Jump to content

Ρίζες κτλ από τη φύση


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάω από το ποτάμι να βρω ρίζες και πέτρες (όχι από ασβεστόλιθο) θα μπορούσα να τις βάλω στο ενυδρείο η θα έχω πρόβλημα; 

Και κάτι ακόμα με ξερά φύλλα βελανιδιάς με το βράσιμο θα μου δώσει Black water η δεν κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Βελανιδια, οξια πλατανος κανουν τα φυλλα τους αρκει να ειναι μαζεμενα απο δασος η περιοχη χωρις ανθρωπινη δραστηριοτητα κοντα. Βρασιμο αν θες κρατας το βρασμενο νερο και το χρησημοποιεις για blackwater κανει μια χαρα. Ριξε στο ενυδρειο και τα φυλλα μετα. Τωρα για ξυλα απο οτι ξερω οξια και πλατανος δεν εχεις επισης θεμα, αρκει να ειναι μακρυα απο περιοχη με ρυπους. Αν θες τρεξε λιγο ενεργο ανθρακα για κανα δυο μερες αφου βαλεις τα ξυλα για να εισαι καλυμενος..

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα καλυτερα να τα βρασεις ή στο φουρνο..... :D η αλατονερο..... τουρσι θα το κανουμε.......:D

Για να κατσει κατω και να μην επιπλεει το ξυλο θελει να βρισκεται κατω απο το νερο για 2-3 (4) εβδομαδες.

Διαβασε εδω

Με ισχυρο διαλυμα αλατονερου και χωρις βρασιμο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο παιδιά μετά δεν πιστεύω να κάνει κακό στα ψαράκια έτσι; 

Και για πέτρες μπορώ να βάλω μη ασβεστολιθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Έχω χρησιμοποιήσει ξύλο ξερό από αμπέλι, βέβαια το έβρασα πρώτα, και ήταν σούπερ..

 

Το τσιπουρο ή το ξυλο?

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτές τις πέτρες στο βουνό υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες τέτοιες έβαλα υδροχλωρικό οξύ και δεν άφησαν κάνουν να τις βάλω στο ενυδρείο η δεν κάνουν 

IMG_20190210_214219.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τις βλεπω. Αν  δεν εχουν "μεταλλικες λεπτομερειες", κανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα τις βλεπω. Αν  δεν εχουν "μεταλλικες λεπτομερειες", κανουν.

Βλέπω αυτό στην αρχική και σκέφτομαι, ποιές μεταλλικές λεπτομέρειες; τί έχασα πάλι; ; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά βρήκα αυτές τις πέτρες σε μια μάνδρα μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο μου άμα δεν είναι ασβεστολιθηκες θα το δοκιμάσω το βραδιά αν δεν είναι θα μπορούσαν να μπουν η θα αφήσουν καμία άλλη ουσία μέσα στο νερό; 

IMG_20190220_143520-2592x3456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γυαλιζουν σαν να ειναι πασπαλισμενες με glitter (μεταλλικα μικρα σημαδακια σαν πολλες τελιτσες), και δεν ειναι ασβεστολιθικες, τοτε μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Έχουν μικρές τελίτσες που γιαλιζουν ασημένιο χρώμα 

Τοτε (καλυτερα) ψαξε κατι αλλο.

Αν θα εχεις "ευκολα" ψαρια - γκαπυ πχ, τοτε ενταξει, αλλα και παλι δεν ξερεις πιο μεταλλο περιεχει η πετρα (να μην εχει βαρεα μεταλλα....)

Link to comment
Share on other sites

Νατα αυτή η πέτρα δεν είναι σχιστόλιθος; η κάνω λάθος γιατί βλέπω με σχιστόλιθο φτιάχνουν σπιλιες για τους πλεκο αυτό θέλω να κάνω και εγώ μήπως να πάω σε άλλη μάνδρα να ζητήσω σχιστόλιθο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Burhi έγραψε:

Νατα αυτή η πέτρα δεν είναι σχιστόλιθος; η κάνω λάθος γιατί βλέπω με σχιστόλιθο φτιάχνουν σπιλιες για τους πλεκο αυτό θέλω να κάνω και εγώ μήπως να πάω σε άλλη μάνδρα να ζητήσω σχιστόλιθο; 

Εγω τα παντα κουβαλαω απο το βουνο, αν βλεπω μια πετρα που δεν γυαλιζει και εχει σκουρο χρωμα, την παιρνω. Στο σπιτι λιγο HCl πανω και αν δεν αφριζει - οκ!

Απο μαγαζια εχω παρει μονο dragon stone και λαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...