Jump to content

Μονομάχος με υδρωπικια ?


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πρησμένος Μονομάχος

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό 600 λτ/ω

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ενυδρείο τρέχει από τέλη ιουνίου

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta splendens crowntail

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1-2 φορές τη μέρα, όχι , αλλαγές νερού 30% κάθε 7 μέρες ( από την μέρα εμφάνισης αρρώστειας πιο συχνα- 2-3 μέρες 10%)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,6

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0-10 ( τώρα αυτό κάθε φορά τυπικα το βάζω- μετράω με api— κ στα άλλα ενυδρεία που παρουσίασα είναι στο πρώτο νταμακι κιτρινο)

- Θερμοκρασία: 26 τώρα λόγω ασθένειας ανέβασα λίγο  – 25 γενικά

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: αμμωνία jbl , νιτρικα, νιτρώδη ,πεχα με api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού: Μομάχος προελευσεως ποτηρακίου γνωστής αλυσίδας, καλοκαίρι μετά από 12ημερο διακοπών φιν- ροτ, πρησμενη κοιλιά κ μάτια από τα χριστούγεννα .. εχει αρχίσει να αφοδευει ( επιτέλους κ να ξεπρήζεται σιγά σιγα).

 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πρήξιμο σε κοιλιά κ πρόσωπο , για πολύ διάστημα καθόλου- τώρα διάφανο άσπρο , κανονικός, στο φουλ, κανονική, κανονική

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: φιν ροτ πριν 5 ½ μηνες

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα: στην αρχή ανέβασμα θερμοκρασία 1 βαθμό + αλάτι , αρακάς, esha 2000, bacto tabs σπασμένο σε κομμάτια

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: esha 2000, bacto tabs

-Δοσολογία: αναγραφόμενη σε esha , tabs μισό σπασμένο σε κομμάτια

-Χρόνος Χρήσης: αναγραφόμενος ( 3 ημέρες κ 7 ημέρες αντίστοιχα)

-Αναλυτική περιγραφή: το ψάρι μετά από ταίσμα νηστεία-   προ -προηγουμένη μέρα αρακά κ προηγούμενη μέρα τροφής για τροπικά ψάρια ( όχι για μονομάχους) το είδα τούμπανο.. φάουλ μου τον τάιζα κ τροφές flakes ..

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

brasidas1.jpg

βρασιδας2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις φώτο δεν φαίνεται να έχει ανοιγμένα λέπια προς τα έξω, δηλαδή δεν φαίνεται να έχει Dropsy. 

Παρατηρείς βελτίωση από τότε που άρχισε να αφοδεύει;

 

Γενικά οι συνδυασμοι φαρμάκων δεν είναι καλή ιδέα, προτίμησε να ρίχνεις 1. Το 2000 είναι πιο γενικού φάσματος και πιο ήπιο.

 

Εγώ δεν θα τάιζα για να δω αν θα ξεφουσκώσει, σαν να έχει στουμπώσει μου φαίνεται, και πιθανόν να ταΐζεις πολύ.

Δοκίμασε κάποια κατεψυγμένη σε μικρή ποσότητα κατά προτίμηση Mysis όταν ξαναταΐσεις, βοηθάει στην λειτουργία του εντέρου.

Link to comment
Share on other sites

@bbetta Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. 

 

Δεν ήμουνα καθόλου ξεκάθαρος για τα φάρμακα που του δωσα.. Ξεκίνησα με αλάτι .. Μετά από 4 μέρες κ αλλαγή του έκανα 1 κύκλο esha 2000 πιστεύοντας ότι μπορεί να ανταποκριθει.. άφησα πάνω από εβδομάδα κ μετά δοκίμασα τα bacto tabs όπου κ του έδινα 1/2 χάπι την ημέρα.. μετά από αυτό νηστεία πάλι 3 μέρες.. εδώ κ 3 μέρες του δίνω τροφή με fishtamin ..

 

για πόσες μέρες προτείνεις να μη ταίσω??

