζουμο.. καμια εναλακτικη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και οχι μονο τα ψαρια.... :hehe:

Μηπως καμια κυστη εχει ο ψαρης; Για dropsy δεν φαινεται καθολου. Και με διαιτα θα επρεπε να ειχε ξεπρηστει....

 

Κοιτα στο τελευταιο βιντεο το ψαρι το βλεπω καλα αν εξαιρεσεις το πρηξιμο. Για κυστη δεν το βλεπω γιατι ειναι πρησμενο ισοποσα.

Γιαυτο λεω σπιρουλινα. Περαν τουτου ο Βασιλης σε προηγουμενα ποστ ειπε κατι πολυ σωστο οσον αφορα την διατροφη του ψαριου. Καλη τροφη, μουλιασμενη και μικρη ποσοτητα σε πολλες δοσεις. Επισης βιταμινες!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω έχει να κάνει με την ποσότητα.

 

Εγώ κατάλαβα γιατί την έπαθε ο δικός μου. α) τρώει τα αυγά από τα corydoras όποτε γεννάνε και γίνεται τούμπανο και β) τρώει την τροφή τους. 

 

Οπότε α) όταν γεννάνε προσπαθώ να αφαιρώ άμεσα τα αυγά και β) όταν ταΐζω τα cory τον απομονώνω μέχρι να φάνε. Σε 2ο χρόνο θέλω να δώσω τα cory. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην ξεχνατε πως το ψαρι ειναι παμφαγο! Και οι φυτικες τροφες πρεπει να περιλαμβανονται στην διατροφη του. Σιγουρα η ποσοτητα παει ρολο αλλα και η ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Παμφαγο ναι. Κατα κυριο λογο μικροθηρευτης αλλα θα τσιμπησει και την φυτικη του υλη!

Link to comment
Share on other sites

Που το έχεις διαβάσει αυτό γιατί εγώ όπου και να έχω διαβάσει κατατάσσεται ως Carnivore.

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο λεω και πιο πανω. Κυριως μικροθηρευτης. Θα τσιμπησει ομως και την σπιρουλινα του. Οπως και τον αρακα του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, σε ρωτάω ποιες είναι οι πηγές σου γιατί εγώ όπου και αν έψαξα λένε καθαρά carnivore. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν πηγες. Και καμια φορα οι πηγες μπορει να λενε το αντιθετο απο αυτο που ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...