Jump to content

Κοχύλι σε ενυδρείο


dio20_4

Recommended Posts

Καλησπέρα, μόλις μου έφεραν ένα κοχύλι σε μέγεθος μιας παλάμης. Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρων. Θα μπορούσα να το βάλω μέσα;; Ξέρετε ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να το καθαρίσω και να μην έχω πρόβλημα;; Μέσα στο ενυδρείο μου έχω γαριδουλες. 

2B01F929-4791-4C47-A230-FA551310C61F.jpeg

Έγινε επεξεργασία - dio20_4
Για εισαγωγη φωτογραφιας
Link to comment
Share on other sites

Μην το βαζεις. Εχουμε, που εχουμε πολυ σκληρο νερο, αν θα βαλεις και κοχυλι... μεγαλο ειναι;

Αν το θελεις παρα πολυ στο ενυδρειο σου, μπορεις να το  τρίψεις με μια οδοντοβουρτσα ( αν μεσα εχει κατι, πρεπει να βγαλεις οτι εχει) και να το βρασεις για 5- 10 λεπτα, μετα ξεπλυμα.

Τελος.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσει οπτικα οκ. Απλα αυτα που σου ειπε η @natateo συν οτι εστω και λιγο σου κοβει ογκο και σιγουρα εκει μεσα δεν θα εχεις καλη κυκλοφορια νερου οποτε και δεν ξερω τι θα δημιουργηθει....δεν ειναι καρυδα που ειναι γυμνη..το κοχυλι περιστρεφεται

Link to comment
Share on other sites

Το κοχύλι είναι θαλασσινό και δεν θα σου πρότεινα να το βάλεις σε γλυκό ενυδρείο ακόμα κι αν το καθαρίσεις και το βράσεις για πολλούς και διάφορους λόγους..

Ίσως και να μην έχεις θέμα αλλά δεν θα το διακινδύνευα..

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα μου αρεσε το ονομα χρηστη,δευτερον οχι μην το βαλεις για ολους τους λογους που λενε τα παιδια και θα ειναι και ασχημο το ενυδρειο πιστευω με ενα τοσο μεγαλο ογκο για τα λιτρα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά πολύ παιδιά. Καλύτερα να βάλω κανένα ψεύτικο κοχύλι. Απλά ήθελα να τους κάνω κάτι σε σπιτάκι για να μπαίνουν μέσα. 

Έγινε επεξεργασία - dio20_4
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μιση καρυδα με μοςς απο πανω ή ενα ξυλο σε μορφη σπηλιας. Μην μπλεκεις με ψευτικα καλυτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...