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για δυσκοιλιότητα το βλεπω κι εγω. 24 ωρες μην ταιζεις. Αν θα μπορεσεις να του δωσεις βρασμενο πρασινο αρακα(χωρις φλουδα), που ειναι φυσικο καθαρτικο....ακομα daphnia kai mysis(που ειπε και ο bbetta) καλυτερα ζωντανες τροφες.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ πάλι ευχαριστώ ( @natateo) ..

 

Μακάρι ρε παιδιά .. Θα δοκιμάσω νηστικαμάρα, μετά πάλι λίγο αρακά  κ θα βρω να ξεκινήσω να του δίνω κάποια ζωντανή τροφή ..

Link to comment
Share on other sites

Ο αρακάς είναι καλή ιδέα αλλά ποτε δεν κατάφερα μονομαχο να τον φάει. 

Τις τροφες που σου αναφέραμε θα τις βρεις πολύ ευκολότερα κατεψυγμενες, το κέλυφος της γαρίδας (Mysis) λενε ότι βοηθάει στην πέψη.

Εγω αν έβλεπα ότι έχει αποτέλεσμα μπορεί να τον άφηνα και 3 μέρες χωρίς φαγητό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  !! 

 

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας κ τις απαντήσεις σας !!

 

@bbetta έχεις δίκιο για την νηστεία κ του έχω κάνει ήδη ι αρκετά 3μερα στα ενδιάμεσα- κ φαίνεται να έχει δουλέψει..  τον αρακά τον βράζουμε?? εγώ τον μουλιάζω σε καυτό νερό?? @invisiblesurfer ευχαριστώ πολύ!! σχολάω νορμάλ σήμερα κ θα σταματήσω στην επιστροφή να πάρω λίγο ( φίλε ακόμα έχω τον μεγάλο σου προβολέα- ξέρω ότι τρέχεις αλλά  όταν μπορείς πεσ μου να βρεθούμε- δε νιώθω καλά που έχω κάτι που δε το χω πληρώσει ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβλημα με bloat στον μονομάχο μου. Δοκίμασα αρακά αλλά δεν τον πολυτρώει οπότε δεν περιμένω αποτελέσματα. Mysis επίσης ούτε να την δει. Ξηρές τροφές τρώει κανονικά. 

 

Του έκανα ένα epsom salt bath εχθές για 15 λετπά και θα ακολουθήσει νηστεία 4-5 μέρες και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

@bbetta τον αρακά ο δικός μου τον τρώει μια χαρά..

Βραζεις τον αρακα για 5-10 λεπτα να μαλακώσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έχω κι εγώ πρόβλημα με bloat στον μονομάχο μου. Δοκίμασα αρακά αλλά δεν τον πολυτρώει οπότε δεν περιμένω αποτελέσματα. Mysis επίσης ούτε να την δει. Ξηρές τροφές τρώει κανονικά. 

 

Του έκανα ένα epsom salt bath εχθές για 15 λετπά και θα ακολουθήσει νηστεία 4-5 μέρες και βλέπουμε.

Δοκιμασε ζωντανες τροφες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου αυτή τη στιγμή δεν είναι να φάει γιατί τρώει. Να ξεστουμπώσει θέλω. 

 

Ελπίζω να βοήθησε το μπάνιο σε epsom salts, θα του κάνω και τη νηστεία και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα διαφορα, κ;τι ψιλοτσιμπησε αλλά όχι ικανοποιητική ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει στην πραγματικότητα το Epsom. Για αλλα πράγματα όπως πρησμένα μάτια και εκδορές, έχει ακουστεί πολλές φορές, δεν πείθομαι όμως για το στουμπωμα. 

 

Στα τόσα χρόνια που έχω μονομαχους ποτε δεν μου έχει τύχει θέμα bloating (περίεργο αν αναλογιστεί κανεις την ευαισθησία των ψαριών!). 

 

@KostasGr πολύ καλά κανεις και μοιράζεσαι την εμπειρία σου και το βίντεο, όπως και το ψάρι, είναι εξαιρετικά!

Ακομα και στα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο βλέπουμε ένα ψάρι εμφανώς καλύτερα από την αρχή αλλά και πάλι αρκετά φουσκωμένο.

 

Το πιο πιθανό είναι να δίνετε υπερβολικές ποσότητες τροφής, το άλλο σενάριο κακής ποιότητας και μόνιμα ξηρές (φυλλαράκια και πελετ με πολλά fillers ως υλικά που φουσκώνουν μόλις πάρουν υγρασία). Το δεύτερο σενάριο από όσο σας ξέρω μου φαίνεται δύσκολο. 

Όταν ταΐζουμε πρέπει να δίνουμε τόσο όσο το μάτι του ψαριού, Max 2 φορές την ημέρα. Εννοείται καλύτερα να σπάει η ποσότητα σε όσο τον δυνατόν περισσότερα γεύματα έχετε την ευχέρεια. Έτσι λειτουργεί καλύτερα το πεπτικό σύστημα. 

Και πάλι αυτός ο κανόνας με το μάτι είναι ένας γενικός μπούσουλας αλλά όχι κάτι τελείως κατατοπιστικό.

Στο τάισμα λοιπόν, το ψάρι δεν πρέπει να φουσκώνει. Μόλις δούμε ότι ίσα ίσα φούσκωσε η κοιλιά του, μόλις παρατηρήσουμε την παραμικρή διαφορά, τέλος το συγκεκριμένο γεύμα.

Εγώ σταματάω τις περισσότερα φορές πριν παρατηρήσω την οποια διαφορά, μερικες φορές εκ των πραγμάτων δεν γίνεται αυτό. Είναι πιο ευκολο όμως στις ξηρές, που είναι και οι πιο επικίνδυνες.  

 

Εννοείται πως τα παραπάνω είναι από προσωπική εμπειρία και ισχύουν μόνο για μονομαχο. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον ψαρη τον έχω λίγες μέρες και δεν είχα πρότερη εμπειρία από Betta.

Κι εγώ πιστεύω από υπερβολική τροφή έγινε. Μέχρι στιγμής δεν είχε φάει κάτι άλλο εκτός από ocean nutrition attison's Betta. Δεν πρέπει να είναι κακή τροφή.

Ως γνωστόν η εμπειρία είναι το Α και το Ω και όπως είπα με τα συγκεκριμενα ψάρια δεν είχα ξανά επαφή. Η συνέχεια θα είναι καλύτερη σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@KostasGr Μπράβο ρε φιλαράκι!! πολύ χαίρομαι που ίσιωσε.. Κ εγώ δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από μονομάχους .. @bbetta πιστεύω πως σίγουρα έχει να κάνει με τα φυλλαράκια που του έδινα, παρόλο που κ ο δικός μου η βασική του τροφή είναι τα μπιλακια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@KostasGr από τις καλύτερες στην αγορά είναι!

@thedrowningman και εγώ ταΐζω φυλλαράκια συχνά (prime reef). Μάλλον η ποσότητα έφταιξε. 

Αν μπορείτε να μουλιάζετε την τροφη πριν την δώσετε κάνετε καλό σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

@bbetta να σαι σίγουρος ότι η ποσότητα φταίει φίλε.. τον στούμπωσα τον έρμο.. να σε ρωτήσω μπορεί ο αρακάς αν είναι σε όχι νορμάλ ποσότητα ή το σπανάκι αν είναι 3 μέρες σερί να κάνει ένα ψάρι να στουμπώσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αλλά σε τέτοια ποσότητα δεν έχει και να του προσφέρει κάτι.

 

Αν ο δικός σου παραμένει στουμπωμένος κάντου μπάνιο σε epsom salts, αν δεν έχεις και είμαστε κοντά έλα να σου δώσω, θές ελάχιστη ποσότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...